kategoria: A500
[#31] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@JacK_Swidnik, post #29

Nie da się - chyba, że zdobędziesz Agnusa z Amigi 3000 bo on po pierwsze, pasuje pinoutem a po drugie, obsługuje 2MB chip. Albo jeszcze można mocno podrutować komputer i dorobić przewodami brakujące ścieżki. Inaczej nie da rady. Rozwaiązanie typu MegAChip pomijam bo to po pierwsze drogie a po drugie nie uwzględnia rozszerzenia pod klapkę.
[#32] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@perinoid, post #31

ok ok chcialem 6a do gier tylko rozbudowac. Czyli 1mb max dodam fast pod procka plis goteka i starczy.
z 8a walczę dalej
[#33] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@JacK_Swidnik, post #29

Na rev. 6a, 1 mb chip to max. Można użyć podstawki pod Garego i mieć np 1 mb chip i 1,5 slow gdzie na rozszerzeniu pod klapką jest 2 mb łącznie. Na zworce jp2 rozcinasz środkowy i dolny pad by zamiast 0,5 chip i 2 mb slow było 1 mb chip :) PozdrawiamOK
[#34] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@zbroy, post #33

Nie wiem czemu ale wszystkie podlinkowane zdjęcia z początku wątku jak i pdf, pokazują mi logowanie google jak w nie kliknę...
[#35] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@zbroy, post #33

ok, dzis to jakieś mam fatum, ta 6a już nie wstaje, czarny ekran i nic
[#36] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@JacK_Swidnik, post #35

Jacek, ten wątek jest o rev8. Jak kiedyś szukałem info o soj modzie to zawsze zbaczał z toru i nie znalazłem odpowiedniego info. Ten jest ostatnim bastionem. Załóż nowy o naprawie swojej, a chętnie pomogę jeśli będę umiał
[#37] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@snifferman, post #36

ok spoko sorry.. jak przerobie temat z 8a to zrobie manuala w pdf
[#38] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@JacK_Swidnik, post #37

Manual w pdf jest w poście #6.
W poście #15 jest moja fotka jak przylutować "graty" od spodu, dla poprawy estetyki.
[#39] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@snifferman, post #38

Sorry tak z innej beczki, co jeszcze trzeba podlutować oprócz samego rtc i gniazda baterii aby zegarek trzymał czas.
[#40] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@ryshard, post #39

Sprawdź na schemacie, albo zadaj pytanie w odpowiednim temacie. Ten jest o czymś innym.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 18:51:37 przez snifferman
1
[#41] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@snifferman, post #40

skończyłem, z braku czasu trwało to kilka tygodni :)
puki co działa mi 2mb na tej płycie A500 8.A1

ale zrobiłem kilka podstawowych błędów
- przy wylutowywaniu oryginalnych układów ram trzeba być cierpliwym i bardzo uważać żeby nie uszkodzić ścieżek, mnie się udało 4 wyrwać, płytę podgrzewałem hotem i następnie rozlutowanica usunąłem cynę ale i tak niektóre nogi układów były tak mocno przyczepione do przelotek
- po wlutowaniu nowych kości simm polepiłem ścieżki i jest ok, będę je musiał poprawić żeby to lepiej wyglądało niż jest obecnie
- po wlutowaniu kości simm dodałem rezystory, diody i pozmieniałem zworki zgodnie ze wskazówkami
- goldpiny do pcb powinienem dać precyzyjne a nie zwykłe moim zdaniem lepiej by mi się lutowało
- nie dawałem już podstawek precyzyjnych z uwagi na te uszkodzone ścieżki




na przyszłość zrobię jeszcze jedną płytę bo mam płytki pcb do simm i same kości simm ale raczej nie bedę się więcej podejmował tej przeróbki na simmach a tylko na oryginalnych układach 514256 na "barana" i już

jak na pierwszy raz sam oceniam swoją robotę na 3-
[#42] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@JacK_Swidnik, post #41

Diody i rezystory mogłeś dać od dołu jak to pokazałem w poście #15.

Jak po rozlutownicy nadal trzyma, to trzeba było grzać hotem i tylko lekko podważać, aby widzieć kiedy jest luźne. Ja grzeje od góry małą dyszą na nóżki i lekko podważam i ruszam. Widać wtedy dokładnie kiedy puszcza i można wyjąć.

Tutaj filmik. Nawet jak nie znasz angielskiego, to wszystko jest ładnie pokazane. Stosuję podobne taktyki i nic nie urwałem


Piny precyzyjne są trochę wyższe. Miałem i obudowa zamyka się na styk jeśli dodatkowo kostki soj są wysokie. Podstawki nie wejdą, bo nie zamkniesz obudowy.
[#43] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@snifferman, post #42

Tak ten sposób wylutowania układów znam i próbowałem stosować i tu. Bardzo dobry filmik pouczajacy.
Tylko ze moim błędem bylo chyba za krótkie grzanie. Za szybko chciałem je wyciągnąć. A w ogole to bledem bylo samemu sie za to zabierać moglem poprosić lokalny serwis rtv co mam niedaleko zeby mi je wylutowali.
Grunt ze działa
1
[#44] Re: Ram 2MB w Amiga 500 płyta 8A.1

@JacK_Swidnik, post #43

Bo szarpałeś. Jak cyna puści, to nie trzeba używać siły.
Możesz sobie poćwiczyć najpierw na jakimś złomie.
Można kupić nowy laminat do A500+ więc w razie tragedii jest zawsze ratunek.
Ja raz przesadziłem z grzaniem i rozwarstwiłem laminat więc się zdarza. Można pcb "odparować" piekarniku, ale to raczej nie temat na ten wątek.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem