kategorie: A1200, Karty CF, Programy, Sklepy, Sprzęt
[#31] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@wali7, post #6

Jednak adaptery do CF są tak tanie, że mimo znacznie wyższej ceny karty CF od SD, to nie potrzebujesz nic ponad 4 GB (ja używam 2 GB).

Kilka tyg temu widziałem na alleszrocie moduły Flash 44pin, od biedy można to nazwać SSD, przynajmniej czas dostępu będzie dobry, o pojemności 4GB za bodajże 50pln, miałem brać, ale chyba czterogigówki się skończyły. Wygląda to mniej, więcej tak - sznurek

W odpowiedzi na #4

na ekranie mojej plazmy TXP42G20

Szacunken! U mnie wciąż w użyciu TH-42PX60U

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 22:36:14 przez waldiamiga
[#32] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #29

Jaki ładny jest system AmigaOS 4.1.

OS 3.1 też można upiększyć i może wyglądać ładniej niż 4.1 (no prawie) szeroki uśmiech

Ale główne pytanie na które powinieneś sobie odpowiedzieć na początku brzmi: co takiego chcę na tej Ami robić oprócz retro grania?
Wtedy się dowiesz czego Ci potrzeba w tej Ami.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 22:37:35 przez AmiClassic
[#33] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #29

Ta. 8MB raczej mus, jak masz możliwość to zdecydowanie lepszy wybór. Przy 4MB mogą być problemy z brakiem RAM-u, na dzień dobry swoje wezmą bufory dysków, potem - zależy od samodyscypliny - Workbench, a WHDLoad lubi dużo RAM'u.

Widzę, że tam się pojawił temat podwójnej przejściówki na CF. Fajna sprawa ale to wszystko podpięte pod jeden kontroler Amigi go zamuli. Takie rzeczy, to w/g mnie tylko jak masz Fast ATA. Zastanów się, czy dysk max 4GB może Ci jednak wystarczy, bo ile chcesz mieć programów, gier w jednym czasie?

Przerabiałem temat 60GB, 80GB (mechaniczne) i ostatecznie wróciłem do zwykłej CF/4GB, bo mając Sambę mam dostęp do 6TB danych na NAS'ie w jednym kliknięciu, a tam cały soft amigowski w jednej od lat systematyzowanej bibliotece, więc nie widzę sensu robić partycji typu "storage" w systemie Amigi.

Dysk 4GB obsługujesz pod Amigą BEZ ŻADNYCH dodatkowych zabiegów. W imię zasady, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Zwłaszcza w przypadku Amigi, no chyba, że lubisz wyzwania

Apropos "feelingu" pod systemem, to zapomniałem dodać, że mówimy o 8 kolorowym ClassicWB z pakietem ikon MagicWB Ale ja akurat jestem w tej kwestii minimalistą, dla mnie więcej niż 16 kolorów na AGA to nieporozumienie, nawet na 060'tce. Poza tym lubię jak większość dem odpala bez konieczności bootowania bez S-S
[#34] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@mccnex, post #33

Bufory dysków biorą w amigaos śladowe ilości pamięci (każda partycja ma domyślnie coś koło 20 buforów, co zabiera wszystkiego 10 kB). Chyba, że dodałeś sobie poleceniem ADDBUFFERS...
Dlaczego dwa napędy na taśmie miałyby zamulać system? Jeżeli nie korzystasz z obu naraz, to wzajemnie sobie nie wadzą. Taki drugi może mieć sens do przenoszenia danych. Po przekopiowaniu danych Amiga z niego nie korzysta, nic nie muli. A jeśli szkoda pamięci na bufory, to można je zmniejszyć (jeśli komuś szkoda 10 kB :) ). A wspomniana FastATA to dopiero zamulacz systemu, tutaj rzeczywiście widać przymulenie systemu przy dużym transferze. W oryginalnym kontrolerze IDE nigdy się z tym nie spotkałem.
[#35] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@RokiS, post #18

Jak dobrze spasowane elementy to musi działać, jednak taka kombinacja wygląda bardzo ryzykownie. Jedno połączenie zawiedzie i może być po danych. Kto wie?

Dla mnie PCMCIA, po przeczytaniu wszystkich komentarzy, to taki fajny port zewnętrzny, przez który można wymieniać dane, komunikować się, Rozszerzyć pamięć Amigi. Taki do wszystkiego.
[#36] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #35

Rozszerzanie pamięci za pomocą PCMCIA w A1200 to średni pomysł, bowiem taka pamięć w znikomym stopniu przyspiesza działanie komputera (PCMCIA w Amigach jest 16 bitowe, podczas gdy A1200 ma 32 bitową szynę danych i dla uzyskania pełnej prędkości CPU musi być ona 32 bitowa).
Z resztą się zdecydowanie zgadzam: PCMCIA to zdecydowanie port do zewnętrznych urządzeń. Tym fajniejszy, że hotplug (tu są ograniczenia, w zależności od urządzenia).
[#37] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@waldiamiga, post #31

Piękny obraz. Ta czerń. Nic nie trzeszczy. Dźwięk... jak w TV. Zamontowałem ją na ścianie w tym roku. Chyba już 10 lat u mnie stoi i nie zamierzam jej wymieniać. Daleko nie siedzę więc 42 cale wystarczające. Nie muszę machać głową. Jak dłużej pochodzi to takie miłe ciepełko oddaje. Taki piecyk na zimę.
[#38] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #37

Ja mam TX-P42S10E i podpięta Ami daje obraz jak żyleta. Nawet bardzo ładnie robi za FlickerFixer - tryby lace wyświetla ostre i niedrgające.
Gdyby był mniejszy model (max 17 cali), najlepiej w proporcjach 3:4, to był kupił do użytku wyłącznie z Ami.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 23:38:06 przez wali7
[#39] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@wali7, post #30

Obejrzałem film na yt o Twoim GBA1000 oraz ten z 2014 roku "GBA1000 - demonstracja nr 1". Pięć lat minęło, jak jeden dzień. Rozumiem, że nadal masz to cudo? I używasz? Jednak AmigaOS 4.1. to za wysokie progi dla mnie i mojej A1200.

Dziękuję wszystkim za udzielenie mi pomocy w moich poszukiwaniach, za wyczerpujące informacje oraz za miłą rozmowę. Już wiem, czego na dzień dzisiejszy potrzebuję. Jeżeli jednak ktokolwiek chciałby jeszcze coś dodać, zapraszam. Tyle informacji znajdujących się w jednym wątku nie wyczerpuje tego tematu ale na pewno pozwoli osobom początkującym wyznaczyć cel w rozbudowie swojej amigi. Miło mi że mogłem zwiększyć ruch na stronie oraz wzbogacić (albo zdublować, oups) content.

Podsumowując.
1. wymiana kondensatorów,
2. dodać 8MB Fast; 4MB to za mało. Zworką mogę przełączać 4MB lub 8MB aby odblokować PCMCIA ale sądzę, że tylko od czasu do czasu będę przełączać na 8MB,
3. adapter IDE 44pin na CF 4GB tańszy dwukrotnie od adaptera na SD. Kartę 4GB już mam. Nawet system już postawiłem na WinUAE.
4. KS pozostaje 3.0

Jeszcze raz wszystkim dziękuję :D
[#40] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #39

Oj, lata minęły. GBA pięć lat temu lutowałem bez lupy, lutownica w dłoń i do dzieła, teraz lutuję wyłącznie w okularach, bo bez nich niby OK... ale nic nie widzę....
GBA1000 wciąż mam. Używam rzadko, bo bardziej mnie kręci lutowanie tego niż używanie :) Zwrócę tylko Twoją uwagę, że mam tam AmigaOS3.1.

Zaś AmigaOS4.x to zupełnie inne maszyny, inne wymagania, inny świat. Ja nie mam, nie używam (mam jedną maszynę z Morphosem, odpalam od czasu do czasu aby popatrzeć jak mógłby wyglądać AmigaOS w początkach XXI wieku, gdyby Commodore nie zbankrutował w 1994 roku).
A dokonane przez Ciebie wybory bardzo racjonalne jak na początek. Moim zdaniem.


Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 00:08:05 przez wali7

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 11:34:46 przez recedent
[#41] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #39

Czyli mylący tytuł, bo sumie chodziło jednak o retro granie.
Gdybyś tak to określił wszystkiego dowiedziałbyś się już w drugim lub trzecim poście

Stawiając system pamiętałeś o ustawieniu MaxTransferu?, bo będziesz miał prędzej czy później problemy. Z dyskami HDD nie ma tych problemów, a używany dysk można kupić w cenie adapteru CF (moim zdaniem rozwiązanie lepsze i pojemniejsze) - sam kupiłem kilka takich i śmigają już lat parę bez problemów.
Kickstart bym wymienił na 3.1 (gdyby przyszło Ci do głowy instalować AOS 3.5 lub 3.9, ma też trochę poprawek) - zapytaj na forum, ktoś Ci wypali za niedużą kwotę.
[#42] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@wali7, post #34

No nie wiem, przy SFS, którego używam, ustawia się bufory na 100 dla każdej partycji: u mnie są 3: 1-System, 2-Work/Programs/Games, 3-Xfiles, więc leci już 300 + stacja domyślnie bodaj 30.

Wspomniana FastATA tak "zamula", że z max 2 MB/s transferu na amigowym IDE robi się 6 MB/s, wymaga jedynie uruchomienia sterownika i generalnie nie robi żadnych innych problemów, z wyjątkiem sytuacji, kiedy nie kontaktuje dobrze z płytą, bo to typowe rozszerzenie kanapkowe ale i na to jest patent. Kilkukrotnie większy transfer dysku jest na tyle dużym zyskiem przy korzystaniu z FA, że ewentualne zamulenie zasobów nie gra żadnej istotnej roli, chyba, że ktoś się lubuje w ekstremalnym multitaskingu. Jeśli chcesz powiedzieć, że bez FA można się obejść, to się z tym zgodzę, bo to jest typowy "extras", są ważniejsze rzeczy, które należy do Amigi dodać w pierwszej kolejności.

Co do wyboru 1 czy 2 napędy na jednej taśmie (bo taka jest sytuacja z podwójną przejściówką), to każdy sobie zdecyduje co tam chce ale jak uznamy, że 4GB wystarcza, a do przenoszenia i terabajtowych zasobów masz Sambę (Zetar pisał, że chce chce wymieniać dane przez sieć, więc drugiej karty nie potrzebuje) czy nawet FTP (bo to akurat też świetnie na Amidze działa), to po co sobie komplikować konfig? Podwójna przejściówka raczej tańsza od pojedyńczej nie będzie, czy się mylę?

Ja nie twierdzę nigdzie, że wiem najlepiej, po prostu piszę, jak korzystam ze swoich Amig w sposób przystępny dla przeciętnego użytkownika (nie mistrza lutownicy, nie hardware guru, nie programisty), wychodzi mi to w miarę bezboleśnie i prawie nie muszę się wk**wiać i rzeźbić, chociaż swoje na tym polu przewalczyłem, choćby ze sprzedanym 2 lata temu Eboxem, mediatorem, voodoo i pierdylionem innych dodatków.

@Zetar, i bardzo dobrze - prosto i skutecznie; poużywasz, wyciągniesz wnioski i być może nabierzesz apetytu i zechcesz się rozbudować, ta zabawa nie ma końca Powodzenia !


Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 01:19:46 przez mccnex
[#43] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #13

Jak ci się podobają Tantale, to tutaj masz A1200 z tantalami i polimerami, którą naprawiałem koledze.



oraz CD32, którą obecnie mam na blacie


Co do adapterow IDE, goteków i innych prostych gadżetów, możesz zamawiać u majfredów jeśli ci sie nie spieszy. Czasem wychodzi dużo taniej niż lokalnie.

Na razie nie szalej z rozbudową, bo za kilka tyg może okazać się, że ci się znudzi i amigę odstawisz do szafy.

1.Ogarnij kondensatory.
2. Ogarnij HDD/CF/SD
3. Zainstaluj system. WB3.1 powinien działać bez problemów na Kicku 3.0
[#44] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@wali7, post #40

mam jedną maszynę z Morphosem, odpalam od czasu do czasu aby popatrzeć jak mógłby wyglądać AmigaOS w początkach XIX wieku


Kpisz Waćpan, czy o drogę pytasz? Azaliż byłby Morfos dorównującym scientią innym wielkim dziewiętnastowiecznym wynalazkom?

[EDIT: Na prośbę interlokutora zmieniłem oczywisty błąd w poście, bo w oczy kole]

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 11:35:28 przez recedent
[#45] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@recedent, post #44

Ale jaja.... pomyliłem się .... recedencie, jeśli możesz, to bądź tak miły i przestaw tę kreseczkę :)
A jeśli nie, to trudno, wiek pary i elektryczności też był piękny.
Więcej węgla :)
[#46] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@snifferman, post #43

Na tej CD32 te dwa pilimery koło włącznika niedługo wystrzelą o ile już tego nie zrobiły. Są one wlutowane odwrotnie niż powinny być, zły jest natomiast nadruk na płycie dlatego mogłeś się pomylić.
[#47] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@snifferman, post #43

Sprzęt piękny, ale nie wiem czy tantale to dobry pomysł w Amidze (polimery tak). Na wielu forach widziałem zdjęcia z tantalami po ekslozji w Amidze. Na anglojęzycznych forach raczej odradzają ich (tantali) stosowanie w Amidze.
[#48] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@AmiClassic, post #41

Nie jestem pewien czy tylko retro granie. Raczej sentyment.

Kilka dekad minęło od kiedy bawiłem się u kuzyna we Francji na Spectrumie w takie gry, jak commando i bombjack. Kolejne lata, kolejne maszyny, to atari (od kumpla pożyczone) i zarwane gry na strategii. To chyba wtedy Mercury umarł na hifa. Commodore 64 kupiła mi mama. Komenda poke śni mi się do dziś. Ehh. na tym sprzęcie to się grało. A czy ktoś próbował grać w Pirates na normalu? Nawet zamieścili w gazecie komputerowej mojego autorstwa opis przejścia gry Seymour goes to Hollywood. Potem amiga 500, 1200. W końcu piec z voodoo3 2000 (jeszcze go mam) bez budy leży grzecznie owinięty w folię, czeka.

Przyszedłem tu z ciekawości, przekonać się, co można wycisnąć z gołej Amigi. Jak ją wzbogacić, jak ją zabezpieczyć aby posłużyła drugie tyle albo jeszcze więcej. Wszystkie te informacje uzyskałem tu dzięki uprzejmości osób biorących udział za co jeszcze raz dziękuję.

Wiem, że te maszyny wymagają szczególnej opieki i wiem, że nie jest to tanie. Na początek kondensatory, karta CF + 8mb (zaproponowałem 300 złotych za A1208 na tutejszej giełdzie od ponga, niestety brak odpowiedzi). Później, rozbudowa, wymiana kości. Rynek skanuję pod kątem turbo. To wymaga czasu. Dziś poszukiwałem lutownicy. Wygląda na to, że zadowoli mnie 936 od techrebal za 130 zł bez grosza.

Na koniec napiszę, że etap winuae już przeszedłem ale nie było tego czegoś, tego uczucia, tylko taka sztuczność.

PS. Dodam, że już zacząłem zarażać 16 bitami moje dzieci. A jeszcze 8 bitów muszę kupić bo kasety z grami nadal walają mi się w piwnicy. Niestety, komputera nie mam. Dawno temu sprzedałem, żałuję.
[#49] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@superbonio, post #46

Nie wystrzeliły. Już poprawione. Nadruk na płycie jest zły. Zawsze porównuje z fotkami starych, a tym razem nie sprawdziłem.
superbonio superspostrzegawczyOKOKOKOK

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 02:16:47 przez snifferman
[#50] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@SimonGK, post #47

Sprzęt piękny, ale nie wiem czy tantale to dobry pomysł w Amidze (polimery tak). Na wielu forach widziałem zdjęcia z tantalami po ekslozji w Amidze. Na anglojęzycznych forach raczej odradzają ich (tantali) stosowanie w Amidze.


Jak się je poprawnie założy, nie ma się czego bać - oczywiście pod warunkiem korzystania ze sprawnego zasilania ;). Na kilkadziesiąt recapów tylko raz zakładałem polimery, bo ktoś sobie tak wyraźnie zażyczył.
[#51] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Drakon, post #50

U mnie raz się zdażyło, że tantal siadł i zrobił zwarcie na lini +12v
Ale muszę was rozczarować-eksplozji nie było. Nawet nie było widać, że jest uszkodzony.
[#52] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #39

Adapter 2x CF IDE 44 PIN oraz taśma dotarły.

Zanim to podłączę chciałbym się z Wami skonsultować. Nie chcę spalić Amigi.

Pierwsze, co zaobserwowałem, to brak możliwości wetknięcia do końca kabla. przeszkadza jumper z jednej strony oraz pcb z drugiej strony. Ingerencja w kabelek mnie czeka.
Druga sprawa, który port CF powinienem wpierw obsadzić kartą? Możliwe, że to nie ma znaczenia ale wolę się upewnić.
Po trzecie, jumper powinien być na pozycji b (gdzie obecnie znajduje się jumper), jeżeli chcę aby system ruszył z adaptera? Czy to bardziej chodzi o ustawienie adaptera tak aby startowała karta bliżej złącza 44 pin?

[#53] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #52

Zworką ustawiasz która karta ma pierwsza startować - Twój wybór :)
A zamiast piłować taśmę lepiej ściąć kawałek pcb link
link
Ja do CD32 mam ustawione zworke tak link bo zależało mi aby karta od strony taśmy startowała pierwsza, jako główna

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 17:14:03 przez RokiS
[#54] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@RokiS, post #53

Ułamałem. Weszło. Dziękuję za fotki.
Też chcę aby 4GB CFka od strony taśmy była pierwsza. Tam będzie OS i może jakieś dane. Port po przeciwnej stronie na CF 512MB to taki backup na dane. Łatwiej jest manipulować.
[#55] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #1

Kolejny krok do perfekcji. Dzięki Giełdzie na ppa, a konkretnie, dzięki Jackowi, nowa karta rozszerzeń - A1208 została dziś zamontowana wewnątrz mojej A1200. Osiem Mega Bajtów pozwala na uruchomienie najbardziej wymagających WHDLoadów. Równolegle, do porównania, zamontowałem Amibiana na Raspberry Pi 3b i widzę, że moja Amiga odstaje. Ale i tak bardzo się cieszę, że udało mi się doprowadzić ją do obecnego stanu dzięki Waszej wiedzy i Waszej pomocy.

I co teraz? Jaki gotowy obraz wybrać? A może zbudować swój własny? Na razie wrzuciłem ClassicWB Lite i mu się przyglądam. Trochę kuleje moja wiedza z zakresu obsługi WB, ale staram się i daję radę.

Muszę tylko wyłączyć pykanie stacji DF0. Gdzieś tu widziałem do tego rozwiązanie.

A oto wynik z SysInfo oraz screen z intra gry:

[#56] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #55

Jest dużo programików usuwających cykanie stacji, często noszą nazwę nawiązującą do "noclick", w przypadku systemów 3.x najlepiej aby był to program Commodity. Poszukaj na Aminecie. http://aminet.net/search?query=noclick
Może być to również funkcja dodatkowa w programie typu megacommodity (commodity patchujący i ulepszający wiele funkcji systemu na raz). W czasach gdy A1200 była moim jedynym komputerem, używałem czegoś takiego, ale nazwy nie pamiętam. Jak ktoś rzuci nazwą, to na pewno będę wiedział czy to było to... i też sobie zainstaluję :)
PS. Możliwe że to było to http://aminet.net/package/util/cdity/MagicCX12, albo to http://aminet.net/package/util/cdity/MCP130 . Muszę zainstalować. Ale coś mi kołacze, że używałem MCP.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 19:32:30 przez wali7
[#57] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #55

Ja polecam sobie własny system postawić, wszystko od "zera" . I przyjemność konfiguracji i wiesz co masz zainstalowane :)
[#58] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@wali7, post #56

Ja bardziej od MCP wolałem lżejszy MultiCX2. :)
[#59] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@RokiS, post #57

Tak sądzę. Wiem, co mam, a zarazem więcej nauczę się.

Dziś zacząłem testować moje 3 joysticki QuickShot. Niestety, tylko jeden działa. Nici z co-opem ani z konkurencyjnymi grami. Zacząłem rozglądać się za retro joyem. Ceny kosmos. I tu trafiłem na adapter Ryś MK2. Wyprzedany. Po dłuższym zastanowieniu bardziej mnie przekonuje zakup adaptera, niż retro joystick. Mam kilka joypadów apollo (chyba też już są retro) podłączane pod port usb. Gdzie dostać Rysia? Może ktoś ma na zbyciu dwie sztuki?

A może da się jakoś łatwo podłączyć joypady usb do mojej Amigi?
[#60] Re: Co kupić do gołej Amigi 1200 aby cieszyć się nie tylko retro grami?

@Zetar, post #59

Jeśli chcesz wykorzystać przyciski (a nie te analogowe manipulatorki), to przeróbka jest bardzo prosta, chociaż związana z dewastacją pada. Po prostu kupujesz wtyczkę DB9 z obudową, odpowiedniej długości kabel 6-żyłowy i lutujesz. Trzeba rozłożyć pada, poprzecinać ścieżki prowadzące do mikrostyków i przylutować kabelki. Włączenie odpowiedniego kierunku i/lub fire to zwarcie odpowiedniego pinu do masy. Rozpiskę kabla znajdziesz chociażby w instrukcji amigi, a jeśli nie masz, to szukaj w google "Amiga joystick schematic diagram". To proste.
Te manipulatorki pewnie też dałoby się wykorzystać, ale tu trzeba trochę poeksperymentować.
Dorobienie autofire wymaga zrobienia prostego układu elektronicznego, ale autofire nie jest niezbędny.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem