kategoria: A500
[#1] Amiga 500 plus: Problem.
Witam wszystkich forumowiczów. Jestem nowy na forum, więc za wszelkie pomyłki z góry przepraszam.
Przechodząc do sedna. Jestem od niedawna posiadaczem Amigi 500 plus (bez rozszerzenia). Ogólnie Amiga sama w sobie działa, gry uruchamiają się i da się grać, choć stacja jest nie najlepsza. Lecz nie to jest problemem.
Problem ukazuje się podczas gry w The Settlers, a mianowicie gra się uruchamia lecz gdy kliknę start i próbuję przesunąć mapę, to gra po chwili zawiesza się i pomaga tylko reset. Próbowałem kilka razy i za każdym razem problem ten występuje.
Inny przypadek zauważyłem w programie X-Copy Pro. Mianowicie, gdy próbuję wykonać funkcję Kill Sys to dioda power zaczyna migać i ukazuje mi się błąd o oznaczeniu: Error 8000 0003.
Z tego co wyczytałem, może to oznaczać uszkodzoną pamięć RAM . Dyskietki są sprawne, gdyż na zwykłej A500 wszystko działa prawidłowo.
W 100% uszkodzenia RAMu nie jestem pewny, dlatego jeśli ktoś ma jakiś pomysł to chętnie go wysłucham.
[#2] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #1

LINK
Niech nagra systest.adf z linku wyżej na dyskietkę i potestuje
[#3] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@Tomuś, post #2

Dzięki za szybką odpowiedź
Niestety nie posiadam kabla do połączenia Amigi z PC.
[#4] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #3

Jak chcesz porządnie przetestować pamięć RAM, to musisz jakoś przenieść na Amigę odpowiedni program. Mniej pewnym sposobem jest zapełnienie Ram Dysku dowolnymi plikami z poziomu Workbench'a. Jeśli podczas tej operacji Amiga się zawiesi, to znaczy że pamięć szwankuje.
[#5] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@RomanWorkshop, post #4

Ok dzięki za podrzucenie pomysłu. Najpierw pobawię się w workbenchu, a w kabel i tak się warto zaopatrzyć. Ale zajmę się tym jutro, gdyż dziś nie mam dostępu do sprzętu.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 18:40:46 przez dejv13
[#6] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #1

Jaką wersję rom'u masz w komputerze?
[#7] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@Krzysiek2, post #6

Mam ROM 2.04 37.175
[#8] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #7

Jeśli chodzi o grę Settlers, próbowałeś ją uruchomić bezpośrednio z dyskietki nr 3?
[#9] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #1

Przede wszystkim należy sprawdzić czy i jakie uszkodzenia na płycie spowodowała oryginalna bateria podtrzymująca RTC, jeżeli nadal tam jest, koniecznie się jej pozbyć, oczyścić płytę i zneutralizować kwas (choćby kwaskiem cytrynowym - zasada).
[#10] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@Krzysiek2, post #8

Settlersy uruchamiam bezpośrednio z 3 dyskietki.
[#11] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@Jacques, post #9

Bateria jest na płycie, ale na szczęście jeszcze nie widać aby coś się z niej wylewało.
[#12] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #11

To przynajmniej wytnij ją lub wylutuj póki jeszcze nic się nie stalo. Pewnie i tak już nie trzyma napięcia (chyba że ktoś ją wymieniał). Ile pamięci pokazuje Ci Workbench lub xcopy?
[#13] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #11

Kwestia czasu, jeśli jest to fabryczna bateria to wylutuj i tak czym prędzej.
[#14] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@Krzysiek2, post #12

Baterii oczywiście się pozbęde. A w workenchu pokazuje mi około 800-850 kB.
[#15] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@RomanWorkshop, post #4

Pootwierałem wszystko co się dało w workbenchu i amiga się nie zawiesiła. Dotarłem do etapu, gdy zapchałem pamięć i nic więcej nie dało się otworzyć.

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 18:30:40 przez dejv13
[#16] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #15

Może to być wina uszkodzonego ROMu na płycie?
[#17] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #16

A te dyskietki z XCopyPro i The Settlers skąd masz?

Sprawdź też wersję Kickstartu na swojej Amidze 500+. Może jest to wersja 2.0 i soft jest mniej kompatybilny.

Ogólnie skoro tak się dzieje w dwóch programach obstawiam problem software, tj. z Kickstartem.

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 19:08:46 przez Hexmage960
[#18] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #16

Raczej nie, prędzej stacja dyskietek szwankuje. Spróbuj przełożyć stację z Amigi, na której nie ma problemów i zobacz, czy gra działa. Jeśli nie pomoże, to przełóż Kickstart, a później wszystkie układy w podstawkach ;)

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 19:06:57 przez RomanWorkshop
[#19] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@RomanWorkshop, post #18

Zaraz przełożę stacje. Nie mam sprzętu i doświadczenia w wyjmowaniu układów z amigi i nie chcę nic uszkodzić szeroki uśmiech
[#20] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #19

Jak Ci dwa programy nie działają to w mojej opinii nie grzeb w układach, bo nie trzeba.

Stację dyskietek możesz owszem spróbować zamienić.

Błąd 8000 0003 wskazuje na program, który próbuje czytać z nieparzystego adresu w pamięci.
[#21] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@Hexmage960, post #17

XCopyPro i The Settlers mam jeszcze z czasów dzieciństwa
[#22] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@Hexmage960, post #20

O co chodzi z tym nieparzystym adresem pamięci? Coś niekompatybilnego? Bo na 600 z 2MB ramu wszystko mi kiedyś chodziło bez problemu. Na sprawnej stacji dalej błąd 8000 0003 się pojawia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 19:14:26 przez dejv13
[#23] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #22

Procesor M68000 nie może czytać danych tzw. słów i długich słów z nieparzystych adresów w pamięci. Ważny jest też Kickstart. Źle napisane programy lub cracki mogą źle działać na pewnych konfiguracjach.

Może się okazać, że cracki The Settlers i XCopyPro źle działają z A500+.

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 19:16:54 przez Hexmage960
[#24] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@Hexmage960, post #23

To jeszcze usunę baterię z płyty i spróbuje wtedy jeszcze raz. Jak nie to kupię kabel null- modem i wyślę sprawnę adfy do amigi.
[#25] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #22

Jeśli gra działa na innej Amidze, to po jej załadowaniu do pamięci "złej" Amigi, w jakiś sposób zmienia się kod jej programu, który wtedy wskazuje na nieparzysty adres i procesor nie może wykonać takiej instrukcji. Jeśli źródłem błędów nie jest stacja, to teraz należałoby przetestować pamięć RAM, ale odpowiednim do tego programem.

Inną opcją jest wyjęcie każdego układu z podstawki (łącznie z CPU), ew. przeczyszczenie jego wyprowadzeń/złącz w podstawce i włożenie w to samo miejsce. Możesz jeszcze podmienić Kickstart, ale wątpię żeby to zadziałało.
[#26] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@RomanWorkshop, post #25

W jaki sposób wyciągać układy aby ich nie uszkodzić? Może lepiej najpierw kupić kabel i wysłać inne, sprawne adfy do amigi?
[#27] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #26

Podważasz cienkim śrubokrętem raz z jednej, raz z drugiej strony. Tak, lepiej najpierw sprawdzić czy to nie wina danej wersji oprogramowania, potem sprawdź pamięć RAM programem, a na końcu wyciągaj układy.
[#28] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@RomanWorkshop, post #27

Kabel pewnie dopiero po weekendzie dojdzie więc na razie usunę tylko baterię. Czy ROM od 600 można przełożyć do tej 500 PLUS?
[#29] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #28

Można przełożyć.
[#30] Re: Amiga 500 plus: Problem.

@dejv13, post #28

Polecam się nie spieszyć i najpierw przetestować inne wersje tych ADFów. Czy tylko te dwie gry/programy sprawiają problem? Czy testowałeś tą A500+ z innymi grami?

Napisałeś, że testowałeś Workbench i nie sprawia problemów. Sprawdzałeś jakieś inne programy systemowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 20:48:30 przez Hexmage960
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem