kategoria: A600
[#1] Amiga 600 umiera :(
Ludzie pomocy! Coś złego zaczyna się dziać z moją A600.

Po włączeniu zasilania świeci się dioda CAPS LOCK a na ekranie ciemność, dopiero po około 20 sekundach Amiga startuje normalnie. Jednak gdy odstawię ją na kilka minut i ponownie włączę problem powraca

Po drugie słuchać trzaski z głośników (to nie wina kabla ani monitora).

Co robić ?
[#2] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #1

Mogą być kondensatory, problem z układem resetu, a także z napięciem -12V jeśli słychać trzaski. Warto byłoby sprawdzić sam zasilacz.
[#3] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #1

Na pewno kondensatory, tak samo moja sie zachowywala przed wymiana.
[#4] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #1

Nie panikować i oddać w dobre ręce do naprawy.
[#5] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #1

Zbić drewnianą skrzynkę i wystawić na allegro jako nie wiem czy sprawna.
[#6] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #1

A jak zakładałem wątek Klepsydra, to się wszyscy śmiali. A tu nie ma żartów, bo zgonów będzie coraz więcej ;)
[#7] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #1

Prawdopodobnie kondensator 10u obok zegara (duża szansa że leje)
[#8] Re: Amiga 600 umiera :(

@kataklysm, post #7

Przyjrzałem się płycie i obok dwóch kondensatorów jest coś przyschniętego.



Czy on są uszkodzone?

Po drugie ujrzałem jakiś zielony "nalot" na jednym z elementów (nie wiem co to bo elektronik ze mnie prawie żaden )

[#9] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #8

To wylany elektrolit z kondensatora, czyli płyta do czyszczenia i kondensatory do wymiany na 100%, nie ma na co czekać.
[#10] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #1

Kondensatory do wymiany. Mam podobny problem z moją A600, tylko sama nie wstanie i muszę pstrykać zasilaczem aż zaskoczy. Kondensatorki powymieniane wszystkie w amidze jak i zasilaczu i nadal ten sam problem :/
[#11] Re: Amiga 600 umiera :(

@Iwan, post #10

Jak kupiłem A600 na ślepo i do tego przepłaciłem, przy włączeniu czarny ekran. Ale grunt nie poddawać się. Wymieniłem kondensatory lutownicą kolbową z nawiniętym cieńszym drucikiem miedzianym, nie miałem czasu na analizowanie jakie kondensatory potrzebuję, kupiłem gotowy zestaw na Allegro, trochę roboty ale jak A600 wstała z martwych to do dzisiaj nie żałuję. Dzięki temu wróciłem Amigi i C64. Jak wcześniej chodziła to małe prawdopodobieństwo, że nie da się jej uratować, wręcz przeciwnie.
[#12] Re: Amiga 600 umiera :(

@Amigo-A1200-040, post #9

Pytanie czy znaczenie ma tylko pojemność? Bo jak patrzę za aukcjami na Allegro to nie ma tam 22uF 25V tylko np. 22uF 35V.
[#13] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #12

To drugie to max. napięcie pracy. Im więcej tym lepiej, ale pociąga to za sobą zwiększenie rozmiaru.
[#14] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #12

Proponuję wymienić kondensatory na tantalowe. Nie będzie co z nich wysychać. Tylko kilka zostaje elektrolitycznych, tych największych.
[#15] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #8

Jak najszybciej wylutuj te kondensatory i przemyj płytę izopropanolem. Wcześniej możesz przeczyścić ją sokiem z cytryny - do czasu aż zakupisz kondensatory i weźmiesz się za wymianę.
[#16] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #8

Kondensatory koniecznie i to szybko. A ten zielony element moze być tez juz uszkodzony. Sprawdź czy na wyjściu Cinch masz dobry obraz.
[#17] Re: Amiga 600 umiera :(

@Marcin74, post #16

Witam, kupiłem a 600 z tą wadą lecz elektronik ze mnie żaden. Poszukuję osoby która podjęła by się naprawy. Mieszkam w Krakowie. Mogę płytę powieść jak coś. Dzięki za odpowiedź.
[#18] Re: Amiga 600 umiera :(

@waspik, post #17

Już zgłosiła się do mnie osoba , która zaoferowała. Naprawę więc na razie nieaktualne
[#19] Re: Amiga 600 umiera :(

@Marcin74, post #16

Wymieniłem te dwa kondensatory oraz przeczyściłem wtyczkę od zasilacza i problemy ustąpiły OK

Ten "zielony" element co to w ogóle jest??? szeroki uśmiech
[#20] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #19

Jakiś filtr.
[#21] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #19

Nie wiem czy wymieniles wszystkie czy tylko te dwa ale jeśli tylko te dwa to wymień jeszcze ten 10u który jest obok nich (pisałem o nim wyżej) Na zdjęciu widać że też go już łapie on powoduje czarny ekran :)

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 17:06:08 przez kataklysm
[#22] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #19

Płyta wymaga natychmiastowej "reanimacji", to że zaskoczyła to chwilowy efekt. Jeśli będziesz zwlekał z wymianą kondensatorów i wymyciem płyty, długo się nią nie pocieszysz. :(
Ten filtr odpowiada za kolor, niedługo cewka która się w środku znajduje zostanie przeżarta przez elektrolit (typowy defekt), nie zawsze da się to naprawić.
[#23] Re: Amiga 600 umiera :(

@BigZ25, post #1

Fajnie jest podświetlić płytę pod ultrafioletem - zobaczysz wszystkie wycieki i podejrzane miejsca :)
[#24] Re: Amiga 600 umiera :(

@rj1307, post #22

Odpaliłem wczoraj A600HD (2 MB Chip) po 20 latach! Przezornie najpierw zajrzałem do środka i o dziwo żadnych oznak wylanych kondziów, więc odpalam dziada :). Twardziel odłączony, pojawia się animacja dyskietki (po malych problemach, ale jest), mówię "gra gitara":) Ładuję dyskietkę z Arcade Pool, lipa. Stacja coś tam zarzęzi po cichu i pojawia się ponownie kick. Otwieram , doduszam kondzie w okolicach zasilania, ruszam wtyczką zasialacz, obraz znika, jest czarny, czerwony itp. Wyłączam, włączam, dyskietka i ładuje! Pograłem z 5-10 minut i zwiecha, jakieś znieksztłcenia obrazu, lipa. Wyłaczam, znowy coś tam grzebię z płytą, przyglądam się dokładnie kondziom, żaden nie jest spuchnięty, o co chodzi? Odpalam, działa! Tym razem dłużej, bez zwiechy. No to teraz mówię czas na twardziela. Podpinam, odpalam, a tam tylko takie lekkie tyknięcie i cisza. I tak za każdym razem po włączeniu, cyknięcie z jego strony i cisza, tak jakby chiciał odpalić, ale nie miał mocy. Co padło? Twardziel zdechł, czy moze jednak kondzie nie dają rady tego uciągnąć. Zasilacz (ciężki) wykluczam bo ciądnie mi A1200 040 z twardym i CD-ROMem.

[#25] Re: Amiga 600 umiera :(

@Falcon, post #24

Ciche tykanie to może oznaczać koniec dysku. A kondensatory nie koniecznie muszą byś spuchnięte albo wylane, czasem wysychają i też Amiga nie działa wtedy poprawnie a niby nic niepokojącego nie widać na zewnątrz.
[#26] Re: Amiga 600 umiera :(

@Marcin74, post #25

Dziś dysk odpalił na jakieś 30 sekund, ale stanąl podczas ładowania systemu... Polutowałem na nowo gniazdo zasilacza bo podejrzanie wyglądało, ale dysk nadal nie chce ruszyć... Z dyskietki też nie chce ruszyć, stacja tyknie trzy razy i koniec (pojawia się ponownie animacja dyskietki). Podłączyłem ją nawet do zewnętrznego zasilacza i nadal lipa...
[#27] Re: Amiga 600 umiera :(

@Falcon, post #26

Masz możliwość podpięcia tego dysku do PC i uruchomienia pod WinUAE?
Miałem taki problem, myślałam, że Amiga 600 szwankuje, a okazało się, że to dysk był winny, więc podłączyłem go pod WinUAE w celu wykluczenia problemu. Pod emulatorem skopiowałem zawartość dysku do folderu na dysku PC (widocznego w WinUAE jako drugi dysk) i pozakładałem na nowo partycje na dysku amigowym i skopiowałem ponownie zawartość partycji, problemy się skończyły.
[#28] Re: Amiga 600 umiera :(

@Adinfo, post #27

Dziś podmieniłem stację dysków na tę z A1200 i sprzęt pięknie działa, wygląda na to, że coś padło w stacji A600. Jakieś typowe usterki którym można coś samemu zaradzić?
A i jeszcze jedna sprawa, nie działa mi kilka klawiszy, m.in P, L, 9. Jest szansa na ich uzdrowienie?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 21:13:21 przez Falcon
[#29] Re: Amiga 600 umiera :(

@Falcon, post #28

W temacie klawiszy - sprawdź, czy taśma dobrze siedzi w gnieździe na płycie. U mnie to notoryczny problem po rozebraniu A1200 (taki sam sposób podłączenia taśmy do klawiatury). Jeśli to nie taśma, możesz rozebrać klawiaturę i sprawdzić membranę, czy nie jest po prostu brudna. W najgorszym wypadku będziesz miał popękane ścieżki. Jeśli mało, można to dość prosto wyleczyć klejem przewodzącym prąd. Ale jeśli to na taśmie, możesz mieć kłopot (musi się zginać, a kleje są raczej sztywne).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem