kategoria: A500
[#1] A500 6a 1.5MB RAM - wiele niedomówień...
Witam,

Wiem, że temat był wałkowany miliard razy - w polskim, jak i zagranicznym internecie.
Ale jest wiele pytań, których moi poprzednicy nie zadawali albo nie otrzymywali na nie odpowiedzi.
Po kilku godzinach rycia po forach postanowiłem napisać ten post.

Amiga 500 rev 6a, oczywiście mam 4 sloty na chipy RAM. Fartownie zdobyłem 4 kości, które mogę tam wlutować. Lata temu widziałem mnóstwo zdjęć tego typu modyfikacji i zapadły mi w pamięci jakieś dodatkowe kabelki ciągnące się od jednej kości do innej i potem gdzieś tam w głąb płyty głównej.
Także pytanie nr 1: Czy wystarczy zwyczajnie wlutować chipy do płyty głównej i ew. te kondensatory obok, żeby Amiga od razu widziała 1MB chip? Jeśli nie, to co tam trzeba jeszcze poczarować?
Pytanie nr 2: Mam jeszcze rozszerzenie pod trapdoor. Chciałbym również móc go użyć. Niekoniecznie, jako chip, może być slow. Jednak, czy to rozszerzenie będzie widziane w ogóle w przypadku 1MB chipu na płycie? Czytałem o zworkach do zmiany slow na chip, ale 99,9% tematów dotyczyło zmiany trapdoora na chip bez brania pod uwagę dodatkowych kości na płycie głównej.

To chyba tyle. Mam nadzieję, że Wasze odpowiedzi nie sprawią, że pojawią się nowe pytania.
[#2] Re: A500 6a 1.5MB RAM - wiele niedomówień...

@vejin, post #1

Na płycie rev 6 należy wlutować dodatkowe 0,5 MB do wolnych miejsc na płycie, z tego co pamiętam trzeba jeszcze przestawić kilka zworek. Na pewno nie musisz lutować żadnych kabli - te montujesz w przypadku rozszerzania rev 8 do 2 MB poprzez PiggyBack Mod, a to inna bajka.
Co do jednoczesnej obsługi w rev 6 1 MB na płycie i dodatkowego 0,5 MB w trapdoorze, to chyba da się. Nazywa się to bodajże ReSlow, ale nigdy nie próbowałem tego robić, więc detali nie znam.
Co do szczegółów w materii zworek do przestawienia, to na pewno koledzy pomogą, ja nie mam jak teraz szukać ... praca.
[#3] Re: A500 6a 1.5MB RAM - wiele niedomówień...

@vejin, post #1

Według mojej wiedzy - płyta 6A sama w sobie nie da możliwości obsłużenia powyżej 1 MB RAMu bez kombinacji alpejskich. Fabrycznie ma 0,5 MB na płycie. Drugie tyle może uzyskach przez dolutowanie kości lub rozszerzenie. Więcej uzyskać się nie da bez dodaatkowej elektroniki jak wymiana FAT agnusa czy specjalnego układu pod GARRYego z rozszerzeniem dodającym około 1,7 - 2 MB SLOW RAM.
Gdyby nawet udało się Tobie uzyskać 1,5 MB RAM pytanie zasadnicze PO CO ?
na 1 MB Chip RAm ruszy tobie znaczna większość gier z flopa lub goteka.
Dodatnie hipotetycznie kolejnego 0,5 MB nic nie zmieni. Za mało aby podpisać kontroler HDD, A odpalając gry z flopa / goteka nic praktycznie nie zyskasz więc idea tylko dla idei.
Gier które wykorzystają cokolwiek ponad 1 MB jest jak na lekarstwo.. Jak pamiętam z tych popularnych to SETLERS (muzyczka w tle) i Mortal Kombat (szansa na nieco mnie wiosłowania dyskietaki / slotami) przy animacjach typu fatality. Ale nie wiem czy ten efewkt jest od 1,5 czy dopiero od 2 MB pamięci (które daje nam A500 w wersji 8a/8a1).

Osobiście budowałem rozszerzenia 1 MB pod klapkę do Amigi 500/500+ jednak działały one tylko i wyłącznie z plytami 8a/8a1 sygnowane jako A500+. Chodzi o adresację....

Dlatego każdy Amigant co ma wersję 8a/8a1 szczyci się tym i duma rozpiera jego Ego
[#4] Re: A500 6a 1.5MB RAM - wiele niedomówień...

@ujejskiego, post #3

Zdecydowanie idea dla idei. W końcu żaden problem zdobyć rev8 :D
Całą operację chciałem przeprowadzić z nadzieją, że uda się odpalić jakieś tam niewielkie gierki z dysku. (Typu Ultima III i inne tego typu, które można zgrać z dyskietki na HDD).
Kontroler HDD bez RAMu zdobyłem dość okazjonalnie i chciałbym zwyczajnie wykorzystać ten potencjał.
A500 kurzy się na półce, bo póki co w niczym nie przegania mojej A600 z Furią i WHDLoad.
A czasem z sentymentu bym sobie odpalił cokolwiek na starej pięćsetce.
Układ ReSlow wygląda na nieduże wyzwanie nawet dla takiego amatora, jak ja, ale dostrzegłem dylematy typu "LS, czy HCT", co skutecznie mnie odstrasza. Tym bardziej, że jeden kolega z PPA próbował swoich sił w tym temacie i z tego, co widziałem skończyło to się fiaskiem :(
[#5] Re: A500 6a 1.5MB RAM - wiele niedomówień...

@ujejskiego, post #3

Duma to posiadanie własnej starej A500 rev 6a z 91r rozbudowanej do 2mb chip + savynka :)
Ot taka dygresja w temacie ...
[#6] Re: A500 6a 1.5MB RAM - wiele niedomówień...

@vejin, post #4

Na rev 6a można mieć ponad 2MB pamięci. Wiem, że nasz kolega z forum takowe zrobił. Dawało 1MB chip total i 1.5MB slow. Więcej tutaj
[#7] Re: A500 6a 1.5MB RAM - wiele niedomówień...

@snifferman, post #6

Zawróciłem mu głowę. Już nie posiada części ani płytek.
Dzisiaj wlutowałem pozostałe kości i przerobiłem zworki.
Mam 1MB chip na płycie.
Teraz tak trochę smutno, jak pod klapką nie ma rozszerzenia 0,5.
[#8] Re: A500 6a 1.5MB RAM - wiele niedomówień...

@vejin, post #7

Za jakiś czas planuję zamówić w płytkarni partię płytek pod to rozszerzenie... mam kilka rev 6, więc mi się przyda :) Dam znać na PPA.
Od dawna chodzi mi też po głowie zrobienie prostego niby-Slow-Ramu, "niby" dlatego, bo fizycznie będzie to SRAM na szynie CPU, Slow bo będzie mapowany tam gdzie normalnie jest Slow podpięty przez szynę Agnusa, no i ma mieć autoconfig. Ale to wymaga wolnego czasu, a ten będę miał gdy ogarnę ważne sprawy służbowe (kilka miesięcy niestety).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem