kategorie: CDTV, Sprzęt
[#1] CDTV i świecąca ósemka
Jak w tytule, 8 na wyświetlaczu CDTV świeci się cały czas, mimo to sprzęt działa normalnie. Zauważyłem że agnus jest gorący jak diabli, wygrzebałem go z podstawki, wyczyściłem styki i grzeje się tak jak grzał a ósemka nadal świeci. CDTV romy są wymienione na 2.30. Ósemka świeci z wampirem v500 jak i z oryginalną motorolą. Amiga z braków nie ma wentylatora do zasilacza, pozatym jest kompletna. Co to może być?
[#2] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #1

Jak znajdę chwilkę to popatrzę w schemat. Wygląda na to że procesor wyświetlacza jest cały czas w resecie. Miałem tak ale u mnie - cała linia resetu była zwarta więc reszta też nie działała i miałem łatwiej.
Na początek sprawdź czy polecenie SetClock SAVE/ Load zadziała prawidłowo (chodzi o sam zapis i odczyt zegara, bo wiadomo że raczej wyświetlacz pozostanie martwy, ale wyeliminujemy kilka bramek między a500 a dodatkiem w postaci wyświetlacza). Ja dość długo się męczyłem w mojej CDTV zanim właśnie w okolicach zegara i procka wyświetlacza naprawiłem kilka ścieżek.
[#3] Re: CDTV i świecąca ósemka

@krystian77, post #2

Ok. Nie mam teraz CDTV pod ręką, ale zegar ustawiłem w bootmenu CDTV i od tej pory działa bez problemu. Wyświetlacz działa i od 4 czy 5 dni pokazuje prawidłową godzinę, kreski obrazujące poziom wzmocnienia na słuchawkach również działają. Ósemka pojawia mi się
w momencie włączenia CDTV i świeci cały czas podczas pracy, ale nie zaburza to działania zegarka.
[#4] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #3

A udało ci się uruchomić CDTV z vampirem? Działa napęd?
[#5] Re: CDTV i świecąca ósemka

@kwaku85, post #4

W galerii dałem obrazek:). Napęd niestety nie działa, mimo wymiany romu. W trybie A500 Wampir działa bez problemu. Pamiętam z dawnych czasów że jak się wajchę załączyło podczas bootowania to na nowszych kickach dało się cd uruchomić. Takich sztuczek jeszcze z Wampirem nie uskuteczniałem :).
[#6] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #5

U mnie napęd na kick 3.1 działa normalnie, konieczna była zmiana extended.rom na aktualny (jeśli można to tak nazwać :D). Ale napęd gryzie się z każdą praktycznie kartą turbo, dlatego zastanawiałem się czy udało Ci się to jakoś rozwiązać. V4 ma niby działać z CDTV, ale chwilowo widzę opisy typu- wywal napęd, używaj innego pod IDE. Zgroza, jak można kastrować tak piękny sprzęt.
[#7] Re: CDTV i świecąca ósemka

@kwaku85, post #6

Zapomnij żeby ktoś z ApolloTeamu zrobił cokolwiek w kierunku działania v4 z CDTV. Piszą że v4 jest do A500/2000/CDTV, bo fizycznie wlezie w gniazdo procesora i tyle. Edycja: nie pierwsze i nie ostatnie kłamstewko, niedopowiedzenie, nieścisłość w ich prymitywnej propagandzie sukcesu.



Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 13:51:43 przez fazior
[#8] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #7

Widzę, że nie przepadasz za nimi i wampirem :)
[#9] Re: CDTV i świecąca ósemka

@kwaku85, post #8

Nieprawda jest to. Uważam tylko, że mam prawo napisać co mnie boli a nie ślinić do filmików z jutuba i powtarzać za całym stadem: emejzing, osom, kul, o maj gad i tym podobne. Nie podoba mi się propaganda - bo co to do cholery znaczy że NAPALM działa CGFX Only - co to jest cgfx only? Czyżby chodziło o cgx ? Hmmm a gdzież jest ten sterownik cgx do wampira? Ja testowałem NAPALMA na wszystkich corach po kolei od ponad 2 lat i NIE DZIAŁA. Druga sprawa - temat fpu - dramat - zachowanie tzw timu, a w zasadzie głównego człowieka - poniżej krytyki. 3 temat kierunek rozwoju, moja wizja to max kompatybilności + max speedu:) a nie jakieś bzdetne ficzery, które nigdy nie będą oprogramowane. A tak poza tym to ja wampira lubię, mam dwa i czasem się nimi bawię:).
[wyróżniony] [#10] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #1

Sprawdź czy masz połączenie pomiędzy drugim pinem układu U62 a czwartym linem złącza CN15. To jest linia która steruje tą częścią wyświetlacza.(możesz też dla testu odłączyć 4 kabelek ze złącza CN15)
Jeszcze możesz sprawdzić czy na pinie 34 (RES) U62 masz wysoki stan.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 18:52:22 przez krystian77
[#11] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #5

pokrywa się domyka elegancko z tym krwiopijcą w środku?
[#12] Re: CDTV i świecąca ósemka

@krystian77, post #10

Jutro pojadę zanabyć jakiś miernik i dam znać jak to wygląda. Dzięki serdeczne za zainteresowanie się problemem.
[#13] Re: CDTV i świecąca ósemka

@zmiennik, post #11

Nie ma szans na zamknięcie pokrywy, żeby wampir wszedł trzeba złącze procesora podnieść na dwóch podstawkach bo zawadza o kondensatory. Mam w planach podlutowanie go od spodu i zamknięcie w puszce.
[#14] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #13

A gdyby wlutować podstawkę od CPU od spodu mobo i jakiś mały riser co by odjechać trochę od cd-rom w bok.

I albo zrobić riser z uwzględnieniem tego że karta jest montowana od spodu. Albo wpiąć Wampierza w górny socket, bo V2 ma dwa rzedy na kołki.



Czyli wlutować tylko kołki w mobo, i jak sie zmieści koło CD to by było spoko.

No na pewno właśnie, bo nie mam CDTV i patrze tak na foto i tam CD-ROM jest od spodu, nie wiedziałem.

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 21:32:17 przez TechNineWonder
[#15] Re: CDTV i świecąca ósemka

@TechNineWonder, post #14

Tam miejsca jest od groma, spokojnie jakiś sposób na wpasowanie wampira można wykombinować.
[#16] Re: CDTV i świecąca ósemka

@krystian77, post #10

Jest połączenie między drugim pinem układu U62 a czwartym złącza CN15. Odłączyłem kabelek 4 - ósemka zniknęła. Na pinie 34 U62 jest +5v na włączonej CDTV jak i wyłączonej.
[#17] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #16

A działa Ci przycisk reset na przednim panelu? Ja bym jeszcze sprawdził poziom sygnału KBRST na nodze sterownika wswietlacza. Tyle ze nie nie mam dostępu w tej chwili do schematu i nie pamietam która to noga, z pamięci to 36. Powinien tam też być wysoki poziom sygnału.

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 22:19:10 przez krystian77
[#18] Re: CDTV i świecąca ósemka

@krystian77, post #17

Reset z przedniego panelu działa, na nodze 36 U62 jest +5V na włączonej jak i wyłączonej CDTV.
[#19] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #18

Przepraszam ale sie pomyliłem. Przed sekundą sprawdziłem na schemacie - KBRESET to 42 noga kontrolera i tam sprawdź napięcie.
[#20] Re: CDTV i świecąca ósemka

@krystian77, post #19

No to na 42 nodze jest +5v przy włączonej CDTV i +1v przy wyłączonej.
[#21] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #13

A nie lepiej kondziory przenieść na druga stronę płyty? Szkoda lutować Vampira i niszczyć Amigę. Zasilanie tam chyba tez przeszkadza, również powinno się udać przenieść złącze na spód.
[#22] Re: CDTV i świecąca ósemka

@kwaku85, post #21

Dramatyzujesz:), to wszystko są zmiany odwracalne. Poza tym jeszcze nie rozbebeszałem CDTV aż tak dokładnie żeby wybrać sobie ostateczną metodę montażu wampira. Nie wiem nawet czy montować v2 czy poczekać 3 lata na v10 :D.
[#23] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #22

Kiedyś posiadałem CDTV wypasioną, miałem przełącznik który powodo0wał że w odpowiednim momencie coś zatrybiło i CD działało wraz z rozszerzeniem... Pomagali mi Phibrizzo i rafq z tematem. Myślę że z Vampirem też by dało radę to zrobić.
[#24] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #20

Jeszcze tak dla pewności jedno pytanie. Ósemka świeci tylko przy włączonej CDTV?
Przytrzymanie przycisku reset też nie ma wpływu na nią?
[#25] Re: CDTV i świecąca ósemka

@krystian77, post #24

Dokładnie tak. Ósemka świeci tylko przy włączonej CDTV i przytrzymanie resetu ósemki nie wyłącza.
[#26] Re: CDTV i świecąca ósemka

@BomberMAX, post #23

Problem "nietrybienia" kickstartów wyższych niż 1.3 już dawno został na CDTV rozwiązany. Trzeba wymienić bootromy CDTV na nowsze, ja mam tak właśnie zrobione i podejrzewam że Ty miałeś to w ten sposób rozwiązane. Niestety kick wampirowy jest na tyle podły że nie chce działać, mimo nowszych romów.
[#27] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #1

Ok, zastosowałem standardową terapię. Wymieniłem kondensatory. Ósemka nie świeci:).



Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 18:53:25 przez fazior
[#28] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #27

Które kondziory wymieniłeś?
Co do kart rozszerzeń i kolizji- instalując Wichra zamontowałem kolizyjne kondensatory z drugiej strony płyty- trzeba wtedy szlifeirki i wyciąć trochę blachy ekranu od napędu CD ale wszystko śmiga.

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 19:19:17 przez kubaslonka
[#29] Re: CDTV i świecąca ósemka

@kubaslonka, post #28

Wymieniłem wszystkie, w zasilaczu jak i na płycie. Do wymiany zostało parę sztuk na modulatorze, płytce midi, cdromie i jeden w okolicy wyświetlacza:). Ja już nie mam problemu z kolizjami, wampira zamontowałem na klocku styroduru pod płytą główną i jakoś to działa.
[#30] Re: CDTV i świecąca ósemka

@fazior, post #27

Dziś naprawiałem moją zapasową płytę do CDTV. Miałem uszkodzone TRAFO zasilające wyświetlacz. Był połamany i miał uszkodzone uzwojenia. Skończyło się na tym że musiałem go od nowa nawinąć. Teraz wyświetlacz działa ale niestety również mnie dopadł efekt świecącej ósemki :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem