kategoria: A1200
[#1] Problem z kartami CF
Dzień dobry,
wczoraj zamontowałem sobie scandoubler MK3 i musiałem pożegnać się z dyskiem 2,5".
Przeprosiłem się z kartami CF. Problem w tym, że miałem gotowe systemy na dwóch kartach CF i na obu są jakieś bad sectory. Czym to może być spowodowane? Raz normalnie się system bootował, bez problemu. Potem z błędami. Teraz mam taką sytuację, że partycja DH0 jest NDOS. Najdziwniejsze jest to, że to obie karty tak mają. Karty to SanDisk Extreme 2GB i 4GB. Próbowałem zmienić zasilacz, ale jest to samo. Czy karty leżąc w szufladzie mogły się popsuć? A może to adapter?
Pozdrawiam
[#2] Re: Problem z kartami CF

@Jield, post #1

może to spr
MaxTransfer
[#3] Re: Problem z kartami CF

@Cezarykl, post #2

Sprawdzałem. Miałem ffffff ale zmieniłem na 1fe00. Nie pomogło.
[#4] Re: Problem z kartami CF

@Jield, post #3

U mnie też się cuda działy do czasu zmiany max transfer, a potem jeszcze wyczyszczenia podstawki pod układem kontrolera - w moim przypadku WD33C93. Po wyjęciu układu nie było widać podstawki - była cienka warstwa szarości. Co ciekawe przy pracy z dyskiem takich szopek nie pamiętam.

Nie wiem na jakiej Amidze Ty pracujesz. Zakładając A1200 to przy montażu powierzchniowym raczej problemu ze stykiem być nie powinno.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 11:49:18 przez Rafał A-3000
[#5] Re: Problem z kartami CF

@Jield, post #3

w miedzyczasie przez zly maxtransfer mogles sobie juz pouszkadzac dane na karcie. najlepiej byloby je sprawdzic pod winuae i zrobic backup... dobry moment w zainwestowanie w karty chociaz 16gb :)
[#6] Re: Problem z kartami CF

@juen, post #5

Próbowałem jeszcze od nowa przygotować kartę ale HDTools jej nie rozpoznaje przy wciśnięciu Read Configuration. Nie wiem czy to problem kicka i sysyemu 3.1, ale karty do 4GB powinien czytać. Ewentualnie spróbuję jeszcze pod windowsem sformatować kartę.
[#7] Re: Problem z kartami CF

@Jield, post #6

powaznie radze olac tak mala karte, zwlaszcza ze swoje juz przeszla, po co sie meczyc tylko z 4gb?

aktualnie karty sa tak tanie, ze do swoich sprzetow kupuje 64sd/128gb SD, za grosze mozna kupic przejsciowke CF->SD jesli bardzo chcesz uzywac swojego adaptera CF (np na aca500plus nie ma i tak innego wyjscia...)
[#8] Re: Problem z kartami CF

@juen, post #7

No zastanawiam się właśnie nad przejściem na kartę SD.

Dziwne, bo odczytało mi konfigurację jako SanDiwk. Coś jest nie tak. Po skonfigurowaniu od nowa dysku, ustawieniu partycji i zapisaniu, po restarcie nie ma nic i muszę od nowa konfigurować.
[#9] Re: Problem z kartami CF

@Jield, post #8

Może jednak coś z kontrolerem / pinami jest nie tak w Ami? Co do kart CF czy SD ważny jest odpowiedni MaxTransfer ale również wersja kicka i filesystem jak i również wersja systemu operacyjnego szczególnie na dużych kart. Nowa wersja scsi.device wręcz konieczna przy kicku 3.0 i 3.1. Bezpiecznie jest także tworzyć partycję systemową bardzo małej wielkości - nie przekraczać 500 MB.

WB 3.1.4 Hyperionu wprowadza poprawki kompleksowe jeśli chodzi o obsługę dysków i kart.

Do tego zmieniamy filesystem na PFS3 i problemy z dyskami praktycznie znikają. Wada to większe zużycie pamięci w stosunku do FFS na bufory więc fajnie by było mieć jakąś dodatkową pamięć FAST.
[#10] Re: Problem z kartami CF

@pong777, post #9

Bezpiecznie jest także tworzyć partycję systemową bardzo małej wielkości - nie przekraczać 500 MB.


Dokładnie OK
[#11] Re: Problem z kartami CF

@BULI, post #10

No DH0 zrobiłem na 512mb z tym, że raczej stawiałbym na kratę CF albo kontroler, bo dysk 2,5" działa ok. Ewentualnie znacie jakiś program do testowania dysku? DiskSlav to potrafi?
[#12] Re: Problem z kartami CF

@Jield, post #11

Pod windowsem tylko calkowicie kasujesz dysk. Nie formatujesz, ani tym bardziej nie robisz partycji. Po wykasowaniu dysku klikasz opcje ppdgkadu plikow, jesli pliki zostaly to jasujesz je recznie i ponownie kasujesz calkowicie dysk.
[#13] Re: Problem z kartami CF

@Stoopi, post #12

Pod Windowsem to jeszcze
diskpart clean
przed użyciem karty w Amidze i/lub WinUAE.
[#14] Re: Problem z kartami CF

@Jield, post #1

dlaczego musiałeś pożegnać dysk 2,5? po zainstalowaniu MK3 nałozyłem metalową osłonę i miejsca było tyle co wcześniej. Chodzi o otwory na sanki? wydawało mi się ze nie były zasłonięte..
[#15] Re: Problem z kartami CF

@mateusz_s, post #14

Sanki się nie mieszczą. Owszem, otwory nie są zasłonięte, ale nie włożę sanek, bo leżą na scandoublerze.
[#16] Re: Problem z kartami CF

@Jield, post #3

Ewentualnie możesz spróbować 0xFE00. Na EAB był taki temat http://eab.abime.net/showthread.php?t=45491
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem