kategoria: Sprzęt
[#61] Re: Kondensatory tantalowe

@orila, post #57

Użyć chyba można, ale czy będzie to prościej, to bardziej kwestia dyskusyjna podlegająca pod subiektywną opinię jako że, należałoby dorobić do takiego zasilacza sobie wtyczki i opcjonalnie obudowę, Mean-Well po prostu wkładasz do oryginalnej obudowy zasilacza od Amigi, o ile masz ten nie zalany żywicą. Słyszałem jeszcze o zasilaczach CISCO, które mają dobre opinie, ich cena poszybowała w górę, gdy się okazało, że można je stosować do Amigi, tak gdzieś z 15zł na 50.
[#62] Re: Kondensatory tantalowe

@WyciorX, post #61

SFX tez wkładasz do obudowy zasilacza.
link
[#63] Re: Kondensatory tantalowe

@orila, post #62

Ale jak już krashan wyjaśnił, Mean-well lepiej nadają się do Amigi. +5, +12 i -12V z lepszą od oryginalnej wydajnością, do tego stabilizacja używająca 5V, a nie 3.3V które w Amidze jest nieobciążone.
Ja mam dwa i sobie chwalę. To nie są zasilacze do LED, tylko porządne zasilacze przemysłowe.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 07:33:40 przez wali7
[#64] Re: Kondensatory tantalowe

@wali7, post #63

Który konkretnie model polecasz?
[#65] Re: Kondensatory tantalowe

@orila, post #64

Tu w opisie filmu są podane dwa polecane modele: link
[#66] Re: Kondensatory tantalowe

@WyciorX, post #61

Nie wiem czy to jednostkowa sytuacja, ale kupiłem kiedyś CISCO i bardzo szybko wróciłem do oryginalnego zasilacza. Pod CISCO, dźwięk kaszanił się okropnie, nie dało się tego słuchać.

Taki model:


Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 10:16:03 przez AmiClassic
[#67] Re: Kondensatory tantalowe

@orila, post #64

Zależy do której Amigi. Do GBA1000 używam RT-65A, bo komputer ten wymaga napięć jak A1000 (+5, -5 i +12V), do A500/A1200 używam RT-65B (+5, +12 i -12V - odpowiednio 5, 2.8 i 0.5A).
Jak teraz patrzę na katalog ich nowych produktów, to fajne są z serii RQ, np. RQ-65B, które są uniwersalne, bo mają wszystkie napięcia do moich Amig (+5, -5, +12 i -12V). Na Allegro są obecnie dwa zasilacze z tej serii, jeden większy, a drugi mniejszy, oba silniejsze od oryginalnych do małych Amig:
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-5v-12v-5v-12v-80w-mean-well-rq-85b-8285087449
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-5v-12v-5v-12v-45w-mean-well-rq-50b-9704809591

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 12:16:24 przez wali7
[#68] Re: Kondensatory tantalowe

@wali7, post #67

Modele zabudowane, r, trudniej włożyć do
obudowy, ponieważ są przystosowane
do wsunięcia na szynę.

Otwarte modele można zamontować
w obudowie kupnej lub oryginalnej
za pomocą dystansów.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 15:22:03 przez mmarcin2741
[#69] Re: Kondensatory tantalowe

@mmarcin2741, post #68

Prawda, miałem też kiedyś taki otwarty, odpowiednik RT-65B, dałem go do obudowy od oryginalnego zasilacza. Ale sprzedałem i nie mam :)
[#70] Re: Kondensatory tantalowe

@eraser, post #1

Podepne sie pod watek.
Mam inne pytanie: w kartach katalogowych kondensatorow elektrolitycznych jest podany "czas zycia".
Jednak jest on wg mnie bardzo niski bo wynosi ok. 2000-5000h. Czy to znaczy ze po roku sredniego uzywania takiego kondensatora nalezy go wymienic?
[#71] Re: Kondensatory tantalowe

@Phibrizzo, post #70

W maksymalnej temperaturze, czyli np. w 85 czy 105 stopniach. Rzadko kiedy kondensator pracuje cały czas w takich warunkach więc jego "czas życia" znacznie się wydłuża.
[#72] Re: Kondensatory tantalowe

@Phibrizzo, post #70

Nie. Podawana żywotność to typowa długość gdy kondensator wykazuje nominalną charakterystykę (esr, pojemność) dla 1. max. temperatury roboczej, 2. max prądu tętnień
Jeśli pracujemy w niższej temperaturze i z mniejszym prądem to kondensator ma żywotność zdecydowanie dłuższą.

Niemniej - wiele starych sprzętów, szczególnie w obwodach przetwornic impulsowych, ma ewidentnie te capsy wyrypane ;) Częstym efektem jest to, że urządzenie ma problem ze startem "na zimno", a jak wystartuje to już działa w miarę ok (przez jakiś czas, później się restartuje albo psuje na amen).

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 20:55:50 przez abcdef
[#73] Re: Kondensatory tantalowe

@Phibrizzo, post #70

No nie po roku ale 7- 8 lat powinien być wymieniony . Podany czas użytkowania jest wartością średnią powyżej której kondensator traci parametry. Oczywiście teoretycznie . Wątek "zatracił" swój podstawowy temat. To pozwolę sobie kilka słów dodać . To jest jakieś szaleństwo co tu się wypisuje jakby tak kondensatory tantalowe się paliły i wybuchały : to 95 procent serwerów i ich przetwornicy już dawno by wybuchło, nie wspomnę o kartach graficznych , komputerach , czy elektronice samochodowej, a nawet telefony komórkowe . Każdy element elektroniczny ma swoje nie przekraczalne parametry i kropka jak je się przekroczy - to się dymi i tyle . Tantale są dość drogie w produkcji dlatego gdzie można są zastępowane przez inny typ kondensatora jednak po przez mała indukcje własną są stosowane szeroko w sprzęcie elektronicznym czy komuś się to podoba czy nie .
[#74] Re: Kondensatory tantalowe

@Dziadziomiecio, post #73

No właśnie problem z tym, że tantale są zdecydowanie bardziej wrażliwe na przekroczenie tych parametrów niż aluminiowy :) A zepsuć to się może nawet caps mlcc.
[#75] Re: Kondensatory tantalowe

@Phibrizzo, post #70

Obniżenie temperatury o każde 10 stopni
podwaja długość życia kondensatora.
Przykład: 105 stopni 2000 godzin, przy 95
stopniach długość życia wyniesie
już 4000 godzin itd.

Temperatura w obudowie amigi nie mierzyłem,
około 40 stopni pewnie będzie, to taki
kondensator powinien spokojnie pracować
ponad 100 tys. godzin, co daje 11 lat pracy
bez przerwy.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 21:58:04 przez mmarcin2741
[#76] Re: Kondensatory tantalowe

@mmarcin2741, post #75

Pierwszy raz słyszę aby to tak działało. Ta temperatura ma związek z temperaturą wrzenia elektrolitu.
[#77] Re: Kondensatory tantalowe

@Dziadziomiecio, post #76

Pierwszy raz słyszę aby to tak działało.

Zawsze jest ten pierwszy raz.

[#78] Re: Kondensatory tantalowe

@Dziadziomiecio, post #76

Pierwszy raz słyszę aby to tak działało.
Można to znaleźć np. w kartach katalogowych kondensatorów elektrolitycznych Samsunga.
[#79] Re: Kondensatory tantalowe

@Krashan, post #78

Ja mam tantale w prawie wszystkich amigach jakie posiadam. Poza paroma A500, których jeszcze nie ruszyłem. Mam je nawet w A500+. Kupuje zawsze z pewnego źródła i z możliwie największym zapasem V, który gabarytowo się zmieści.

Dla mnie największy plus, to bezpieczeństwo przechowywania. Elektrolity mogą stracić szczelność leżąc w szafie.

Podejrzewam, że większość "wybuchowej grozy" tantali spowodowana jest raczej kiepską jakością dalekowschodnich egzemplarzy niż rzeczywistymi słabymi punktami tej technologii.
Sam miałem dwa razy problem ze zwarciem w kondensatorze i oba pochodziły z "szemranego" źródła


Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 13:59:12 przez snifferman
[#80] Re: Kondensatory tantalowe

@snifferman, post #79

Zielona mata z holenderskiego Action???
🤣🤣🤣

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 17:38:41 przez ak47
[#81] Re: Kondensatory tantalowe

@ak47, post #80

Ta mała z Action w DE. Duża zamawiana na Ebay
[#82] Re: Kondensatory tantalowe

@snifferman, post #79

+1
[#83] Re: Kondensatory tantalowe

@abcdef, post #74

[#84] Re: Kondensatory tantalowe

@snifferman, post #83

I tak wszystkie firmy produkują w Chinach, także
oni wyprodukują taką jakość, jaką sobie życzy
klient. A że wszyscy chcą jak najtaniej, to i ga-
śnice z Chin też się dostarczy. Gaśnica za 5zł
chyba się nie zapali
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem