kategoria: A500
[#1] Dziwne glitche w grafice A500
Witajcie,
mam problem z A500 (płyta 8A.1 z modem na 2MB Chip) która bardzo wybiórczo wyświetla obraz, w większości w gier. Amige dostałem od znajomego który stwierdził że „w sumie to już mu nie potrzebna bo i tak nie ma czasu się tym bawić, a tylko miejsce w garażu zajmuje”. Wyczyściłem ją całkowicie, docisnąłem wszystkie układy, przelutowałem gniazdo zasilania, gniazdo RGB i wyjąłem rozszerzenie A501 w którym rozlała się bateria, ale na szczęście na płytę nic nie poszło.
Płyta zawiera Agnusa(2MB) i Denise w wersji ECS, więc tak jak wspominałem – dorobiłem w niej 2MB Chip, zamieniając oryginalne kości na inne które znalazłem w gratach komputerowych.

Ogólnie to z pamięcią nie ma problemu, WB widzi całe 2MB chip – płyta po wymianie wstała bez najmniejszego problemu. Pamięć też była testowana przez 1h przez Amiga Analizer i żadnych problemów/błędów nie wykazał. Zapobiegawczo wymieniłem też kondensatory w sekcji zasilania oraz przy procesorze i w torze audio.

A teraz do sedna problemu:
W niektórych grach (Cannon Fodder, Rick Dangerous) oraz w WB 1.3 obraz jest bez problemu.
W niektórych grach (Settlers, Rick Dangerous 2, jakś stara wersja Xcopy znaleziona gdzieś w dyskietkach) obraz wyglada jakby brakowało mu synchronizacji, albo był mega zglitchowany. O tym jak wygląda to w Settlersach wrzuciłem filmik na YT.
Niektóre gry w ogóle nie wyświetlają obrazu, ale dźwięk jest... mało tego nawet cracktra tych gier działają normalnie (obraz+dźwięk), a sama gra już obrazu nie wyświetla (Lethal Weapon, Blues Brothers, Lotus 1).

Amiga podłączona jest do TV, kablem RGB EURO. Z kablem też raczej nie powinno być problemów bo nabyłem nowy; zresztą inna A500 na nim działa jak trzeba. Zapomniałbym dodać, że w płycie zainstalowany jest również switch kickstartów (A500Flash), ale wyjęcie jego i uruchomienie płyty na samym kicku 1.3 daje takie same objawy. Jest też jeszcze Boot selector i Gotek z HxC, aktualnie podłączony jako zewnętrzna stacja.
Wylutowałem podstawkę spod Denise i wstawiłem precyzyjną – w starej pojawiła się korozja na niektórych pinach. Nadal to samo... Wymieniłem nawet Denise na OCS, ale tez ten sam problem.

Już nie mam pomysłów, co by tu jeszcze z nią zrobić...

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 00:40:57 przez MariuszK
[#2] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #1

stawiam na uszkodzenie Chip ramu - tego dodatkowego 1MB, ktorego "dorobiles"
[#3] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@selur, post #2

Dzięki za zainteresowanie, teraz widzę że zapomniałem dodać że na starym ramie problem był ten sam. Na wyczyszczonym rozlanym rozszerzeniu dokładnie tak samo się to zachowywało.
bez niego zresztą tez...
[#4] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #3

czyli tak wczesniej amiga miala 1Mb tylko na plycie i te artefakty tez sie pojawialy tak?
[#5] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@selur, post #4

tak, nawet jak miała tylko 512kb na płycie (bez rozszerzenia) to tez tak było.
Właśnie wtedy obstawiałem ram i przy okazji zrobiłem moda na 2MB.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 00:56:17 przez MariuszK
[#6] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #5

Czyli nie jest to na pewno wina kabla ani bledow na dyskietce. W sumie chipset tez dziala.
Skoro pamieci nie wykazaly bledow, to moze to jakis problem z adresowaniem Chip Ramu..
[#7] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #1

A to nie jest tak, że np. masz tylko jazdy na NTSC? :)
[#8] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@teh_KaiN, post #7

Całkiem możliwe, choć przyznam się, że nie wiem nawet jak to sprawdzić dokładnie. Te same gry na kicku 3.1 z wybraną w menu opcja PAL/NTSC zachowują się tak samo. Tak samo przełączenie OCS/ECS przed startem tych nie działających gier nie daje nic.
Niektóre cracktra, takie jak właśnie to przed Cannon fodder mają opcje wyboru Pal/NTSC i tam nie ma problemu. Obraz po prostu jest dłuższy i muzyczka w grze tak jakby miała frameskip-y.

Dziś poszukam jakiegoś adf settlersow/sieddler po niemiecku, które powinno być w PAL i zobaczę czy będzie tak samo się zachowywać.
Czy może jeszcze jakoś inaczej mogę to sprawdzić?
[#9] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #8

NTSC? to nie ma tu kompletnie nic do rzeczy, przeciez na filmie widac, ze obraz jest prawidlowy do pewnego momentu a dokladnie do przeladowania danych.
[#10] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@selur, post #9

Chyba pójdę tym tropem i zacznę szukać Agnusa 2MB...

Chyba nigdy bym na to nie wpadł, że to może być coś nie tak z adresowaniem RAM.
Bo tak jak widać na filmiku własnie, jak są te glitche na ekranie to co 5-10 klatka obraz jest "normalny". No ale pozostałe klatki tez z jakiegoś adresu musi brać... i tak jak mówisz prawdopodobnie bierze z nieprawidłowego.
[#11] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #10

Po powrocie do amigowania miałem podobne objawy, po rozebraniu amigi okazało się że mam w płycie 6A agnusa 8375, być może i ty masz nie właściwą wersję Agnusa dla swojej płyty.
Jeśli możesz to zrób filmik z lotusa lub technological death, to potwierdzę czy objawy są identyczne. Z drugiej strony być może te gry nie radzą sobie z 2MB chipu, sprawdź te same gry na whdload, bo slave-y często zawierają różnego rodzaju poprawki.
[#12] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@makarsky, post #11

Tak jak wspominałem na początku, jest to płyta 8a.1.
Ma wszystko to co A500+ tylko nie ma zegara...
Agnusa ECS i Denise ECS. Wczoraj mając nadzieję że to może jednak nie gest uszkodzony grubas, wymieniłem cala "glue logic" powiązana z ranem, i procka wsadziłem nawet drugiego...
Objawy nadal takie same... Filmik z Lotusa by zbyt wiele nie pokazał bo byłoby to czarne tło i muzyka

No nic trzeba będzie szukać dalej... Ale jakbyś jeszcze tego Agnusa miał... To ja z chęcią przytulę go o ile to wersja 2MB
[#13] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #12

Mój angus był 1MB. Spróbuj wykonać test z tą samą grą z whdload. Mam wrażenie jakby linia adresująca drugi megabajt wariowała, może spróbuj zobaczyć memviwerem czy to co zobaczysz w drugim megabajcie nie jest kopią pierwszego megabajta? A może nawet nie chodzi o megabajty tylko 512 kB. Czyli być może to problem multipleksera, możliwe że takiego błędu tester pamięci nie wykryje.
[#14] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #12

uzyj tego programu co koledzy we watku tutaj i zobacz czy sa moze jakiekolwiek zmiany w grach.
[#15] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #12

Jakoś dziwnie mi to wygląda na niedomaganie układu Denise. Bo niby tylko problem jest z grafiką bo program główny działa i muzyka też. Trzeba by się przyjrzeć sygnałom magistrali RGA i sterującym dochodzącym do układu Denise.
[#16] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@selur, post #14

Programy na pewno sprawdzę, zobaczę co i jak.

A co do niedomagania Denise to też może coś być.
Tak jak pisałem wcześniej, wymieniłem poprzednią podstawkę bo była zaśniedziała na kilku pinach i wstawiałem precyzyjną, nawet Denise OCS wsadzałem, ale problem dalej się pojawiał. Zobaczę jeszcze te linie RGA, ale nie wiem co może tam coś siedzieć skoro one idą bezpośrednio z agnusa (przynajmniej wg. service manuala od A500+). Wczoraj wymieniłem U34 i U35 - przelutowałem je ze sprawnej 500 - też bez rezultatu.

Wieczorem zobaczę jeszcze U40 i U41 które siedzą za DENISE... może jakiś diabeł tam siedzi, albo inna czarna magia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 14:19:19 przez MariuszK
[#17] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@selur, post #14

Kolejny dzień/weekend i kolejne niepowodzenia.
układy za DENISE wymienione i nadal bez efektów. dodatkowo nagrałem jak wygląda demo tech. death.
I tu zaskoczenie działa - "prawie". ładuje się normalnie i uruchamia, ale jak ma być wyświetlona jakaś bardziej zaawansowana grafika to czarny ekran. Amiga działa i demo w tle tez dalej działa, ale jakoś tak dziwnie - zamiast dźwięku słychać tylko pukanie z głośników, ale w rytm muzyki (osobiście obstawiałbym kondensatory, ale tak jak mówiłem - wszystkie zostały wymienione).
Użycie degradera nic nie pomogło, ani w grach ani w demach.
Dodatkowo uruchomiłem protrackera... jeszcze ciekawszy objaw jest - ekran miga jak szalony do zobaczenia tu na filmie. niestety nie będzie dobrze widać bo kamera w telefonie nie zarejestrowała tego tak jak trzeba, ale to miganie jest bardzo szybkie.

Coś czuje że bez oscyloskopu tu się chyba nie obejdzie...
[#18] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #17

Tak mi się skojarzyło: miałem dziwne objawy w demach / grach gdy miałem uszkodzoną stację dysków. Np. State of the Art (i 9 Fingers) działało (o ile nie wywaliło się na wstępnym ładowaniu), ale część scen było pokrzaczonych. Gry też działały jak chciały - co też zależało od nośnika (jedne prawie zawsze się ładowały poprawnie, inne różnie).
Po wymianie stacji dyskietek na nową problemy się skończyły.
[#19] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@poweredjj, post #18

Jasne, ale u mnie to nie ma znaczenia czy ładuje demo/grę z adf czy z fizycznej stacji.
[#20] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #19

Jeśli problemy pojawiają się w tych samych momentach i nie są pomieszane układy OCS z ECS, to faktycznie pozostaje postawić na coś z komunikacją między agnusem a denise. Sprawdź przejścia po liniach RGA, a nawet na pewności sprawdź na krótko kynarem. Zastanawiam się jeszcze czy to nie jest przypadłość hybrydy video, ale nie umiem tego ocenić.

EDIT: zobacz jeszcze jak się to wszystko zachowuje jeśli podłączysz telewizor po cinch zamiast scart.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 12:54:42 przez makarsky
[#21] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@makarsky, post #20

Już własnie tylko HY1 został mi do podmianki z toru video, ale nie mam pojęcia czy ten z wersji OCS będzie się nadawał. Elektrycznie linie RGA są sprawne, wszystkie sprawdziłem oddzielnie (każda przewodzi i nie ma zwarcia pomiędzy żadną z nich).
Denise też zmieniałem z ECS na OCS, płyta jest full ECS. Zostaje mi tylko jeszcze Paula i hybridVideo własnie.

Zawsze sądziłem że Paula odpowiada tylko za dźwięk, ale tak jak teraz patrze po manualu, okazuje się że odpowiada również za DMA i bufor RGA :( Czy Paula tez jest rozróżniana na OCS/ECS? będę mógł ja podmienić z innej płyty?

Dziś będę testował na monitorze dedykowanym do commodore i zobaczymy co się będzie działo.
[#22] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #19

poszukaj tego Walker demo i odpal. To wymaga 0,5 chip + 0,5 slow. Zobaczymy jaki bedzie efekt.
[#23] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@selur, post #22

Demo działa raczej poprawnie.
Zabrałem się wczoraj porządnie za czyszczenie płyty, wylutowałem podstawkę spod Pauli i wymieniłem na precyzyjną. Wsadziłem inną Paule od sprawnego dawcy. Wlutowałem tez sprawnego vidiot-a. Qpa

Rozlutowałem też podstawkę spod Agnusa, wyczyściłem zaśniedziałe pola i ewentualne zwarcia które ta śniedź mogła tworzyć. Wszystko tak jak trzeba: flux, czyszczenie plecionką, cynowanie padów, czyszczenie isopropylem ... podstawka wyczyszczona również w środku. Wlutowałem w płytę... Q.wa nadal kasztan
[#24] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #23

Skoro demo ruszylo to znaczy , ze 1mb dziala poprawnie (aczkolwiek cos tam mrugnelo jakas pojedyncza klatka krzakow w czasie odtwarzania animacji zdaje sie).
Jesli to nie Ram to...hmm
[#25] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@selur, post #24

Powiem tak, RAM był wysadzony że sprawnych SIMM. Zostało mi jeszcze jakieś 12 kości, na dniach będę miał adaptery to będę testował i pozostałe. Ale tak jak wspominałem to się działo i wczesniej (glitche albo brak obrazu). Niektóre programy tak jak np systest albo xcopy, wersja adf są tak zglitchowane że nie widać nic na ekranie, tylko krzaczki albo jakaś szachownica i to też z tak na 3/4 ekranu.
[#26] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #25

Próbowałeś sprawdzać podłączając monitor do wyjścia composite? Bo może to być jakiś problem dot. obsługi genlocka (pixelswap, external clock). Tylko zgaduję.
Czy dociskanie układów i różnych miejsc na płycie wywołuje jakiekolwiek efekty na monitorze?
[#27] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@makarsky, post #26

Yup, te które działają to działają tak jak trzeba tylko wiadomo - bez koloru. Te co są zglitchowane dalej są. "Macanie" płyty też nie daje żadnych rezultatów - to akurat był jeden z pierwszych testów jakie przeprowadziłem, jeszcze zanim zabrałem się za czyszczenie i masowe przelutowywalem podstawek.

W przyszłym tygodniu może będę miał Agnusa na wymianę... Zobaczymy, jak dalej będzie to samo to płyta zostanie jako dawca.
[#28] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #27

Szkoda czasu bawić się w dalsze zgadywanie, jak nic potrzebny drugi zestaw do podmiany układów i testowania w obu płytach.
[wyróżniony] [#29] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@makarsky, post #28

Wracając do sprawy,
Wymiana Agnusa na innego przyniosła zamierzony efekt. Płyta działa jak trzeba i bez żadnych glitchy. OK
[#30] Re: Dziwne glitche w grafice A500

@MariuszK, post #29

ale wymieniles na dokladnie ta sama wersje czipsetu czy inna?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem