kategoria: Sprzęt
[#1] Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n
Cześć wszystkim,

Mam problem z kartą ACA 1233n w Amidze 1200. Jakiś czas temu sprzęt bardzo ładnie hulał z tą kartą,
bez żadnych timing fixów itp. (płyta główna rev. 2B). Nie wymieniałem też nigdy kondensatorów na płycie.

Wczoraj odpaliłem swoją Ami i szok - sprzęt nie działa. Mam cały czas czarny ekran. Wciśnięcie dwóch
przycisków myszy przy starcie nie uruchamia menu startowego. Jedynie wypięcie karty ACA powoduje,
że sprzęt normalnie odpala. Próbowałem odpinać już inne elementy (kartę CF, inne napędy itd.), ale wyraźnie
problem pojawia się kiedy karta jest w slocie. Próbowałem oczywiście kartę umieszczać na różne sposoby
- luzując, wciskając do końca itd. Nic to nie dało. Przypomniała mi się jedna rzecz. Ostatnio zauważyłem
(przed tą awarią), że Amiga odpala się nie zawsze za 1 strzałem. Czasami musiałem ją wyłączyć i włączyć
jeszcze raz. Plus mam wrażenie, że spadła jej stabilność - gry w WHDLoad częściej się wysypywały.

Koledzy, czy to możliwe że powinienem pomyśleć o wymianie kondensatorów i czy to może być przyczyną
tego, że sprzęt przy większym obciążeniu nie chce wystartować? Czy raczej nastawić się na to, że
karta ACA do naprawy/wymiany?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 12:00:28 przez rustyj
[#2] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@rustyj, post #1

Kondensatory do wymiany, przy okazji warto wymienić też kondki w zasilaczu OK
[#3] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@rustyj, post #1

Ja bym się nastawił na to, że problem dotyczy karty, kondensatory są znane z tego, że mogę powodować niestabilności, nie całkowity brak reakcji (dioda power się rozjaśnia?). to może być oczywiście jakaś pierdoła, ale w 100% potwierdzić swoje obawy możesz tylko wkładając na 100% sprawną kartę, lub sprawdzając obecną w innej Amidze. Wymiana kondensatorów jest najprostsza, nawet jeśli nie pomoże, to nie zaszkodzi.
[#4] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@sanjyuubi, post #3

Jak masz koprocesor z oscylatorem to wyjmij obie części. Jak działa to oscylator do wymiany.
[#5] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@rustyj, post #1

Przeczyść kontaktem styki na złączu krawędziowym płyty Amigi, jak i wtyk na karcie. Powinno pomóc.
[#6] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@zilog, post #5

Styki już czyściłem i nic to nie pomogło
Nie mam też koprocesora, o którym pisał Stoopi. Zasilacz też odpada jako ew. przyczyna, bo używam nowego zasilacza od pc i to takiego naprawdę solidnego.
Chyba muszę pomyśleć o wymianie kondensatorów (tak jak pisał sanjyuubi nie zaszkodzi), no i koniecznie muszę sprawdzić kartę na innym sprzęcie. Zna ktoś z was może kogoś kto się tym fachowo zajmuje (najlepiej z tego forum)? Sam wolę się tego nie podejmować, bo dawno lutownicy w ręku nie miałem, a na płycie od Ami nie ma co eksperymentów robić;)
[#7] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@rustyj, post #6

Zasilacz też odpada jako ew. przyczyna, bo używam nowego zasilacza od pc i to takiego naprawdę solidnego.


Jak ATX to może być przyczyną problemu. Ja oryginalnym Commodore zasilaczem (oczywiście nie 3A) zasilałem A1200 z BlizzardPPC 200/040, wcześniej inne karty turbo.
[#8] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #7

Hmm a czemu ATX ma być problemem? Sam od ponad roku korzystam z własnoręcznie przerobionego zasilacza ATX do którego podłączyłem oryginalny kabel z wtyczką amigową i nigdy nie miałem zadnego problemu.
Tą zasiłką zasilałem jużA1200 z ACA1230,Blizzardem 1230IV,Blizzardem1260@72MHz,A600 z furią,A500 z Wichrem i nigdy nie doswiadczyłem zadnych przykrych niespodzianek.
Dlatego chciałbym wiedzieć dlatego uważasz zasilacz ATX za problem.
Sa to przecież znacznie mocniejsze jednostki i do zasilania dopalonej amigi nadaja się idealnie. Na linii 5V mają moc średnio od 15 do nawet 35A i ta moc jest aż nadto wystarczająca.
Nie trzeba również magii by taki zasilacz przerobić do potrzeb amigi(wystarczy podłączyć przewody zgodnie napięciami gmiazda amigi i połączyć przewód zielony zas. ATX z uziemieniem by odpalać zasilacz bezpośrednio z włącznika i to wszystko), a używanie ATX jest na pewno bezpieczniejsze i przede wszystkim tańsze od używania prawie 30 letniej jednostki.
[#9] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@rustyj, post #1

A próbowałeś włożyć inne kosi ROM ?
Ja miałem podobny problem z Blizzard 1230 IV
pomogła wymiana rom.
[#10] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@FeRu, post #8

[#11] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #7

U siebie mam konkretnie zasilacz TFX (mniejsze wymiary i moc, ale na tyle dobre by udźwignąć Amigę z ACA spokojnie). Amiga z tą kartą i na tym zasilaczu śmigała ponad pół roku bez najmniejszych problemów, więc chyba odpada.
[#12] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@rustyj, post #11

link

Ten zasilacz też by się nadał do Amigi, mały i na linii 5V ma 9,5A. Dodatkowo cena atrakcyjna,chociaż w podobnej cenie można już mieć link zasilacz bardzo dobrej firmy FSP znanej z legendarnych zasilaczy Fortron.
Sam miałem dwie zasiłki Fortron do PC w latach 2004 do 2010 bodajże (jeden 350W drugi 500W) i ciągnęły bez problemu nawet podkręcony sprzęt. Z resztą ta 500tka do tej pory pracuje w moim drugim PC zrobionym do gier Win98/XP.
[#13] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@FeRu, post #12

No i właśnie ja mam u siebie zasilacz FSP i wszystko działa na nim cacy, dlatego wyeliminowałbym go jako przyczynę problemu, o którym pisałem. Chyba muszę się coraz bardziej nastawić na to, że czeka mnie wymiana karty ACA, albo jej naprawa ale niestety gwarancja skończyła się dosłownie kilka dni temu
[#14] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@rustyj, post #13

Nie masz gdzieś niedaleko znajomego u którego mógłbyś sprawdzić karte na innej amidze?
To ostatecznie by potwierdziło czy problemem jest sama karta.
[#15] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@rustyj, post #13

A próbowałeś podłączyć zasilanie z ATX do płyty amigi w miejsce zasilania do flopa ?
[#16] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@FeRu, post #14

No właśnie cienko z tym. Wszyscy amigowcy, których znam raczej z dalszych okolic. W ostateczności komuś podeślę do sprawdzenia. Albo najlepiej byłoby wysłać płytę komuś żeby wymienił kondki (tego raczej i tak nie uniknę, tymbardziej że jakiś wzrost zawieszek zauważyłem jak Amiga krótko chodzi) i przy okazji sprawdził kartę.

Będę wdzięczny jakby ktoś zostawił namiary na sprawdzonego fachowca, który solidnie wykona wymianę kondensatorów.
[#17] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@marpla, post #15

Nie, tego sprawdzałem. A czemu uważasz, że mogłoby pomóc?
[#18] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@rustyj, post #16

Na naszym forum jest mapa Amigowców, kogoś na pewno znajdziesz. :]
[#19] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@rustyj, post #1

Jeśli mogę coś dodać od siebie. Przed chwilą uwaliłem moją ACA 1233. Prawdopodobnie źle podłączyłem przejściówkę 2,5-3,5 pod kartę CF. Mniejsza o to, jestem po prostu uboższy o 1000PLN.
Objaw jest dokładnie taki jak opisujesz. Czarny ekran i nic nie działa. Gdy wypinam ACA wszystko jest ok (czyli mam Amigę 68020 z 2MB Chip). Testowałem też na drugiej mojej płycie A1200 (rev 2B). Na niej jest tak samo, stąd wiem że karta ACA uwalona. Gry mi się uruchamiają na A1200, dźwięk działa obraz na indivision też super. Jeszcze seriala sprawdzę z drugą amigą i sampler, aby przetestować równoległy.
Na najbliższym SACP sprawdzę tę ACę jeszcze w jakiejś innej A1200. Na ACA miałem jeszcze moduł RTC. Gdy był włączony (zworka) ekran dla odmiany był czerwony i reszta objawów taka sama - czyli nic nie działa. Gdy wypiąłem moduł (lub zworką wyłączyłem), ekran z powrotem ciemno szary. Obstawiam, że dostałeś zepsutą ACA albo sam ją zepsułeś.

P.S.

ACA wzrokowo wygląda ok. Nigdzie nie widzę żadnego przepalenia, itp.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 15:40:59 przez Azzorek
[#20] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@Azzorek, post #19

W sumie obstawiam od początku, że padła mi ta ACA i twój post jeszcze bardziej mnie w tym utwierdza. Sprawdzałem praktycznie wszystko co możliwe i bez zmian. Dodam, że ACA chodziła bardzo ładnie przez jakieś pół roku. Wszystko przestało działać nagle. Nawet nie wypinałem w międzyczasie nic. A Twoja dopałka padła zaraz po podpięciu przejściówki jak rozumiem? Ja taką przejściówkę mam od dawna (jeszcze przed zakupem karty zamontowałem) i wszystko chodziło elegancko. Zupełnie nie wiem co mogło być w razie czego przyczyną.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 20:35:35 przez rustyj
[#21] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@rustyj, post #16

Jak nie znajdziesz nikogo bliżej to ja moge pomoc
[#22] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@rustyj, post #20

Na ostatnim SACP sprawdziłem jeszcze tę ACę w A1200 Vato. Jest to samo. Karta na bank walnięta :( . Wychodzi na to, że te stare poczciwe turbiacze do Amig są bardziej wytrzymałe.

Pozdrawiam,

Azz
[#23] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@Marcin74, post #21

Ok, w razie czego będę dawał znać:)
[#24] Re: Amiga 1200 nie startuje z kartą ACA 1233n

@Azzorek, post #22

Azzorek, a interesowałeś się może jak wygląda kwestia napraw? Może warto byłoby to wysłać do producenta i skorzystać z naprawy pogwarancyjnej? O ile takie są robione i jeżeli w ogóle się to opłaca. Moja pewnie też padnięta i kombinuję żeby jednak ją odratować, bo szkoda kasy no i samego sprzętu którego wiele nie ma.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem