kategoria: A500
[#31] Re: A500 [2020] co dalej

@softiron, post #12

Witam

wracam z najswiezszymi wiescmi, szwagier rozkrecil, przeczyscil mi "przyjaciolke" i mam tak ...

nr rewizji

model (symbole) Hk-6A-A03 - czyli domyslam sie, ze to rewizja 6 ?(poprawcie mnie jesli sie myle)

Jesli A wiec teraz to -rev6a ... Wicher 508i vs ACA500plus sluszniejsze zastosowanie?

Z tego co wiem to
1. Wicher 508i - Posiadam 1mb chip max i 512kb ram - wiec nawet jesli zainstaluje ta karte turbo to nie "wykorzystam" potencjalu tej karty - bo max 1mb chip - i to nie jest rev8 gdzie jest mozliwosc do 2mb ? Czy w takim razie oplaca sie inwestowac w Wichra? (jakie parametry bedzie miec moja amiga)

2. ACA500plus ma osobno wszystkie pamieci i parametry dla amigi - dolaczane z boku karty - poprawcie mnie jesli sie myle - w tym przypadku zalacze karte i nic sie nie bede martwic? (jakie parametry bedzie miala moja amiga?)

3. Gotek...No wlasnie, czy zwyczajnie nie zainstalowac tej stacji w obudowie i jako zewnetrzna ? Kablem na allegro jest - czy wtedy nie bedzie to kolidowalo ze stacja wewnetrzna (orginalna w amidze) - bede mogl zapisywac stany gry itp.

prosze pomozcie, doradzcie co wybrac w tym stanie rzeczy
[#32] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #31

To co dalej ?
[#33] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #32

@1 - a co za różnica? Pamięć chip jest dla chipsetu, ani jedno, ani drugie rozwiązanie (ani jakiekolwiek inne) tego faktu nie zmieni i tej pamięci ani nie powiększy, ani nie przyspieszy. Ale jeśli masz 1MB CHIP to spokojna twoja rozczochrana, znacząca większość tytułów korzystających z chipsetu i działających na OCS będzie śmigać.
@2 - instrukcja do ACA jest dostępna, wystarczy poczytać. Obie karty oferują fast ram, do karty 7bit trzeba 68k w plcc dołożyć. Pod względem prędkości wicher może być szybszy (z najszybszym modelem 68000), pod względem prostoty instalacji i obsługiwanych ficzerów ACA wychodzi delikatnie do przodu. Co chcesz to weź, nie ma większej różnicy, z obu będziesz zadowolony.
@3 - jeśli będzie jako DF1 to czemu miałaby kolidować? Trzeba pamiętać, że bez przeróbek, z kick1.3 nie da się zbootować z zewnętrznej stacji (goteka czy fizycznego flopa).
[#34] Re: A500 [2020] co dalej

@abcdef, post #33

ACA ma opcje boot selectora tez. Mozna zewnetrzna stacje/goteka ustawic jako DF0. Potem juz tylko x-copy na prawdziwa dyskietke i mozna pilowac :)
[#35] Re: A500 [2020] co dalej

@softiron, post #34

Ok dowiedziałem się wiele. Ale jeszcze bym poprosiłbym o wyjaśnienie chip ramu

Najlepsza do rozbudowy jest rev 8x lub Amiga 500+ z ta sama rewizja
Bo daje możliwość rozbudowy chip ramu do 2mb. Rewizje 6a czyli max 1mb
Co muszę zrobić aby rozbudować do 2mb? I czy warto?

Po zainstalowaniu ACA500plus i gdybym posiadał Amigę 500plus to ile będę miał wtedy chip ramu 2 Mb czy 1 Mb jak w rewizji 6?

Jak to jest zauważalne te 1mb chipu vs 2mb ? A amiga 1200 ma również max 2mb chipu?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 03:49:32 przez Playmoth
[#36] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #35

Więcej pamięci CHIP daje tylko tyle, że jest jej więcej, znikoma ilość gier wymaga 2MB CHIP. Nie można porównywać pamięci CHIP w A1200 VS CHIP w A500, w A1200 pamięć CHIP jest szybsza przynajmniej dwa razy, ilość pamięci CHIP nie ma znaczenia jeśli chodzi o wydajność, garstka gier wymaga więcej niż 1MB CHIP, ponieważ używa dużo danych graficznych, które nie mieszczą się w 1MB (Primal Rage), występuja także gry whdload, które wymagają 2MB CHIP, choć oryginał tego nie wymaga (Trolls).
[#37] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #31

Jeżeli jesteś zainteresowany kartą ACA 500 plus to obejrzy sobie filmy na YouTubie na kanale AmiJazda
link

Ja też zastanawiałem się nad wyborem między Wichrem a ACA
Wybór padł na ACA 500 plus a następnie dołożyłem ACA1221lc
[#38] Re: A500 [2020] co dalej

@PiotrekP83, post #37

Panowie troche odkurze temat ...

Dokupilem druga amige 500 ;) ale rev 8 a wlasciwie amige500+ (plyta glowna) a obudowa od a500 ;) w dobrym stanie za rozsadna cene.

Wybor padl na Wicher508i (mam male dzieci i ACA500plus by mi ja rozmontowaly).

Skoro to jest rev 8 to planuje wstawic 2mb chip - lotharek i :
a) czy Wicher 508i sie zmiesci z ta przejsciowka oraz kichstartem 3.1 (tez planuje wymienic)?
b) czy ciezko sie wstawia ten chip ram od lotharka (napisane jest ze trzeba lutowac i przestawiac, czy przecietne umiejetnosci lutowania i odsysania wystarcza?)

Jaka pamiec maksymalna jest zauwazalna w workbenchu 3.1 jesli np. uzyje tego Wichra i 32 gb microsd (oczywiscie bedzie adapter) to ile zobaczy system? Oraz czy dla laika jest trudna konfiguracja amigi (bootowanie wb z pamieci a nie z dyskietki oraz obsluga/sprawdzenie czy rzeczywiscie posiadam te 2mb chip (jesli wstawie ta przejsciowke od lotharka) ?)
[#39] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #38

Pamiętaj że jeszcze musisz dokupić procesor do Wichra.
[#40] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #38

(mam male dzieci i ACA500plus by mi ja rozmontowaly).


to może je zacznij wychowywać czy coś...
[#41] Re: A500 [2020] co dalej

@ingenic, post #40

processor na alliexpres to niewielki koszt, ale czy ktos wstawial ten chip 2mb (plytke) i karte wichra w a500 ? i czy to skomplikowane?
[#42] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #41

Kartę turbo bez problemu wsadzisz w a500, bo procesor jest w podstawce. Do podmiany wystarczy płaski śrubokręt.
Gorzej z chip ranem....
[#43] Re: A500 [2020] co dalej

@wali7, post #42

a jest sposob na wsadzenie chip ramu 2mb od lotharka i jednoczesnie wstawienie wichra 508i ?
[#44] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #43

Z wichrem i kickiem 3.1 może być problem, bo kicki obecnie sprzedawane mają wyższy układ i wicher może przez to krzywo siedzieć. Będzie działać, ale montaż będzie nie pewny. Riser by się przydał.

Co do lotharka, to ma wystające wyprowadzenia na przewody i znów bez risera do wichra, może to ze sobą kolidować. Także z riserem wszystko powinno sie bez problemu zmieścić.

Montaż 2MB wymaga wylutiwania oryginalnych układów pamięci. Lutownicą i odsysaczem będzie to trudne. Takim odsysaczem z w budowaną grzałką da się to zrobić. Bez lepszych narzędzi "twoja cierpliwość i opanowanie na próbe wystawione zostanie"
[#45] Re: A500 [2020] co dalej

@snifferman, post #44

A pokaż mi tego risera ;)
[#46] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #45

[#47] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #41

"processor na alliexpres to niewielki koszt"

tak tylko może od razu zaopatrz się w kilka, bo to loteria i wcale nie jest takie oczywiste, że każdy będzie działał @50mhz.
[#48] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #43

Jeśli chodzi o rozszerzenie chip RAM do 2 MB w A500 rev8, to wydaje mi się, że najrozsądniej jest zrobić "jak mama Commodore chciała", wtedy wszystko będzie działać jak trzeba i będzie się mieścić.
Największym problemem jest bowiem (co już ktoś napisał) wylutowanie starych kości RAM. Nie jest to jakaś czarna magia, wielu ludzi to robi (ja też to robiłem kilka razy), niemniej jednak jeśli nie masz wielkiej wprawy w lutowaniu może się skończyć nawet uszkodzeniem laminatu/przelotek. Stąd radzę zrobić tak:
1. Jeśli masz płytę rev8 w konfiguracji A500, to masz 0,5 MB chip RAM w czterech kosciach, musisz więc rozszerzyć do 1 MB poprzez dolutowanie kolejnych czterech kości (plus demultiplexer za 2 zł) i ustawienie zworek jak w standardowej A500+. Opcjonalnie możesz dolutować RTC (zegar podtrzymywany bateryjnie) i drobnicę wokół niego.
Jeśli masz płytę rev8 w konfiguracji A500+, wtedy masz 1 MB w ośmiu kościach i RTC na płycie, nie musisz już nic lutować. Teraz trzeba...
2. Dokupić rozszerzenie o 1 MB "pod klapkę" dla A500+. Można szukać po Allegro starych kart, ostatnio pojawiły się też nowe konstrukcje, w tym także do samodzielnego złożenia.
Jako efekt finalny masz 2 MB chip RAM, żadnych nakładek i podwyższeń układów, jest miejsce na każde możliwe rozszerzenie (np. Wicher). Do tego jest niedrogo.

PS. Robiłem zarówno 2 MB chip ram na piggyback moda, jak również na 4 kościach SOJ ze starego SIMMA. To co radzę wydaje mi się najsensowniejsze i najbardziej perspektywistyczne (w rozumieniu dalszej rozbudowy A500).
[#49] Re: A500 [2020] co dalej

@wali7, post #48

Mam piggyback w A500 rev 8, nie koliduje ani z Wichrem ani z Vampire. Polecam.

Zdjecie podobnego moda z innego watku:


Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 18:37:01 przez twardy
[#50] Re: A500 [2020] co dalej

@twardy, post #49

To akurat zdjęcie mojej A500 :)
Potwierdzam, nie koliduje. Ale w opisanej sytuacji rozwiązanie 1 MB onboard + 1 MB pod klapką wydaje mi się optymalne. W kwestii ostatecznego efektu, trudności wykonania i kosztów.

PS. A w tej Ami ze zdjęcia to tego trochę jest: nie tylko 2 MB chip ram onboard, ale także CDTV-IDE-8MB (czy jak się nazywa to rozszerzenie) i Indivision ECS. I wszystko się zamyka. Gdybym jednak miał robić jeszcze raz, to zrobiłbym jak opisałem, tym bardziej, że znalazłem na githubie opis rozszerzenia ram pod klapkę, gdzie podpięty jest Raspberry Pi w charakterze koprocesora do zadań specjalnych.... ciekawy bajer.


Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 19:27:32 przez wali7
[#51] Re: A500 [2020] co dalej

@wali7, post #50

A.możesz podac linka? Mże bym sobie zmontował :)
[#52] Re: A500 [2020] co dalej

@wiewiorpl, post #51

To chyba to: https://github.com/niklasekstrom/a314

I teraz pytanie - czy rozwiązanie z 2MB chipu na płycie wyłączające możliwość rozszerzania 'pod klapkę' pozwoli na użycie A314?
[#53] Re: A500 [2020] co dalej

@watman, post #52

Tak, to jest to.
Nie sądzę aby 2 MB chip RAM onboard pozwalało na użycie tego ustrojstwa, bowiem gdy masz 2 MB onboard, pamięć na płycie koliduje z urządzeniem "pod klapką".
[#54] Re: A500 [2020] co dalej

@wali7, post #53

no wlasnie tego sie obawialem...
[#55] Re: A500 [2020] co dalej

@watman, post #54

Toć właśnie dlatego proponuję rozszerzenie do 1 MB onboard i kolejne 1 MB "pod klapką". Wtedy ustrojstwa w rodzaju opisanej zabawki powinny normalnie działać. Co więcej, nic nie trzeba wylutowywać (nie cierpię wylutowywać scalaków DIP), ani nalutowywać (nie jest aż tak źle, ale nalutowanie scalaków "na barana" może nastręczyć problemy komuś kto nie jest zbyt biegły w lutowaniu). Nic nie jest wyżej, nie trzeba zakładać żadnych podstawek, czy dodatkowych kabelków. Rozwiązania zgodne z zamysłami projektantów sprzętu zazwyczaj są najmniej problematyczne.
[#56] Re: A500 [2020] co dalej

@wali7, post #55

Ja zrobiłem 2MB na czterech kościach, przed zimą działało, po zimie zielony ekran. Trzeba zimnych lutów szukać.
[#57] Re: A500 [2020] co dalej

@wali7, post #55

1. Dobra a jest różnica pomiędzy wstawieniem bezpośrednio 2mb chip z przejściówka od lotharka a jeżeli ustawieniem jak pisaliście (1mb jest standardowo na płycie (mam płytę od a500+) oraz dorzucenie 1mb pod klapka?

2. Gdzie procesor (50mhz aby taktowanie znaleźć, pisał ktoś by kilka kupić) i konwenter (ide—>karta sd) oraz kickstart 3.14 (najlepszy do wicherka 508i)znaleźć ?

3. Jaka maksymalna pamięć jest widzialna w workbenchu? (Jak się użyje wicher508i Słyszałem ze max 4gb? Są sposoby by zwiększyć pamięć - planowalbym poinstalowac wszystkie gierki by chodziły z dysku (whdload))
[#58] Re: A500 [2020] co dalej

@wali7, post #55

usunac nie moge drugi raz tego samego watku ;/

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 03:02:56 przez Playmoth
[#59] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #57

Znalazlem na aledrogo cos takiego pamiec

czy to jest wspomniana pamiec pod klapka? Wsadze to do mojej amigi (mam a500+) i uzyskam 2mb pamieci chip ?

i czy ta pamiec sie rozni od pamieci bezposrednio uzyskanej 2mb na plycie glownej (lotharek) ?
[#60] Re: A500 [2020] co dalej

@Playmoth, post #59

Tak, to jest taka pamięć. Jeżeli masz A500+ z 1 MB chip RAM na płycie, to po wsadzeniu tej karty będziesz miał 2 MB. Niczym się to nie różni od pamięci zamontowanej w całości onboard np. tej od Lotharka.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem