kategoria: A600
[#1] A600 problem z dźwiękiem
Witam,
jestem nowy więc na wstępie chciałem się przywitać i pozdrowić wszystkich retro fanów.

Mam Amigę 600. Problem polega na tym, że jak idzie jakaś gra to muzyka normalnie gra z obydwu kanałów a oprócz tego słychać szumy jakby kabel nie kontaktował czy nie stykał. Na x-copy też jak się uruchomi to słychać szumy takie nienaturalne. Cisza się robi jak daje kill system.
nie wiem czy dobrze to tłumacze ale inaczej nie umiem
Co to może być?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 20:11:42 przez Kaktus
[#2] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Kaktus, post #1

Do mnie masz niedaleko to weź Amigę pod pachę i wpadnij, obadamy kabel. :]
[#3] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Stoopi, post #2

Oki. To umówimy się na prv
[#4] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Stoopi, post #2

Kurcze... mam też A500 i tam na owym kablu nie ma tych szumów pomysł
[#5] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Kaktus, post #4

no to będę na czasie i zapytam... kondensatory wymienione? ;)
[#6] Re: A600 problem z dźwiękiem

@teh_KaiN, post #5

Jeszcze nie ale wydają się być wymienione. Na wszelki wypadek wymienię jeszcze raz lub pierwszy raz.
Pomierzylem zasilacz i mam napięcia +11.80v, -14.80v, +5.20v
[#7] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Kaktus, post #6

noooooo Paaaniieee...zasilacz szwankuje i to bardzo.
[#8] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Stoopi, post #7

No chyba tak. I widzę, że jest nierozbieralny. Ale na 500 nie ma tych szumów a na dodatek wydaje mi się, że 600 dużo ciszej gra.
P.s. mam tylko 1 zasilacz


Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 21:56:17 przez Kaktus

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 22:02:00 przez Kaktus
[#9] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Kaktus, post #8

To zrób przysługę swoim Amigom i go nie podłączaj więcej, póki go nie naprawisz/wymienisz. -14V to jest już spora odchyłka od prawidłowego -12 i nie warto ryzykować, zwłaszcza że na Alle wysyp zamienników za 15zł.
[#10] Re: A600 problem z dźwiękiem

@teh_KaiN, post #9

Tak zrobię.
Na szybko zmajstrowałem zasilacz od pc i niestety z dźwiękiem dalej lipa.
Czy jak jest mowa o wymianie kondensatorów to wystarczy taki zestaw z allegro czy coś więcej do tego dźwięku będzie potrzebne?
Takie coś wystarczy?
http://allegro.pl/nowy-zestaw-kondensatorow-dla-amigi-600-gw-24m-fv-i7116655593.html
[#11] Re: A600 problem z dźwiękiem

@teh_KaiN, post #5

No to tak. Kondensatory wymieniłem ale gdzieś coś się popsuło gdyż dźwięk już nie charczy gra odpowiednio głośno ale tak jakby nie cały. Gra kanał lewy i prawy ale nie ma całości dźwięku. Naprzyklad jak uruchamiam cannon fodder to w czołówce leci piosenka która gra głośno a bardzo cicho wręcz nieslyszalnie śpiew piosenki. Czy ktoś miał podobnie. Który mogłem zepsuć kondensator lub ścieżkę? Oglądam płytę już z 2h i nic nie widzę.
[#12] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Kaktus, post #11

Czy któryś z tych kondensatorów może być przyczyną moich problemów?
[#13] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Kaktus, post #12

Kondensatory, które zaznaczyłeś raczej nie mają wpływu na problemy z dźwiękiem. Na początek uruchom sobie prosty test dźwięku na przykład z Advanced Analyzer i zobacz, czy wszystkie kanały generują dźwięk.
[#14] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Marcin74, post #13

Dziś zrobiłem test i odziwo wszystko ok. Dzwiek gra. Pomyślałem, że może gra ma bardziej złożone dźwięki i dla tego jest lipa. Po uruchomieniu kilku gier okazało sie, ze gra głośno i wyraźnie z obu kanałów ale niestety znowu wróciły szumy, nawet na planszy z kickstartem. Czy któryś z zaznaczonych przeze mnie kondensatorów może być winny temu?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 14:11:35 przez Kaktus
[#15] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Kaktus, post #14

Zwróć uwagę na kondensatory po prawej stronie płyty C303 i C304 a także układ LF347 jego nogi są już skorodowane a wokół aż zielono od korozji. Zdjęcie masz kiepskiej jakości ale rzuca się w oczy od razu wyciek elektrolitu. Zacznij działać natychmiast, później może być za późno.
[#16] Re: A600 problem z dźwiękiem

@superbonio, post #15

Nie to nie moja płyta główna. Fotkę ściągłem z netu aby zaczerpnąć info bo ścieżki pod kondensator były poupalane i ktoś tam powstawaiał kabelki zamiast ścieżek bodajże 1 czy 2. Jak wymieniałem kondensatory to też zostawiłem te kabelki. I szczerze jak zobaczyłem co jest pod tymi kondensatorami bałem ruszać to dalej... wiec przez to pytam bo może tam jeszcze jakiś kondensator nie domaga.
Poza tym odkryłem, że nie działa w porcie nr.2 fire0.
Masakra trafił mi się sprzęt. Miał być wielki powrót po latach a płakać się chce 😢.
Myszki i joye i kable sprawne bo pod A500 wszystko śmiga.
[#17] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Kaktus, post #16

To może zrób dobrej jakości zdjęcia Twojej płyty i wrzuć tutaj, zobaczymy jak to wszystko wygląda.
[#18] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Kaktus, post #12

Jeśli jeden kanał gra ciszej lub wcale przyczyną może być samo gniazdo czincz w Amidze.
Sprawdź czy nie masz zimnych lutów albo sama blaszka wewnątrz gniazda już jest wyrobiona i nie łączy poprawnie. Ja tak miałem w Amidze 1200 pomogła wymiana całych gniazd na nowe.
[#19] Re: A600 problem z dźwiękiem

@viger, post #18

Po wymianie kondensatorów gra już prawidłowo. Tylko są słyszalne szumy. Ale tylko na początku. Jak się to wszystko nagrzewa to jest Oki. Zdiecie najwcześniej jutro mogę wstawić bo dziś jestem juz w pracy do 22.
Martwi mnie też ten guzik, fire który nie działa.


A czy ta część ma coś wspólnego z fire w porcie 2? Bo słabo u mnie wygląda


Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 16:53:19 przez Kaktus
[#20] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Kaktus, post #19

Nie ma, ale jeśli ten tranzystor "słabo wygląda" to zapewne układ powyżej, czyli wzmacniacz audio, to ma "bagno" z elektrolitu pod sobą
[#21] Re: A600 problem z dźwiękiem

@rj1307, post #20

Jeśli mowa o C303 i C304 to masz rację nawet ścieżek pod nimi nie było musiałem kombinować aby zagrało.
Chyba musze wysłać komuś kto się zna na tej płycie i to bardzo dobrze aby ścieżki w tym miejscu otworzył.
[#22] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Kaktus, post #21

To za mało, trzeba ściągnąć układ, wyczyścić syf pod nim, ocenić przelotki, ścieżki itd. i wlutować z powrotem (lub wymienić). Do tego wymiana reszty kondensatorów i przegląd płyty.
[#23] Re: A600 problem z dźwiękiem

@rj1307, post #22

A czy szanowne forum może mi kogoś polecić jakiegoś fachowca co by ogarnąć ten temat? Na forum jestem dość krótko i nikogo nie znam. A chciałbym zasięgnąć rady i mniej więcej kosztów naprawy. A gdzieś kiedyś wyczytałem, że na forum jest kilku świetnych fachowców. Do kogo można uderzyć z tym problemem?
[#24] Re: A600 problem z dźwiękiem

@viger, post #18

#Viger a gdzie kupiłeś gniazda do wlutowania na płytę? Ja swego czasu szukałem po sklepach z częściami i nie trafiłem na takowe.
[#25] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Stoopi, post #24

Heh. Bo po prostu nie ma ! NIE MA ! Pozostaje albo przelutowanie z gniazda composite video albo zakup trochę innego w TME i dostosowanie Go do Amigi. Jest z tym trochę zabawy ale działa.

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 22:37:59 przez viger
[#26] Re: A600 problem z dźwiękiem

@rj1307, post #22

No i udało się. Wszystko śmiga jak należy. Okazało się, że nie było połączenia między "kropka" przejściem na drugą stronę płyty a noga od kondensator C304. Zdiecie poglądowe z netu.

[#27] Re: A600 problem z dźwiękiem

@Kaktus, post #26

wymiotuje
wyczyść to dobrze
[#28] Re: A600 problem z dźwiękiem

@polutuje, post #27

Witam.

Wymienilem, kondensatory w mojej A600 i przy testach zauwazylem, ze jeden kanal nie gra prawidlowo.
Nie wiem, czy przed wymiana bylo OK, bo nie sprawdzilem.

Na oscyloskopie, przy sygnale sinus 500hz z systesta wyglada to tak:








Dla porównania sprawny kanal:





Przy wstepnych pomiarach nie znalazlem zwarc, ani przerw.
Wylutowalem narazie U15 i wtedy na obu kanalach na pauli mam taki sam sygnal(Nie przypomina sinusa. Niestety gdzies zapodzialem zdjecie).

Co moze byc przyczyna tej usterki? Uszkodzony kanal w odsluchu "pierdzi"
Dlaczego na sprawnym kanale z wyjscia PAULI mam plaskie napiecie, a na wyjsciu audio "widac" i slychac sinusa?
GND kanalu oscyloskopu podlaczone do GND Amigi


Czy TL084CD-ST nadaje sie jako zamiennik U15?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 15:54:02 przez snifferman
[#29] Re: A600 problem z dźwiękiem

@snifferman, post #28

To co widzisz na wyjściu Pauli to tylko kawałeczek całej sinusoidy. To jest taka sinusoida ale z fal prostokatnych. Zwiększ podstawę czasu na oscyloskopie to zobaczysz.
A oscyloskop to taki powiem Ci zacny masz... OK

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 17:28:09 przez MariuszK
[#30] Re: A600 problem z dźwiękiem

@snifferman, post #28

Dlaczego na sprawnym kanale z wyjscia PAULI mam plaskie napiecie, a na wyjsciu audio "widac" i slychac sinusa?
Przetworniki cyfrowo-analogowe Pauli to źródła prądowe sterowane cyfrowo, więc sygnałem wyjściowym jest prąd, a nie napięcie. Pierwszy stopień układu U15 pracuje w konfiguracji konwertera prąd/napięcie i dopiero na wyjściu pierwszego stopnia pojawia się sygnał napięciowy (nóżki 8 i 14 układu U15). Można przeanalizować ten układ w uproszczeniu stosując regułę tzw. masy pozornej, która mówi, że między wejściami wzmacniacza operacyjnego napięcie wynosi 0, o ile nie jest przesterowany, oraz korzystając z tego, że prąd wpływający do wejścia wzmacniacza też w przybliżeniu jest równy zero.

Na zdjęciach widać, że coś nie tak jest jest z lewym kanałem. Objaw przesterowania sugeruje problem ze sprzężeniem zwrotnym pierwszego stopnia, czyli elementami C321, R321 (sprawdź, czy kondensator nie ma zwarcia i rezystor ma 680 Ω), albo ścieżkami łączącymi te elementy ze wzmacniaczem. Osobiście stawiam na przerwę w skorodowanej ścieżce, albo rozwarty R321. Warto też sprawdzić, czy na nóżce 12 jest stałe napięcie +2,5 V. Oczywiście uszkodzony może też być wzmacniacz operacyjny.

Zamiast LF347 można zamontować TL084.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 17:52:53 przez Krashan
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem