kategoria: A600
[#1] Adapter SD i A600 - cały czas świeci dioda dysku.
Witam

Do mojej A600 zamontowałem Furię, dodałem kolejny 1MB ramu i przyszedł czas na dysk - mój typ padł na adapter SD.

Wszystko ładnie pięknie śmiga tylko jest problem taki że dioda od dysku cały czas świeci się na pomarańczowo. Kumpel wpadł z adapterem na kartę CF i po jej zamontowaniu dioda mryga gdy jest coś wczytywane, jak nic nie wczytuje to dioda nie świeci więc jest prawidłowo. Na moim adapterze SD nonstop świeci, jest to trochę wkurzające :) Dodam że na samym adapterze jest dioda czerwona która śweici nonstop i jest dioda zielona która mryga gdy jest coś wczytywane ale mnie to nie zadawala bo Amiga jest zazwyczaj zamknięta :)

W czym problem panowie?

ps. rom 3.1 od Cloanto
[#2] Re: Adapter SD i A600 - cały czas świeci dioda dysku.

@dippaolo, post #1

Problemem jest niewłaściwy adapter. Zainteresuj się tym lub tym.
[#3] Re: Adapter SD i A600 - cały czas świeci dioda dysku.

@dippaolo, post #1

W adapterze SD trzeba przeciąć jedną ścieżkę i dołożyć tranzystor, opis znajdziesz w necie.
[#4] Re: Adapter SD i A600 - cały czas świeci dioda dysku.

@rj1307, post #3

tu znajdziesz

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 11:05:50 przez wsklive
[#5] Re: Adapter SD i A600 - cały czas świeci dioda dysku.

@wsklive, post #4

Dzięki koledzy :)

W końcu świeci gdy potrzeba :) Znajomy dostał linka, oblukał, dobrał tranzystor bo takiego jak podano w linku nie było ale zasada działania taka sama, jedynie jest większy fizycznie ;P

Swoją drogą, moim zdaniem to celowe działanie marketingowe aby kupować dodatkowo jeszcze adapter z układem eliminujący świecenie ciągle diody dysku... no chyba że jakiś Chińczyk za długo pracował i źle płytkę zaprojektował :)

Jeszcze raz dzięki :)
[#6] Re: Adapter SD i A600 - cały czas świeci dioda dysku.

@dippaolo, post #5

Raczej to drugie (błąd projektu) i to też w kontekście działania z Amigami. Przejściówka jest pomysłem i produktem Krashana. Ma przede wszystkim dobrze zamocować adapter SD-IDE tak by nie blokował innych rozszerzeń i dodaje też drugi port IDE (w wersji KA60). Opcja naprawy świecenia diody jest niejako przy okazji.
[#7] Re: Adapter SD i A600 - cały czas świeci dioda dysku.

@dippaolo, post #5

Swoją drogą, moim zdaniem to celowe działanie marketingowe aby kupować dodatkowo jeszcze adapter z układem eliminujący świecenie ciągle diody dysku... no chyba że jakiś Chińczyk za długo pracował i źle płytkę zaprojektował
Plotki o tym, że zapłaciłem Chińczykom za zły projekt, są mocno przesadzone . A tak poważniej, problem z diodą bierze się z tego, że najpopularniejszy model SD2IDE pracuje z napięciem zasilania 3,3 V (ma przetwornicę) i takie też poziomy logiczne wystawia na wyjście. O ile nie przeszkadza to Amidze na liniach danych (Amiga oczekuje poziomów logicznych w standardzie TTL, stan wysoki zaczyna się od 2,4 V), o tyle układ sterowania diody HDD w A600 i A1200 jest po prostu tranzystorem bipolarnym pnp. I teraz jeżeli napęd jako stan wysoki (nieaktywny, dioda ma nie świecić) wystawia 4,5 do 5,0 V to wszystko jest OK. Natomiast jeżeli napęd wystawi jako stan wysoki napięcie 3,3 V, to tranzystor pozostaje włączony i dioda świeci. Warto zauważyć, że A4000 nie ma tego problemu (tam sterowanie diodą jest poprzez układ TTL). Hack z tranzystorem podnosi wysoki poziom logiczny z 3,3 V do 5,0 V, to samo robią moje przelotki KA47 i KA60. Które kupić można, zapraszam, ale obowiązku przecież nie ma. Można dać zwykłą taśmę, dołożyć ten tranzystor i będzie działać równie dobrze .
[#8] Re: Adapter SD i A600 - cały czas świeci dioda dysku.

@Krashan, post #7

No i ładnie pięknie wytłumaczone :)

Ogólnie adapter działa super, nie ma z nim problemów tak więc podsumowując całą operację od zakupu do przeróbki to jestem bardzo zadowolony. Tanim kosztem jest dysk o pojemności jakiej chcę :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem