kategoria: A2000/A3000
[#1] A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom
Witajcie

Temat wałkowany w ilościach hurtowych, ale wszystko co znalazłem odnosi się do A1200. Znalazłem wspaniałe instrukcje krok po kroku z użyciem WinHex, ale napotkałem dwa problemy których nie umiem przeskoczyć. Gdzieś mam za małą wiedzę stąd prośba do Was o wsparcie.

1. kupiłem plik kickstartu od Hyperiona. Jest większy niż normalny, więc i pliki wygenerowane przez WinHexa są większe - stawiam, że ta ścieżka nie działa, bo to co wgrywam jest złe. Nie bardzo też rozumiem dlaczego ten plik jest większy. Czytałem różne rzeczy i mam mętlik. 1. hahah.. is joke from Hyperion. 2. To sterownik scsi. 3. To superkickstart.

2. Po edycji (wywaleniu wszystkiego powyzej 7ffffff pliczek robi się ok, programy (np. amikick) rozpoznają go jako prawidłowy 40.72 Hyperion. Po zrobieniu wszystkich kroków z dzieleniem, łączeniem w dwa pliki po 512kb, wgraniu do epromów A3000 nie wstaje. czarny ekran i koniec.

Gdzie tkwi błąd? Co źle zrozumiałem? Ma ktoś doświadczenie w wypalaniu realnego eproma z pliku od hyperiona?

Będę wdzięczny za wskazówki, może ktoś zrobił to u siebie i podzieli się wiedzą.

Wszystkiego dobrego
yugorin

PS. Tak, wiem, że jest SplitRomImage. Ale chciałbym wiedzieć, czy da się to zrobić tylko na PC.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 21:43:45 przez yugorin
[#2] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@yugorin, post #1

Nie mogę edytować już oryginalnej wiadomości.

Jeszcze jedno pytanie, bo może tu jest problem. Kiedy trzeba zrobić byteswap? Kiedy w sensie na którym etapie. Po rozdzieleniu na 256kb pliki, po połączeniu w U180 i U181 jako 512kb?
[#3] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@yugorin, post #1

Nienawidzę tego, gdy już załamuję ręce i decyduję się napisać, a po godzinie wpadam prawdopodobnie na rozwiązanie problemu. Byteswap to funkcja programu do wypalania epromów. Mój soft tego nie ma i dlatego kombinowałem z jakimiś programami które niby to robią. Być może one coś kwasiły. Zmienię soft i zobaczymy. Jak mi się uda i A3000 wstanie, dam znać. Może komuś się przyda taka wiedza.

Nie zmienia to faktu, że jeśli ktoś zauważy błąd w moim rozumowaniu na którymś etapie drogi, jaką przechodzę od tygodnia :), proszę o wskazówki.
[#4] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@yugorin, post #3

Chyba przed wypaleniem najlepiej przetestować go na emulatorze.
[#5] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@yugorin, post #1

Potwierdzam, że Kickstart 40.72 firmy Hyperion, ale tylko w wersji dla A3000 ma na końcu błędnie dodany jakiś kod, o rozmiarze 2284 bajtów. Po jego usunięciu Kickstart staje się "normalny".
[#6] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@RomanWorkshop, post #5

Ufff. Udało się. Amiga wstała z kickstartem 40.72. Nie będę się zastanawiał "PO CO" ktoś zadał sobie tyle trudu i zmasakrował wypalanie eproma. Po prostu opiszę krok po kroku co zrobiłem, żeby zadziałało. Testy robiłem na A3000 desktopowej, podejrzewam, że w każdej innej z dwoma epromami to zadziała. Przy okazji zrobię testy z romami od Cloanto, ale muszę się dowiedzieć, jak odszyfrować romy plikiem rom.key (chyba). Ale to na inną chwilę.

I teraz taka formułka, nie ponoszę odpowiedzialności za szkody wynikłe po zastosowaniu mojej historii. To nie poradnik a moje wspomnienia :)) itd itd. Taka sytuacja... :P

1. Plik kickstart 40.72 od Hyperiona, edytujemy w czymkolwiek, co pozwoli na wywalenie nadmiarowego kodu (celowo piszę nadmiarowego, bo on pewnie po coś jest, ale do zwykłej kości nie umiem go wgrać. Nie oznacza to jednak, że się nie da. Nie chce mi się wierzyć, że Hyperion nie zauważył takiego "babola"). Nadmiarowy kod jest poza adresem 7ffffff. Wtedy robi nam się plik o wielkości prawidłowej. Np. WinHex.
2. Plik kickstartu traktujemy opcją Tools-->file tools-->dissect-->Wordwise 16bit
3. Pierwszy plik który powstanie - uwaga, to plik do U181, drugi to U180.
4. Powstałe pliki traktujemy (każdy z osobna)
4a. Tools-->file tools-->concatenate. Gdzie wskazujemy najpierw plik docelowy a potem DWA RAZY wskazujemy utworzony wcześniej U180 potem done
4b. Tools-->file tools-->concatenate. Gdzie wskazujemy najpierw plik docelowy a potem DWA RAZY wskazujemy utworzony wcześniej U181 potem done

Tak powstają nasze wsady do epromów. Potem, znów każdy z osobna wgrywamy do edytora.
1. U180 - Edit-->modify data-->zaznaczamy opcję reverse byte order i wybieramy wartość 2!!!
1a. Zapisujemy
2. U181 - Edit-->modify data-->zaznaczamy opcję reverse byte order i wybieramy wartość 2!!!
2a. Zapisujemy.

Tak przygotowane wsady, wypalamy w epromie. Polecam po wypaleniu, odczytać zawartość wypalonego eproma i porównać (np. w Total Commanderze) z plikiem oryginalnym. W moim przypadku wykryłem, że jeden eprom jest uwalony, mimo, że programował się ok i była weryfikacja przy programowaniu. Widać jakiś bug w sofcie albo czary mary :)

Tym sposobem Amisia się podniosła.

Ciekawostka dla strachliwych - nie udało mi się uwalić amigi poprzez zamianę romów (U180-->U181). Może to mit, może miałem szczęście. Ale tylko dzięki temu, fizycznemu zabiegowi zamiany romów, okazało się, że w punkcie 3 powstaje jako pierwszy U181.

Wszystkiego dobrego
Yugorin
[#7] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@yugorin, post #6

Ciekawostka dla strachliwych - nie udało mi się uwalić amigi poprzez zamianę romów (U180-->U181). Może to mit, może miałem szczęście.

Nie znałem tego mitu, a zdarzyło mi się kilka razy zamienić miejscami uklady.
Nie rozumiem też, dlaczego Amiga miała by się zepsuć. Chyba, że włożysz obrócony o 180 stopni, albo przesunięty o kilka nóżek, choć i tak w większości wypadków to ROM dostaje po d....
[#8] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@SuperBuster, post #7

:) Też nie rozumiem, dlaczego. Ze szczątkowych informacji w pamięci, ktoś gdzieś kiedyś zamienił i mu się zjrarała. Chciałem po prostu o tym napisać, że to nic wielkiego taka zamiana :). W tym wątku o spaleniu się czegoś w Ami, chodziło chyba o przekładkę romów z A3000T, jakieś piny inaczej zasilane czy coś. Ale jeśli już, to mógł polecieć sam eprom a nie Ami. Wiesz jednak jak to jest. Podróżowanie tramwajami jest bardzo niebezpieczne. Mój znajomy jechał i złamał nogę jak wysiadał :P :P :P
[#9] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@yugorin, post #8

Ze szczątkowych informacji w pamięci, ktoś gdzieś kiedyś zamienił i mu się zjrarała.


Po wypiciu kilku browarów zarówno mówiący jak i słuchacz niedokładnie kontrolują przebieg rozmowy. I niedokładnie ją rejestrują. Sprawdzone osobiście.
"Ktoś gdzieś coś" i resztę można sobie dopowiedzieć.
Generalnie kolejna urban legend.
[#10] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@yugorin, post #6

A jakiego programu używasz do SWAPBYTE ? walczę teraz z jednym kickiem przerobionym i potrzebuję jakiegoś sprawdzonego programu, który to robi dobrze.
[#11] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@Marcin74, post #10

Polecam WinHexOK
[#12] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@polutuje, post #11

Tak. Winhex. Co prawda musiałem go kupić, ale jest ok. Podejrzewam, że są inne darmowe programy. Ważne jest to, aby swapbyte miało parametr 2.
[#13] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@yugorin, post #12

Podejrzewam, że są inne darmowe programy.


Sporo programów dostarczanych z programatorami ma funkcję przestawiania bajtów.
O oprogramowaniu pod Amigę nie wspominając.
Np. darmowy Remus. Ma naprawdę spore możliwości - potrafi z jednego pliku ROM zrobić dwa oddzielne pliki dla dwóch układów robiąc od razu byte swap.
[#14] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@yugorin, post #6

(celowo piszę nadmiarowego, bo on pewnie po coś jest, ale do zwykłej kości nie umiem go wgrać. Nie oznacza to jednak, że się nie da. Nie chce mi się wierzyć, że Hyperion nie zauważył takiego "babola")

Fizycznie nie da się wgrać 514kB do kości pamięci o pojemności 512kB, więc każdy musi obciąć ten "kod", bo się po prostu nie zmieści. Pozostaje pytanie, jaka jest przyczyna dodania tego kodu i to tylko w Kickstarcie dla A3000.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 11:30:08 przez RomanWorkshop
[#15] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@RomanWorkshop, post #14

Oczywiście. To był skrót myślowy. Nie da się go zmieścić do 512kb. Chodziło mi o to, że, być może, da się zastosować kość o większej pojemności, żeby kodu nie usuwać. Są jakieś artykuły w sieci o kickstart 1MB. To już jednak nie na moje możliwości umysłowe ani chęci :D
[#16] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@yugorin, post #15

Myślę, że to jednak pomyłka której nikt nie sprawdził. Kod ten znajduje się poza strukturą Kickstartu i jego wykorzystanie przez system jest wątpliwe. To by jednak musiał wyjaśnić sam Hyperion.
[#17] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@RomanWorkshop, post #16

To nie pierwsza wpadka z czymkolwiek do A3000.
Przypomnę "niedawny" problem z obsługą A3000 z PPC pod AOS 4.1 FE.
[#18] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@RomanWorkshop, post #16

Ten dodatkowy kod jest wymagany do stworzenia SuperKickstartu dla A3000.
Zawarta jest w nim aktywacja pamięci i scsi.

http://aminet.net/package/util/misc/MakeSuperDisk
Where to find the Kickstart image files?
----------------------------------------
Look into "Devs:", you might find a "kickstart" file there which is 526,848
or 526,572 bytes in size. This is a Kickstart 2.x or 3.x image file.
Likewise, if you find a "kickstart" file that is 282,624 or 283,136 bytes
in size, it's the special A3000 Kickstart 1.3 file.


Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 00:59:53 przez Norbert
[#19] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@Norbert, post #18

Potwierdzam.
Mam a3000 z kickiem 1.4.
Za kazdym razem po uruchomieniu ami robi soft reset i wgrywa kicka z dysku.
Próbowałem różnych kickow zeby miec 3.1 i działa tylko 1 ktory ma rozmiar 514kb.
[#20] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@Norbert, post #18

A teraz wszystko jasne, ale za późno bo obciąłem i wyrzuciłem zbędny kod ;)
1
[#21] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@Jaro2k , post #19

To dodali nowy plik kickstartu dla A3000 z poprawionym błędem dla superkickstartu?
Ten który mi wysłali (przed moim zapytaniem o błąd uruchamiania komputera przy superkickstarcie) powoduje ciągły reset i Amiga w ogóle nie wstaje. Trzeba wrócić do poprzedniego pliku.

Edit: Jak mam kilka działających wersji 3.1 i m.in. 2.0. Dziwne, że u Ciebie nie działają. Kickstart 1.3 mam tylko jedną wersję, a szukam tej drugiej. :)

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 13:06:58 przez Rafał A-3000
[#22] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@Rafał A-3000, post #21

Z ogólnodostępnych w sieci znalazlem tylko jeden 3.1 na ktorym ami wstaje. Reszta zwis i reboot i tak w kółko.
[#23] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@yugorin, post #1

Ma ktoś plik kickstart do A3000 z tym ,super kodem'?
Obecnie mój link do pobierania plików z Hyperion wygasł , a ten plik co mam to do superkickstartu się nie nadaje. Ciągły reset.
[#24] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@Rafał A-3000, post #23

Jest programik na Ami do stworzenia Super Kicka dla A3000.
Sam mam jedną z pierwszych A3000 z Kickiem ładowanym z dyskietki. Na tej dyskietce jest Kick 1.3 i 2.0. Kiedyś pobrałem ten program żeby zrobić sobie dyskietkę z kickiem 1.3 i 3.1 ale jakoś nie miałem czasu się tym zająć.
[#25] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@Rafał A-3000, post #23

Rafal sprawdz pm
[#26] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@Jaro2k , post #25

Mam go. Polecam Ci zrobić też superkickstartdyski, bo jak dysk pada to ratuje tylko rezerwowy dysk albo ta dyskieta i workbench. Taka samo jak podmieniasz plik kickstartu na np. skopany niestety 3.1.4 to tyllko tak przywrócisz poprawny plik.
[#27] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@Rafał A-3000, post #26

Mam superdyska. Co ciekawe zawiera on chyba 2 kicki razem bo zalezy co wybierzesz w boot menu.
Dasz 1.3 masz lape z dyskietka, dajesz 2.0 jest standardowy fioletowy ekran.
[#28] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@Jaro2k , post #27

O. Ja takiego myku nie widziałem u siebie. Zawsze miałem osobne. Nigdy nie próbowałem z jednego dysku wczytać raz jeden raz drugi.
Proszę o podesłanie w .adf.
[#29] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@Rafał A-3000, post #28

A tak nawiązując do superkickstartów, to czy ktoś próbował ich używać z kartą turbo z 030?
Z 040+ Amiga już nie ruszy, bo mają podobno uboższą wersję MMU.

Tak na marginesie to miło wiedzieć, że inni posiadacze Amig 3000 także używają wyjątkowego bonusa tego modelu.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 23:01:49 przez Rafał A-3000
[#30] Re: A3000 kickstart 3.1 40.72 Hyperion - dzielenie pliku romu aby wypalić eprom

@Rafał A-3000, post #29

Rafal na stronie co ci podeslalem masz linka do superdysku.
Sprawdzony i dziala .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem