kategoria: A2000/A3000
[#1] kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire
Cześć,

Chcę podłaczyć standardowy dysk IDE 3.5" i mój stary CD-ROM do Vampire. Potrzebuję kabla który od strony Vampire będzie 44-pinowy (i zakończony koncówką 45 stopni, aby całość się zmieściła pod pułką z napędami). Od drugiej strony musi mieć 2 wtyczki 40 PIN żeby podłączyć dysk i CD-ROM. Całość musi być na tyle długa, aby można było bez problemów podłączyć dysk (w miejscu drugiego napędu FDD) i CD-ROM umieszczony w zatoce 5.25". Gdzie taki zdobędę lub czy ktoś może dla mnie taki wykonać?
[#2] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@davidtychy, post #1

Eide'99 + taśma 44 pin male-female.
[#3] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@Artur Jarosik, post #2

A co sądzisz o takim rozwiązaniu?

Do Vampira wpinam krótki kabel 44 PIN z wtyczką pod kątem (będzie trochę miejsca pod półką)



Następnie zmieniam typ z female na male



Teraz przejściówka z 44 PIN na 40 PIN



I teraz standardowy kabel 40 PIN z dwoma końcówkami, a do niego wpinam dysk i CD-ROM

[#4] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@davidtychy, post #3

Pojdzie spokojnie ,czasem jest potrzeba przeciecie czerwonego kabelka przy dyskach rotacyjnych.
[#5] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@davidtychy, post #3

Wydaje mi się że wkładając w taśmę 44pin te 44 piny zmienisz kolejność przewodów. To nie zadziała.
Ja zrobiłem takie PCB do moich projektów tylko nie wiem czy wersje C i D zmieszczą się w standardowej obudowie.


Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 21:18:04 przez SimonGK
[#6] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@SimonGK, post #5

z 1go postu wynika że ma obudowe tower
[#7] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@Bartek2075, post #6

Obudowa to desktop.

Tutaj jest film pokazujący działanie napędu DVD w A500 z Vamire. Ale tam nie użyto tylu przejściówek: https://www.youtube.com/watch?v=FD-u0GeHx6A
[#8] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@davidtychy, post #7

Ja osobiście nie widziałem kabla 44 pin IDE z trzema wtykami, może takie są, a może gość sam wpiął 3 wtyk po środku. Na końcu wpiął coś takiego:link . Ten adapter wykorzystany w video ma "przeplot", zmienia kolejność przewodów we właściwy sposób. Tak jak pisałem wcześniej nie możesz w końcówkę żeńską włożyć męski pin header bo w ten sposób uszkodzisz Amigę i zapewne adapter SD/CF.
[#9] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@SimonGK, post #8

Zamówiłem przejściówkę, którą poleciłeś i niedawno dotarła. Dysk 3.5" działa i system z niego startuje. Niestety CD-ROM nie jest wykrywany. Sprawdzone były 2 różne napędy. Czy CD-ROM powinien być widoczny w Early Startup?
[#10] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@davidtychy, post #9

nieeee na dzień dobry nie zobaczysz cdromu, takie rzeczy tylko w CD32 i CDTV.
[#11] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@davidtychy, post #9

Jakim programem i za pomocą jakiego .device wykrywasz CD-ROM ?
[#12] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@davidtychy, post #9

To ja dodam, że zakładając że używasz dysku talerzowego z Amigą możesz wykryć CD-ROM na IDE używając programu IDEFix:

http://aminet.net/package/driver/media/IDEfix97
[#13] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@Hexmage960, post #12

Wystarczy jeden program z tego pakietu - FINDCD lub FINDDEVICE
Nie ma znaczenia czy posiadasz dysk talerzowy czy inny
Ten program wykrywa urządzenie pod konkretnym .device

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 09:07:33 przez Norbert
[#14] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@Norbert, post #13

W przypadku napędów ATAPI na złączu IDE potrzeba jeszcze programu C:IDEFix.

Należy go uruchomić przed uruchomieniem programu FINDCD.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 09:18:22 przez Hexmage960
[#15] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@Hexmage960, post #14

Wcale nie.
Taki eide.device tego nie potrzebuje.
[#16] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@Norbert, post #15

OK, eide.device nie próbowałem. Próbowałem scsi.device i atapi.device.
[#17] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@Hexmage960, post #16

Nie sprawdzałeś wszystkiego a piszesz że zawsze wymagany jest Idefix.
Co tu więcej pisać.
[#18] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@Hexmage960, post #14

Też używam atapi.device i nie potrzebuje do tego IDEFixa.
[#19] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@nostrum666, post #18

OK. Prawdopodobnie masz nowszą wersję scsi.device lub atapi.device. Rozumiem, że ładujesz nową wersję scsi.device?

Sam muszę spróbować uaktualnić scsi.device, bo przyznam, że od początku używam IDEFix - bez niego system nie widzi stacji CD-ROM.
[#20] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@nostrum666, post #18

Czy mógłbyś proszę napisać:

1. Jaki masz system? 3.1, 3.5, 3.9, 3.1.4, custom?
2. Jakie komponenty systemu aktualizujesz w startup-sequence,
3. Jaką masz wersję atapi.device.

Chciałbym ustalić powód dlaczego u Ciebie nie ma IDEFixa. Bo ja potrzebuję uruchomić IDEFix przed włączeniem sterownika CD0 pod 3.1.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 09:28:09 przez Hexmage960
[#21] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@SimonGK, post #8

Taśma na 3 wtyki 44pin.

Do tego dajesz to i gra gitara.

Co do uszkodzenia dysku, amigi przy użyciu niewłaściwego przedłużacza- Z tego co pamiętam, zamieniają one górne piny z dolnymi. Zasilanie 5V jest w tej samej "kolumnie" pinów w dwóch rzędach, więc ich zamiana nie zmienia nic w kwesti zasilania. Oczywiście sygnały są zamienione i nie będzie działać. Bardziej ryzykowne jest podłączenie taśmy odwrotnie. Dlatego wprowadzono "martwy" pin 20

W adapterach 44pin, należy zwrócić uwagę czy są otwory na wszystkie piny. W amidze są wszystkie piny, a w gnieździe przejsciówki czasami nie ma jednego otworu(pin 20) i bez wiercenia/usuwania pinu nie zamontujesz przejsciówki





Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 10:43:18 przez snifferman
[#22] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@snifferman, post #21

Z takimi taśmami się nie spotkałem ale dobrze że są. Link do takiego adaptera podałem i autor postu chyba go już ma. Ma tylko problem z konfiguracją sterownika albo ma niekompatybilny Cdrom. W mojej konfiguracji tylko jeden slim Cdrom mi wykryło, tylko ten który miał wbudowany przełącznik M/S/CS, adaptery Jae do IDE z przelaczikiem nie działały w moim przypadku. Może łatwiej jest z Cdromem 5.25. Teraz nie pamiętam którego sterownika używam. Do wykrycia używałem SCSIQuery ,chyba tak to się nazywa.
[#23] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@SimonGK, post #22

Można zastosować też taśmę 44pin na dwa złącza i przez tą przejsciówkę podłączyć taśmę 40pin na dwa urządzenia.
W A1200T mam podłączony napęd DVD 5,25 i pod OS3.9 jako laik sobie kiedyś poradziłem.
Nawet nagralem Płytę DVD na Ami i chyba nawet da się DVD-RW pod FryingPan opanować.
Nie testowałem tylko DL
[#24] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@SimonGK, post #22



A Ja mam tak


IDE 44 2x 40 PIN i 40 Pin

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:30:20 przez Dorian3d
[#25] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@snifferman, post #21

Użyłem zwykłej taśmy IDE plus przejściówkę, którą podałeś. Jeżeli chodzi o niewykryty CD-ROM, to wystarczyło przenieść ikonę CD0 z Storage:DOSDrivers do Devs:DOSDrivers. Dziwne, że Coffin nie ma tego domyślnie.
Mam kolejny problem. A mianowicie pliki z płyty wyświetlają się w formacie 8.3
Jakaś rada na to?

Poniżej fotki jak to wygląda:





[#26] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@davidtychy, post #25

Tak ma być.
Nie każdy chce aby mu się CD-ROM inicjował przy starcie.
Zawsze można to zrobić później poprzez mount cd0: lub z ikony CD0.
Jaki używasz cdfilesystem ?
Jeśli nie ma obsługi Joliet, będziesz miał 8+3.
Cachecdfs możesz zastosować
[#27] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@Norbert, post #26

Jak sprawdzić jaki używam cdfilesystem ?
W L: mam Cachecdfs
[#28] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@davidtychy, post #27

W mountliscie CD0.
A może ta płyta nagrana jest tylko w 8+3?
Cachecdfs ma swoj program do konfiguracji. Jest w PREFS tzn powinien byc
[#29] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@Norbert, post #28

W CD0 mam (jeżeli o to Ci chodzi):
ACTIVATE=1
DEVICE=scsi.device
UNIT=1

W Cachecdfs wszystkie opcje są nieaktywne.

Znalazłem jeszcze jedną płytę. I tam nazwy są już dłuższe, ale wszystkie litery w nazwach są wielkie i zamiast spacji jest podkreślnik (_).
Obie płyty w Windows mają widoczne długie nazwy plików, spacje i małe/wielkie litery.
[#30] Re: kabel IDE 44 - 2x 40 PIN do Vampire

@davidtychy, post #29

Chodzi mi o moutliste cd0 a nie zawrotosc ikony cd0.info
Sprawdzisz to pod dowolnym edytorem, filemenagerem

Aktywne się staną jeśli zamontujesz CD0. Pod warunkiem jeszcze ze w mountliscie jest CacheCDFS

W prefsach do Cachecdfs masz możliwość ustawienia jak mają być widoczne nazwy plików.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem