kategorie: Sklepy, Sprzęt
[#1] Nec 71vm Opole
Co prawda nie jestem z Opola ale w oko wpadło mi ogłoszenie z Opola dotyczące Nec 71vm.
Ostatnio kupiłem taki do swojej Ami więc może ktoś z okolic będzie chętny ;)

Nec 71vm
[#2] Re: Nec 71vm Opole

@mikecios, post #1

A jak z proporcjami w PAL i NTSC, bo widziałem że na na 15" neca nie jest idealnie?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 22:26:36 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#3] Re: Nec 71vm Opole

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #2

Mam takie dwa. I w większości gier przycina dolny ekran.
Za te pieniądze polecam zakup.
[#4] Re: Nec 71vm Opole

@JacK_Swidnik, post #3

Nie mówie o przycinaniu tylko o proporcjach obrazu.
[#5] Re: Nec 71vm Opole

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #4

Proporcje sa ok, kurczę nie mam czasu bo bym screeny wrzucil.
Nic się nienaturalnie nie rozciąga
[#6] Re: Nec 71vm Opole

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #4

Jakoś nie zauważyłem. Z A4000 sobie radzi świetnie.
[#7] Re: Nec 71vm Opole

@mikecios, post #5

Jeszcze mam pytanie jak wyglądają na tym monitorze tryby z przeplotem?
[#8] Re: Nec 71vm Opole

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #2

Tu napisalem co nieco o moich doswiadczeniach z 51VM/71VM:
link

W skrocie - da sie idealnie ustawic ekran 640x240 (a wiec brakuje 16 loresowych pikseli w pionie, mozna recznie przesunac gora/dol). Tryby interlace nie wygladaja jakos szczegolnie, ale sa czytelne.

Aha, i jeszcze jedno - przy jakimkolwiek overscanie juz obraz tak idealny nie bedzie - ja mam ustawione tak, ze widze tylko 640/320 poziomych pikseli, ale dzieki temu obraz jest jednolity, bez zadnego bandingu i schodkow, co mi bardzo by przeszkadzalo (szczegolnie w Workbenchu). Jak chcesz zmiescic caly overscan to mozesz (parametr H.SIZE), ale juz tak idealnie nie bedzie wygladalo. Z drugiej jednak strony zdecydowana wiekszosc dem czy gier trzyma sie w standardowym rozmiarze 320. Workbench w PAL:High Res ustawiam na 640x240 (checkbox "Standard" w Screenmode odznaczony i wpisane tam na sztywno) i po klopocie.

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 00:44:15 przez skipp
[#9] Re: Nec 71vm Opole

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #4



[#10] Re: Nec 71vm Opole

@skipp, post #9

Dzięki
[#11] Re: Nec 71vm Opole

@mikecios, post #1

To ogłoszenie jest od 2 tygodni nieaktualne - mam info z 1 ręki
[#12] Re: Nec 71vm Opole

@tbone, post #11

To szkoda ze nie zdejmuja niekatualnych ogloszen.....
[#13] Re: Nec 71vm Opole

@mikecios, post #12

TU zostało jeszcze 12 szt. 15" wariantu (51VM).
[#14] Re: Nec 71vm Opole

@mikecios, post #12

Z "firmowej" zdjęli od razu. Dlatego wolałem się odezwać, niż żeby ktoś jechał w ciemno i zjadł tylko zapiekankę z kiosku na przeciwko
[#15] Re: Nec 71vm Opole

@skipp, post #13

1280x1024 kontra 1024x768.
[#16] Re: Nec 71vm Opole

@tbone, post #15

1280x1024 kontra 1024x768. - to prawda, ale nie rozumiem, jak znaczący jest to argument, skoro ma być to monitor co łyka 15kHz 720x576? Z AGA i tak nie wyciągniesz 1280x1024, co najwyżej 1280x512 w SuperHiRes (który nie jest w żaden sposób zgodny z VESA), co na tego typu monitorze będzie raczej wyglądało dość mizernie.
[#17] Re: Nec 71vm Opole

@skipp, post #16

Chodzi o to by matryca miała wielokrotność rozdzielczości generowanej przez Amigę. Dla trybu 640x256 piksel zajmie, po manipulacji szerokością, przesunięciem i fazą, odpowiednio 2x4 punkty ekranu. Przy 1024x768 raz będzie to 2x3, a raz 1x3. Tak w teorii
[#18] Re: Nec 71vm Opole

@tbone, post #17

W teorii tak to wyglada, tak :) W praktyce - ja osobiscie wole 51VM, jakos podswietlenie ma lepsze i bardziej jednolite. Nie wiem, chyba mi mnoznik piksela nie przeszkadza :D

W zasadzie tez sie dziwie, czemu nie mozna uzyskac idealnie 640x512 na tym monitorze, skoro to dokladnie natywna rozdzielczosc podzielona przez 2. Niestety co najwyzej z naszych 15kHz jak pisalem mozna uzyskac 640x480 (640x240). W obu modelach.
[#19] Re: Nec 71vm Opole

@skipp, post #18

Sorry, pomyliłem wątki

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 06:28:30 przez Hellena
[#20] Re: Nec 71vm Opole

@skipp, post #18

Dzieje się tak z powodu logiki sterującej większości monitorów LCD z wejściem VGA. Monitor z reguły próbuje dopasować przychodzący sygnał do jednego z trybów VESA. A ponieważ nie ma w tym standardzie trybu 640×512 to dopasowuje do najbliższego, czyli 640×480. Sytuacja się zmienia, gdy sygnał idzie przez DVI, wtedy monitor nic nie dopasowuje, tylko wyświetla. No ale do tego trzeba Indivision AGA, które w kwestii geometrii obrazu jest absolutnie nie do pobicia przez cokolwiek.
[#21] Re: Nec 71vm Opole

@Krashan, post #20

Cenowo Indi też jest chwilowo nie do pobicia ;)
[#22] Re: Nec 71vm Opole

@skipp, post #18

Teraz Nostrum opisze nam swoje odczucia
[#23] Re: Nec 71vm Opole

@tbone, post #22

Monitor podłączony i zajmuje dużo mniej miejsca niż jego poprzednik, telewizor PHILIPS, który to dzielnie dawał długo radę. W zasadzie wszystko jest ok oprócz pionowych pasków na ekranie, do których co prawda można się przyzwyczaić ale mimo to wolałbym żeby ich nie było. Poza tym jest ok. Proporcje ekranu są ok, ale jednak za każdym razem przy uruchamianiu jakiejś gry i tak daję auto setup żeby wycentrować obraz i po powrocie na blat to samo. W zasadzie nie musiałbym bo to kwestia estetyki ale jakoś wolę żeby obraz był na środku ekranu. Właśnie uruchamiam parę gierek i na niektórych faktycznie coś tam ucina a na innych nie za bardzo. Ogólnie jest ok i myślę że monitor godny polecenia.

EDIT: W trakcie grania (tj po uruchomieniu jakiejś gry) paski zdają się mniej widoczne

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 20:29:47 przez nostrum666
[#24] Re: Nec 71vm Opole

@skipp, post #9

Też zauważyłeś pionowe cienkie linie/pasy na ekranie kikstartu 3.1?

W grach ani w wb potem nie widać ... tylko na filetowym tle z dyskietką
[#25] Re: Nec 71vm Opole

@Cadderlik, post #24

Na fioletowym ekranie startowym nie wiem bo dawno go nie widziałem. Na pewno są widoczne na okienku startowym gry WHDLoad i trochę je widać na tapecie, ale to zależy od palety. Ogólnie nie jest źle jak już pisałem ale ideał to też nie jest. Pomijając aspekty techniczne podoba mi się to że monitor ma na dole obudowy paski podobne do tych na obudowie Ami i nawet fajnie się to zgrywa.
[#26] Re: Nec 71vm Opole

@Cadderlik, post #24

A poza tymi paskami masz obraz idealny??? Jakiej używasz przejściówki??
[#27] Re: Nec 71vm Opole

@Krashan, post #20

w kwestii geometrii obrazu tylko
[#28] Re: Nec 71vm Opole

@nostrum666, post #26

Obraz jest żyleta tylko te paski .... ale raz są bardziej widoczne a raz nie ma. Przejściówka ta z nadrukiem z alledrogo za ok 50-60 zł
[#29] Re: Nec 71vm Opole

@Cadderlik, post #28

Jeżeli się przyjrzysz to widać tu

pionowe paski (nie takie jak te o których wcześniej mówiliśmy, ale torchę inne, bardziej pionowe smugi). Mam to samo, w niektórych grach prawie wcale niewidoczne a w innych bardziej i zastanawiam się czy to wina przejściówki czy tak już musi być.
[#30] Re: Nec 71vm Opole

@nostrum666, post #29

tak to mniej więcej to ale u mnie trochę mniej to widać, no i obraz ścina też dlatego kupiłem Philipsa CM klasycznego
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem