@Cichy,
post #46
Całkiem słusznie odczytałeś moje intencje, w żadnym wypadku nie zamierzałem namawiać Cię na Pegaza, gdyż pytałeś o A1200. Pegaz w żadnym wypadku nie umozliwi odpalenia większości gier i programów odwołujących się do specyficznych mozliwości sprzętowych chipsetu Amigi, np. Scala (identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku komputerów AmigaOne i microA1). Możliwa jest oczywiście emulacja...
Pegaz stanowi kontynuację klasycznych Amig dzieki kompatybilnemu w jedną stronę ze starym amigowym systemem Morphosowi (identycznie sytuacja wygląda w przypadku AmigaOS4 i sprzętu wyposażonemu tylko w PPC na którym mozna odpalić ten system). Zresztą w tym przypadku Pegasosa i AmigiOne można wrzucić do jednego worka - są to konstrukcje z punktu widzenia klasyka zupełnie nowe, niekompatybilne sprzętowo z klasykiem (za to do siebie bardzo podobne, zwłaszcza A1 i PegsosI), nawiązujące do Amigi poprzez kompatybilność OS (oba systemy) i prawo do używania nazwy (A1).
Z punktu widzenia sprzetowego następcy klasyka nie ma (i raczej nie będzie, chyba że jakis zdolny hobbysta coś wymyśli). Najbardziej zaawansowane modele amig to A4000 i A1200, jedyne co mozna zrobić, to rozszerzać ich mozliwości poprzez rozmaite rozszerzenia. Najbardziej zaawansowany tutaj wydaje sie projekt Dragon Elboxu (według zapowiedzi firmy ma być niebawem w sprzedazy, w każdym razie na Amizaduszkach pokazano nam Dragona w działaniu), przy czym jest to bardziej superbusboard niż nowa jakość. Po wyposażeniu Amigi w Dragona, czy inne karty otrzymujesz Amigę z pewnymi nowymi mozliwościami, ale bez rewelacji.
Tak więc jedyne co mozna robić w ramach programu "superklasyk" ;) to rozbudowywać A1200 (lub A4000), jednak otrzymany efekt nie będzie wart włożonych pieniędzy i czasu. Bo większość programów i gier nie skorzysta z pełni nowych możliwości, a część wogóle się nie uruchomi. Mocna rozbudowa klasyka ma sens przy chęci używania programów użytkowych, tu jednak istnieje względnie tańsza i wydajniejsza alternatywa w postaci Pegasosa (A1 mniej z uwagi na jej wysoką cenę i niską dostępność).
Reasumując - lekka rozbudowa klasyka (030 ew. 040 z PPC, k. graf. raczej nie)- tak, ma sens, otrzymamy fajny sprzęt do gier.
Silna rozbudowa (060 PPC, busboard, k. garf., muzyczna, sieciowa) nie ma kompletnie sensu.