kategoria: A500
[#1] A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL
Jakiś czas temu kupiłem działającą A500 z płytą rev. 6A w stanie średnim. Niestety po wyjęciu układów z podstawek DIL i wymyciu izopropanolem płyta już nie wstała. Stare podstawki oprócz osadu miały bardzo miękkie blaszki i nie kontaktowały. Próbowałem nawet wstawić precyzyjne na te stare i na tu układy ale niczego to nie zmieniło. Przyszedł czas aby je wymienić (link) - na zdjęciach płyta jeszcze nie jest do końca oczyszczona z resztek pasty. W dziedzinie elektroniki jestem amatorem, dlatego próbuję w jakiś sposób poradzić sobie z tym problem. Za pomocą plecionki miedzianej wylutowałem wszystkie podstawki DIL. Gniazda Fat Agnus nie ruszałem bo może nie będzie takiej potrzeby. Udało się bez większej szkody wyjąć stare podstawki (tylko parę otarć soldermaski). Tam gdzie był problem z odessaniem cyny - zatkana tulejka w PCB użyłem igły, która po nagrzaniu pada przechodziła na wylot i ściągałem resztę cyny, wtedy wyjmowałem igłę, dzięki temu nowe podstawki wchodzą bez problemu w płytę główną. Po zdjęciu cyny ze wszystkich padów podstawek przecinałem je wzdłuż tak, że miałem dwa rzędy pinów - wyjmowałem jedną stronę podstawki, potem drugą. Łamanie na kawałki i wyjmowanie pojedynczych kawałków było zbyt ryzykowne - moja metoda okazała się skuteczna. Mam pytanie bo różne opinie słyszałem na temat podstawek: dać zwykłe czy precyzyjne. Oczywiście pod ROM i MC68000 dam precyzyjne, ale co z pozostałymi podstawkami pod GARY, PAULA, DENISE, CIA (A, B)?
[#2] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #1

Opinii jednoznacznej pewnie nie otrzymasz. Ja jakbym miał zestaw podstawek to wlutowałbym wszystkie precyzyjne. Lepiej kontaktują, mniejsze ryzyko że blaszka ci się wygnie w podstawce. Najważniejsze to podstawka pod procka, bo jego będziesz na pewno kilka razy jeszcze ruszał. Ja u siebie będę na razie wymieniał tylko pod procka właśnie, bo tam zrobiłem sobie kuku kartą turbo(wlutowałem zwykłą listwę kołkową, a nie precyzyjną i jeden albo dwa piny się wygięły). Kondki też masz widzę stare, będziesz wymieniał?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 11:32:56 przez AD99
[#3] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@AD99, post #2

Mam komplet precyzyjnych więc nie ma problemu. Kiedyś pisał ktoś z ppa, że wolał zwykłe podstawki (oprócz ROM i CPU), precyzyjne źle kontaktowały i przelutował na zwykłe. Kondensatory są dobre, przypuszczam, że nie prędko wyleją, chociaż zawsze oryginalne można schować do woreczka i zostawić (te co są w tym egzemplarzu płyty nie kolidują z Protein Turbo). Mam jeszcze do wymiany przez własny nierozsądek podstawkę pod CPU i ROM w 8A.1 (płyta się sypała no to kiedyś kilka razy wyjmowałem i wkładałem układy, za wyjątkiem Fat Agnusa - niestety podstawki dostały luzów, Agnus był przyczyną - po wyczyszczeniu płyta startuje zawsze, tylko ROM bardzo słabo siedzi i CPU trochę też. Jako, że mam kilka Protein Turbo to i tak muszę stare kondensatory wylutować w dwóch pozostałych płytach i dać nowe (stare mają za krótkie wyprowadzenia i nie da się ich położyć - albo przedłużki dać i pozostawić te stare). Może dzisiaj po sprawdzeniu czy nie zostały jakieś fragmenty plecionki miedzianej itp. wlutuję komplet podstawek DIL i zrobię pierwsze testy - przed rozlutowaniem obraz dziwnie skakał i latały różne znaczki po ekranie, przy dociskaniu układów był jednolity (zielony - niestety monitor jest monochromatyczny zielony Unimor, więc diagnoza nie miała sensu), muszę wyjąć GBSa i na kolorze wtedy sprawdzić jak płyta nie wystartuje.
[#4] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #1

dać zwykłe czy precyzyjne. Oczywiście pod ROM i MC68000 dam precyzyjne

Nie jest to takie oczywiste, dobre, zwykłe podstawki po prostu lepiej się sprawdzają, wynika to z samej budowy terminali które są przystosowane do płaskich wyprowadzeń układów. Terminale w podstawkach precyzyjnych są okrągłe więc kontakt z wyprowadzeniem mają w dwóch miejscach na bardzo małej powierzchni.
Ja daje zwykłe podstawki dobrej manufaktury, natomiast jeśli chodzi o DIL64 to już zależy... jeśli planujesz używać jakiegoś rozszerzenia które najpewniej będzie na listwach precyzyjnych SIL to tutaj podstawka precyzyjna lepiej się sprawdzi.
[#5] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Kilos, post #4

W końcu wiem jak prawidłowo nazywa się listwa z zaokrąglonymi pinami - SIL, nie wiedziałem tego wcześniej. Jako, że będzie też bootselector DF0/DF1 z listwą SIL to wiadomo, że lepiej zrobić precyzyjną. Jako, że będzie karta turbo to pod procesor na pewno dam precyzyjną.
W innej sprawnej A500 rev. 6A mam taką toporną podstawkę pod CPU (zwykłą - oryginalną), że miałem problem wsadzić listwę sil w gniazdo procesora, wstawiłem tam listwę żeńską bo testuję różne karty, aby jej nie katować, do tej listwy wkładam listwę męską SIL, oczywiście w takim przypadku nie zamknę obudowy.
[#6] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #5

Problem z doborem podstawek:
1) ROM podstawka precyzyjna (standardowa wysokość - taka jak zwykłej podstawki), CPU - podstawka precyzyjna low profile - wersja niska, to Protein nie da się włożyć bo opiera się na kości ROM, bez ROM Protein unosi się do góry w stronę Fat Agnus (ale tak to nie może być).
2) CPU za podstawkę jest listwa SIL - wysokość taka jak zwykłej podstawki - Protein Turbo siedzi równiutko i nisko minimalnie nad Fat Agnusem (idealnie), ale wysokość podstawki precyzyjnej (zwykłej ) ROM dalej powoduje kłopot - też musiałbym zamontować pod ROM precyzyjną "low profile".
3) CPU podstawka to listwa SIL, ROM podstawka - listwa SIL, wtedy jest OK, tylko, że listwy SIL są niestety bardziej podatne na uszkodzenia i delikatniejsze, niż podstawki precyzyjne.
4) użyć pod CPU podstawki precyzyjnej ale o standardowej wysokości - jeżeli takie są dostępne.
Nie da rady podciąć nóżek ROM bo wąska część wchodzi do końca w podstawkę, pozostaje widoczna szeroka.
Pozostaje mi jeszcze szukać podstawki precyzyjnej low profile - wersja niska pod ROM, to by załatwiło sprawę.
[#7] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #1

Jak dobrze rozumiem, to "wyciąłeś" plastik podstawki
i po prostu same piny pojedynczo wyciągałeś. To faktycznie
najbezpieczniejsza metoda będzie. Można jeszcze użyć rozlutownicy,
to wtedy nie trzeba niszczyć podstawki.

Ja wymieniłem ostatnio w A500 podstawkę pod cia, kupiłem tego samego
typu, jaka była wcześniej w amidze. Z tymże różnica była taka, że podstawka,
którą kupiłem, posiadała kontakt z pinami układu z dwóch stron, a orginalnie
zamontowana tylko z jednej, także warto kupić takie same podstawki,
ale lepsze.
[#8] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@ClarensMartin, post #7

Właśnie ja nie ciąłem na drobne kawałki podstawek i wyjmowałem plastiku bo to by mogło uszkodzić ścieżki i tulejki w PCB - tylko łączniki po środku przeciąłem w podstawkach (wzdłuż) - tam gdzie nie ma pinów - aby rozdzielić je na dwie części i mieć możliwość łatwiejszego demontażu - to się sprawdziło. Stare podstawki były w tragicznym stanie. Co do rozlutownicy to może kiedyś nabędę, aktualnie dla kilkunastu podstawek raczej odpuszczę.

Co do wysokości podstawek o czym pisałem wcześniej - sprawdzałem z latarką jak to się układa pod Protein - problem jest ta niska podstawka CPU low profile. Pod procesor pozostaje dać listwę SIL albo precyzyjną podstawkę ale o standardowej wysokości. Dodatkowo przyciąłem wystające piny od spodu PCB Protein Turbo co spowodowało, że wszystko leży na płasko. Taka podstawka low profile pod CPU sprawdzi się wyłącznie na kartach turbo ale nie na płycie A500.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 19:59:35 przez Adinfo
[#9] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #6

Jest jeszcze inny, trochę "dziwny" sposób (przyznam, że właśnie go wymyśliłem i jeszcze nie zrealizowałem). Można kupić podstawkę, tzw. "do owijania", która ma długie nogi (np. taka). Wlutowujesz ją w płytę, a potem całość "kładziesz" w głąb płyty w kieunku gniazd, po skosie (żeby nogi się nie stykały oczywiście). A może lepiej najpierw odpowiednio wygiąć nogi korzystając np. ze zwykłej podstawki precyzyjnej a potem przylutować - kwestia sprawdzenia.

W ten sposób po pierwsze, uzyskasz podniesienie gniazda względem płyty, żeby karta nie zahaczała o inne układy, a po drugie, gniazdo zostanie efektywnie przesunięte względem oryginalnego położenia w głąb komputera, co da większy margines względem klawiatury. Taki mini-riser bez PCB.

Kto chętny do wypróbowania?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 22:00:25 przez perinoid
[#10] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@perinoid, post #9

Nie miałem w ręce jeszcze tej podstawki owijanej, nie wiem jak elastyczne i giętkie są te nogi, bo może się okazać, że przy wyginaniu łamią się, podobnie jak w listwie SIL lub podstawce noga się skrzywi to przy prostowaniu może całkowicie odpaść. Zawsze można ją zamontować "wyżej" nie wciskając do końca tylko ustawiając na takiej wysokości jak oryginalna podstawka.

Taka wysoka podstawka owijana nadaje się idealnie do "wielowarstwowej karty turbo = Kanapka rev. 1"

Zamówię inną podstawkę precyzyjną pod CPU i zobaczę, w najgorszym przypadku listwa SIL (żeńska) - mam ich kilka, sprawdzałem już to i jest OK. U tego sprzedawcy co podałeś linka do owijanej już kupowałem, ma trochę części w dobrej cenie co potrzebuję.
Pod ROM mam podstawki DIL40 w rezerwie, ale niestety pod Denise, Gary i Paula mam jedną ze złamaną nogą, więc muszę zamówić.
[#11] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #8

Wczoraj wlutowałem podstawkę precyzyjną. Jest trochę niższa od standartowej
link link link. Karta turbo siedzi swobodnie (nie wisi w powietrzu). Do demontażu starej podstawki użyłem rozlutownicy.
[#12] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@AD99, post #11

Po polach lutowniczych wyraźnie widać,
że nie było żadnej korozji, więc jaki był
cel wymiany podstawki? Żeby karta pewniej
siedziała na swoim miejscu?
[#13] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@ClarensMartin, post #12

Pod procka dałem nową podstawkę, bo kartą turbo wygiąłem kilka pinów w starym gnieździe. Mogłem oczywiście wymienić tylko te 2-3 piny, ale miałem pod ręką zamówioną wcześniej nową precyzyjną. No i pewnie lepiej się sprawdzi ta podstawka, jeżeli jeszcze parę razy będę jakąś kartę przekładał.
[#14] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@AD99, post #13

U mnie nie na polach lutowniczych było widać spory osad, w starych podstawkach mocno "zmiękły blaszki" i skorodowane były. Co ciekawe rok wcześniej kupiłem pierwszą po latach A500 rev. 8a.1, gdzie ekran był zżarty przez rdzę, co ciekawe tam podstawki są dobre - A500 była trzymana w dużej wilgoci. A ta A600 rev. 6a co piszę w wątku była niby w lepszym stanie ale podstawki nie przetrwały próby czasu. Mam inną A500 rev. 6a - płyta jak nówka i podstawki tak samo, w podstawkę pod CPU mam problem włożyć Protein bo blaszki są tak mocne. Widać, że różne serie się trafiały. Zrobię zdjęcie do porównania tych podstawek co mam aby pokazać różnicę w wysokości.
[#15] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #14

Przyszła właśnie przesyłka z podstawkami. Mam dwie pod Fat Agnusa (gniazdo na płycie ruszę dopiero jak będzie pewność, że podstawka nie styka z Agnusem). Przyszły też pełne precyzyjne pod CPU (z wypełnieniem w środku) oraz jedną "nawijaną" precyzyjną do testów. Niestety dałem ciała z dwoma dodatkowymi pod CPU = raster 1.77, będą niestety leżały. Dodatkowo listwy żeńskie precyzyjne SIL 32 piny - zawsze można ich użyć jako podstawek pod CPU i resztę układów. Mają taką samą wysokość jak pozostałe podstawki. Dzisiaj akurat pogoda na lutowanie - po robocie biorę się za dokończenie naprawy płyty rev 6a.
[#16] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #15

Podstawki wymienione - niestety płyta nie wstaje
Objawy identyczne jak przed wymianą. Czyli jednolity ekran - Kick się nie ładuje.
Przy wyjętym Fat Agnusie brak obrazu, włożony - jednolity ekran.
Przy wyjętym CPU, przy włożonym CPU - bez różnicy.
Dopóki nie podłączę pod kolor to trudno coś więcej powiedzieć.

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 07:46:21 przez Adinfo
[#17] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #16

Mogłeś coś ubić wyładowaniem elektrostatycznym.
Czyli płyta sprawna, dotykasz palcem i płyta martwa.
[#18] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@stachu100, post #17

Po pierwszym wyjęciu układów z podstawek, umyciu i włożeniu ich ponownie płyta nie wstała. Przy demontażu i montażu nowych podstawek byłem ostrożny. Objawy są takie same jak były przed rozlutowaniem. Wyjmowane układy (MC68000, Denise, Agnus, Gary, Paula CIA1i2, ROM) - wszystkie sprawne - w innej płycie 6a działają. Skoro podstawki w tym egzemplarzu były kiepskie - to może i kondensatory się trafiły gorsze niż zazwyczaj, ale trudno tu gdybać, jak sobie z tym nie poradzę to odstawię do kogoś obeznanego w naprawie.
Wczoraj zmierzyłem jeszcze napięcie na zasilaniu flopa 4,92V i 12.0V.
Może i problem jest w tych podstawkach precyzyjnych, że nie stykają - przemierzę przejścia miedzy podstawkami i układami jeszcze profilaktycznie i sprawdzę pod lupą luty z podstawek.

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 08:55:02 przez Adinfo
[#19] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #18

A przed pierwszym wyjęciem układów z podstawek i przed myciem płyta działała?
Skoro wszystkie układy sprawne, to może padły pamięci, których tutaj nie wymieniłeś wśród sprawdzonych układów? Pamięci w starych kompach lubią najczęściej paść.
[#20] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Mq, post #19

Tak - płyta startowała przed wyjęciem układów z podstawek i umyciem. Jeżeli nie było przepięcia elektrostatycznego to pamięci mogą nie być przyczyną tych objawów, ale nigdy nie wiadomo, w wolnym czasie będę męczył temat aż płyta ruszy.
Tak ogólnie to w niektórych miejscach na płycie widać na padach taki nalot "korozję", którego izopropanol nie dał rady usunąć. Układy przy włączonej płycie robią się lekko letnie (nic się nie grzeje). Spróbuję zrobić taki test: przy włączonym zasilaniu do płyty pod gniazdo zasilania stacji dyskietek podpiąć obciążenie - wtedy będzie wiadomo czy kondensatory przy zasilaniu są dobre.
Robił ktoś z Was taki numer, że przez złącze zasilania stacji z jednej płyty głównej podpiął drugą Amigę? (nie wiem czy to nie za duże ryzyko, ale wykluczę problem z zasilaniem).
[#21] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #20

(nie wiem czy to nie za duże ryzyko, ale wykluczę problem z zasilaniem).

Sama płyta A500 (nawet walnięta) jest bardo dobrym obciążeniem dla fabrycznego zasilacza. Lepszego nie trzeba.
[#22] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #20

1. Nie mówię, że to kwestia pamięci, ale ja bym zaczął od sprawdzenia właśnie ich, ponieważ zostały jako jedyne niesprawdzone układy, a po pierwsze objaw pasuje, po drugie ja mam takie doświadczenia że w starych kompach chyba w 90% usterki "ze starości" to padające pamięci. Nieraz miewałem sytuacje, że pamięci padały jedna po drugiej i wręcz wydawało się, że to płyta je psuje, a jednak nie, po prostu padały, bo były zmęczone, aż trafiły się dobre i nie padły.
Wylutowałeś wszystkie podstawki w płycie i wlutowałeś nowe, więc te cztery kości ramu przelutować i wsadzić też w podstawki, to już pikuś, a miał byś pewność. Dlatego ja bym tak zrobił, ale jak tam chcesz

2. Zastanawiam się: w jaki sposób chcesz ocenić czy kondensatory są dobre podpinając obciążenie pod złącze zasilania flopa? Zarejestrujesz spadki na jakimś wypasionym oscyloskopie, czy jak? I drugie pytanie: jeśli podepniesz pod to złącze drugą płytę, to na jakiej podstawie twierdzisz, że to wykluczy Ci problem zasilania? Jak rozumiem zasilacz masz sprawny, bo inne Amigi działają na nim. Więc jak podepniesz równolegle drugą płytę to ona zadziała poprawnie, a w układzie pierwszej płyty nic się przecież nie zmieni. Chyba, że nie zrozumiałem Twojej koncepcji i metodologii...
[#23] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Mq, post #22

1. Tak też zrobię z pamięciami OK, mam w rezerwie adaptery SOJ-DIP i mogę wlutować inne pamięci.
2. To jest tylko szybki pomysł - nie koniecznie odpowiedni - chodzi bardziej o sprawdzenie sekcji zasilania w tej płycie co nie wstaje - jak podepnę drugą płytę i nie ruszy - to może być wina kondensatorów w pierwszej.
Czy jest taka możliwość: po wylutowaniu pamięci z płyty czy mogę użyć tego nowego rozszerzenia pod klapkę i uruchomić go jako 512KB Chip? (bez pamięci na płycie).
[#24] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #23

Myślę, że to nie wykluczy kondensatorów. Wytłumaczę "po ludzku" o co chodzi.
Z kondensatorami tymi dużymi elektrolitycznymi chodzi o to, że magazynują energię i oddają ją w krytycznych momentach impulsowego dużego poboru prądu. Gdyby ich nie było (lub gdy są uszkodzone i straciły pojemność), to w momencie takiego impulsowego poboru dużego prądu mocno siada napięcie. Natomiast układy potrzebują mieć idealnie stałe napięcie i nie może taki spadek wystąpić (bo nie będą działać, będą się wieszać itp.) - w tym czasie kondensator oddaje energię utrzymując równe stałe napięcie, a w czasie gdy takiego zwiększonego poboru nie ma, to się ciągle doładowuje.
To tak z grubsza.
I teraz w kontekście powyższego, Twój pomysł podpięcia drugiej płyty nie da Ci spodziewanego wyniku, ponieważ dla tej drugiej płyty nie będzie miało znaczenia w jakim stanie są kondensatory z pierwszej płyty, bo przecież druga płyta ma swoje własne kondensatory, które "zadziałają poprawnie".
Wg mnie nie ma możliwości sprawdzenia kondensatorów w układzie żadnymi chałupniczymi metodami. Żeby sprawdzić kondensator, to trzeba go wylutować i zmierzyć pojemność miernikiem. W układzie można podpiąć oscyloskop i oglądać jaki kształt i jakie zakłócenia występują w napięciu zasilania i na tej podstawie ocenić czy kondensatory są dobre.

Co do odpalenia rozszerzenia spod klapki jako chip bez pamięci na płycie, to nie wiem. Nie wiem czy da się adresy odpowiednie ustawić dla tego rozszerzenia pod klapkę, nie wiem też czy Amiga musi mieć "pierwszą" pamięć chip w konkretnej przestrzeni adresowej od początku, czy może się zaczynać dopiero gdzieś dalej.

A kości pamięci z płyty najłatwiej sprawdza się albo w innej płycie też z podstawkami (lub z tylko jedną podstawką wystarczy), albo w takim zwykłym rozszerzeniu 512kB pod klapkę, w którym wystarczy sobie jedną kość wylutować i wlutować podstawkę i po kolei sprawdzać kości.

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 11:03:28 przez Mq
[#25] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Mq, post #24

Miernik pojemności taki solidny dopiero mam zamówiony, bez tego i tak nie ruszę jak bym się brał za kondensatory. Z tym sprawdzaniem zasilania się wstrzymam do tego momentu.
Zastanawiam się jedynie co do adapterów SOJ-DIP bo mam zestaw wąskich i szerokich, te wąskie z tego co widzę lutuje się na listwach męskich SIL, wolałbym wlutować w płytę listwę żeńską sil i do niej adapter z pamięcią SOJ ale muszę sprawdzić wysokość - czy to się zmieści i ewentualnie te szerokie adaptery czy wejdą obok siebie jeżeli będę chciał wlutować 8 kostek pamięci = 1MB.
[#26] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #25

Na wysokość nie wejdą na pewno. Gadaj z kolegą xangel -on robił takie adaptery z pamięciami dużo razy, sprzedawał też na allegro -poszukaj. Albo chociaż jak nie chcesz gadać, bo w sumie już masz te adaptery to poszukaj jego zdjęć chociaż na ppa lub na archiwalnych aukcjach -on robił tak, że lutował zwykłe goldpiny do tych adapterów, potem wywalasz z nich te plastiki czarne, żeby zostały same goldpiny, potem obcinasz jeszcze te goldpiny, żeby były krótkie i wkładasz w płytę jak najniżej i tak lutujesz -tylko tak wejdzie Ci klawiatura. Ekran chyba i tak się nie zamknie, ale tego to już tak dokładnie nie wiem. Przed obcięciem goldpinów musisz przymierzyć jak nisko da się zejść z tymi adapterami, żeby nie wadziło nic i nie zwierało. Ogólnie xangel mówił, że kupa roboty z tymi adapterami. Aha, on robił to do płyty 8A.1 jako 2MB chip, ale to w sumie bez znaczenia w kwestii rozmiarów fizycznych.
[#27] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Mq, post #26

Z tego co pisali piggymod w A500 jak dwie kości ram były na siebie nalutowane to klawiatura była na nich lekko oparta - to granica wysokości w tym przypadku.
[#28] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #27

Wieczorem sprawdziłem i "poprawiłem" wszystkie luty z podstawek co wymieniałem, zwarć nie zauważyłem, miernikiem sprawdzałem też sąsiednie pady oraz czy układy kontaktują z podstawkami (ktoś kiedyś pisał, że czasami precyzyjne sprawiają takie kłopoty). Niestety słabe oświetlenie wieczorem nie zapewnia 100% pewności - po umyciu izopropanolem zrobię zdjęcie płyty w wysokiej rozdzielczości i sprawdzę na kompie w powiększeniu czy faktycznie nie ma gdzieś zwarć itp. bo jak plecionką rozlutowałem stare podstawki to w paru miejscach zeszła soldermaska delikatnie, ale jednak - te miejsca szczególnie muszę sprawdzić. A potem zobaczymy, nałożyłem już świeżą cynę na pady z 4 kości pamięci, jak starczy czasu to dzisiaj je wylutuję.
[#29] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #28

Koniecznie sprawdź, czy w tych otworach, od których ścieżki biegną na górnej stronie, nie zerwałeś metalizacji wewnątrz. W takim przypadku po wlutowaniu podstawki nie będziesz miał połączenia między dołem (faktyczne miejsce mocowania) a górą (czyli gdzie powinien iść sygnał). Piszę o tym bo mi się udało tak jedną płytę urządzić. Patchowałem to później kynarem. I wcale nie jestem z siebie zadowolony z tego powodu (płyta działa, ale to była partanina).
[#30] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@perinoid, post #29

Też o tym myślałem - przy rozlutowaniu stare podstawki wychodziły gładko - tam gdzie cyna nie wyszła cała grotem dogrzewałem i wychodziło, przed wlutowaniem nowych podstawek zrobiłem zdjęcia płyty od góry i od spodu, w wolnej chwili je sprawdzę czy czegoś nie uwaliłem. Wzrokowo sprawdzałem dokładnie przed montażem nowych podstawek czy jakaś "tulejka" w płycie lub ścieżka gdzieś nie odeszła.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem