kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon
Zainstalowałem kickstart 3.1.4 - zainstalowałem wb 3.1.4 i mam 1 problem z ToolsDaemon'em. Próbowałem już wszystkich wersji ToolsDaemon'a - spaczowałem poprawnie program i resztę - te z nazwami .new zamieniłem na poprawne nazwy i skasowałem stare wersje ale dalej jest to samo :w menu - jak wybieram sobie np. file master to okienka z programami i grami u gory na belce wszystko wygląda na nowej i starej wersji tak samo ale po wybraniu czegoś nic się nie odpala a dodatkowo zawiesza dziwnie amigę bo nie można już kliknąć na żadną ikonkę w WB (cały system działa dalej poprawnie - załóżmy że leci muzyka i inne procesy w tle chodzą - ewidentnie TD blokuje i spowalnia trochę sprzęt bo myśli nad czymś po wybraniu z menu jakiegoś działania ale nic więcej dalej nie można zrobić.
Podmieniałem już te z L: td-handlery libsy nowe i stare i jedynie co mi się udało zrobić żeby działała poprawnie stara wersja TD 2.1a to jak dałem do WB Startup nakładkę na menu o nazwie magic menu (takie co trochę poprawia wygląd menu na belce u góry lub można wywołać menu wb pod prawym klawiszem w dowolnym miejscu na ekranie. I z tym działa wszystko poprawnie na starej wersji TD a na nowej spaczowanej rypie się nawet z tym magic menu.

Walczę z tym już drugi dzień i w sumie mam dosyć : / ale chce to zrobić bez tego magic menu, bo chodzi o to że potrzebne mi więcej ramu i jedyne co chce mieć odpalone to sam TD - nie potrzebne mi jakieś wodotryski i tylko poprawne szybkie działanie systemu.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 19:32:58 przez KoFi
[#2] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #1

Jak zrobisz taki wpis to Ci otwiera okienko shella? Tam masz do wyboru albo odpalanie z CLI albo w WB. Sprawdź czy Ci to działa, bo jak tak to znaczy, że może coś ze ścieżkami masz nie tak. Czy w rozwijanym menu masz opcję Tools=>ToolsPrefs?

[#3] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@Jield, post #2

Więc tak:
zrobiłem tak jak mi napisałeś - toolprefs otwiera się normalnie z paska u góry.
I w sumie przez przypadek odkryłem coś. Bo zrobiłem ten shell (choć miałem newcli wcześniej w innej zakładce) i zapisałem. Wybrałem shell i zatrybiło normalnie. Jeszcze kilka programów odpaliłem i wszystko normalnie działa. Ale jak zrobiłem reset i wybieram sobie shell to klops - dalej to samo - ma ka bra - wybieram coś z menu i nic - stoi i nie można kliknąć już w nic - z ikonek.
Co odkryłem? Jak wybieram po resecie toolprefs z paska i wystarczy że on się tylko wczyta - to później jak dam save bez zmian nawet to programy odpalają się bez problemu wszystkie z menu.
Nie wiem jak to rozwiązać teraz - widać że toolprefs nie jest wczytany na początku odpalenia głównego programu TD i TD ma chyba jakieś problemy z tego powodu. Może dlatego właśnie magic menu jak odpale z TD na starcie to zatrybiało bez blędów bo jakoś odpalało w ukryciu też toolprefs (takie moje gdybanie już).
Nie wiem może odpalać chamsko w lini startup lub wb startup toolprefs >NIL: zeby nie wyłaziło to okno wcale ale żeby było raz odpalone. ale kombinacja
[#4] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #3

Instalowałeś to przez instalator czy kopiowałeś ręcznie? Po kliknięciu na Save powinno się zapisać do S:ToolsDaemon.menu. Zobacz czy masz taki plik. Może masz jakiś problem z zapisem konfiguracji? Odpal może SnoopDosa i zobacz czy się zapisuje poprawnie.

[#5] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@Jield, post #4

Oj ja w amigowych tematach tkwię od lat 90tych. Instalowałem normalnie i ręcznie - nic to nie daje. Plik ten rzecz jasna jest w S. Robiłem nawet małe testy z nowym plikiem pustym i tworzeniem 1 skrótu i tak i tak nic to nie pomagało.
Jaką masz wersję regtools.library?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 23:06:41 przez KoFi
[#6] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #5

reqtools.library mam w wersji 39.3. Korzystasz z karty CF/SD czy z dysku twardego? Jak masz partycje skonfigurowane?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 23:12:22 przez Jield
[#7] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@Jield, post #6

CF 8gb FFS 46.13 Maks transfer 1fe00 - ale wszystko inne chodzi normalnie - i wyczytałem że ludzie też mieli problemy z TD na nowszych OS.
https://www.ppa.pl/forum/amiga/2498/tools-daemon-couldn-t-find-workbench-window
Tu kolejna makabra - koledze TD nie działa z MM - a u mnie TD właśnie działa poprawnie tylko z MM - ale cyrk!
[#8] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #7

Masz wgrany update do 3.1.4? Sam mam 3.1.4, TD i MM i nie zauważyłem żadnych problemów. Ale w MM mam ustawione tylko menu na belce górnej.
[#9] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@Jield, post #8

nie mam wgranego update'u - czysty 3.1.4 jest. A jak mam TD i MM to obojętnie czy tylko na belce czy w wybranym miejscu działa wszystko OK. Ale nie chce mieć MM tylko sam TD - a zobacz czy bez MM u ciebie działa poprawnie TD : ) może będzie dokładnie to samo co u mnie jak bez MM będzie.
[#10] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #9

Ale nie chce mieć MM tylko sam TD...

ToolsDaemon 2.1a bez MM zawiesza system przy próbie uruchomienia czegokolwiek z jego menu.
Na czystym OS 3.1.4 po spatch'owaniu do 2.2 działa jak najbardziej poprawnie bez MM.
Nie wiem dlaczego nie chcesz MM, ale OK.

Jeśli spatch'owałeś wersję 2.1a do 2.2 i nadal nie działa, to mogą być dwie przyczyny:
- źle spatch'owałeś pliki
- dobrze spatch'owałeś, ale usunąłeś stare pliki a nowe skopiowałeś z .new w nazwie

PS. Gdyby źle się spatch'owały, to spróbuj użyć tych plików: link

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 03:38:07 przez AmiClassic
1
[#11] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #9

U mnie działa bez MagicMenu tak samo. Może faktycznie źle spatchowałeś. Sprawdź pliki od @AmiClassic. U mnie rozmiary plików są takie same jak w paczce od niego.
[#12] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@AmiClassic, post #10

Więc tak:
sprawdziłem te pliki od ciebie i mam identyczne. Objawy tych spaczowanych są takie:
uruchamiam wb - wszystko się ładuje ale jak załaduje TD to myśli z 12-15 sekund nad tym czymś i niby działa ale to nie jest to - system jest jakiś cały zmulony - widać to jak robię coś innego na filemasterze czy otwieram ikonki to wolniej się one pokazują niż bez TD.
Na starym nie paczowanym TD tak nie ma - tyle że nie da się na starym odpalić z menu programów (trzeba najpierw odpalić z menu ToolPrefs (to się akurat odpala normalnie) później zapisać lub nawet Cancel dać i później wszystko już śmiga jak powinno w TD. (to ciekawe ogólnie). I wszystko to co tu napisałem jest bez użycia Magic Menu i bez niczego innego w WBstartup'ie. Będe musiał coś wymyślić z tym ładowaniem toolprefs i >nil:
Chyba dam go do wbstartup tylko jakoś bede musiał go ukryć żeby nie wyskakiwał. Abo może dam do user-startup lub w samą linię startup-sequences pomiędzy loadwb a endcli z dopiskiem >NIL: (to chyba będzie najlepsza metoda na stary TD 2.1a bez paczowania bo WB najlepiej na tym śmiga - nic nie spowalnia.

I jeszcze jedna rzecz mnie intryguje.
Ten KickStart 3.1.4 Hyperiona ma wbudowaną biblotekę workbench.library w celu takim że jak coś odpalamy z dyskietki to nie woła o workbench.library.

Za pierwszym włączeniem Amigi na tzw. sucho tylko same ENV+ T assygnacje i loadwb to mam tyle ramu:

https://ibb.co/DMzkfHx ram po pierwszym włączeniu amigi
https://ibb.co/sqPzzXR ram to samo ale po resecie

Czyżby workbench.library był ładowany jakoś przez modyfikację KS Hyperiona do ramu po pierwszym odpaleniu amigi?
W Startup-Sequences wszystkie IF z LoadModule mam wykasowane żeby nic nie ładowało przez LoadModule do ramu - i dalej się to ładuje i zabiera ram : /
Kurde ale kombinacje żeby oszczędzić ramu - to jest aż 200kb, a mam tylko 4 mb fastu i potrzebuje mieć blisko 6mb ramu z chipem, bo nie mogę odpalić kilku rzeczy jak wcześniej odpalałem na ks 3.1.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 13:42:03 przez KoFi
[#13] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #12

I po co było pchać się w kick3.1.4?
Więcej z nim problemów niż pożytku.
Po przeczytaniu kilku wątków o problemach z nowym kick , wychodzi na to że nie był on testowany przed wypuszczeniem dla klientów.
[#14] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #12

Nie wiem co masz namieszane w tym swoim systemie, ale ewidentnie jest coś nie tak.
Nie wierzę emulatorom do końca więc odpaliłem to na Amidze, aby sprawdzić jak to działa na real sprzęcie.
No więc czysty OS 3.1.4 (z kickiem 3.1.4) plus ToolsDeamon spatchowany do 2.2: link
Jak widać działa bez najmniejszego problemu.
Nie wiem po co jakieś wpisy TD do startup-sequence czy user-startup.
Kopiujesz trzy pliki w odpowiednie miejsce i śmiga.
[#15] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@AmiClassic, post #14

Ja mam na realnej amidze to wszystko i czysty WB 3.1.4 jest - Do tego CF 8gb i Elbox 4mb fastu i nic więcej. Też mnie to zdziwiło że tak to dziwnie się zachowuje. Ale czytałem też w necie o tym i ludzie różne boje mają z TD na nowszych OS'ach. Mi się wydaje że to przez tych kilka nowych opcji typu clean up według nazwy według daty według columny itd.

Odp.2
Też miałem takie wrażenie że zanim to zostało dobrze przetestowane zostało wypuszczone.
Skusiłem się na 3.1.4 tylko z powodu SCSI.device w romie dla obsługi większych nośników niż 4gb. (nie chciałem na ks3.1 używać loadmodule scsi.device, za to teraz mi ładuje workbench.library mimo że jest w romie i wpierdziela jeszcze więcej pamięci : /)
Zastanawiam się czy nie wrócić do KS 3.1 i ładowania scsi dla dysku - bo to mniej zjadało pamięci, 15kb tylko.
Ale jeszcze zrobię swoim sposobem - i zobaczę czy zatrybi - jak będzie ok to napiszę co zrobiłem i czy oszczędziło to ram.
[wyróżniony] [#16] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #15

>Skusiłem się na 3.1.4 tylko z powodu SCSI.device w romie dla obsługi większych nośników niż 4gb.

ja zrobiłem swój kick z najnowszym scsi.device i po problemie.
[#17] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #15

Workbench.library nie jest w ROM-ie 3.1.4. Chyba ze masz jakas specjalna wersje 1MB tego kicka. Sam workbench.library nowszy niz ten z kicka 3.1, to jest prawie 200 KB i tyle pamieci bedzie zzeral po pierwszym uruchomieniu Amigi, pewnie potem ta biblioteka jest juz rezydentna. Mozesz sprobowac czy workbench.library (w pliku) od A4kT zadziala jak podmienisz ta wersje z 3.1.4 na dysku, jest duzo mniejszy. Ale nie wiem czy to razem zadziala. W kazdym razie chyba ze 100KB pamieci mozesz zyskac, jesli zadziala.
[#18] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #15

...Mi się wydaje że to przez tych kilka nowych opcji typu clean up według nazwy według daty według columny itd.
Bez problemu da się to uzyskać na 3.1 za pomocą workbench.library z OS'a 3.9. Ja tak mam zrobione.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 16:21:24 przez AmiClassic
[#19] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@Norbert, post #13

Chyba identyczne problemy były z OS 3.9 i TD. Dlatego powstał patch. Ja mam kicka 3.1.4 i system 3.1.4 i mi działa bez żadnych problemów.
[#20] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@Cezarykl, post #16

CezaryKL
godzinę temu właśnie mi chodził taki pomysł po głowie - aby te układy co mam z 3.1.4 wykorzystać na normalny ks 3.1 z podmienionym tylko scsi.device dla obsługi większych dysków czy kart cf 4gb+
Tylko skąd tu teraz taki programator dorwać?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 19:37:46 przez KoFi
[#21] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #20

Zobaczcie sami jaki kupiłem ks 3.1.4
Jak pierwszy raz wlożyłem układy do amigi bez karty cf to pokazał mi się ten kosmos.


A z kartą CF bez jeszcze zainstalowanego wb 3.1.4 to już było tak:


Nie udało mi się jeszcze nic zdziałać żeby poprawnie działał TD czy to nie paczowany czy spaczowany - oba sprawiają problemy. Paczowany działa ale uruchamia się z 12-15 sekund i to wnerwia - blokuje na wchwile caly wb i resztę np. wczytywanie file mastera.

Narazie jestem zmuszony uzywac Magic Menu z TD 2.1a normalnym i wszystko działa poprawnie wtedy - po rą ba ne - o co tu kaman? hahaha :D

Właśnie wpadłem na pomysł że zrobię dyskietkę z TD paczowanym i odpalę to bez dysku i nie dam na dyskietkę workbench.library bo nie sobie wezmie z układów romu skoro ją ma.
Zobaczymy czy zatrybi normalnie TD - a i zrobię też nie spaczowany 2.1a dla testów.
[#22] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #21

Przepraszam, ale Twoje próby rozwiązania problemu to wyciąganie drzazgi za pomocą łomu, kiedy można pęsetą

Don_Adan napisał, że workbench.library nie jest umieszczona w romie, i chyba ma rację bo po co dublowano by tą bibliotekę w Libs?
Czy Twój rom jest oryginalny czy 'robiony' przez kogoś?
Czy aby na pewno jest to czysta instalacja OS'a czy masz doinstalowane coś, np. BestWB?
Czy mógłbyś tu pokazać swój startup-sequence i user-startup?

PS. Sprawdziłem i w oryginalnym Kicku 3.1.4 nie widzę workbench.library: link

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 20:59:32 przez AmiClassic
[#23] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@AmiClassic, post #22

hmmm
To co mam na pewno jest ks rom z workbench.library, bo jak wkładam jakąś dyskietkę z grą dosową np. szachy to tam nie ma żadnej bibloteki z workbench.library a i nie wywala komunikatu że chce workbench.library - po prostu się wczytuje.
(przed chwilą wyjąłem kartę cf i odpaliłem z dyskietki grę pinball dreams (na 1 dyskietce są 4 stoły i menu wyboru jest pod amiga dos) i wszystko odpaliło bez problemu.
Tak więc jest jakiś workbench.library w tych kostkach.

Przygotowałem dyskietkę startową z wb z TD bez Magic Menu, i tak:
na TS 2.1a zawiesza się, tak jak na 3.1.4 na HD (CF).
A na patchowanym TD odpala się normalnie i wszystko szybko chodzi.
Na dyskietce nie dałem wcale workbench.library i karta cf wyciągnięta.
A about bez cf i bez workbench.library pokazuje takie coś:

A na cf i z workbench.library pokazuje co innego - normalniejsze wersje dla os 3.1.4
[#24] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #23

Zgrałem pod amigą ten kickstart Hyperiona do pliku. Jak by ktoś obadał to - to niech z łaski swojej wyciągnie z niego scsi.device i workbench.library - a może w ogóle cały wybebeszyć i zobaczyć co tam w środku śpiewa : ]
https://www.mediafire.com/file/197tp8ama5nszqf/kickHyperionMod.lha/file
[#25] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #23

To dziwna jakas kombinacja jest, bo to jest workbench z kickstartu 2.05. Ten sie pewnie i zmiesci na 0.5MB ROM-ie, ale mi to wyglada na jakas podrobke (samorobke) kicka 3.1.4. Bo o ile wiem to Hyperion mial licencje prawa do wersji kicka 3.1 tylko.
[#26] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #24

Oryginalne romy 3.1.4 mają inne sumy kontrolne niż Twój (CRC32: F17FA97F i B87506A7, A5977E20).
[#27] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #24

U mnie na oryginalnym kicku 3.1.4 po skasowaniu workbench.library z katalogu Libs, system się nie odpala i wyskakuje info o braku tej biblioteki.
To, że Pinball się odpala nie jest wynikiem obecności workbench.library w romie bo u mnie też się odpala a w moim kicku tej biblioteki nie ma.

Gdzie Ty kupiłeś (albo od kogo) tego kicka?
[#28] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@AmiClassic, post #27

w allegro kupiłem - specjalnie go kupiłem bo nie wymagał workbench.library dla dyskietek - tam musi być to byc dograne bo bez dysku HD odpalam sobie dyskietki swoje stare z file masterami i diavolo backup a to jest pod wb zrobione. 37.xxxx to jest jakiś właśnie z ks 2.0 a500+ a600 - to jest tylko po to tam wsadzone żebym nie wołało tej bibloteki workbencha bo jak masz odpalić coś z innych nośników jak nie ma na nich już miejsca żeby dograć taki wb.libs.
Pinball to był zły przykład akurat bo tam nie ma load wb tylko amiga dos zwykly. Ale inne któe mają ladowanie z ikonek wb się ładują normalnie, a nie mają wb.libsa
Teraz chciałem uruchomić bez dysku z dyskietki tego pinballa i czarny ekran i to właśnie zadecydowało że kostki rom pójdą do czyjegoś programatora hahahha - straszny szajs ten rom. Nawet sprawdzilem jeszcze raz i przeinstalowalem na innej karcie cf 128megowej na nowo caly 3.1.4.1 z updatem i T-D spaczowany tez mulił się i cały wb głupiał.
Chciałem jeszcze Remusem go rozebrać na pliki, ale u mnie się ten program odpala ale nic nie można wygrzebać z tego pliku pod tym wb.
[#29] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@KoFi, post #28

Jesli to jest samorobka to nie dziwne, ze niektore programy moga nie dzialac, jak np. TD . Swoja droga inwencja Polakow w tworzeniu wlasnych wersji kickstartow i sprzedawaniu ich na Allegro jest zadziwiajaca :)
[#30] Re: Amiga 1200 + KS Hyperion 3.1.4 - nie działa mi poprawnie Tools Daemon

@Don_Adan, post #29

Sam mam kicka 3.1.4 z alledrogo i zacząłem się zastanawiać, ale u mnie wersja workbencha jest 45.194.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem