kategoria: A600
[#1] Konfiguracja 9T Ninetails
Zanim skończyłem edytować tego posta znalazłem odpowiedź, ale ponieważ wydaje mi się to wciąż trudne i nieintuicyjne, to postanowiłem zamieścić "dla potomnych".
Otóż programu 9tcfg używa się w następujący sposób:

9tcfg PCMCIA ON REBOOT

Powyższa sekwencja wyłączy pamięć powyżej 4MB na karcie dając dostęp do portu.
Wpisanie ciągu argumentów bez parametru REBOOT nic nie da (pomimo braku komunikatu o błędzie). Nie da też nic ręczne wykonanie resetu z klawiatury - musi to zrobić program.

[Pierwsza treść zanim doszedłem do powyższego znajduje się poniżej]
Składnia opcjonalnych parametrów programów amigowych zawsze była dla mnie strasznie
nieintuicyjna i do dzisiaj mam z nią trudności. Mam kartę 9T Ninetails, tj. 68020+Fast, do Amigi 600. Do tego mały programik 9tcfg, który umożliwia konfigurację tejże karty. Jak z niego korzystać? Próbowałem na kilka sposobów, ale pomimo tego, że nie dostaję błędu, to żaden nie działa tak, jak bym tego oczekiwał. Np. wg instrukcji można wyłączyć procesor na karcie, ale zostawić Fast. Można też włączyć tryb PCMCIA, czyli 4MB RAM. Zależy mi na obu funkcjach, ale nie potrafię ich aktywować. Tak mówi instrukcja:

NAME
9tcfg — Ninetails accelerator configuration program

SYNOPSIS
9tcfg [M68K/T ] [M68KMEM/T ] [PCMCIA/T ] [MAPROM/T ] [SHADOWROM/T ] [LOADROM/K ]
[MOREMEM/S ] [INSTCACHE/T ] [REBOOT/S ] [DEBUG/S ] [HELP/S ]

DESCRIPTION
The 9tcfg command can be used to manage additional functions of Ninetails accelerator board. The
9tcfg command takes the following flags and arguments:
M68K/T
68000 mode - disable/enable the 68020 processor after next reboot (off by default).
M68KMEM/T
68000 mode + Fast RAM - as above but with 5.5MB of Fast (off by default).
INSTCACHE/T
Turn off/on instruction cache (on by default).
PCMCIA/T
Enable PCMCIA access, configure only 4MB of RAM.
MAPROM/T
Enable/disable the MAPROM function, must be used with LOADROM/K (off by default).
SHADOWROM/T
Enable/disable the Shadow ROM function, may not be used when MAPROM is enabled (off by default).
LOADROM/K
Specify the Kickstart ROM file to load. Must be exactly 256kB, 512kB or 1MB.
REBOOT/S
Reboot the Amiga after setting requrested options.
MOREMEM/S
Add 1,5MB of non-autoconfiguring Fast RAM to operating system memory list.
DEBUG/S
Print a lot of information useful only to developers.
HELP/S
Print help and exit.

AUTHORS
Ninetails board was designed and produced by Rafal Chyla. 9tcfg was written by Radoslaw "strim" Kujawa.


Jak powinna wyglądać poprawnie wpisana składnia żeby włączyć obsługę PCMCIA oraz, w innej wersji, wyłączyć 020, ale zostawić Fast RAM? Z góry ogromne.
[#2] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #1

Hmm, działa parametr M68K ON, ale nie działa M68KMEM ON, a w instrukcji stoi wyraźnie. Chyba że moja 9tcfg v1.2 jest w starszej wersji niż w ta opisywana w instrukcji? Czy ktoś posiada nowszą?
[#3] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #1

Radosław Kujawa "strim" jest autorem programu i On może to wszystko wyjaśnić.
[#4] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Norbert, post #3

Wiem, ale dawno go tutaj nie widziałem komentującego (co wcale nie znaczy, że tu nie zagląda). Do szczęścia potrzebuję jeszcze działającego parametru M68KMEM, także albo autor, co jest najbardziej wskazane, albo ktoś, kto posiada program w nowszej wersji lub wie, jak użyć poprawnie tego, co mam, niech udzieli pomocy plis szeroki uśmiech

Znalazłem źródła i w nich rzeczywiście jest parametr M68KMEM, czego w mojej wersji nie ma. Czy jakaś dobra dusza skompilowałaby mi to do postaci amigowej?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 19:35:18 przez Umpal
[#5] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #4

Przeglądam te źródła i widzę, że to ta sama wersja 1.2, ale wewnątrz napotkałem fragment, gdzie omawiany parametr jest wykomentowany:

#define MODE68K_ARG	0
/*#define MODE68KMEMORY_ARG 1 */
#define PCMCIA_ARG	1
#define MAPROM_ARG	2
#define SHADOWROM_ARG	3	
#define LOADROM_ARG	4	
#define MOREMEM_ARG	5
#define INSTCACHE_ARG	6
#define REBOOT_ARG	7
#define DEBUG_ARG	8
#define HELP_ARG	9

	argArray = AllocVec(ARGNUM*sizeof(LONG), MEMF_ANY|MEMF_CLEAR);

	argArray[MODE68K_ARG] = TOGGLE_EMPTY;
/*	argArray[MODE68KMEMORY_ARG] = TOGGLE_EMPTY; */
	argArray[PCMCIA_ARG] = TOGGLE_EMPTY;
	argArray[MAPROM_ARG] = TOGGLE_EMPTY;
	argArray[SHADOWROM_ARG] = TOGGLE_EMPTY;
	argArray[INSTCACHE_ARG] = TOGGLE_EMPTY;


Gdyby ktoś zdobył się na kompilację, to bardzo proszę o włączenie tego parametru. Być może autor celowo go wyłączył, bo nie działa, ale chciałbym spróbować.
[#6] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #1

Nie działa rozwiązanie z Furii by mieć pełen ram i pcmcię na chodzie?
[#7] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@tbone, post #6

Próbowałem, ale nie. Poza tym bardziej mi zależy na działaniu tego programu, bo jeśli ten parametr z wyłączaniem dwudziestki ale zostawieniem RAM-u zadziała, to nie będę musiał przekładać między 9T a A6095 (właściwie ta druga stanie się już zbędna, bo 9T mi ją zastąpi).
[#8] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #5

Nie daję gwarancji że zadziała, używasz na własne ryzyko.

http://www.mediafire.com/file/vcm6svoh8t23hnv/9tcfg.lha/file
[#9] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@forge, post #8

Super! A włączyłeś ten parametr M68KMEM? Bo nic się nie dzieje, gdy próbuję go użyć.
[#10] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #9

Nie sprawdzałem całego kodu, odkomentowałem tylko linie o których wspominasz oraz #302 w pliku 9tcfg.c

//edyta

Ah, zrobiłem drobny błąd, zaraz wrzucę nową binarkę.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 20:29:23 przez forge
[#11] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@forge, post #10

Przygotowałem poprawiony plik.
[#12] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #11

[#13] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@forge, post #12

Nie działa, bo w ogóle nie rozpoznaje parametru M68KMEM. Spróbujesz jeszcze skompilować z tym plikiem, co podałem wyżej? Tam włączyłem ten parametr.

Edit: Czekaj, jest zły indeks. Poprawię i wrzucę za moment.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 21:15:42 przez Umpal
[#14] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #13

Sprawdź PW.
[#15] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@forge, post #14

Wersja podesłana na pw reaguje na to polecenie, tzn. resetuje komputer, ale po restarcie jest dalej 20-ka. Dobrze ustawiłeś indeks odwołania do tego parametru? W linku, który powyżej wrzuciłem poprawiłem to. Jeśli masz jeszcze ochotę, to porównaj te moje poprawki z Twoimi pls.
[#16] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #15

Zrobiłem dokładnie tak samo.
[#17] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@forge, post #16

Aha, w takim razie to nie działa, jak powinno i pewnie dlatego Strim wyremował ten parametr. Wielka szkoda.
Forge, ogromne dzięki za poświęcony czas i chęci OK
[#18] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #17

Prawdę mówiąc to nie pamiętam, ale może Rafał będzie pamiętał.
[#19] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@strim_, post #18

Dzięki, Strimie - zapytam OK
[#20] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #19

Polecam dodać sobie:
9tcfg shadowrom on reboot >NIL:
Będzie odczuwalne przyśpieszenie, a także:
9tcfg moremem
Dodatkowe 1.5MB "pseudo-slow".
[#21] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Kilos, post #20

Dzięki OK
[wyróżniony] [#22] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #1

Był taki okres podczas budowy karty, że był dostępny ram także dla 68000, w cpld znajdowały się dwa kontrolery pamięci. Zajmowało to dużo w cpld i zaczęło być niestabilne, kompilacja poświęcała szybkość na rzecz gęstości więc to wywaliłem. Problem z 68000 w A600 jest taki, że nie idzie zmusić procesora do czekania przy odświeżaniu, dlatego siedział tam kontroler ruskiego ramu, który nadaje się tylko dla 7MHz. Gdyby cpld był większy, to ram pewnie by został.

Jeśli nie używasz pcmcia to załatw sobie ram na ten port, mam 2MB w domu, których nie używam.
[#23] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@sanjyuubi, post #22

No to sprawa jasna. Szkoda. A czy w nowej wersji 9T dasz radę to zmieścić?

PS Pcimci używam cały czas, także takie rozwiązanie mnie nie urządza.
[#24] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #23

Nie ma nowej wersji. To co robi sobie architect, to generalnie nowe PCB z komponentami odpowiadającym normom wymaganym przez prawo handlowe. Musiałby kto tam wstawić XL95288, to może wtedy tak, ale ja jestem od dłuższego czasu praktycznie nieaktywny, więc szanse wynosiłyby 50/50.
[#25] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Kilos, post #20

9tcfg shadowrom on reboot >NIL:

Nie ładuje mi się z tym Workbench - ikona myszy zamienia się w zegarek, wszystko jest zamrożone i świeci ciągle dioda dysku. Może to przez Cloanto ROM 3.1? Nie mam przy sobie oryginalnego, więc nie mam jak podmienić żeby sprawdzić. Chyba że to jeszcze coś innego.
Aha, próbowałem też bez s-s i jest to samo.
[#26] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #25

Do early-menu możesz wejść ?
[#27] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #25

Rozumiem, że już po reboocie masz ten zwis, usuń >NIL: i zobacz czy czegoś Ci tam nie wypisze. Ja dodałem ten parametr, bo 9tcfg wypisuje jakieś info przez co przywołuje okno CLI podczas startu. Nie sprawdzałem z ROMem Cloanto, tylko 40.063 i custom ROM 1MB przy czym oczywiście w tym wypadku tylko połówka idzie do pamięci, ale nie miałem takich problemów. ROM Cloanto zdaje się jest bez workbench.library, która idzie z dysku, ale to też nie powinno stanowić problemu.
[#28] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Kilos, post #27

Usunięcie nic nie daje, po prostu resetuje się komputer tak jak i z >:NIL. Tak to wygląda (tym razem bez ikony-zegarka):



@Norbert - oczywiście, że mogę wejść, inaczej nie mógłbym odpalić systemu bez s-s.
[#29] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Umpal, post #28

To wygląda na inny problem, ten komunikat zwykle pojawia się kiedy w tle otwarte masz okno CLI. Zobacz najpierw czy 9tcfg robi swoje. Po reboocie wejdź w early-startup i puść bez s-s, a potem wpisz 9tcfg shadowrom on i zobacz jaka będzie odpowiedź.
Potem możesz spróbować:
loadwb
endcli

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 10:29:30 przez Kilos
[#30] Re: Konfiguracja 9T Ninetails

@Kilos, post #29

Dokładnie tak robiłem i tak właśnie wygląda próba odpalenia bez s-s. 9tcfg nie zwraca żadnego komunikatu - po prostu resetuje jak przy innych komendach, np. PCMCIA ON/OFF czy M68K ON/OFF + REBOOT.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem