kategorie: A1200, Mediator, Sprzęt
[#1] ELBOX still ALIVE!
[#2] Re: ELBOX still ALIVE!

@BULI, post #1

Super OK
[#3] Re: ELBOX still ALIVE!

@BULI, post #1

To by była rewolucja w tamtych latach.
Elbox by pozmiatał na rynku !

A nawet teraz AGP !

I nie ma Mach OK



Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 15:40:41 przez Dorian3d
[#4] Re: ELBOX still ALIVE!

@BULI, post #1

Ho ho. Ja tam u Nich też parę razy byłem koło 2000 roku ale chyba przed Dragonem bo go nie widziałem tylko Sharka. Elbox też przerabiał Apollo na 60. Ja u Nich przerabiałem. Kaawał historii.
[#5] Re: ELBOX still ALIVE!

@BULI, post #1

No fajnie fajnie. Mnie jednak zastanawia inna rzecz - ludzie z Elboxu wydają się być bardzo sympatyczni i mieć wiedzę na temat samej Amigi jak i tego, co się wokół niej aktualnie dzieje (z resztą sam spotkałem ich kilka razy przy okazji różnych ewentów i zawsze miło się rozmawiało). Do czego zmierzam...

Po pierwsze - firma ma dość słaby PR - masa zapowiedzianych i nigdy niezrealizowanych projektów, właściwie bez jednego zdania wyjaśnienia. Dalej - jakieś akcje w stylu grożenie użytkownikom sądami za jakieś tam niepochlebne opinie czy "lewe" sterowniki 3D do Radeona 68k, jakby mieli na tym jeszcze kiedyś zarobić miliony... Następnie - kwasy z Matay i Promekiem czy pamiętne kasowanie RDB w przypadku "nielicencjonowanego" Spidera. Dalej - całkowicie zamknięty Mediator, brak API i jakiejkolwiek woli współpracy, by powstały nowe sterowniki. Do tego, już kompletnie niezrozumiałe dla mnie, dlaczego produkcja ich najlepszych urządzeń nie idzie pełną parą! Przecież niektóre rzeczy sprzedawałyby się dziś jak ciepłe bułeczki (i wcale nie mówię o Mediatorze). Pomijam już fakt kosmicznych cen no ale każdy sprzedaje za ile chce, mamy wolny rynek. Ogólnie mam mocno ambiwalentny stosunek do tej firmy ale bardzo bym chciał, żeby wrócili - pełną parą OK
[#6] Re: ELBOX still ALIVE!

@BULI, post #1

To still ALIVE to jak się ma do treści filmu ?
To, że firma istnieje tłucze mediatory i obudowy to wiadomo i żadnego zaskoczenia nie ma.
Jest kotlet, który był już wiele razy pokazywany ale na półki nie trafił (tyle z filmu) odgrzewać go po raz któryś tam po co ?
Może coś więcej na temat planów firmy wiadomo w kontekście sprzętu i softu Amigowego ?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 17:50:23 przez cossack
[#7] Re: ELBOX still ALIVE!

@_arti, post #5

Kiedyś chciałem nawet zrobić wywiad z ludźmi z Elboxu i zamieścić go na PPA, ale w pewnym momencie dotarłem do ściany. Może autor filmiku? Wydaje się być w dobrych stosunkach z przedstawicielami firmy...
[#8] Re: ELBOX still ALIVE!

@recedent, post #7

Kiedyś chciałem nawet zrobić wywiad z ludźmi z Elboxu i zamieścić go na PPA, ale w pewnym momencie dotarłem do ściany. Może autor filmiku? Wydaje się być w dobrych stosunkach z przedstawicielami firmy...


Byle to nie był "Benedykt Dziubałtowski"...
[#9] Re: ELBOX still ALIVE!

@recedent, post #7

świetnie, weź zapytaj od razu tych januszy przy okazji dlaczego ok. 2000 roku jak kupiłem kartę Elbox 1230 LC II reklamowaną jako 030/40 to okazało się że użyty tam procek to faktycznie 030 ale o predkosci 25mhz, podkręcony oscylatorem 40mhz, przez co karta zawsze była niestabilna i często się wieszała.. na procku akurat w miejscu gdzie był zapisany model procesora była zaklejona etykieta gwarancyjna.. dopiero teraz po 20 latach :) jak dawałem cały sprzęt do recappingu, technik zwrócił na to uwagę.. koniec końców wymieniliśmy oscylator na 25m karta dopero teraz jest solidna.. troceh mi szkoda tych paru mhz, moze jescze potem poprosze o wymianą na 33mhz tez powinno byc stabilnie.. choć jak czytałem forum, to jeden Kolega podkręcił tą kartę do 50mhz, oczywiscie juz z jakimś radiatorem zakładam.. musze Go zapytać czy nadal mu działa stabilnie, czy sie nie sfajczyła :)
[#10] Re: ELBOX still ALIVE!

@mateusz_s, post #9

Szkoda że nie przywrócą pozostałych obudów (obecnie mają chyba tylko tower do A1200).
Zasilaczy i reszty też nie ma. Ponad pół roku o to pisałem, prosiłem i nic.
[#11] Re: ELBOX still ALIVE!

@mateusz_s, post #9

Ja mam taką kartę z elbox apollo 30/40
taktowana tak samo (była na 25 elbox zrobił na 40), jak twoja.
Starty napis na procesorze.
link
Było minęło karta działa do dziś.
Takie amigowe dzieje.
Jans robi inaczej wypościł aca630 z 32 i 64mb
Obie karty mają kości 64mb tylko jedna ma takie oprogramowanie, że widzi 32mb
i też na kościach starte napisy.
Oczywiście była różnica w cenie.
[#12] Re: ELBOX still ALIVE!

@Dorian3d, post #11

tu moja przed i po: link

[#13] Re: ELBOX still ALIVE!

@mateusz_s, post #12

No masz kartę z fajną historią jak ja.
Lata 80 i 90 każdy kombinował takie czasy.



Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 19:51:49 przez Dorian3d
[#14] Re: ELBOX still ALIVE!

@Dorian3d, post #13

Ja z mojego Elbox,a jeszcze plomby nie zerwałem, a mam 030 ceramiczny, nie spodziewam się na mim 40 MHz, choć tak ją Elbox ustawił.
Ale dolutowałem sobie slot na Simm i mam 64 mb

Elbox mógłby udostępnić soft do sprzętowego dekodera mpeg, pisali sterownik do tych kart. po dychu na Allegro je można wyłapać.
[#15] Re: ELBOX still ALIVE!

@recedent, post #7

Autorem jest BenedyktOK
[#16] Re: ELBOX still ALIVE!

@BULI, post #1

Kawał dobrej pracy. Z miłą chęcią zobaczyłbym małe MTV cribs po ich biurze itd. do tego wywiad.
[#17] Re: ELBOX still ALIVE!

@BULI, post #1

Głos Benedykta D.
[#18] Re: ELBOX still ALIVE!

@Hubez, post #17

głos i ręka jest jego :P
[#19] Re: ELBOX still ALIVE!

@Dorian3d, post #13

Fajna byłaby to historia gdyby karta przez lata nie działała niestabilnie, a tak to...
Szkoda słów
[#20] Re: ELBOX still ALIVE!

@BULI, post #1

Tak, karta (a właściwie płyta rozszerzeń) była u nas prezentowana na jednej z imprez krakowskich, chyba Amimajówce. Oni prezentowali wtedy cały zestaw: A1200 w E/Boxie, karta Dragon i cały zestaw kart w tym. Komputer się bootował, normalnie pracował Workbench. Odpalaliśmy SysInfo, które podawało wyniki w okolicach szybkiego 68030. Co było niemiłym zaskoczeniem, bo popędzał to 266 MHz ColdFire. Oni to tłumaczyli potrzebą emulowania niektórych instrukcji CPU (np. te operujące na BCD), których nie zaimplementowano w CF. To wszystko miało ulec zmianie w miarę przekompilowywania elementów systemu pod ColdFire. To miało sens, bo tak "na raty" przestawiano system na PPC (datatypy, drobne utilki), a było o tyle bardziej "koszerne", że poruszaliśmy się w obrębie modelu programowego 68k.
Trudno powiedzieć, dlaczego tego nie wypuścili. Może 90% gier się wieszało (to hipoteza, bo żadnych gier działających na tym nie widzieliśmy), może poszło o jakieś sprawy licencyjne (niekoniecznie związane z amibałaganem, może Motorola wymagała jakiejś daniny). Trudno powiedzieć, ja bardzo Dragona żałuję, bo wyglądało to bardzo ładnie. I działało.
Tu https://www.ppa.pl/aktualnosci/dragon-1200-szczegolowe-informacje.html szczegółowe informacje spisane na gorąco.
Szukałem zdjęć z "akcji", ale coś nie mogę znaleźć. Na pewno były w sieci, jak namierzę, to wstawię linka :)

P.S. Oto zdjęcia z imprezy http://tdolphin.org/amikrak/amizaduszki2006.php . To były Amizaduszki 2006.
A tu jedyne zdjęcie na którym widać, że Dragon pracuje (po odpalonym stosie Miami wnoszę, że działała sieć).


Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 10:07:09 przez wali7
[#21] Re: ELBOX still ALIVE!

@wali7, post #20

Niekompatybilność ze względu na brak niektórych instrukcji to jedna sprawa, inna to tryb supervisor, jeszcze inna - MMU i FPU. Żeby wykorzystać CF trzeba było przekompilować istniejący soft, a nie każdemu się chciało i nie do wszystkiego były źródła. Dokładnie ten sam problem dotyczy 68080 od Apollo Team. Tyle, że CF musiało dodatkowo ogarniać kompatybilność z 68k w tle, a 68080 nie.
[#22] Re: ELBOX still ALIVE!

@Jacques, post #19

moja działa na 30/40 bez problemu .
[#23] Re: ELBOX still ALIVE!

@wali7, post #20

były filmy jak działa wb ale nie ma
[#24] Re: ELBOX still ALIVE!

@Dorian3d, post #23

WB działał bardzo dobrze. Widziałem na własne oczy.
[#25] Re: ELBOX still ALIVE!

@Dorian3d, post #23

[#26] Re: ELBOX still ALIVE!

@Phibrizzo, post #25

Zajefajne, dziękiOK
[#27] Re: ELBOX still ALIVE!

@Phibrizzo, post #25

robi wrażenie ! .. to naprawdę działało ... szkoda że cała robota poszła "psu w budę"..
a może by tak zrobić zrzutę i odkupić źródła od ELBOX-u ?
[#28] Re: ELBOX still ALIVE!

@lukzer, post #27

Oby WARP od CSLab tak nie skończył.
[#29] Re: ELBOX still ALIVE!

@Risc, post #28

Moim zdaniem to jest tak jak z każdą Polską firmą np:

Diora, Unitra, ZRK, Tonsil itp.
[#30] Re: ELBOX still ALIVE!

@yashin, post #29

Mały off - z Tonsilem był dołek przez parę lat, potem parę lat sprowadzali azjatyckie podróbki - od pewnego momentu jest git, pracownicy firmy odkupili niektóre maszyny i z tego co wiem to głośniki można u nich znowu kupić, podobnie jak zrobić regenerację. Nie wiem na ile na 100% wszystko tak jak było kiedyś, ale z tego co słyszałem to nie jest źle. W najbliższych miesiącach będę kupował głośniki nówki GDN 25/80/6 albo moje dawał do regeneracji z powodu uszkodzonych membran z Scherzo 350 - po regeneracji zapuszczam Hired Guns i parę demek Amigowych z dobrą muzą aby je porządnie przetestować.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem