kategoria: A600
[#31] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@Krashan, post #29

Obudowa miała być schludna. Zaplanowanie wodotrysków czy upiększeń to podnosi znacznie koszt wykonania zwłaszcza jeśli użycie giętarek byłoby potrzebne. Nawet taka forma tej obudowy nie jest tania. Ludzie z różnych przyczyn sprzedają same płyty, czasami to handlarze wolą sprzedać na części, często też plastikowe obudowy są poniszczone, lub klawiatury padają. Taki czy inny "case" to jedyne rozwiązanie (kickstartery z reprodukcjami chyba gdzieś utknęły, nie śledzę już tematu), żeby bezpiecznie użytkować Amigę. Przy obudowie do A500 myślałem nawet o jakiś logo np: "Chicken lips" ale dałem sobie na spokój ze względu na śliski temat praw autorskich, bezpiecznej kupić sticker / naklejkie.

odp na #30
Airflow jest najważniejszy Dzięki
[#32] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #31

Mi się podoba jakość wykonania, tylko jaki był zamiar?
A600 powstał jako model "kompaktowy", jaki był cel w przełożeniu go do 4x większej obudowy?
[#33] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@Drakon, post #32

Może wcześniej niejasno się wyraziłem. Ja nie przełożyłem celowo płyty A600 z fabrycznej obudowy i nigdy bym tego nie zrobił sprawnej A600. Nabyłem płytę na allegro, przetestowałem i wysłałem na "recapping". Oryginalne obudowy są rzadko dostępne i zwykle w opłakanym stanie, to samo dotyczy klawiatur. Żeby bezpiecznie jej używać, stworzyłem coś takiego, może trochę za duże, ale ja osobiście preferuję przestronne obudowy.
[#34] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #33

A widzisz, teraz rozumiem :)

PS Dzięki za zakup badge'a ;)
[#35] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@Drakon, post #34

Bardzo mi się podoba ten projekt.
[#36] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@podstawek, post #35

A gdzie jest nas sympatyczny kolega z Podlasia Krashan bo jestem ciekaw jego nowej opinii na temat tej obudowy
[#37] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #1

A mi się taka obudowa bardzo podoba. Świetnie wykonana ok, racja

Myślałeś może aby zamontować białą stację/czytnik?
Wydaje mi się że z białą wyglądało by to bardziej konsystentnie (o ile dało by się dobrze kolor dobrać) ale chyba zbyt sterylnie. Czarny akcent dodaje trochę charakteru
[#38] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@XoR, post #37

Obudowa nie jest biała (chociaż na zdjęciach może tak wygląda), jest jasno szara (RAL 7035). Planowałem użyć "szarych" napędów 3.5 cala, ale narazie nie posiadam, o ile Gotek to nie problem ( £12 - £13 z aliexpress plus £2 oled, instalacja FlashFloppy dziecinnie prosta) to ze stacjami PC już trochę gorzej (mam kilka ale bez panela). Tak jak piszesz czarny dodaje trochę charakteru. Najważniejsze że wszystko dobrze działa.
[#39] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #1

Gdzie można kupić takie niebieskie gniazda

Pozdrawiam

Bilbo
[#40] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@bilbo, post #39

Z aliexpress zamawiałem, trochę trwa zanim dotrą. Ja zamawiałem od tego sprzedawcy, ale jest wielu innych. link
[#41] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #40

Dziękuje
[#42] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #1

Postanowiłem nie zakładać nowego tematu odnośnie kolejnej obudowy do A600. Moj 14 letni syn pomimo reżimu sanitarnego zaraził się pasją do Commodore i Amigi. Zdecydował się na Amigę 600 (płytę kupiłem na A...), ale obudowę chciał mniejszą i koniecznie CD-ROM (żeby zmniejszyć rozmiar obudowy zdecydowałem się użyć CD-ROM slim co stworzyło później problem z ustawieniem go jako SLAVE, ale w końcu się udało). Jako scan doubler użyłem GBS8200, do którego dorobiłem dedykowany "loopback". Wszystko udało się zmieścić w środku. Reszta rozwiązań wzięta z poprzednich projektów. Ta obudowa może także stać pionowo.
























[#43] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #42

Bardzo fajne, jednak efekt psują wystające karty PCMCIA i CF.
[#44] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@Stoopi, post #43

PCMCIA nie będzie cały czas włożona, tylko do transferu danych. CF nie wystaje dużo , a musi wystawać żeby można było ją wyjąć wrazie potrzeby bez rozkręcania obudowy. A jak byś Ty ten problem rozwiązał?
[#45] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #42

Tacka CD z "ząbkami"?. Mógłbyś pokazać jak wkladasz CD w pionie?
S.
[#46] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@sq7bti, post #45

Nie ma "ząbków" wyskakuje trochę, tak jak w laptopie, trzeba wyciągnąć tackę i wcisnąć płytkę na oś/chwytak.
[#47] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #46

Co z klawiaturą tej sześćsetki?
[#48] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@vojo, post #47

Używam adaptera od electronica4u. Klawiatura bezprzewodowa USB. Na którymś ze zdjęć widać ten adapter.
[#49] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #42

Estetyka obudowy nieco przemysłowa, ale jest to oczywiście kwestia gustu
Za to pieczołowitość, jakość i schludność wykonania pierwsza klasa OK
Fajnie, że płyta A600 znalazła nowy dom - ta mniejsza obudowa o wiele fajniejsza :)
[#50] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #42

Super, jak miałem 14 lat to musiałem sobie sam kombinować :D. Fajna zabawka dla dzieciaka :) .pomysł
[#51] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #22

Jeśli znajdziesz czas zrób taka obudowę do A600, tylko niższą trochę.
Tak aby się zmieścił wentylator z zasilacza.
Oraz na froncie kieszeń na DVD od laptopa.
Kolor czarny z aluminiowymi wstawkami.
Za kolor dopłacę 20 ft. ok, racja
[#52] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@WojtekX, post #51

Za kolor dopłacę 20 ft.


20 forintów to na polskie wychodzi 0,26 grosza. Trochę słaba ta Twoja dopłata.
[#53] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@WojtekX, post #51

Obudowa naprawdę nie jest duża (wysokość 10.2cm z gumowymi nóżkami 11cm, szeroka 36cm, głęboka 30.5cm), bez usunięcia jednego napędu FDD nie da się obniżyć. Poza tym w kolejnej muszę unieść płytę główną o co najmniej 4mm. W tej płyta jest uniesiona o 6mm ale jest problem z rozszerzeniami o 1MB chip. Jak projektowałem to miałem tylko jeden rodzaj tej pamięci z elemetami skierowanymi w dół, nie zwracając uwagi kupiłem inną pamięć a ta ma elementy na górze, a punkty lutownicze na dole , które dotykałyby metalową obudowę, nie wiem jak one mieszczą sie w oryginalnych obudowach, tam płyta jest jeszcze mniej uniesiona, ale punkty lutownicze dotykają plastiku a to nie problem. Musiałem kupić drugą pamięć.
Z CD/DVD slim jest kilka problemów. Są one zwykle ustawione fabrycznie jako Master, ten który zastosowałem ma przełącznik M/CS/S. Próbowałem użyć adaptera JAE do IDE, który ma zworki do ustawiania M/CS/S ale Amiga nie wykrywała CD-ROMu. Możliwe że interfejs 4xIDE rozwiązałby ten problem. Ja użyłem własnej płytki PCB 44pin do 2x 40pin, może to było problemem.
Kolejny problem to to że nie ma standardu co do rozmaru "bezel'a", mam kilka różnych CD/DVD i każdy się różni. Otwór w tej obudowie wyciąłem pod konkretny posiadany model z profilem który ułatwia montaż. Jeśli jesteś poważnie zainteresowany napisz prywatną wiadomość.
[#54] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #44

szersze szparki pod karty CF by tylko palce dwa włożyć do wkładania/wyjmowania.
[#55] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@Stoopi, post #54

Jeśli adapter byłby głebiej schowany to karta nie miałaby prowadzenia na odcinku powiedzmy 15mm. To urtudniałoby jej poprawne włożenie i zwiększało ryzyko uszkodzenia karty lub adaptera a w rezultacie być może Amigi. Karta może być na każdej ze ścianek, z tyłu to mniej "przeszkadza". Syn poprosił jednak żeby była symetrycznie nad PCMCIA.
[#56] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #55

Ja biorę jak co. Piękna sprawa.
[#57] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #42

Przy tworzeniu tych "custom case'ów" stworzyłem też kilka wersji adaptera IDE 44 do 40. Inne płytki są wideczne a te są zwykle ukryte. Pomyślałem że może warto je pokazać. W tej nowej obudowie użyłem wersji D. Wersja A nie psuje fizycznie do Amigi600/1200 no chyba że jest usunięty RF modulator. Nie wiem czy wersje C i D nie są za wysokie do oryginalnej obudowy, ale nie robiłem ich z myślą o oryginalnej obudowie.
Udostępniam gerbery, może komuś się przyda: link
[#58] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #5

Obudowa wygląda obłędnie. Kojarzy mi się z przemysłowymi komputerami. Jedyne do czego ja bym się przyczepił, to te płytki z tyłu. Nie dawałbym ich na zewnątrz. Niech się nie daj Bozia coś wyleje i klops. Poza tym, miodzio. Gdyby nie koszta to sam bym sobie coś takiego zmajstrował. Jak już będę miał warsztat, to spróbuję sklepać budę z pleksi. Raczej celowałbym w coś płaskiego ale o większej powierzchni, ale to pieśń przyszłości (i to raczej odległej). Niemniej gratuluję samozaparcia w pracy i wykonania.
[#59] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@SimonGK, post #53

...Z CD/DVD slim jest kilka problemów. Są one zwykle ustawione fabrycznie jako Master, ten który zastosowałem ma przełącznik M/CS/S. Próbowałem użyć adaptera JAE do IDE, który ma zworki do ustawiania M/CS/S ale Amiga nie wykrywała CD-ROMu. Możliwe że interfejs 4xIDE rozwiązałby ten problem...


Z tego co pamiętam to 4xIDE nie rozwiązuje problemu Master/Slave. Sam napęd musi mieć możliwość zmiany zworką.
[#60] Re: Amiga 600 w obudowie desktop mojego pomysłu

@Tomski, post #59

Rozwiązuje, podłączasz taki CD-ROM na drugi kanał. Mogą być wyjątki od reguły, ale tak kiedyś podłączyłem nagrywarkę w A600 i nawet coś na niej nagrałem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem