kategoria: A1200
[#1] Montaż koprocesora w A1200
Chciałbym zamontował podstawke PLCC68 na płycie rev 2b w miejsu U0.
I wsadzic tam koprocesor MC68882FN40A-40Mhz-PLCC 68pin.
Czy zadziała? Jeśli nie to powiedzcie dlaczego.
[#2] Re: Montaż koprocesora w A1200

@maliniak, post #1

Ostatnio na SACP chyba kolega Dołek sprawdzał i może on się wypowie w temacie z tego,co pamiętam,to nie z każdą kartą i rozszerzeniem chciał działać.
[#3] Re: Montaż koprocesora w A1200

@Grisza, post #2

Ale żadnej karty ani rozszerzenia nie będzie w slocie. Koprocesor ma wspierac oryginalny procek co siedzi na płycie amigi.
[#4] Re: Montaż koprocesora w A1200

@maliniak, post #3

Z tego co wiem, to działać będzie, tylko sam 020 przy 14MHz jest zbyt powolny by odczuć jakąś większą różnicę w prędkości (program/gra musi mieć zaimplementowaną obsługę FPU, inaczej będzie bezużyteczny - prawie żadna nie ma), chyba, że zależy ci po prostu na programach wykorzystujących FPU.
[#5] Re: Montaż koprocesora w A1200

@sanjyuubi, post #4

Ok teraz wszystko rozumie, czyli nie ma sensu cos takiego montować. Dzięki.
[#6] Re: Montaż koprocesora w A1200

@maliniak, post #1

Testowałem to rozwiązanie i wygląda to tak:
1. Działa z moim M-tec1230 (wersja 4MB alokująca pamięć w przestrzeni adresowej ZorroII);
2. Nie działał z ACA123x (nie pamiętam, która to wersja była dokładnie ale ta karta na pewno pracuje w przestrzeni adresowej ZorroIII);
3. Koprocek jest taktowany tym samym zegarem co główny procek czyli 14MHz (nie pamiętam ile pokazywało Sysinfo ale na pewno było dużo poniżej 1 MFLOPa);
4. Nie udało mi się tego przetestować z ACA1220 na czym najbardziej mi zależało (koprocek miał być uzupełnieniem do tej karty, która nie umożliwia jego montażu) ale można przypuszczać, że rezultat będzie taki jak dla pkt. 2;
5. Rozwiązanie to powinno działać ze wszystkimi rozszerzeniami pamięci pod klapkę i na PCMCIA. W przypadku tych pod klapkę to i tak nie am sensu, bo każde (przynajmniej z tych które znam) ma możliwość zamontowania koproca na swoim pokładzie z własnym generatorem zegara o wyższej częstotliwości niż 14MHz.
6. Jeśli chodzi o karty turbo (z własnym procesorem) to już jest loteria i trzeba każdą przetestować osobno ale poza kartami ACA to wszystkie inne mają możliwość montażu koproca na swoim pokładzie więc taka zabawa nie ma sensu.
[#7] Re: Montaż koprocesora w A1200

@dolek, post #6

4. Nie udało mi się tego przetestować z ACA1220 na czym najbardziej mi zależało (koprocek miał być uzupełnieniem do tej karty, która nie umożliwia jego montażu) ale można przypuszczać, że rezultat będzie taki jak dla pkt. 2;


W slocie A1200 są wyprowadzone sygnały, a przynajmniej w opisie, do FPU na płycie głównej. Jednak wystarczy ich zwyczajnie nie użyć (co pewnie Jens uczynił) i już nie będzie działać.

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 21:42:55 przez sanjyuubi
[#8] Re: Montaż koprocesora w A1200

@sanjyuubi, post #7

Skoro mój MTec1230 współdziała z koporocem na płycie Ami to muszą być na złączu krawędziowym wyprowadzone wszystkie potrzebne sygnały do jego obsługi.
Przeszło mi to przez myśl, że może by wystarczyło dociągnąć drucikami brakujące sygnały ze złącza krawędziowego do procesora na kartach ACA ale nie podejrzewam aby to było takie proste, pewnie potrzebna byłaby jeszcze jakaś dodatkowa logika i modyfikacje bezpośrednio na pcb karty ACA. Niestety sprawdzenie tego wykracza poza moje możliwości i nie chodzi tu o brak karty tylko o brak wiedzy nt funkcjonowania procesorów i koprocesorów.
[#9] Re: Montaż koprocesora w A1200

@dolek, post #6

Szacunek za próbę. Jak rozumiem, goła A1200 (bez jakiejkolwiek karty na złączu krawędziowym) z koprocem ruszyła. Pytam, bo nie było to precyzyjnie napisane, a sprawa jest interesująca. Pozdrawiam.
[#10] Re: Montaż koprocesora w A1200

@dolek, post #6

Dodam jeszcze, że da się koproca na płycie A1200 puścić na 28MHz podnosząc jedną nóżkę i podpinając wprost pod kwarc 28MHz na płycie A1200. Sprawdzone.
[#11] Re: Montaż koprocesora w A1200

@alt_, post #10

Ok tylko co to da jak koprocesor nie będzie wykorzystywany na jakichkolwiek grach lub programach.
[#12] Re: Montaż koprocesora w A1200

@maliniak, post #11

To już zupełnie odrębna kwestia.
[#13] Re: Montaż koprocesora w A1200

@baderman, post #9

Tak, goła Amiga działa z koprocesorem wlutowanym na płytę.

@alt_ czyżbyś dokonał tej przeróbki na mojej płycie? Robiłeś może test w Sysinfo ile wyciąga Ami z tym koprocesorem na 28 MHz? Ciekaw jestem czy dobije chociaż do 1 MFLOPa?
[#14] Re: Montaż koprocesora w A1200

@dolek, post #13

Mój Blizzard 1230 z 68882@50Mhz wyciąga około 1 MFLOPsa, więc nie sądzę, aby FPU taktowany 28 MHz zbliżył się do tej wartości.
[#15] Re: Montaż koprocesora w A1200

@maliniak, post #11

To nie jest tak, że kompletnie nic nie potrafi z tego koprocesora skorzystać. Są i programy i gry, które potrafią zrobić pożytek z FPU (chociaż w większości penie wymagają też dodatkowego ramu).
[#16] Re: Montaż koprocesora w A1200

@dolek, post #8

Na EAB Jens tłumaczył że nie da się tego zrobić. Układ na karcie generuje sygnał coś w rodzaju noFPU co uniemożliwia użycie koprocesora na płycie.
[#17] Re: Montaż koprocesora w A1200

@alt_, post #10

Ciekawe czy da się tak zrobić z procesorem :)
[#18] Re: Montaż koprocesora w A1200

@dolek, post #15

Znalazłem info że wsadza się tam MC68881. Czy będzie działać też MC68882?
[#19] Re: Montaż koprocesora w A1200

@maliniak, post #18

ok juz znalazłem:
MC68882 jest unowocześnioną wersją koprocesora MC68881 i jest z nim kompatybilny, zarówno na poziomie programowym jak i sprzętowym (MC68881 może być zastąpiony MC68882). Zaprojektowany został do współpracy z mikroprocesorami MC68020 i MC68030, ale może działać też z MC68000 oraz MC68010.

Koprocesor ten może działać z taką samą szybkością jak procesor (tryb synchroniczny) lub inną, przy użyciu oddzielnego kwarcu (tryb asynchroniczny).
[#20] Re: Montaż koprocesora w A1200

@dolek, post #8

Musiałbyś wygenerować sygnał CS dla FPU oraz przeciąć linię _BERR prowadzącą do CPU i podłączyć do złącza.

Podczas rozruchu przy próbie dostępu do FPU, jeśli go nie ma, Amiga uaktywnia sygnał _BERR, jeśli byś tego nie zrobił, to skończyłbyś z żółtym ekranem i migającą dioda POWER. Trudno powiedzieć, czy karty Jensa bez FPU w ogóle przewidują taki mechanizm, czy też na sztywno zawsze uaktywnia _BERR przy dostępie do FPU. Jesli tak jest, to tylko ciecię ścieżek w chodzi w grę.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2015 15:25:05 przez sanjyuubi
[#21] Re: Montaż koprocesora w A1200

@sanjyuubi, post #20

Wypowiedź Jensa:


The FPU would have to be on the "other side" of the data bus drivers/latches, and yoiu'd have to do quite a few changes in the logic of the accelerator board. The ACA1232 generates a BERR signal on every FPU access, so the ROM knows that there is no FPU. Further, BERR is generated on other occasions where a watchdog "bites". Even if you generate your own FPU select signal, interrupt the BERR line and gate it with your logic, you'd still have no luck, as the DSACK0/1 lines are push/pull in my design for stability reasons. A second DSACK source (such as the FPU) would require your own logic in the CPLD and some strong pull-up resistors that ultimately make the design unstable. In other words: Better don't try it
[#22] Re: Montaż koprocesora w A1200

@tom256, post #21

Nie wiem o jakiego watchdoga Jensowi chodzi, chyba, że ma jakieś swoje własne mechanizmy w swojej karcie, wtedy trzeba przepuścić to wszystko przez multiplekser (cięcie ścieżek), aby sygnały berr, dsack dla procesora pochodziły z innego źródła, co oznacza cięcie ścieżek oczywiście, ogólnie nie polecam, chyba, że ktoś chce dla samego faktu.
[#23] Re: Montaż koprocesora w A1200

@sanjyuubi, post #22

Takie info dla was, zamontowałem podstawkę PLCC68 na płycie głównej A1200. Wsadziłem koprocesor MC68882FN33A kupiony tutaj link

Koprocesor działa i jest wykrywany w sysinfo.
[#24] Re: Montaż koprocesora w A1200

@maliniak, post #23

świetnie!
[#25] Re: Montaż koprocesora w A1200

@maliniak, post #23

A możesz wrzucić zdjęcia do Graffiti? Tak aby zobaczyć jak to wygląda:) i dla potomnych.
[#26] Re: Montaż koprocesora w A1200

@maliniak, post #23

Ciekawy wyczyn ;) Zastanawiam się, które programy użytkowe potrafią korzystać z FPU? Raczej dużo tego nie będzie.
[#27] Re: Montaż koprocesora w A1200

@Tomski, post #25

Jakie programy obsługują fpu tego jeszcze nie wiem, zamontowałem to raczej z ciekawości.

Fotki:




[#28] Re: Montaż koprocesora w A1200

@RomanWorkshop, post #26

Większość softu do raytracingu wykorzysta koprocesor matematyczny, niektóre mają dedykowane wersje (pliki wykonywalne z końcówką FPU lub 881).
Nawet stareńki Real3D 1.4 ma wersję pod FPU (bodajże nazywało się to Real 3D Turbo)
Późniejsze wersje Reala jak i LightWave wymagają tego kawałka krzemu do uruchomienia.

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 19:31:22 przez waldiamiga
[#29] Re: Montaż koprocesora w A1200

@waldiamiga, post #28

datatypy 020+FPU n do JPG i .PNG,
image FX ,
mpegalibrary FPU,
doomattack 020+FPU,
gloom deluxe ustawiony na fpu
Riva MPEG player
ppaint w wersji fpu?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 21:57:17 przez Mikrobi
[#30] Re: Montaż koprocesora w A1200

@Mikrobi, post #29

TFX (wersja pod FPU na A1200 z Fastem daje radę).
Quake
Cytadela sprawdza FPU, ale czy z niego korzysta?

Są produkcje scenowe wymagające FPU.

gloom deluxe ustawiony na fpu


Nic o tym nie wiem. Jest taka opcja?

Dez3, montował z powodzeniem FPU na płycie A1200, są chyba zdjęcia w grafiti ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 22:37:46 przez BULI
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem