kategoria: A600
[#31] Re: Przełącznik kickstart

@tbone, post #29

Ale szkoda wywalić cały Twój opis, bo fajnie to jest rozwiązane i opisane, od symptomów poprzez podejrzenia, pomiary aż do rozwiązania. Może się komuś przyda jeszcze. No i gratulacje szybkiej naprawy, fajnie że masz sprawnego sprzęta, bo czarny ekran nie brzmiał obiecująco...
[#32] Re: Przełącznik kickstart

@tbone, post #29

Póki nie miałem kaloryferów- w mieszkaniu grzałem kominkiem na drewno, nogę trzymałem na zlewozmywaku z odkręconą zimną wodą- gorąca grzała się w bojlerze więc zawsze był deficyt szeroki uśmiech
[#33] Re: Przełącznik kickstart

@pong777, post #20

pong777 - stosujesz rezystory 10k, ja użyłem 4k7, mam dziwne objawy i zastanawiam się co jest tego przyczyną - TU pisałem w tej sprawie:
Jak się okazało po dłuższych testach, to pulsowanie diody Caps Lock występuje zarówno na KS1.3 jak i na 3.1. Klawiatura wtedy nie działa (brak reakcji na naciśnięcie klawiszy) za wyjątkiem resetu - Amiga uruchamia się ponownie. Przy ROM diagnostycznym jak pisałem wcześniej klawiatura działa poprawnie. Sprawdzę też czy to samo dzieje się na 29F160, zaprogramowanym tymi samymi wsadami.
Rezystory mam podpięte na stałe z pinu 1 i 42 do pinu 22, z pinów 1 i 42 sygnał do przełączników a one do masy.

Czy dla 27C160 wartości rezystorów 4k7 zamiast 10k mogą mieć znaczenie dla takiego zachowania?
[#34] Re: Przełącznik kickstart

@Adinfo, post #33

Te rezystory, to tylko podciągające do logicznej jedynki. Nie ma znaczenia ich wartość, tylko rząd wielkości. Na oko każdy rezystor z przedziału 1k-10k będzie dobry, większy też może być i się nic nie stanie, mniejszy z kolei lepiej nie, bo jak się go ściąga później przełącznikiem do masy, to niepotrzebnie nam zużywa prąd z zasilacza.
[#35] Re: Przełącznik kickstart

@Mq, post #34

No to muszę szukać dalej przyczyny problemu z klawiaturą. Sprawdzę też w A500 czy taki objaw wystąpi. Na fabrycznym KS1.3 oraz 2.04 nie mam tego problemu.
[#36] Re: Przełącznik kickstart

@dyktaja, post #1

Też mam problem z przełącznikiem kickstartów 1.3/3.1.
W mojej A2000 rev.4.5 przełącznik działa bez problemu.
Ostatnio przestał mi bootować dysk więc postanowiłem sprawdzić kontroler SCSI z dyskiem
na pożyczonej A2000 rev.6.2 .
Przełożyłem przełącznik do tej drugiej Amigi i odpala tylko KS 1.3.
Przy KS 3.1 nic się nie dzieje ,czarny ekran, Znowu przełożyłem do mojej A200 i działa jak należy.
Jaka może być przyczyna?
[#37] Re: Przełącznik kickstart

@Talentinek, post #36

Zapewne masz A500 rev 5 lub starszą. Tam jest bug na płycie głównej i kickstarty większe niż 256 kB (czyli od 2.0 w górę) nie działają. Trzeba zrobić prosty patch na płycie głównej.
[#38] Re: Przełącznik kickstart

@wali7, post #37

Właśnie brałem to pod uwagę ale na A2000 z wyższą rewizją (6.2) KS 3.1 nie działa
a na niższej rewizji (4.5) działa.
Chyba że na rev 6.2 też jest taki bug.
Amiga nie jest moja więc nie będę na niej nic robił.
Potrzebna była tak jak pisałem do sprawdzenia karty z dyskiem.
[#39] Re: Przełącznik kickstart

@Talentinek, post #38

Sprawdź tylko, czy A500 to stara rewizja (masz podpisane na płycie). Możesz ewentualnie policzyć układy pamięci, jeśli masz więcej niż 8, to jest rewizja najwyżej 5. I wtedy kość z kickiem 3.1 bez przeróbki płyty głównej NA PEWNO nie będzie działać.
Nie wiem jak jest z rewizjami A2000, musiałbym popatrzeć na schematy. W A500 rev 5 po prostu najstarsza nóżka adresowa (A18) podpięta jest do złego wyprowadzenia ROMu, w kickach 256 kB (max 1.3) ta linia jest nieużywana, więc wszystko działa, przy kickach 512 kB (2.0 i wyżej) musisz jej użyć, więc Ami nie odpala.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 15:59:53 przez wali7
[#40] Re: Przełącznik kickstart

@Talentinek, post #36

też miałem podobnie ...

pomogła WYMIANA podstawki kicka
:)
a w twoim przypadku może pomoże tylko wylutowanie tej podstawki i jej przeczyszczenie??
(od dołu, czyli płyty głównej :) )



Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 16:45:43 przez Cezarykl
[#41] Re: Przełącznik kickstart

@Cezarykl, post #40

Jak już proponujesz wylutowanie podstawki, to zamiast czyścić starą lepiej od razu wlutować nową.
Co nie zmienia faktu, że jeśli to stara rewizja A500, to przyczyna wynika z tego co napisałem powyżej.
[#42] Re: Przełącznik kickstart

@Cezarykl, post #40

Myślę,że jednak przyczyną może być rewizja płyty, chociaż dziwne że na dużo starszej rewizji śmiga dobrze.
Wylutowanie podstawki odpada, bo Amiga nie jest moja a po drugie jest w stanie jakby przed chwilą
wyszła z fabryki.
Będę musiał poszukać kogoś z inną A2000 do sprawdzenia karty.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem