kategoria: A1200
[#31] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@pong777, post #5

Poprawiam się. 4/8 MB Fastu bez dodatkowego CPU to w SysInfo 4 z włączonym ICache 2.92 MIPS czyli 230% przyspieszenia stokowej A1200.
[#32] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@pong777, post #31

Tam 2 MIPS w prawo czy w lewo nie ma znaczenia
liczy się 8 mb
Spokojnie można pograć w gry na whdload i to się liczy.OK
[#33] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@Dorian3d, post #32

Mialem ACA 1230/56Mhz z 64 MB ramu.
I kazda ilosc powyzej 4 MB sie przydawala. Najczesciej do pakowania I rozpakowania plikow w ramdiscu...
[#34] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@WojtekX, post #33

Chcesz powiedzieć że nie dałoby się przepakować tych plików z mniejszym RAMem? To ty nie masz twardziela czy co?
Najtańsze twardziele do A600 i A1200 miały po 40MB,i ludzie się cieszyli że je mają, bo to im bardzo ułatwiało życie. :)
[#35] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@ZbyniuR, post #34

Mnie osobiście brakuje ciut. Mam 32mb, kiedyś miałem 64 ale gdzies przypadło.
Problem polega na tym ze moge miec tylko simke 64mb jednostronna i to wąska żeby nie zawadzala procka a takich jak na lekarstwo.
Przy 32mb nie dałem nagrać całej płyty dvd z kopią danych z Ami bo brakło ciut ramu na indeksowanie plików :(

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 01:02:01 przez mikecios
[#36] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@mikecios, post #35

A gdybyś najpierw zgrał do pliku ISO a potem wypalił gotowca?
[#37] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@amigancik, post #1

Shapeshifera można odpalić i w Wordzie poklepać.
Taki fetysz, nic nie poradzę.
[#38] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@ZbyniuR, post #36

Ale to jest analogiczna sytuacja z brakiem ramu jak przy wypalaniu, bo chcąc zrobić iso wszystkich partycji we Frying Pan, tak czy siak dodaje wszytskie pliki do tej konkretnej kompilacji i koniec końców ram zjada mi niemal do zera :>
[#39] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@mikecios, post #38

Dobra, to ręka w górę kto potrzebuje Amigi do wypalania DVD?
[#40] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@ZbyniuR, post #39

jupi! ja
[#41] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@mikecios, post #40

A teraz kto nie potrzebuje Amigi do wypalania DVD?
[#42] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@ZbyniuR, post #10

Złote słowa, tylko gdzie znaleźć wersje instalacyjne gier. Większość w sieci to tylko pod WHDLoad, może kilka znalazłem.
[#43] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@seng164, post #42

Jest wiele miejsc gdzie można znaleźć gry w formacie adf.
Przegrywasz na dyskietki i instalujesz na HDD.
Nie wszystkie gry mają wyjście do Workbencha. Wtedy pozostaje reset Amigi. W przypadku whdload , zawsze można wrócić do WB.
[#44] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@seng164, post #42

Kiedyś na eab znalazłem link do serwera z retro. Było tam dużo adfów i gier whd. Jak wpiszesz w google "eab ftp" to może znajdziesz.
[#45] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@Norbert, post #43

OK ale jak to z dyskietek zainstalować? Przecież tam nie ma żadnego instalatora.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 20:43:18 przez seng164
[#46] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@snifferman, post #44

Jak możesz to napisz proszę na pw bo EAB znam ale szukałem i nie mogłem znaleźć żadnych gier z instalatorami żeby można było instalować na dysk.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 20:44:51 przez seng164
[#47] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@seng164, post #45

Szuka instalki na ostatniej dyskietce lub pierwszej.
np. Slamtilt.
Niektóre gry są jednoplikowe i wystarczy przegrać na HDD.
Można też użyć assign do "symulacji dyskietek" na dysku. I gra jeśli jest dosowa, wystarczy przegrać pliki na dysk i "zrobić" wspomniane ASSIGN.
Ta metoda była też opisywana w instrukcjach do gry, jako sposób na instalacje.
[#48] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@Norbert, post #47

To nie działa. Biorę dyskietki np. od Pinball Dreams ale to NDOS i tam nie ma żadnych instalatorów (ani żadnych plików), ani na jednej ani na drugiej.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 21:12:21 przez seng164
[#49] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@seng164, post #48

Bo nie wszystkie gry mają instalki.
Właśnie dlatego wcześniej był JST a teraz WHDLOAD..
[#50] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@Norbert, post #49

Z moich kilkudziesięciu gier na dyskietkach to żadna tego nie ma. Dlatego pytałem skąd to wziąć bo przeszukałem już chyba pół internetu celem odnalezienia wersji instalacyjnych. Milion dla tego co mi wskaże gdzie można takie wersje znaleźć ;)

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 22:30:19 przez seng164
[#51] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@seng164, post #50

Ciekawe jakie to gry ?
Czasami jesli gra była na cdtv, cd32 da się ją mieć na HDD. Mimo że gra na dyskietkach jest NDOS
[#52] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@seng164, post #50

Norbert już Tobie napisał. Nie wszystkie gry mają instalery. Przy grach dosowych można pobawić się w przegranie zawartości na HDD. Często gry nawet uruchamiane z dyskietek nie będą działać na danej konfiguracji. Dlatego powstał WHDLoad.

Gry które przykładowo działały u mnie po przegraniu zawartości dyskietki na HDD to Frontier, Lost Dutchman Mine. Instalki mają Settlersi, Dune 2, UFO Enemy Unknown. Przynajmniej te gry miałem u siebie i działały.

Podałem ci już namiary na przynajmniej kilka tysięcy gier. Napisz jaką masz konfigurację Amigi.
[#53] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@Norbert, post #51

Jakie? Wszystkie które mam są NDOS i z tych dyskietek nie odczytasz żadnych plików do instalacji. Wersji tych gier na CDTV czy CD32 nie posiadam. A jeśli jest jakiś sposób na przegranie tych gier NDOS na dysk to poproszę o ten sposób.
[#54] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@snifferman, post #52

OK, ale ja się nie pytam które mają a które nie mają, tylko się pytam - skoro ktoś już napisał że to takie w zasadzie proste znaleźć instalatory - skąd wziąć adekwatne wersje instalacyjne. Bo gier jest kilkadziesiąt moich ulubionych a kilka instalatorów mnie nie zadowala bo chciałbym w ogóle zrezygnować z WHDLoad i wczytywać na stadardowej Amidze 1200 bez rozszerzenia wszystkie ulubione gry. Więc skoro nie wszystkie gry mają instalatory to sprawa jest jasna że trzeba nadal tak czy inaczej korzystać z WHDLoad i rozszerzenia pamięci.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 22:51:55 przez seng164

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 22:53:48 przez seng164
[#55] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@seng164, post #54

Ale co ci przeszkadza w whdload ?

Co to za gry NDOS?
Niektóre mogą mieć instalke na dyskietce
[#56] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@Norbert, post #55

Mi nic nie przeszkadza w WHDLoad. Natomiast zaciekawiła mnie wypowiedź która sugerowała, że można w sieci znaleźć bez problemu wersje instalacyjne gier i zrezygnować z WHDLoad:

https://www.ppa.pl/forum/amiga/39419/a1200-4mb-vs-8mb-fast-ram#m630465

Więc jeśli to by było takie proste to z miłą chęcią zrezygnowałbym z WHDLoad i sprzedał rozszerzenie. Ale jak widać nie jest to takie proste i o to właśnie mi chodzi bo temat już przerabiałem, chyba że gdzieś popełniłem błąd, więc dlatego zapytałem.

W wolnej chwili sprawdzę i wypiszę tytuły, chociaż zapewne będzie to strata czasu. I tak pewnie nic nie da się z tym zrobić.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 23:07:11 przez seng164
[#57] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@seng164, post #56

W zalinkowanym poście, wypowiedź:

W praktyce jak ma 3 dyski lub więcej to nie ma problemu ze znalezieniem instalatora


nie jest prawdziwa.

Jest reguła że im więcej dyskietek gra zajmuje, to jest szansa że dyskietki są DOS'owe i albo gra ma instalator na HDD, albo da się jakoś ją zmusić do działania po skopiowaniu plików.

Były pirackie składanki z grami whdload dla stock Cd32, gry działały, ale podczas doczytywania danych robił się czarny ekran. Może zadziałają na gołej A1200? Ale i tak pozbywanie się rozszerzenia pamięci Fast w A1200 nie ma sensu, nawet gdyby istniały installery do wszystkich gier ever.
[#58] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@seng164, post #56

Instalki, te które istnieją na te większe gry, nie będą miały wyjścia do Workbencha.
Czyli każda gra będzie wymagać resetu Amigi.
[#59] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@Norbert, post #58

Myślę że nawet gdyby miały wyjście, to i tak nie zwolniły by całej pamięci, czyli byłby problem z odpaleniem kolejnej, wymagającej dużej ilości wolnego Chip RAM.

Ale w sumie o czym tutaj dyskutujemy, forumowicz seng164 dostał już wyczerpujące odpowiedzi, wie że nie ma tak różowo jakby się chciało.

Aczkolwiek ciekawe jaką ma tą konfigurację swojej Amisi, i na jakich grach zajmujących 3 lub więcej dyskietek, zależy mu tak bardzo, aby odpalać je bez whdload
[#60] Re: A1200 4MB vs 8MB Fast Ram

@seng164, post #54

skoro ktoś już napisał że to takie w zasadzie proste znaleźć instalatory


To zbyt optymistyczne twierdzenie.

Nie wiem jaki % gier je ma, ale dużo ich nie ma. Te co mają mogą nie być kompatybilne z twoim konfigiem Amigi. Czyli jest problematycznie. Aby było bezproblemowo, albo ujmę to inaczej, było prościej jest WHD. Aby go używać potrzebujesz HDD i FAST. To takie minimum, żeby było wygodnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem