kategoria: A2000/A3000
[#1] Adapter stacji dyskietek a stacja 5,25
Na znanych portalach i nie tylko są adaptery stacji dyskietek. Może wiecie czy taki adapter zadziała ze stacją 5,25 i będzie ją mógł obsługiwać tak jak amigową? Łącznie z tym, że taką stację da się podłączyć do karty bridgeboard zainstalowanej A2000 i wykorzystać pod jakimś oprogramowaniem do dyskietek nie tylko w formacie Amigi(także CP/M itp.)

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 11:00:10 przez pgru2

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 11:00:34 przez pgru2
[#2] Re: Adapter stacji dyskietek a stacja 5,25

@pgru2, post #1

Te adaptery dostępne na portalach aukcyjnych działają tylko ze stacjami 3.5".
5.25" wymagają więcej przeróbek, temat był poruszany: link
[#3] Re: Adapter stacji dyskietek a stacja 5,25

@SimonGK, post #2

Dziękuję za odpowiedź.

Ale w tym wątku pada stwierdzenie:
"
Stacja 5,25" od PC działa w tym samym standardzie co 3,5" i da sie ja podpiąć ale poprzez odpowiedni interfejs. Kilka lat temu walczyłem z tematem stacji 5,25" i nawet kilka sztuk udało sie przystosować ta, ze działały z dyskietkami HD. Oczywiście daje sie zapisać tylko 880 KB. Tak jak w przypadku stacji 3,5" od PC tak i 5,25" nie wszystkie chcą współpracowac z Amiga. Jedne modele wymagają więcej przeróbek a inne mniej. W Twoim przypadku nie mam technikala do tego modelu stacji. Jeśli znajdę w necie to Ci napisze czy warto próbować ja przerabiać. "

Z jednej strony jest napisane, że stacja powinna działać tak jak 3,5 - czyli jeśli interfejs obsługuje stacje 3,5 bez przeróbki to powinno zadziałać. Jest rzeczywiście wspomniane o przeróbkach, ale nie wiem czy przeróbki są wymagane tak samo jak do 3,5, czyli stacja działa bez interfejsu z przeróbkami(w zależności od modelu), a do interfejsu można podłączać bez przeróbek?
[#4] Re: Adapter stacji dyskietek a stacja 5,25

@pgru2, post #3

Też interesowałem się podłączeniem stacji 5.25" ale dałem sobie na spokój. Wymagane są wewnętrzne przeróbki. Jeden z kolegów z forum dał mi taka odpowiedź:
Ogólnie dla stacji 5,25” trzeba ustawić napęd na DS0 prędkość obrotu dyskietki na 300RPM.

Sygnał Ready zanegowany podać na pin 34 i sygnał DiskChange zanegowany na pin 2.

Zworki J1 i J2 interfejsu zwarte 2 i 3.

DS0 ustawisz zworką.

Prędkość 300 RPM ustala stan wysoki na pinie nr 5 złącza PJ6.

Sygnał Ready też ustawisz zworką.

Drobny problem to sygnał DiskChange bo trzeba sprawdzić jaki jest kontroler na płycie i z manuala wyciągnąć sygnał z odpowiedniej nóżki i go zanegować prostym inwerterem i podać na pin 2 złącza.

Najlepiej z Amigą pracują stacje TEAC FD-55GFR 149-U


Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 14:02:29 przez SimonGK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem