kategorie: A500, A600, Sprzęt
[#1] Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?
Cześć,

Jak w temacie: posiadam A500 i A600 ale tylko jeden zasilacz od A500, kupiłem niedawno Furię EC02 (nie miałem okazaji jeszcze przetestować) i nasuwa mi się pytanie czy zasilacz od A500 nie będzie "za słaby" żeby pociągnąć A600 z furią??? (dołączam zdjęcie tabliczki znamionowej zasilacza)

link

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 11:51:05 przez tommysi
[#2] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #1

Akurat z tego co wiem 500ki miały najmocniejsze zasilacze. Mocniejsze od 600 i 1200.
[#3] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@Sokok, post #2

ok, czyli nie powinno być problemu z deficytem napięcia, dzięki za szybką odpowiedźOK
[#4] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #1

A tak przy okazji, czytałem gdzieś na forum (nie mogę teraz znaleźć tego wątku), że jedną z przyczy niedziałąjącego resetu z "klawiatury" w A600 może być niedobór napięcia. Rozumiem, że przy konfiguracji A600 + zasilacz z A500 mogę tę kwestie wykluczyć ?
[#5] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #1

Pomimo tego, że jest to zasilacz od A500, to ja tam widzę tylko 2.5A. To jeden z najsłabszych (o ile nie najsłabszy) zasilacz do A500. Mocne są np. 4.5A, a ktoś gdzieś nawet miał wersję 5.5A.
[#6] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@Umpal, post #5

[#7] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@Sokok, post #6

Ta tabela nie wymienia 5.5A, a taki na 100% istnieje, bo ktoś kiedyś zamieścił zdjęcie tutaj na forum. Co więcej, nie była to naklejka lecz "wytłoczka" w obudowie, co jeszcze bardziej uwiarygodniło jego moc.
[#8] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@Umpal, post #5

Czyli teoretycznie mój zasilacz jest za słaby nawet do gołej A600, będę miał w związku z tym jakieś kłopoty po podłączeniu jeszcze Furii? Np. nie będzie działać w ogóle?
[#9] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #8

Zrób tak, jak zaproponował Krashan - sprawdź napięcia na złączu. Nawet posiadanie mocnego zasilacza nie musi oznaczać brak problemu, bo tak jak już Krashan zauważył te zasilacze są stare i nie zawsze odpowiadają tabliczce znamionowej.
[#10] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #8

Mam ten sam zasilacz od 500 i czekam na Furię. Niedługo sprawdzę. Zasilacz jest mocniejszy od tego dostarczanego z A600, a nie słyszałem nigdzie o tym, że w 600 trzeba zmieniać zasilacz, żeby Furia zadziałała. Więc jestem raczej dobrej myśli.
[#11] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@Sokok, post #10

Ja w mojej A600 na różnych zasilaczach* nie mam żadnego problemu z takimi kartami:

  • A6095 (8MB Fast +1.5 Slow)
  • Nine Tails 9T (68020@31MHz z 8MB Fast)
  • Vampire 2 Black ver. (wiadomo, co to jest, może z wyjątkiem tego, że z mnożnikiem x13)

A jako bazę zawsze mam wpięte +1MB Chip na złączu pod klapką.
Z każdą z powyższych kart Amiga pracuje stabilnie, a przekładam je dosyć często.

*Oryginalny od A600 mały ciężki i mały lekki 2.5A, duży lekki od 500 4.5A, czarny od A1200 (nie pamiętam, czy to były 3A). Ale za to mam wymienione kondensatory i nie zdziwiłbym się, gdyby to miało większe znaczenie niż zasilacz, co w moim przypadku by się potwierdziło.
[#12] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #1

ok, jak złoże wszystko do kupy to dam znać czy wystąpiły jakieś problemy, dzięki za pomoc
[#13] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #12

A600 sprzedawali z zasilaczem 2.5 i 3.0. Do Amigi z zasilaczem 2.5 lepiej nie podpinaj kart turbo.
[#14] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@sebbb, post #13

Jeżeli podepnę na próbę to mogę coś uszkodzić, czy po prostu karta turbo nie będzie działać?
[#15] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #14

Możesz spalić zasilacz
[#16] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #14

Też mam Amige 600 z Furią i adapterem IDE-SD i na zasialczu 4,5A nie a problemu,do słabszego jednak bym nie ryzykował podłączać bo prędzej czy później może zasiłka paść trupem.
Dla świętego spokoju najlepsze i najtansze wyjście to kupienie zasilacza ATX na allegro jest mnóstwo używek starszego typu które mają bardzo mocną linie 5V a ta Ciebie najbardziej interesuje. Sam uzywam zasilacza Akyga 500W który przerobiłem do Amigi i ma on na linii 5V 34A także pociągnie baz problemu każdy upgrade amigi. Kabel z wtyczką wziąłem poświęcając jeden zasilacz ale to bardzo opłacalne wyjście. Na upartego można wsadzić zawartosć zasilacza ATX do obudowy zasilacza amigowego.
Rób jak uważasz jednak to najlepsze i najtańsze rozwiązanie wg mnie. Wszystko pracuje stabilnie i zawsze jest to mniejsze ryzyko awarii,bo takiemu 20-25 czy nawet 30 letniemu zasilaczowi nie ma już co ufać na 100% ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 22:43:01 przez FeRu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 22:44:53 przez FeRu
[#17] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@FeRu, post #16

Również mam przerobiony zasilacz atx do amigi z tym że wtyczke mam homemade, a orginalna zasiłka dostarcza prąd 500tce 😉
[#18] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #14

Dopalona A600 z mojego profilu działa na lekkim, małym, 3A zasilaczu.
Nie od dziś wiadomo, że A604 jest bardzo czuła na niskie napięcia linii 5V a mimo to nie mam najmniejszych kłopotów ze stabilnością Amigi.
Dziwne zwiechy będą jednym z pierwszych objawów, że zasilacz ma zadyszkę.
Co do kondzi to MUSI mieć je wymienione skoro chce używać Furii.
Tak jest w opisie Lotharka.
Poza tym sam się o tym przekonałem "zerojednykowo", na starych był tylko czarny ekran.
Ja bym spokojnie potestował na zasilaczu, który masz.
[#19] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@movin, post #18

Przypominam, że mój zasilacz to nawet nie 3A bo jedyne 2.5A, z tego co piszecie, wychodzi na to, że zakup nowego w moim przypadku to konieczność. Akyga 500W na alledrogo, nowa chodzi po 80zł, uzywana 45 zł - czyli chyba nie ma tragedii Może ktoś z Was ma schemat przerobienia kabla? albo przynajmniej zdjęcie swojego handmade dzieła? P.s. kondzie mam wymienione.

nalazłem coś takiego link co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 15:44:09 przez tommysi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 15:47:35 przez tommysi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 15:47:59 przez tommysi
[#20] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #19

O tych zasilaczach do Amigi było już ładne parę wątków.
Ja osobiście polecam zrobić sobie swój własny z jakiegokolwiek zasilacza ATX.
Tu
coś niecoś o tym dyskutowaliśmy.
[#21] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@mikecios, post #20

Sorry, nie chciałem dublować wątku, tak po prostu rozmowa ewoluowała :)
A zasilacz zacny OK
[#22] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #8

Dzisiaj dostałem Furię, podłączyłem do a600 ze wspomnianym zasilaczem od a500 -- póki co wszystko działa.
[#23] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #19

Schemat z łatwością znajdziesz w google, nawet w dziale grafika masz rozrysowane.
Najprościej połączyć kolorami z przewodu Amigi do odpowiednich żył z zasialcza ATX.
Ja tak robiłem i wszystko działa bardzo dobrze :)
AMIGA-ATX
zołty-czarny
biały- niebieski
brązowy - żółty
czarny - czarny
czerwony - czerwony
Do tego wystarczy połączyć zielony z czarnym w zasilaczu ATX by zasilacz się uruchamiał od razu po wciśnięciu włacznika i gotowe.
Reszte kabli możesz odciąć i zaizolować lub wylutować, ewentualnie zostawić sobie jednego molexa w razie gdybyś potrzebował do napędu CD.
Co do wyboru zasilacza to może być każdy nawet tanie typu Logic,Modecom i inne lepsze z tych gorszych, szukaj z jak najmocniejszą linią 5V. W zasadzie 20A na linii 5V to zupełnie wystarczające rozwiązanie.
Takze śmiało możesz kupić kazdy zasilacz od 300-500W. Radze unikać starych używanych zasilaczy padak typu Codegen,mustang i innych z czarnej listy, z którymi jest jak z graniem w rosyjską ruletke z połową nabitego bębenka ok, racja.
[#24] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@FeRu, post #23

czy furia będzie działacz z kartą CF firmy Hama , czy można dostać poza furią inną nową pamięć do Amigi 600 oprócz 1MB
[#25] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@FeRu, post #23

Z tymi kolorami to jest roznie wiec nie precyzowalbym tak :) jak przerabialem kiedys jakis zasilacz kumplowi zeby podpial do x360 to kolory byly mocno nietypowe. Musialem mierzyc wszystko po kolei bo nigdzie nie znalazlem w necie zasilacza z takimi oznaczeniami kolorow.
[#26] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@tommysi, post #19

Ja osobiście mogę polecić ci zasilacz FSP250-60MDN-120. Mam 2 A2K w pełni uzbrojone (dodatkowy ram, dysk scsi z kontrolerem, CD-ROM, 2 floppy i do tego karta 030) i nawet nie ma mowy żeby cokolwiek przysiadło czy było niestabilne. Ma wszystkie napięcia również -5V i chodzi cichutko. Nie zdarzyło mi się nawet żeby wiatrak jakoś głośniej zaczął chodzić.
A co do wtyczki to możesz zrobić samemu lub szukać jakiegoś zepsutego zasilacza a500 i wykorzystać tylko wtyczkę.
[#27] Re: Amiga600 + Furia EC02 czy pociągnie to zasilacz od Amigi500?

@eross, post #25

Obecnie większość producentów zasilaczy komputerowych restrykcyjnie przestrzega zasad i wyznaczników norm ATX 2.x a te także wyraźnie podają jakim kolorem mają być oznaczone poszczególne obwody.
W amidze także rozbierałem już kilka zasilaczy i w każdym był taki sam zestaw kolorów. Oczywiście że mogą się zdarzyć wyjątki,jednak takie mogą być w starych lub bardzo mało popularnych zasilaczach no name'owych marek.
W niektórych zasilaczach amigi możesz znaleźć 2 czerwone żyły i nie ma co panikować tylko obie są to linie 5V,część amigowych zasilaczy miała takie rozwiazanie by poprawić stabilność.



Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 13:39:47 przez FeRu
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem