kategoria: Programy
[#1] AVI4HV kilka pytań...
Zacząłem się bawić w konwersję teledysków do formatu HAM. Zrobiłem kilka klipów i zauważyłem pewną nieprawidłowość. Otóż chodzi o to że za każdym razem ustawiam takie same ustawienia (w Total Video Converter, Virtual Dub i CoolEDitPro, dokładnie jak na tej stronie. Sprawa polega na tym że niektóre z przerobionych teledysków idą ciut wolniej niż powinny a inne nie pomimo takich samych ustawień. Próbowałem zmniejszać ilość klatek na sekundę ale gubiłem wtedy synchronizację. Na co mógłbym jeszcze ewentualnie zwrócić uwagę, może coś jeszcze warto zrobić żeby to usprawnić. Używam konwertera jak w tytule a odtwarzam dołączonymi do niego narzędziami, tj. hamnew.run i hamaga.run
[#2] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #1

Poczytaj wątek "Odtwarzanie HAM wideo na Amidze 600".
Poza tym można użyć tylko Virtualdub z wtyczką ffmpeg, Total i CoolEdit jest zbędny.
[#3] Re: AVI4HV kilka pytań...

@cholok, post #2

Poczytałem i spróbowałem i muszę powiedzieć że bez użycia TVC jakość video jest nieznacznie gorsza, poza tym film, który wcześniej trochę wolniej chodził teraz po konwersji tylko w VirtualDub chodzi nieznacznie ale jednak trochę szybciej, z tym że muszę dodać że wcześniej dźwięk miałem próbkowany na poziomie 22050 Hz a teraz 28000 Hz. Może gdybym zszedł do poziomu 22050 to byłoby lepiej, jeszcze kiedyś spróbuję i zobaczę. Cooledit faktycznie jest tutaj zbędny. Dodam jeszcze tylko że konwertowałem avi4hv. Próbowałem też robić wersję ham8 dal AGA, ale muszę jeszcze poeksperymentować, bo film szedł ale makabrycznie wolno. Myślę że trochę przesadziłem z klatkami (30 fps) może to dlatego. Mam ściągnięty z internetu film ham8 i on idzie zadziwiająco płynnie bez żadnych zwolnień i przycięć. Muszę popróbować i może uda się dojść do tego poziomu płynności. W zasadzie wszystko jest kwestią wybadania odpowiednich ustawień konwersji i myślę że metodą prób i błędów w końcu dojdę do tego jak najlepiej to robić żeby fajnie się oglądało. Dzięki cholok za naprowadzenie. Będę się dalej bawił i zobaczymy.
[#4] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #3

Czy mozesz nagrac aparatem kawalek powiedzmy 30 sekund i wrzucic na YT?
Bede wdzieczny gdyz sam tez przerabiam teledyski ale ja mam jakis chyba sentyment szeroki uśmiech do dithering-u i dlatego uzywam palete 16 kolorow i nagrywam jako animacje (16fps) z dziwekiem (22kHz).
Chcialbym zobaczyc jak to u Ciebie wyglada w HAM-ie- sam zaraz wrzuce kawalek nagrany telefonem jakiegos teledysku przerobionego przeze mnie bys mogl oblukac jak sie to cudo przedstawia.
[#5] Re: AVI4HV kilka pytań...

@peceha, post #4



[#6] Re: AVI4HV kilka pytań...

@peceha, post #4

Zaraz coś wrzucę.
Na razie ham6 a później coś w ham8.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 16:29:47 przez nostrum666
[#7] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #6

A tutaj pierwszy z filmów
[#8] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #7

Hmm, moze jednak sie zainteresuje tym sposobem.
Ile zajmuje 3 minuty video?
[#9] Re: AVI4HV kilka pytań...

@peceha, post #8

Ten akurat teledysk ma 176 MB. Za chwilę wrzucę coś z ham8.
A tutaj ham8 (niestety nagrywanie telefonem dodatkowo pogarsza jakość, w rzeczywistości wygląda to ciut lepiej):


Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 16:54:27 przez nostrum666
[#10] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #9

U mnie cos okolo 4 minut dlugie i w 320x256 ma ~140mb
[#11] Re: AVI4HV kilka pytań...

@peceha, post #5

Jakiego playera używasz?
[#12] Re: AVI4HV kilka pytań...

@cholok, post #11

Uzywam AGMS.
Film tym nagrywam i tym odtwarzam.

Probowalem Lantern cos tam ale wynik byl oplakany.
Ten caly AGMS jest jednak dosc stary i nie da sie wymusic innych trybow (jesli bezposrednio w jego "pliku filmowym" zmienie tryb na jakis z nowych amig to program wywali blad)
[#13] Re: AVI4HV kilka pytań...

@peceha, post #12

Tutaj jeszcze jeden, ham6 30 fps (ten zajmuje prawie 300 MB):


Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 17:14:44 przez nostrum666
[#14] Re: AVI4HV kilka pytań...

@peceha, post #12

A wymuszenie poprzez ModePro czy NewMode nie pomaga?
[#15] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #13

Mysle ze sie skusze, fakt ze te nagrania nie oddaja rzeczywistosci ale mimo wszystko warto sprawdzic.
Czy jest jakis wybor rozdzielczosci akceptowallnych przez grajka czy ma tylko , zgaduje, 320x256?
[#16] Re: AVI4HV kilka pytań...

@Norbert, post #14

A zapomnialem o tym , zaraz sprawdze.
[#17] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #13

Spróbuję wrzucić coś w lepszej jakości. Ale to chwilę potrwa.
Jednak już nie dziś. Baterie mi padły w aparacie.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 17:22:23 przez nostrum666
[#18] Re: AVI4HV kilka pytań...

@peceha, post #15

Konwerter avi4hv łyka tylko rozdziałki poziome: 288, 304, 320 i 336. Avi4aga nie sprawdzałem bo już leciałem na 288 żeby to jakoś szło. A odtwarzacz chyba odtworzy co mu się podsunie. Jak na razie niczego mi nie wypluł, wszystko co mu podałem, a miałem jakieś tam filmy przykładowe z neta, łykał jak pelikan. Z tym że kiedy przesadziłem i dla ham8 ustawiłem ponad 20 fps to niestety moja Amiga tego nie potrafiła pociągnąć. Jeszcze tylko uwaga do konwersji pliku dźwiękowego dla filmu. To prawda co pisał cholok że można to zrobić w VirtualDub (tzn przekonwertować dźwięk do *.wav), ale w praktyce CoolEditPro daje dużo lepszą jakość, bynajmniej u mnie tak było.
[#19] Re: AVI4HV kilka pytań...

@Norbert, post #14

Uff, dziala - dzieki.
jakos notorycznie zapominam o tych programach...

#18
co do dzwieku ja uzywam SOX (jest nawet wersja amigowa i wlasciwie to takiej uzywam bo dzwiek przerabiam na amidze). Ten program to "command line utility"
[#20] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #18

W VirtualDub dawałeś hi quality w audio?
Avi4hv z ham8 to całkowity bezsens. Używa tej samej 16kol palety bazowej, a powinien 64 kol.
Ogólnie wybrana paleta jest zła, widać to tutaj w 0:43.
Tutaj moje boje z tym badziewiem.
[#21] Re: AVI4HV kilka pytań...

@cholok, post #20

Dawałem w obydwu przypadkach hi quality. Najwyraźniej było to słychać na filmie z bałwanami. Dźwięk z VirtualDub był bardzo rozmyty i do tego były słyszalne zakłócenia (wiatr i inny szum). Przy CoolEditPro nie miałem tego efektu ale możliwe że gdyby poszperać to może dało by radę to zniwelować. Tak czy inaczej póki co zostaję przy CoolEdit. Co prawda zajmuje to może koło 2 sekund dłużej ale efekt jest bardzo dobry. Eksperymentowałem właśnie trochę z avi4aga i już doszedłem do wniosku że na mojej konfiguracji daje radę rozdziałka 304 przy 15 fps ale to też nie jest zasadą bo niektóre filmy muszą mieć nawet mniej niż te 15. Nie wiem za bardzo od czego to zależy, podejrzewam że od jakości wideo po kompresji.
Jeżeli chodzi o ham8 to używałem avi4aga.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 19:03:30 przez nostrum666
[#22] Re: AVI4HV kilka pytań...

@cholok, post #20

Pisałeś tam jak widzę o tylko 4 szerokościach dla hamnew.run (czyli i dla avi4hv, zresztą to jest też napisane w pliku tekstowym dołączonym do tych programów). A wiesz może jak sprawa wygląda dla avi4aga (hamaga.run)? Czy tam też można ustawiać tylko te 4 szerokości czy mamy większe możliwości (bo o tym akurat w pliku nic nie było napisane)? Dlatego też dla ham8 też trzymam się tych rozmiarów, a może niesłusznie??

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 19:08:43 przez nostrum666
[#23] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #21

Jesli chcesz miec najbardziej odpowiednia palete (np 16 kolorow) obliczona na podstawie calego filmu to mozesz uzyc ffmpeg-a w ten sposob:

ffmpeg -i film.mkv -vf scale=320:-1:flags=lanczos,palettegen=max_colors=176paletaWyjsciowa.png

opcja SCALE mysle ze sie tam przydaje bo palete policzy juz na podstawie klatek przeskalowanych czyli wlasciwie takich jakie beda brane do dalszej roboty.
[#24] Re: AVI4HV kilka pytań...

@peceha, post #5

A na jakim konfigu to puszczasz?? Rozumiem że wszystkie to 320/256 16fps??
[#25] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #21

Płynność odtwarzania zależy tylko od bitrate pliku hv. Musi mieścić w możliwościach pamięci masowej. Może wpływ ma większa fragmentacja pliku.
[#26] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #24

Tak, kazde wideo mam w 16fps 320x256 - moglbym mysle dac wiecej klatek ale wlasciwa obrobke obrazkow robie na... amidze szeroki uśmiech
Uzywan adPro, w ten sposob kazdy obrazek ma te sama palete , jest nagrany bezblednie z ta paleta no i ma super dithering wg mnie.
Tak wiec ~4tys obrazkow ostatnio zajelo mojej amidze ponad 6 godzin. (na PC uzywam ffmpeg aby oszacowal najpierw palete a potem wywalil klatki do obrazkow , nie uzywajac ozzywiscie tej palety. Paleta zostaje dopiero uzyta w adPro)
[#27] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #22

Tylko 4 szerokości. Hamaga.run to dokładnie ten sam player co hamnew.run tylko ma 8 bitplanów. Mój player ma od 160-368 co 8.
[#28] Re: AVI4HV kilka pytań...

@cholok, post #27

Player playerem, bardziej mi chodzi o konwerter. Ja używam właśnie na PC avi4hv lub avi4aga .
[#29] Re: AVI4HV kilka pytań...

@cholok, post #20

Avi4hv z ham8 to całkowity bezsens. Używa tej samej 16kol palety bazowej, a powinien 64 kol.
Ogólnie wybrana paleta jest zła, widać to tutaj w 0:43.


ten film jest w ham6 (olo pisze o tym w komentarzach)
[#30] Re: AVI4HV kilka pytań...

@nostrum666, post #28

Player z konwerterem to para. Co z tego, jeśli jeden ma a drugi nie. Mój konwerter i mój player ma. Są źródła do obu więc łatwo dodać co trzeba.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem