kategoria: Sprzęt
[#1] nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)
czy ktoś z Was interesował się tematem, albo może posiada i może się podzielić wrażeniami?

Projekt ma zupełnie inne podejście, niż inne amigowe fpga, a mianowicie zamiast samemu projektować własne urządzenie, a następnie lutować w garażu, ew. zlecać komuś produkcję (jak Mist, replay2, nadchodzący Vamire V4 stand-alone itp.), postanowiono zaadaptować istniejący i będący w produkcji model Terasic DE10-nano z Cyclone V na pokładzie.

http://www.terasic.com.tw/cgi-bin/page/archive.pl?Language=English&No=1046

Zaletą wykorzystania wielkoseryjnego produktu jest cena (ok. 100 dolarów), a wadą to, że z racji tego, że nie jest to płytka dedykowana dla naszych zastosowań - trzeba się wspomagać dodatkowymi sprzętowymi rozszerzeniami, żeby np. mieć analogowe wyjście VGA, dźwięk przez jack itp. Wszystko jest jednak dostępne. Btw trochę to przywodzi na myśl amigową kanapkowość :)

https://github.com/MiSTer-devel/Main_MiSTer/wiki

jest tam poza tym procesor ARM, można odpalić linuksa, teoretycznie jest też możliwość wykorzystania tego ARMa także dla amigowych zastosowań obok FPGA, co może mieć fajne perspektywy.

na ten moment przepisane są wsady z Mista (który bazował na Cyclone III), w związku z tym minimig działa dokładnie identycznie i z taką samą prędkością... jednak potencjał Cyclone V jest znacznie większy (dużo więcej bramek logicznych), więc to pewnie tylko kwestia czasu, zanim ktoś zdolny go uwolni :) szkoda tylko, że - z tego co czytam - większość deweloperów to atarowcy, więc usprawnianie core'a amigowego pewnie nie jest priorytetem.

jest też sporo różnych innych wsadów dostępnych (z ciekawostek - np. intel 486).

no nic, ja w każdym razie zamówiłem i czekam na dostawę :) jak ktoś ma i się bawi - niech się pochwali i napisze jakie wrażenia.
[#2] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@respector, post #1

Od dwóch miesięcy robię na zagraniczny rynek AIO Board (I/O + SDRAM) do niego. Jeśli było by zainteresowanie mogę wysłać do któregoś z dystrybutorów w PL. Ta seria jeszcze na zielonym pcb, ale już są i niebieskie.




Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 23:37:00 przez recedent
[#3] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Architect1200, post #2

no właśnie też jestem ciekaw, czy ktoś z naszych ma, bo na forum globalnym nie widziałem żadnych swojsko brzmiących nicków...

p.s. jeśli chodzi o mnie to byłbym zainteresowany zakupem detalicznym tej I/O board w ilości 1 sztuki :) ale to napiszę do Ciebie na priv.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:43:43 przez respector
[#4] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@respector, post #3

Ja mam - ale bez rewelacji. Rdzeń Amigi to zaadaptowany rdzeń z MiST'a, w praktyce nie jest już w ogóle rozwijany. Ale dzięki wyjściu HDMI jakość dźwięku/obrazu jest znacznie lepsza. Płyta Terasic w zasadzie wymaga radiatora naklejonego na głównym chipie - inaczej przegrzewa się i działa niestabilnie (przynajmniej ja miałem taki problem). No i ten mały wentylator - chyba ciężko kupić coś wydajnego i cichego w tym rozmiarze. Poważną wadą jest też tylko jedno złącze USB.
[#5] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Cedrat, post #4

ja mam też oryginalnego MiSTa i ten rdzeń jest faktycznie biedny... brak FPU, kiepska wydajność. Dlatego mam nadzieję, że może jak baza użytkowników MiSTera się zwiększy, to jednak coś się ruszy.. bo potencjał w Cyclone V jest, o ile się nie mylę, to nowy Vampire V4 w wersji stand-alone ma bazować też na tym, więc być może uda się coś przenieść/zaadoptować i zrobić lepszy rdzeń
[#6] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@respector, post #5

Naprawdę wierzysz, że jak Vampo-inżynierzy napracują się nad wsadem, to będą go rozdawać? Nie sledzę na bieżąco, ale już były jakieś tam tarcia o płytki, a co dopiero jakby projekt chwycił na serio i standalone miał realną szansę wyprzeć Amigi z domów. No, ale marzyć można.

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 09:43:37 przez KM
[#7] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@KM, post #6

Myślę, że nieprędko płytki FPGA zaczną wypierać oryginalne Amigi. Replay 2 i Vapire 4 pewne szanse mają - ale podejrzewam, że zrobi to dopiero kolejna generacja.

Ciekawie wygląda sprawa na scenie Commodore 64. Nowe obudowy są, właśnie pierwsi klienci dostają płyty Ultimate 64 - de facto zamienniki oryginalnych płyt, z portami w tych samych miejscach (jedynie User Port jest gdzieś schowany, na zewnątrz w jego miejsce wyprowadzono USB, ethernet i HDMI), trwają pracę nad zamiennikiem klawiatury na przełącznikach Cherry MX.

Podobnie w świecie ZX Spectrum - jest projekt Spectrum Next, który będzie po prostu kompletnym komputerem zrealizowanym w FPGA.
[#8] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@respector, post #1

Wreszcie ktoś zrobił to tak jak trzeba, zamiast bez sensu zwiększać koszty urządzenia poprzez autorską produkcję wziąć gotowe urządzenie i zaadaptować je dla swoich potrzeb.
W każdym razie zakupie sobie tą płytkę jeżeli zostanie mi trochę pieniedzy po renowacji motocykla i być może samemu skrobne jakiś wsad albo ulepsze któryś z aktualnych wsadów, liczę że może tutaj pojawi się wsad atari falcon z projektu suska albo atari firebee
[#9] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@KM, post #6

ale to nie jest tak, że ja marzę i żyję złudzeniami... vampira V2 mam i być może do V4 też się przymierzę, zobaczymy. Niemniej abstrahując od tego, czy kogoś stać czy nie i przy całym zrozumieniu powodów ceny vampira - on po prostu obiektywnie kosztuje sporo kasy (a standalone będzie jeszcze droższy). A tu mamy zupełnie inne podejście: skoro jest dostępny sprzęt produkowany w dużych seriach, relatywnie tani, bo zapewne subsydiowany, żeby deweloperów zachęcić do kupowania (zauważ, że sam chip Cyclone V kosztuje w detalu więcej, niż ta cała płyta) - to dlaczego nie skorzystać z okazji?

myślę, że natura nie znosi próżni... jak baza userów będzie odpowiednio duża, to mam nadzieję, że jakiś przepływ krwi/wiedzy nastąpi i powstanie mniej lub bardziej vampiro-podobny wsad na MiSTera.
[#10] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@respector, post #9

Szczerze to Vampir wg. mnie powinien wyglądać następująco, (może MISTer tak będzie wyglądał):
1) Wyłącznie Mororola 68K, czyli max 68060 z patchami oxy do tego DSP Motoroli popędzone tak szybko i stabilnie jak się da.
2) AGA + ScanDoubler(był jakiś oryginalny) + Voodoo 5
3)CF IDE/Sata
4) Paula + (układ dźwiękowy z jakiejś karty z epoki)
5) Internet po kablu i WiFi
6) Serial i Paralel (były wynalazki swego czasu, niech są i teraz, podłącznie przez USB)
Do giercowania, scenowania jak znalazł. Piękne pożeganie Amigi 68k.
[#11] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@KM, post #10

> 1) Wyłącznie Mororola 68K, czyli max 68060 z patchami oxy

Po co patche Oxy, jak można brakujące instrukcje FPU po prostu zaimplementować w FPGA, albo w czymś w rodzaju mikrokodu? Będzie to szybsze, będą mniejsze problemy z kompatybilnością.

> do tego DSP Motoroli

A co z niego skorzysta?

> 2) AGA + ScanDoubler(był jakiś oryginalny)

A nie lepiej po prostu wyjście HDMI zamiast analogowego??

> Voodoo 5

Po co? Oryginalny Voodoo 5 dostać pewnie trudno, trzeba by do tego emulować jakiegoś Mediatora czy inne ustrojstwo. Już lepiej stworzyć nowe rozwiązanie 3D, być może bazujące na Wazp3D (być może uruchomionym na dedykowanym rdzeniu ARM).

> 3)CF IDE

osobiście wolę SDHC. Mniejsze, każda karta działa, nie ma problemu z wyginającymi się pinami.

> układ dźwiękowy z jakiejś karty z epoki

Znowu - po co? Wielkiego pożytku z tego nie będzie, chipy są już towarem mocno deficytowym, poza tym karty dźwiękowe 'z epoki' do Amigi zazwyczaj nie miały DMA...

6) Serial i Paralel (były wynalazki swego czasu, niech są i teraz, podłącznie przez USB)

No nie za bardzo. Paralel przez USB śmierdzi, kompatybilność z wynalazkami innymi niż drukarka będzie problematyczna (o ile cokolwiek by działało). Nie wiem, jak z serialem po USB - ale spodziewam się, że emulowanie seriala Amigi również mogłoby nie być w pełni kompatybilne. Co do samego USB - najlepiej, gdyby były gniazda + sterownik do Posejdona...

> Do giercowania, scenowania jak znalazł.

Do giercowania to czasami przydałaby się jeszcze stacja dyskietek.
[#12] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Cedrat, post #11

To był przykład dla tych, co chcą Amigi zblizonej do tej powiedzmy z czasów Commodore/Escom/Gateway lub max roku 2000. Zgdzodzę się z tym co pisałeś, jesli się da zamiast patchy odpowiednie instrukcje, reszta w celu maksymalnej kompatybilności ze starą Amigą. Jeśli zrezygnujemy z Pauli, DSP, które wspomagało karty dżwiękowe, (u nas mogłoby robić za namiastkę MMX/Altvitec czy czego tam chcemy to okaże się), to śmiało możemy wybrać amd64, czy coś innego. Niech tam sobie działają.
[#13] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@KM, post #10

a ja jestem za rozsądnym minimalizmem. Kraszan napisał gdzieś-kiedyś na ten temat w innym wątku: zwykły 68020, ale podkręcony "ile fabryka dała" (czytaj: ile fpga wydoli). I ja to kupuję. Do tego AGA + coś podobnego do SAGA z Vampire (żeby była szybka grafika 2D) + zwykła Paula. Nic więcej do szczęścia mi nie jest potrzebne (no może poza wifi, w ostateczności ethernet). Czyli jakby tak wziąć istniejący wsad MiSTa i go konkretnie popędzić pod Cyclone V, to już byłoby prawie dobrze.
[#14] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@respector, post #13

No w sumie gdyby to kosztowało rozsądne pieniądze to czemu nie. Ja podałem wersję max.
[#15] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@KM, post #14

Jest ktoś z naszych chętny na niebieską AIO (All In One) do Mistera ? Musze wiedzieć ile zostawić, reszta leci na zachód.
Koszt gotowca to 170 zł + KW.
[#16] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Architect1200, post #15

Cześć
Ja był bym zainteresowany jak najbardziej ta płytką . Podaj tylko gdzie maja trafić pieniądze 😊
[#17] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@C84, post #16

Obecnie jestem w trakcie kompletowania części potrwa to koło tygodnia. Dam informacje jak będą gotowe.
[#18] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Architect1200, post #17

Świetnie 👍Czekam na dalsze informacje .
[#19] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@C84, post #18

Update tematu:

Robię spora partie IO Board ver 5.5 oraz USBHub dla Mister-a jak ktoś chętny to proszę o PW to zostawię kilka.
[#20] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Architect1200, post #19

Cały czas czaje się na jakąś Amigę na FPGA. Warto iść w mistera którego trzeba samemu składać czy lepiej kupić mista ? Są jakieś inne opcje bo v4 std się chyba nie doczekam.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 19:47:57 przez Sventevith
[#21] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Sventevith, post #20

Mam obydwa i w/g mnie lepiej kupić MiSTer'a.

1. Co prawda rdzeń Amigi nie jest obecnie rozwijany praktycznie w ogóle (dla obydwu tych urządzeń), ale przy MiSTerze coś się jednak dzieje, a MiST umarł chyba całkowicie.

2. Wyjście audio MiST'a jest tragicznej wręcz jakości, podczas gdy MiSTer wypuszcza dźwięk cyfrowy po HDMI.

Pewną wadą MiSTer'a jest konieczność stosowania wentylatorka (przy czym i tak najlepiej przykleić radiator do układu), żeby całość stabilnie działała.
[#22] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Cedrat, post #21

1) Jak wygląda sprawa z podłączeniem joysticków ? Mist ma wyjścia db9 a Mister tego nie ma.
2) Jak wygląda wydajność w obu przypadkach ?
3) Co dokładnie trzeba zakupić aby można odpalić na tym Amigę ?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 21:41:20 przez Sventevith
[#23] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Cedrat, post #21

Nie sądzę, że rdzeń MinimigAGA będzie dalej rozwijany na MiSTerze (a szkoda!). Od końca 2016 roku "ojciec" portu MinimigAGA na MiSTa niejaki Rok Krajnc jakby zapadł się pod ziemię. A lista "bug report" jak była, tak jest długa. Sam zgłaszałem mu pewien problem z uszkadzaniem przez wsad obrazów dyskietek przy zapisywaniu stanu pewnej gry, nawet obiecał się tym zająć i do dzisiaj nie mamy nowej wersji core z poprawkami. Pewnie z MiSTerem będzie podobnie.

Do dzisiaj bawię się MiSTem i mam z nim jak najlepsze doświadczenia, dźwięk dla zwykłego amigowego szaraka nie do rozróżnienia z oryginałem, nie wiem, skąd przeświadczenie, że jest tragiczny. Cena i brak widoków na aktualizację amigowego wsadu plus zakończenie produkcji faktycznie nie zachęcają do zakupu.

W sumie miałbym problem, co polecić. Chyba faktycznie na dzisiaj MiSTer z rozszerzeniami od Architekta. Może sam go wypróbuję?
[#24] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Sventevith, post #22

Witam i też się przyłączam do pytania:

To urządzenie Terasic DE10-Nano, jest dużo szybsze od Raspberry pi 3 b? Pytam, ponieważ jakiś czas temu odpalałem na nim (raspberry pi 3 b) emulator Amigi i się okrutnie grzał po odpaleniu dowolnej gry i systemu, i sobie dałem z tym spokój. Przy oglądaniu filmów MKV Full HD jest prawie zimny.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 22:52:22 przez gilban
[#25] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Michciu, post #23

Da się pod MISTem zapisać coś na obrazie dyskietki? stan gry np?
[#26] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@softiron, post #25

Jasne, nie ma jako tako problemów, ja akurat trafiłem na jedną grę (bądź jej wersję), gdzie problem był, ale go rozwiązałem. Mianowicie Eye of The Beholder II. Radzono mi, żebym z karty SD 2GB przeszedł na 1GB. O dziwo pomogła zwykła zmiana Kick z wersji 1.3 na 2.04 (od A500+). Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego. Na drugiej karcie SD 16GB (akurat taką miałem wolną) postawiłem OS3.1 na pliku HDF 4GB (system plików wymagany przez MiSTa to FAT32, więc więcej się nie da) i hula elegancko. Teraz chcę pobawić się w WHDLoad, jak go MiST przyjmie. Brakuje mi trochę zegara RTC (chociaż atarowcy wymodzili taki add-on na USB, ale to projekt DIY, ciężko czas znaleźć) i wirtualnego interfejsu PCMCIA, żebym mógł coś konkretnego przenieść na ten mój wirtualny dysk twardy (właśnie gry WHDLoad). Właśnie użycie pamięci masowej przez USB (są aż cztery wejścia na hubie!) było obiecywane swego czasu przez deweloperów MiSTa, ale niestety do dzisiaj cisza.
[#27] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Sventevith, post #22

1. Możesz kupić adapter db9 na usb, większość jest kompatybilna
2. Mister jest trochę szybszy ale widać to nieznacznie
3. Karte de10 nano z altera i sdram board lub Io board z ramem
[#28] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@gilban, post #24

Eee urządzenie posiada arm ale nie jest tak wydajne jak rp3, zaleta tego urządzenia jest FPGA a nie standardowy cpu.
[#29] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@sand, post #27

2. Wydajnościowo mniej-więcej Amiga 1200 z kartą 030 bez FPU. Przy czym szybkość 'dysku' też nie powala... niestety. No i RAMu trochę mało.
3. Dodałbym do tego radiator 25x25x5mm (jeśli nie masz wiatraczka, to pewnie wyższy) - u mnie bez niego MiSTer działał dość niestabilnie.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 20:18:20 przez Cedrat
[#30] Re: nowe życie Mist - MiSTer (terasic de10-nano)

@Cedrat, post #29

Co do joystickow DB9 to niedlugo bedzie nowa weraja przygotowana przez Ash-a. Niedlugo bede mial pliki wiec pewnie dam tu info jak to wyglada.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem