kategoria: A500
[#31] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@perinoid, post #29

nie zerwałeś metalizacji wewnątrz


Mi zdarzyło się to samo, ale z polem kondensatora. Co prawda nie zniknęło
całkiem pole, ale pozostał niewielki kawałek. Trzeba uważać, szczególnie
w przypadku kondensatorów, których nóżki są pozaginane.
Na szczęście płyta A500 jest tylko dwuwarstwowa, więc z naprawą nie ma problemu.

Wydaje mi się, że zdarzyć może się nawet najlepszym.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 10:26:25 przez ClarensMartin
[#32] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@ClarensMartin, post #31

Na podstawie zdjęć jestem w stanie znaleźć punkty i ścieżki, które idą z otworów i podstawek - trochę cierpliwości i mogę to wszystko przemierzyć. Najgorsze jest to, że płyta przed tą wymianą nie była sprawna - objaw teraz jest taki sam, ale wcześniej dopiero po dobrym dociśnięciu układów włożonych jednocześnie w podstawkach precyzyjnych i to do płyty bo stare podstawki DIL nie kontaktowały - blaszki był bardzo miękkie i skorodowane.
Zastanawiam się nad tym, że umycie izopropanolem spowodowało taki objaw (pomijam przepięcie elektrostatyczne - tego nie mogę wykluczyć).
[#33] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #32

Tu znalazłem coś takiego jak chcę zrobić (tylko wykonam to bardziej precyzyjnie - mniej cyny aby niżej siadło) adaptery co mam są dużo cieńsze niż na tym zdjęciu:


1. obcinam nóżki ze starego (niepotrzebnego) układu w obudowie DIP.
2. obcięte nóżki wkładam w podstawkę DIL20
3. nakładam na to adapter SOJ/DIL
4. lutuję os spodu nóżki do adaptera
5. wlutowuję kostkę SOJ na adapter
6. do płyty głównej lutuję podstawki precyzyjne DIL20 lub listwy precyzyjne SIL
7. gotowy adapter wkładam do podstawki precyzyjnej na płycie.
Z tego co sprawdzałem - skoro na styk da się piggymod na układach DIP zrobić (wtedy klawiatura dotyka górnych układów pamięci - to wysokość adaptera, który zrobię + podstawki precyzyjnej powinien umożliwić położenie klawiatury. Jak by co mam jeszcze jedną podstawkę DIL64 nisko-profilową, mogę ją pociąć - wtedy mam 1mm niżej.
[#34] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #33

Niesprawna płyta A500 6A po sprawdzeniu na kolorowym monitorze (znalazłem w końcu zagubionego w gratach GBS8200) - obraz nie jest zielony tylko czarny. Mając monitor Unimor zielony ciężko było by określić kolor. Podejrzewam, że w takim wypadku to nie wina uszkodzonych pamięci CHIP. Efekt w tej A500 taki jak w przypadku A600 - kondensatory były winne - czarny ekran. Mam nadzieję, że to jest powód. Dioda led z klawiatury pali się cały czas, nic się nie resetuje, tylko ciemność - sygnał na GBS ze złącza RGB jest wykrywany poprawnie - zapełnia cały ekran na LCD. W wolnej chwili będę dalej szukał przyczyny uszkodzenia.
[#35] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #34

Czy dioda świeci od momentu włączenia prądu tak samo? Jeśli tak, to nie startuje procesor (może być uszkodzony). Jeśli natomiast startuje na 50% i po ~1s zapala się na całego, to procesor jest OK, tylko gdzieś dalej jest problem.
[#36] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@perinoid, post #35

Dioda świeci tak samo. Obraz czarny stabilny. Procesor działa w innej 6A, w tym problem, podobnie jak cała reszta układów. Czy jest procesor czy go nie ma to samo. Płyta reaguje na wyjęcie Fat Agnusa - jak go nie ma to obraz wcale się nie pojawia.
[#37] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #36

To wygląda na niestartujący procesor, miałem tak u siebie. Wziąłbym miernik, schemat płyty i spróbował sprawdzić, czy są przejścia z każdej nóżki procesora (przykładając miernik do nogi procka, dosłownie) do pierwszego elementu na ścieżce.
[#38] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@perinoid, post #37

Dokładnie, tylko pech chciał, że kupiłem podstawki z wypełnieniem - środek między rzędami pinów pełny - trochę to utrudnia analizę ścieżek. Chociaż zdjęcia zrobiłem po rozlutowaniu podstawek z góry i z dołu PCB - tylko, że przed tym płyta też nie działała - pierwsze wyjęcie układów i umycie w izopropanolu spowodowało taki objaw.
[#39] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@Adinfo, post #38

Wtedy mogło się coś sp*. Trzeba posprawdzać.
[#40] Re: A500 rev. 6A - wymiana podstawek DIL

@perinoid, post #39

Kolejne testy:
1. obojętna obecność układów CIA (obu), Paula, Denise, CPU, ROM - ekran zawsze ciemny - czarny - świeci dioda power.
2. obecność FatAgnus, Gary - jak są to jest obraz i sygnał na wyjściu grafiki, jak ich nie ma brak sygnału.
3. bez garego pali się dioda power i flopp ciągle na klawiaturze
4. klawiatura reaguje na reset zapaleniem się na moment CapsLock
5. klawiatura reaguje na 1-6 naciśnięcie klawisza CapsLock, potem już nie.
6. wszystkie układy zimne - może letnie jak A500 pochodzi chwilę.
Jedyna podstawka nie wymieniana do tej pory to FatAgnus, w sumie jedyna, która jest w dobrym stanie z tych co były. Chociaż styki ma ciemne z nalotem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem