kategoria: A500
[#1] Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku
Witam serdecznie!
Witam się tym postem po raz drugi z szacownymi użytkownikami, wielbicielami, a nawet maniakami chwalebnych Amig. Pewnie was to zaskoczy, ale ja nigdy nie byłem posiadaczem żadnej Amigi. Niestety nie było mi to dane, chociaż, biorąc pod uwagę mój rocznik (1980), to powinienem na C64 i Amidze zęby zjeść. Niestety, moi rodzice podjęli brzemienną w skutki decyzję, że uchronią swojego ukochanego syna, przed zgubnym wpływem nowoczesnej technologii i jedynym zaawansowanym urządzeniem w naszym domu był kalkulator Casio . Ja tymczasem wszedłem w posiadanie komputera, gdy celeron 466 kosztował coś około 400-500 cebulionów. Jednak, dzięki, pewnie niesamowitej osobowości, niemalże codziennie ktoś z klasy zapraszał mnie do siebie, żeby poprzerzucać razem trochę pikseli . Najczęściej miałem styczność z NES oraz z C64. Natomiast, gdy uczęszczałem już do liceum u mojego przyjaciela z parteru pojawiła się Amiga, ale ja już wtedy fascynowałem się komputerami IBM 386DX z pracowni w mojej szkole, gdzie mogłem nieco liznąć programowania, czy pracy z programami biurowymi i graficznymi.

No tak ale co to ma wspólnego z Amigą? Zapytacie. Ano, przechadzając się ostatnio w pobliskim parku podczas nienajlepszej pogody, zauważyłem opartą o kontener ze zużytą drobną elektroniką znajomych kształtów klawiaturę. SZOK!!! Ktoś wyrzucił na śmietnik Amigę, a obok karton z joystikiem, dyskietkami, a całość podpierał z drugiej strony kolorowy monitor Commodore. Nakryłem szybko moją nową, wspaniałą i drogą kurtką z membraną rannego pacjenta i natychmiast zorganizowałem akcję ratunkową. Moja żona była "wniebowzięta", a ponieważ nieco zmieniłem, swoje hobby i mniej teraz chodzę na ryby, a znacznie częściej, późnym wieczorem, kontroluję sytuację przy pobliskich kontenerach ze starą elektroniką, to moja luba codziennie klęka przed obrazkiem świętej Maryjki i modli się, żeby czasem jakiś znajomy, a już nie daj boże sąsiad, nie rozpoznał mnie w miejscach upatrzonych łowisk.

Ale wracam do meritum. Chociaż wybaczyć mi musicie ten przydługi wstęp. Musiałem się wytłumaczyć z moich przyszłych i pewnie bezsensownych pytań; po prostu "przyjaciółkę" zaczynam dopiero teraz poznawać i to z każdej strony.
Zanim uruchomiłem Amigę, to rozkręciłem obudowę, żeby sprawdzić stan elektroniki - chciałem mieć pewność, że nie jest mokra, nie ma śladów zwarć, oraz wylanych kondensatorów.

Konkrety: Amiga 500 z czerwoną diodą, płyta rev5, dodatkowa pamięć 512Kb i na tym rozszerzeniu jest bateria, która już zaczęła płakać. Chwilowo ten temat opanowałem, dokładnie wszystko neutralizując sokiem z cytryny (z buteleczki plastykowej ) i wymyłem alkoholem, a następnie zabezpieczyłem bezbarwnym lakierem do paznokci. Dlaczego? Bo nie mam chwilowo alternatywy, a bateria nadal jest sprawna i pokazuje 3,9v, a później po włączeniu i podładowaniu, nawet 4,1v. W okolicy baterii też nie ma elektroniki i bateria jest świetnie umieszczona w rogu płytki z dala od ważnej elektroniki. Tak więc bateria do wymiany, ale to już mam opanowane i znam następne kroki w tym kierunku.

Kolejna rzecz, to dyskietki. Po uruchomieniu sprzętu, ukazała mi się prawie biała plansza z napisem Workbench 1.2 oraz łapa z dyskietką. Niestety, po kilku dyskietkach stwierdziłem, że napęd nie zachowuje się jak należy i zamiast zgrzytnięć słyszę tylko trzy cyknięcia i tyle. Rozebrałem i po przyjrzeniu się stwierdziłem, że w tym syfie to i szop by uwił swoje gniazdo, a szyna po której latają głowice jest zapieczona. Wyczyściłem, naoliwiłem, wyregulowałem głowice, co by jedna była idealnie nad drugą i napęd ruszył ale... Nie udało się uruchomić żadnej ze 150 dyskietek . Oczywiście nie próbowałem każdej dyskietki, ale tylko te, które były pierwszymi z jakiś gier lub próbowałem gier jednodyskietkowych. Czasami pojawiały się napisy na czerwono "software failure...", czasami na niebieskim tle "Error validating disk...", czasami ekran w zielonym, czasami w różowym, a czasami w seledynowym kolorze. A czasami napis : Not a DOS disk in unit 0. Plus jest taki, że zawsze coś tam wyświetla, ale jak ją sprawdzić bez dyskietek lub z tymi co mam?


Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 20:25:30 przez Wyrwymiech
[#2] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku
[#3] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #1

Brawo za uratowanie, i szczęście że trafiło na Ciebie. Chociaż coraz mniej Amig ląduje na śmietniku, to pewnie mniejszy procent unika zmielenia, bo dla złomiarza czy menela nadzieja na odrobinę miedzi jest silniejsza.
Mam wrażenie że Amigi nie byly wyrzucane przez ich rzeczywistych użytkowników, bo tu jednak sentyment swoje robi, ale kiedy Ci uzytkownicy po roku 2000 dorośli i się wyprowadzili z domu, to ich mamy zaczęły swoje porządki.
Ja tak straciłem 2 kartony czasopism (w tym prawie wszystkie MA, Amigowce i C&A) i karton akcesoriów typu joysticki czy inne kable. Bo przez 5 lat te stare gazety się tylko kurzyły... Na szczęście sama Ami jakimś cudem się uratowała od pogromu i dzisiaj znowu rządzi.

A Amigi dużo bezpieczniejsze były u tych Amigowcow, którzy w krytycznych dla Ami latach 2000-2010 byli już ustatkowani i "na swoim".
[#4] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@vojo, post #3

Też tak mi się wydaje! Właściciele sprzedawali albo w pudełka i na strych, czy do piwnicy albo i do szafy. A masz może pomysł jak ją mogę sprawdzić? Czy starać kupić się jeszcze jakieś dyskietki, czy może coś muszę w niej wymienić?
[#5] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #4

Najlepiej wymienić stację dysków.
[#6] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #1

[#7] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #4

Poszukaj stacji Alps na Allegro, do 50 zł można kupić.
I szacun za sprawdzenie 150 dyskietek, ja po max 15 bym odpuścił tą stację :D
[#8] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@stachu100, post #5

Dotarł do mnie Gotek Mam też gry amigowe na pececie. Instrukcja tego sprzętu jest jednak lakoniczna. Kupiłem na eBay, sprzęt jest zaprogramowany, a zworka na pozycji S0 - czyli, chyba, podstawowa stacja. Instrukcja podaje, że mogę wybrać pomiędzy następującymi trybami: Native Mode (podany jest plik FF.CFG) , HxC Autoboot-Modus (podane są dwa pliki HXCSDFE.CFG oraz AUTOBOOT.HFE), Indexed Modus (tu znów jest podawany plik FF.CFG). czy mógłby mi ktoś rozjaśnić co to są za tryby i czym się różnią?
[#9] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #8

W Niemczech nawet poczta działa w niedzielę
[#10] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Hubez, post #9

Sąsiadka mi właśnie przyniosła, a wczoraj zostawił u niej kurier.
[#11] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #10

Pomoc z Gotekiem.

Dotarł do mnie Gotek. Mam też gry amigowe na pececie. Instrukcja tego sprzętu jest jednak lakoniczna. Kupiłem na eBay, sprzęt jest zaprogramowany, a zworka na pozycji S0 - czyli, chyba, podstawowa stacja. Instrukcja podaje, że mogę wybrać pomiędzy następującymi trybami: Native Mode (podany jest plik FF.CFG) , HxC Autoboot-Modus (podane są dwa pliki HXCSDFE.CFG oraz AUTOBOOT.HFE), Indexed Modus (tu znów jest podawany plik FF.CFG). czy mógłby mi ktoś rozjaśnić co to są za tryby i czym się różnią?
[#12] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #11

HxC to podobne do Goteka urządzenie, montowane wewnątrz, lub na zewnątrz Amigi, nie ma portu USB, tylko gniazdo karty SD. W HxC umieszcza się pliki obrazów dysków amigi na karcie SD. HxC nie używa formatu adf, tylko własny hfe, można ściągnąć pakiet programów (pod PC) które konwertują adf na hfe. Obok plików hfa musisz mieć na nośniku plik hxcsdfe.cfg i autoboot.hfe, pierwszy ustawia różne parametry działania urządzenia, drugi jest domyślnym obrazem dyskietki wczytywanym na dzień dobry. Autoboot.hfe wczytuje programik menu, gdzie wyświetla nazwy znalezionych na nośniku plików, za pomocą kursorów nawigujesz po nich i wybierasz który wczytasz (przycisk help wyświetla instrukcję), Amiga się resetuje i uruchamia z wybrana grą. Za pomocą przycisków na HxC możesz przełączać się między plikami z listy (tworzysz taką w programie na menu),czyli zmieniać dyskietki. Osobny przycisk pozwala na włączenie dyskietki autooboot (czyli po resecie wyświetlenie menu). Nie wiem jakie przyciski ma Gotek, bo go nie mam. Zapewne w trybie HxC robisz to co w HxC - USB sformatowany jako FAT, umieszczasz wspomniane pliki, wkładasz go do Goteka i uruchamiasz Amigę.
Nie wiem jak działają inne tryby Goteka. Wiem że Gotek potrafi wykorzystać niekonwertowane pliki adf (czym różni się od HxC).

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 12:18:17 przez wali7
[#13] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #11

Gotek domniemam z FlashFloppy? Jak go uruchamiasz bez pendrive`a to na wyświetlaczu pokazuje się FF?
Jaki masz tam wyświetlacz? Segmentowy czy oled? Daj fotke goteka od przodu, albo link do aukcji

Native- Możesz sobie wybrać dowolny obraz dyskietki używając przycisków na goteku lub pokrętla jesli je masz. Do tego musisz mieć przynajmniej OLED`a żeby widzieć nazwy plików

Indexed- Nazywasz pliki DSKA0000*.*, DSKA0001*.* i wtedy wybierasz między nimi

HxC Compatibility mode- zgrywasz pliki z HxC i używasz "menadżera" zapisanego pod slotem 0

Tutaj masz to opisane.
[#14] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@snifferman, post #13

Po uruchomieniu bez PenDrive wyświetla się F-F. Ten Gotek ma wyświetlacz segmentowy.

Właśnie trwa operacja pierwszego połączenia kapsuły załogowej SpaceX, wraz z załogą z ISS.
Polecam:
https://www.youtube.com/watch?v=bIZsnKGV8TE
Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 15:53:53 przez Wyrwymiech

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 16:00:29 przez Wyrwymiech
[#15] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@snifferman, post #13

Po uruchomieniu bez PenDrive wyświetla się F-F - ma segmentowy wyświetlacz.
Ok, Kolego. Powiedz mi proszę jak mam uruchomić jakąkolwiek grę przy pomocy tego goteka?
[#16] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #15

Jest tu ktoś, kto jest w stanie pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 17:42:51 przez Wyrwymiech
[#17] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #16

Nie mam Goteka (jak pisałem), mam HxC (który jest podobny i Gotek może działać na jego oprogramowaniu).
Test 0. Wrzuć na pena plik adf z grą, włóż do Goteka. Włącz Ami. Jeśli nie uda się, spróbuj ponaciskać przyciski. Jeśli to nic nie da, przejdź do testu 1 - poniżej.
Test 1. Wrzuć na pena pliki HXCSDFE.CFG i AUTOBOOT.HFA (mam nadzieję, że je masz), włóż pena do Goteka i odpal Amigę. Jeśli nic się nie stanie, spróbuj ponaciskać przyciski (może na wyświetlaczu pojawi się numer...), w każdym razie Ami powinna zacząć wczytywać program menu.
Test 2. Gdy się uda, spróbuj dorzucić jakiegoś adf, jeśli menu go wyświetli, spróbuj go wybrać (przypominam - przycisk help wyświetli instrukcję) i save&boot (chyba F10). Jeśli się udało, to poszukaj pakietu oprogramowania do HxC, tam jest program konwertujący z adf na hfe. Przekonwertuj tego adf na hfe, wrzuć na pena i reszta jak poprzednio.
Powinno działać w trybie native - czyli Test 0 :) https://youtu.be/f1Uj113Al7A?t=218


Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 18:02:04 przez wali7
[#18] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@wali7, post #17

No i kolego, niby nie masz Gotek ale coś pomogłeś. Udało się uruchomić planszę z grą Galaxy wars, ale jest problem: Mam wybrać pomiędzy: Press button for help oraz press any Key to play - to jakiś amigowy joke? OK! Niestety nie działa nic. Klikam przyciski, klikam myszkę, restartuję i startuję z podpiętym Joystikiem - klikam joystick i niestety nic się nie dzieje. Po naciśnięciu przycisku help pojawia się plansza z instrukcją do gry i tyle. ESC ją wyłącza.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 19:03:48 przez Wyrwymiech
[#19] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #18

Napewno podpioles do portu 2 joya ?
[#20] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #18

Cieszę się, że ruszyło. Po twoim poście stwierdziłem, że przyda mi się Gotek... porównam czy jest lepszy od HxC :) Już znalazłem aukcję na Ali.
Standardowo w Amidze do 1 portu joya podpięta jest myszka, a do drugiego joystick. Jeżeli gra prosi o naciśnięcie fire, to zazwyczaj dotyczy to joya w porcie 2 (bo tam zazwyczaj jest).
W grach 2 joystickowych oczywiście odpinasz myszkę i wpinasz drugiego joya. Możesz robić to przy włączonej Amidze, nic jej się nie stanie.
A masz sprawną klawiaturę? Resetuje Ami (to akurat nie jest kluczowe, bo w A500 amiga resetowana jest osobnym przewodem z klawiatury, więc reset może działać, a komputer może nie widzieć klawiatury)? Miga jeden raz capslock po resecie/włączeniu zasilania?
A, i jeszcze jedno - wymień sobie kickstart na 1.3 (powinien być do kupienia za grosze), bo na 1.2 nie wszystkie gry z pięćsetki ruszą, to bardzo stara wersja kickstartu. W A500 domyślny jest 1.3 i 99.99% gier wymaga właśnie jego. Oczywiście możesz zainstalować dowolny wyższy, z 3.1.4 włącznie, ale część gier odmówi działania.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 19:41:27 przez wali7
[#21] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@HOŁDYS, post #19

Chłopaki i tu mnie macie! Joy lub mysz zamiennie podpinałem do portu 1. Teraz zapinam sprzęt tak jak powinien być i próbuję jeszcze raz. Pliki ADF gier poskracałem do minimum i wgrałem, bez loadera czy innego pliku. OK. Próbuję jeszcze raz. Klawiatura działa,a przynajmniej kilka przycisków, tzn: klawisze Ai Ctrl, Esc, Help oraz Enter?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 19:44:13 przez Wyrwymiech
[#22] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #21

Ściągnij sobie stąd ADFa, będziesz mógł przetestować Ami, w tym klawiaturę.
[#23] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@wali7, post #20

Wgrałem na Gotek kilka gier: 1942, Aaargh, Alien Escape, Galaxy Fight, Galaxy Wars, Lancaster i Pacman. Udało uruchomić się: 1942, Galaxy Wars, Lancaster i Pacman. Wszystkie jednodyskietkowe. Gotek sam instaluje na Pendrive plik IMAGE_A.CFG. Amigę restartuję kombinacją klawiszy A,A oraz Ctrl. Co do wymiany kickstartu, to czy moja płyta przyjmnie nowy? mam płytę rev 5. i rozmyślałem już nad tym Cloanto 1.3.
[#24] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #23

Twoja Ami przyjmie każdą wersję kickstartu dla A500 (czyli od 1.x do 3.1.4).
[#25] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@wali7, post #24

Z tego co pamiętam do Rev5. wymiana kicka wymagła trochę więcej niż tylko wymiany układu.
trochę na ten temat
[#26] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@panti1801, post #22

Dzięki wielkie za ten link! Sprawdziłem już wszystko co mogłem. Klawiatura jest w pełni funkcjonalna, mysz oraz joystick też (aczkolwiek ten który był w pudełku jest pc-towy na gameport, ale taki z innego śmietnika działa - QuickShot I ). Poczytam teraz o wymianie Kick'a szeroki uśmiech. Wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych.
[#27] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@snifferman, post #25

hmmm, ale skoro działa z ROMem 1.2, to dlaczego miałaby nie działać z ROMem 1.3? Być może jakieś problemy są z EPROMem, ale nie słyszałem o problemach przy upgrade 1.2>1.3, nawet na starszych amigach
PS. Już wiem, nóżka 1 ROMu to A17, czyli linia adresowa niezbędna do obsłużenia więcej niż 256 kB ROM. Ale Kickstart 1.3, podobnie jak 1.2 to 256 kB, więc nic nie trzeba patchować. Opisaną przeróbkę trzeba wykonać przy kickach 512 kB, czyli od 2.0.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 21:00:08 przez wali7
[#28] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@snifferman, post #25

Zdaje się, że s problemy, gdybym chciał tę kość przeprogramować, ale myślałem o zakupie licencyjnego systemu wraz z kością. Chcę kupić sobie to Cloanto, tylko nie jestem pewien wersji.
[#29] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@Wyrwymiech, post #28

Oryginalnie w Ami jest ROM, więc go nie przeprogramujesz. Możesz użyć EPROMa, ale takiego zgodnego pinowo z ROMem (27C400). Cloanto sprzedaje kickstarty 3.1, nie słyszałem o firmowanych przez nich 1.3. Jeśli chcesz grać w gry z A500, to nie ma sensu kupować kickstartu 3.1, bo wiele gier przestanie działać.
Tu https://allegro.pl/oferta/kickstart-rom-1-3-a500-a2000-8180310650 kupisz kicka 1.3 do A500.
O tym, że przy wymianie 1.2 do 1.3 nie musisz robić żadnych przeróbek już pisałem.

Kupno 3.1 ma sens tylko wtedy (w aspekcie grania), jeśli planujesz do Amigi 500 kupić rozszerzenie pamięci fast, kontroler IDE i grać w gry z twardego dysku (pakiet WHDLoad). W innym przypadku nie ma to sensu.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 21:10:50 przez wali7
[#30] Re: Ratunek dla Amigi znalezionej na śmietniku

@wali7, post #12

Czy jakikolwiek z emulatorów stacji
dyskietek czyta obrazy oryginalnych
dyskietek w formacie sps?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 21:32:26 przez mmarcin2741
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem