kategorie: Programy, Sprzęt
[#31] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #30

Zastanawiałem się też nad zakupem jakiegoś starego analogowego samplera z własnymi brzmieniami

Analogowy sampler z własnymi brzmieniami? wychodzi, że to syntezator.
Chcesz na tym robić muzykę czy bawić się w retro-muzykowanie w zimowe wieczory?
Używanie z samplerem stacji dyskietek to taka rzeźnia jak np. goła A500 tylko większa, wyobraź sobie ile długich próbek 16bit zmieści Ci się na dyskietce 1.44MB.
Kiedy miałem S2000 to pierwsza potrzeba to był CD-ROM do płyt z samplami, a druga ZIP do zapisywania wszystkiego. Jest SCSI więc żyć nie umierać.
Pierwszym "poważnym" samplerem jaki miałem po Amidze 500 był Roland W30. Śmieszny synth z samplerem, który próbkował 12bit, a odgrywał przez D/A 16bit, potem był Akai S2000 rozszerzony o Analog I/O, SPDIF i pamięć co kosztowało jakieś chore pieniądze, a potem już tylko długo Halion...
[#32] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #30

Spoko, gdybyś chciał syntezator, to omawiany w tym wątku Roland jest do kupienia. Myślę, że nikt nie powie tu, że to jest zły pomysł. A na Amidze z pewnością się nim pobawisz, patrz wyżej. Jak by co, to priv
[#33] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Kilos, post #31

Masz rację, klawiatura MIDI + sampler z brzmieniami to taki syntezator ok, racja
W zasadzie piszę o dwóch różnych rzeczach. Zależy mi na "ubarwieniu własnych nagrań instrumentalnych o brzmienia z wykorzystaniem Amigi, ale też z drugiej strony mając sampler jak Roland, Akai itp mógłbym to połączyć z własnymi utworami. Oprócz zabawy z muzą na Amidze (stąd zakup interfejsu MIDI) wracam też do zabawy z muzykowaniem rockowo/instrumentalnym i składaniem własnych kawałków, jakieś 30 mam rozpisanych w tabulaturach i ponagrywanych lata temu na kasetach - docelowo zgrałem je do WAV i mam na płycie. Chciałem je od nowa zaaranżować i poskładać w całość.
Piwnica czeka na uprzątnięcie, mam spakowane stare gary Amati nieco podrasowane + blachy Zildjian i trochę sprzętu nagłośnieniowego z lat 80-tych, mojego Schectera BlackJack S-1 też czas wyjąć i poćwiczyć.
Chodzi Ci o Steinberg HALion? - cenowo nie jest taki drogi.
[#34] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #33

Halion Steinberga tak, ale chodziło mi o taką symboliczną przesiadkę na wirtuale. W moim przypadku z Atari ST na Cubase VST. Jeśli raz przesiądziesz się na konkretny DAW to już raczej nie wrócisz do hardwarowych samplerów itp.. no chyba, że na fali sentymentu.
Ja ostatnio na spacer zabrałem Walkmana.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 10:53:06 przez Kilos
[#35] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Kilos, post #34

Do tej pory miałem tylko do czynienia z okrojoną wersją Cubase dołączoną do klawiatury Emu X-board 61, w komplecie był też ProteusX z zestawem sampli - niestety nie działa powyżej WinXP.
[#36] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #35

Pewnie jakiś AI, wersja 4...? Max dwa instrumenty VST i trochę ścieżek audio. Do zabawy się nadaje, do czegoś więcej trzeba minimum Elements.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 12:28:34 przez mccnex
[#37] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@mccnex, post #36

Też tak myślałem nad wersją Elements, Artist itp. zawsze upgrade można kupić. Moja wersja już dawno nie łapała się do upgrade, była za stara, na początek do zabawy tylko aby się wdrożyć, książka gdzieś się jeszcze poniewierała dla Cubase, chociaż dawno już będzie nieaktualna bo wersje się bardzo zmieniły chociaż zasada ta sama. W Steinbergu zdarzają się fajne promocje czasami to będę polować.

W komplecie z Emu X-board 61 mam: Proteus X - Protean Drums, Planet EarthX i Mo’Phat, Oprócz nich w opakowaniu są jeszcze 4 płyty CD z brzmieniami: X Producer, Studio Grand, Beat Shop One, Xboard Performer, Cubase LE sekwencer/edytor oraz Wavelab Lite - edytor audio

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 13:34:35 przez Adinfo
[#38] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Kilos, post #34

Ja ostatnio na spacer zabrałem Walkmana.

Jakoś mnie skusiło niedawno aby przesłuchać oryginalne kasety Led Zeppelin na "starym" zestawie Technicsa (dwukasetowy magnetofon + procesor + wzmacniacz). Niestety moje kolumny Tonsil Sherzo 350 wymagają regeneracji, ale Tonsil z serwisem znowu działa w wersji krajowej (nie CHRL) więc nie ma problemu z powrotem do dobrego brzmienia. Mimo uszkodzenia membran w głośnikach i tak powaliło z nóg OK
[#39] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #38

W tej chwili kiedy piszę te słowa słucham na moim Walkmanie kasety Jean-Michel Jarre "Chronologie". Walkman stary, firmy Sanyo MGP17. Pamiętam jak dostałem go na komunię w 1987 roku :) . Do dzisiaj gra jak należy, nawet equalizery działają i autostop. Daleko mu oczywiście do jakości mojego decka jednokasetowego Nakamichi BX-100E, ale i tak daje radę. Rok temu kupiłem demagnetyzer i jestem wreszcie niezależny jeśli chodzi o przegląd głowicy i rolek OK . Poważne przeglądy (raz na dwa lata) zlecam serwisowi w Warszawie - rany mam nadzieję, że ten facet będzie żył wiecznie).
Żałuję, że kasety nie powróciły w wielkim stylu tak jak winyle. Też mają swój klimacik, o czym wiedzą fani filmu Strażnicy Galaktyki :) .

Pozdrawiam,

Azz
[#40] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Azzorek, post #39

Żałuję, że kasety nie powróciły w wielkim stylu tak jak winyle. Też mają swój klimacik


True, true ok, racja
[#41] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@BULI, post #40

Jaka reakcja w domu jak do wzmacniacza Technics 5.1 podłączyłem kasetowca i przy odpowiednim ustawieniu usłyszałem z taśmy dźwięk przestrzenny "pseudo" 5.1. Na przodach mam 2 x Scherzo 350 + sub Onkyo + centralny Tonsil Maestro, na tyłach też 2 x Maestro, fajnie to razem brzmi.
[#42] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #41

Jaka reakcja w domu


OK
[#43] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@BULI, post #40

Jeżeli chodzi o powrót kaset jeszcze nic straconego, to się jeszcze może zmienić. Magnetofonów nowych już nie produkują. Kto wie jak się sprawy potoczą. Maszyny do produkcji kaset jeszcze istnieją. Tak jak z Tonsilem (dzwoniłem do nich w paru sprawach) - mieli przez jakiś czas "załamkę" w postaci sprowadzanie azjatyckich produktów ale im przeszło. Grupa pracowników wykupiła maszyny do produkcji/regeneracji głośników itp i na nowo działają. W tym roku będę im wysyłał moje basowe głośniki, w których membrana się posypała.
[#44] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #43

W oczekiwaniu na Midi dla Amigi

[#45] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #44

Przesyłka z interfejsem MIDI dotarła. Stan BDB z drobną usterką w postaci zerwanego jednego przewodu w środku interfejsu. Ze schematów i pomiarów wynika, że to GND, już przylutowałem, trochę na styk to w środku było i cyna puściła. W miejscu napisu DATIC jest naklejona fabryczna informacja o ustawieniach sygnału dla Amigi aby interfejs poprawnie działał.
[#46] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #45

Fajnie !
Napisz jak można jak to działa z Rolandem
[#47] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Mikrobi, post #46

Niestety nie mam Rolanda - mam klawiaturę sterującą E-mu Xboard 61, która przeleżała z 10 lat. Trudno mi teraz odszukać wszystkie niezbędne kable i przejściówki, wszystko mam po trochu w różnych miejscach. Na szczęście są postępy - kabel MIDI przed momentem znalazłem.

Teraz tylko jakiś ADF z softem pod MIDI przetestować. Zrobiłem tylko test portu szeregowego i komp reaguje na naciśnięcie niektórych przycisków, czyli dane z interfejsu przyjmuje.
[#48] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #47

Odpaliłem Octamed 4, pierwsze testy - SynthOrgan1 dostępne na dyskietce. MIDI działa. Zastanawiam się czy Amiga może w jakiś sposób wykorzystać do regulacji instrumentów gałki z klawiatury sterującej midi itp.
[#49] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #48

Może o ile aplikacja pozwoli na odbiór komunikatów z kontrolerów i najlepiej swobodne zmapowanie kontrolerów. Swego czasu napisałem sobie prosty programik w C i mogłem nim odbierać wszystkie gałki, suwaki i przyciski z klawiatury Novation Impulse 49, którą posiadam. Oczywiście łącznie z pitchbenderem i modulatorem.
[#50] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Krashan, post #49

Dzięki za info, czyli jednak można.
Octamed "widzi" i odrywa dźwięk z jednego klawisza jednocześnie, akordów nie - tylko ostatni "sygnał" otrzymany z klawiatury MIDI. Czy to są ograniczenia Amigi czy oprogramowania? Jak się mają te informacje do tematu:
Soundtracker wykorzystywał 4 kanały muzyczne Amigi, co pozwalało na uzyskanie 4-dźwiękowej polifonii. Utwór mógł składać się z 32-ch patternów, a każdy pattern - z 4-ch 64-o rzędowych ścieżek. Czym jest rząd (row)? Mówiąc najprościej oznacza to, iż w jednej ścieżce można było umieścić maksymalnie 64 nuty. Jak pisałem wyżej, zapis ten można porównać do zapisu nutowego, w którym ścieżka składa się z 4-ch taktów, a więc 1 takt składał się z 16 rzędów.

Czy w Amidze 4 kanały (oznaczają, że akordu z wykorzystaniem tylko jednego kanału już nie zagram)?.
Małe doświadczenie miałem tylko z modułami na Amidze ponad 20-ścia lat temu oraz nieco na C64 w Voicetracker. Jest jeszcze sprawa, że cudów nie zdziałam bo w najlepszym przypadku będzie używana do tego Amiga z 2MB CHIP + 8MB FAST i 14MHz.
[#51] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #50

Ograniczeniem sprzętowym są 4 fizyczne kanały. Wszystko co powyżej np. 8 kanałów to można uzyskać drogą programową np. w trakerze Oktalyzer, z tym że mix na 8-bitach spowoduje utratę jakości. A co do midi i polifonii to miałem też się pobawić tematem, ale pożyczyłem klawiaturę kumplowi i temat leży, także sam nie wiem czy Octamed potrafi zagrać akord i jestem ciekaw.
[#52] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@infboras, post #51

Tak też myślałem, że problemem będzie to ograniczenie 4 kanałów. Nie wiem jak się to odbywa w "większych" Amigach, które mają podpięte osobne karty dźwiękowe.
Octamed pobrałem do testów aby sprawdzić czy interfejs MIDI działa, będę jeszcze testował inne programy.
Ciekawe czy Amiga, nawet jeżeli jest w stanie odczytać jednocześnie kilka naciśniętych klawiszy, to czy potrzebuje wtedy do tego tych 4 kanałów (ustawiony ten sam instrument=brzmienie) aby "przechwycić" 4 klawisze w jednym momencie , a później programowo czy da się to jakoś scalić aby uzyskać "akord".
[#53] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #50

To są ograniczenia oprogramowania. Jeżeli chodzi o odbiór wiadomości MIDI to Amiga bez problemu obsłuży znacznie więcej jednocześnie wciśniętych klawiszy niż 4. Żeby się o tym przekonać wystarczy uruchomić program Piano Meter, przyłączyć się do klastra 'in.0' i zagrać coś.

Odrębną sprawą jest wydanie brzmienia. Tu wszystko zależy od aplikacji i od mocy obliczeniowej Amigi. Programy o niewielkich wymaganiach zazwyczaj jako pojedynczy głos traktują jeden kanał Pauli. Więc 4 głosy to maksimum. Mając szybszy procesor można się pokusić o jakąś prostą syntezę programową i upchać więcej kanałów.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 19:06:25 przez Krashan
[#54] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Krashan, post #53

Dokładnie, właśnie przygotowałem dyskietkę startową z FMsynth i tu bez problemu widać efekt naciśnięcia 4-10 klawiszy jednocześnie. Problem mam niestety bo FMsynth nie reaguje na wczytany voice - brak dźwięku na wyjściu mimo reakcji na klawisze Amigi. MIDI też mi nie ruszyło brak reakcji na sygnały z klawiatury podłączonej do interfejsu. Przypuszczam, ze może być wymagana jakaś dodatkowa konfiguracja w systemie. Ciekawe, że testowałem ADF z FMsynth pod WinUAE i mam ten sam efekt z brakiem dźwięku w głośnikach używając klawiatury komputera.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 20:06:01 przez Adinfo
[#55] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #54

Jeżeli interfejs MIDI podłączany jest do portu szeregowego, to jedyne co może być potrzebne to biblioteka camd.library, chociaż niektóre programy używają MIDI bezpośrednio (np. ProTracker o ile dobrze pamiętam). Programy używające CAMD mogą też wymagać ustalenia klastra wejściowego (zazwyczaj "in.0") i wyjściowego ("out.0").

Sam interfejs można przetestować np. właśnie programem PianoMeter. Wejście testuje się ustawiając klaster "in.0" i sprawdzając, czy wciskane na klawiaturze MIDI klawisze odwzorowywane są w oknie programu. Z kolei wyjście testuję korzystając z tego, że PianoMeter jest również odtwarzaczem plików *.mid. Ustawiam "out.0", podłączam moduł brzmieniowy i odpalam jakąś muzyczkę. Jak moduł gra, jest OK. PianoMetera używam „na produkcji” do testowania swoich interfejsów.
[#56] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Krashan, post #55

Z biblioteką camd.library rozeznam sprawę. Gdzie się ustala taki klaster we/wy in.0/out.0? - to się robi w samych programach czy plikach konfiguracyjnych w systemie. Ten PianoMeter sprawdzę. W między czasie przypadkiem natknąłem się na Twój artykuł o rasowaniu Pauli. Ciekawa sprawa i szacunek za wiedzę OK
[#57] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #56

Klastry są tworzone automatycznie przez camd.library. A ustawia je się w poszczególnych programach. Istnieją nieoficjalne prefsy do MIDI, które np. pozwalają na zmianę nazw domyślnych klastrów, ale z tym trzeba uważać, bo spotkałem się już z kiepsko napisanym oprogramowaniem, które miało te nazwy na sztywno zaszyte w kodzie.
[#58] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Krashan, post #57

Czyli wystarczy sama obecność pliku camd.library w LIBS.
W obrazie ADF z Octamed widzę w DEVS midi.device oraz w LIBS midi.library.
[#59] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Adinfo, post #58

Możliwe, że Octamed używał coś swojego, niestety tendencja do wynajdywania koła od nowa była wtedy popularna... Ja się bawiłem Octamedem SoundStudio i ten już się komunikuje z MIDI przez CAMD.
[#60] Re: Amiga, MIDI + Patch Editor

@Krashan, post #59

Ciekawe czy to ostatnia wersja Octamed SoundStudio 1.03c. Nowsze wersje nie wiem czy nie wymagają czasem AmigaOS 4.x. Co do camd.library to widzę, że jest parę różnych wersji, najnowsza wrzucona na github.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 11:40:50 przez Adinfo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem