kategoria: A500
[#1] Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus
Przymiarkę robę do złożenia sobie Amigę w tej obudowie. Możę forumowicze podzielą się radami - spostrzeżeniami dotyczącymi tej obudowy. Warto nie warto?



link

Nie mogę się zdecydować na wersję dla A600 lub A500. Bo A1200 chcę zostawić w oryginalnej wersji.

Gdzie będzie łatwiej zamontować wewnętrzny CD i stację dyskietek?
Jak z kartami turbo? Jaki zasilacz wybrać? Jakie wentylatory? Jakie przydatne rzeczy kupić?
Jaki CD-rom pasuje do tego a może czytnik kart.

Z założnie chcę z tego zrobić kombajn Amigowy :)

Podzielcie się opinią.


Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 18:53:08 przez mkdevil666
[#2] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@mkdevil666, post #1

Przeciez to jest A3000D
[#3] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@HOŁDYS, post #2

Wyglądem może i przypomina. Nie wiem nie ma A3000D. :)

Ogólnie od jakiegoś czasu zerkam na ten projekt i chyba "nadejszla" ta chwila.
[#4] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@mkdevil666, post #1

Jak z kartami turbo?


wompierz działa. Sam planowałem zanabyć taki domek wompierzowi ze 2 lata temu, no ale trochę mi się plany pozmieniały.
[#5] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@snajper, post #4

to jest przykład zrobienia zestawu na A500 - wygląda mega fajnie
[#6] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@mkdevil666, post #3

Nie miałem osobiście A3000D, ale na własne oczy widziałem z zamontowanym dyskiem SCSI i dwoma Flopami. Coś pięknego.

I ta obudowa właśnie jest stylizowana na nią.
[#7] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@snajper, post #4

super jest ta obudowa mam ją




1
[#8] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Dorian3d, post #7

super jest ta obudowa mam ją

Wkładałeś do niej A1200 z Warpem? Właśnie zauważyłem że mimo małego zasilacza SFX, nie da się go zamocować przy włożonym Warpie, wystaje radiator. Jutro będę go piłował dremelem.
Druga sprawa to wyprowadzanie usb, dźwięku i CF na przedni panel. Fabrycznie niestety nie ma gotowego rozwiązania. Może znalazłeś jakieś projekty DIY użytkowników tej obudowy? Skłaniam się do rozwiązania w postaci panelu 3.5" w którego zaślepce wytnę odpowiednie otwory i zamocuję to co potrzebne. Ewentualnie przerobię stary czytnik CF + USB.
[#9] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Kefir_Union, post #8

Podsumuję temat.
Jestem trochę zawiedziony zakupem, dla mnie to produkt niedokończony. Oczekiwałbym że kupując najdroższą na rynku obudowę do Amigi dostanę komplet gotowych rozwiązań i tylko wkładać sprzęt.

Sprawa pierwsza to rozmiar. Buda jest gigantyczna, do środka wejdą dwie płyty A1200 obok siebie. Rozumiem że obudowa jest uniwersalna i musi się tam zmieścić wszystko ale ja wkładam A1200 i połowa miejsca jest pusta powiększając ilość miejsca potrzebnego na biurku.
Pierwsze niedoróbki są już przy montażu płyty. Płyta A1200 ma mocowanie na trzy śruby, w dolnej i prawej części. Lewy górny róg w okolicach zasilania nie trzyma się na niczym. W fabrycznej obudowie to żaden problem bo całość leży na ekranie oddzielonym izolacją ale w Checkmate płyta jest dokręcona na dystansach tak jak w klasycznej obudowie PC. Skutek jest taki że lewa-górna część płyty nie ma żadnego oparcia. Wciskając taśmę IDE albo Indivision AGA można płytę złamać. W komplecie z Checkmate powinien być plastikowy dystans wkręcany w okolicach pod zasilaniem. Poradziłem sobie wkręcając metalowy dystans okręcony taśmą izolacyjną w jeden z wolnych gwintów.

Warpa1260 nie da się zainstalować bo radiator karty kończy się w miejscu gdzie zasilacz. Musiałem kupić radiator 45x45mm na 060 i zamienić go z oryginalnym.

Od producenta można kupić zaślepki z otworami cdromu albo zatoki 3.5". Do zatoki 3.5" już nic u nich nie dokupimy i zaczyna się druciarstwo. Chcę wyprowadzić USB na przód obudowy i teraz będę się musiał bawić Dremelem w wycinanie otworów a potem mocowanie. Z przodu obudowy w dolnej części jest mała zaślepka po wyjęciu której pojawia się otwór ale nic fabrycznie do nie go nie przygotowali.

Wyprowadzenie CF, HDMI, DVI czy VGA w tylnej części to ten sam problem. Nie ma odpowiednich zaślepek, wycinaj sobie sam albo rozwalaj śledzie starych kart graficznych.

Na koniec jeszcze pomarudzę na kłopotliwy sposób zdejmowania pokrywy, po wysunięciu trzeba ją odchylić do dołu co na biurku przystawionym do ściany jest kłopotliwe.
1
[#10] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Kefir_Union, post #9

A to CF do A4000 nie będzie dobre?

link
[#11] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@koczis, post #10

A to CF do A4000 nie będzie dobre?

Będzie dobre, choć to wersja 40pin więc potrzeba jeszcze przelotki. Tylko że mi potrzebne CF z przodu.

Kupiłem to:

Posiada przycisk wypychający kartę przy wyjmowaniu oraz wchodzi do zatoki 3.5". Tylko problem w tym że jeśli w drugiej zatoce mam cdrom to już nie mam gdzie wyprowadzić usb. W komplecie z czytnikiem jest śledź na którym spróbuję zamocować inny adapter CF i połączyć go z IDE na płycie. W zatoce 3.5 z przodu spróbuję podmienić przedni panel na ręcznie wykonany w którym będzie CF oraz USB i audio.
https://allegro.pl/oferta/hp-front-panel-audio-2-x-usb-457468-001-12618463292

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2024 21:57:22 przez Kefir_Union
[#12] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Kefir_Union, post #11

Moja chackmate do 1200 juz idzie z niemiec. Bede drutował bo nie mieli tego pcb do zmiany napiecia z atx do amigi wiec sproboje przelozyc z gifta :D kto wie moze nawet bedzie wiecej miejsca bo w gifcie jest taka malutka ta pcb.
[#13] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@mkdevil666, post #1

Im dłużej składam Amigę w tej obudowie tym większej dostaję irytacji. Jak już pisałem wcześniej, do obudowy można dokupić panel 3.5" (drive bay). Wewnątrz obudowy jest półka do której przykręca się urządzenia wychodzące w miejscu zatok. Właśnie się okazało że do półki nie da się przykręcić ramki 5.25' -> 3.5'. To oznacza że mając panel 3.5" i tak go nie można przykręcić w obudowie bo nie ma do czego. Producent sprzedaje tylko podstawkę pod slim CD montowaną do półki.
[#14] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Kefir_Union, post #13

A dystansy nie zalatwiaja sprawy?
[#15] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@MaroB, post #12

Z tym konwerterem ATX do Amigi też mogli się bardziej postarać. Wtyczka zasilania podłączana do płyty Amigi nie jest z zewnątrz izolowana i można przykładając coś metalowego zrobić zwarcie. Nakleiłem kawałek taśmy izolacyjnej.
3
[#16] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@MaroB, post #14

A dystansy nie zalatwiaja sprawy?

Jeśli panel 3.5" jest przykręcany tylko z boku to dystansami od dołu nic nie załatwisz.
[#17] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Kefir_Union, post #16

Czaje, no ja bede probowal wcisnac HxD ale nie patrzylem czy ma gwinty od dolu wiec tez moge miec kombinatoryke.
[#18] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@MaroB, post #17

Potrzebny jest taki uchwyt:

https://www.printables.com/pl/model/192083-gotek-mounting-bracket-for-checkmate-1500-plus
1
[#19] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Kefir_Union, post #18

A to by dało rade?
https://allegro.pl/oferta/2-5-3-5-do-5-25-wneka-napedu-adapter-obudowa-komp-14238722640
[#20] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@MaroB, post #19

A to by dało rade?

Pomijając absurdalną cenę to nie ma sensu tego kupować bo nie przykręcisz tego w inny sposób niż z boku.
[#21] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@MaroB, post #19

Zamówiłem wydruk tych czterech elementów. Koszt 50zł + przesyłka.

1.
https://www.thingiverse.com/thing:4284809

2.
https://www.thingiverse.com/thing:4935540

3.
https://www.thingiverse.com/thing:6296216

4.
https://www.thingiverse.com/thing:4841753
3
[#22] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Kefir_Union, post #9

Warp1260 nie wchodzi nawet ze zdjętym radiatorem. Da się go włożyć ale przewód HDMI wychodzący z boku karty już się nie mieści w obudowie. Spróbuję z wtykiem kątowym skierowanym do góry.
[#23] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Kefir_Union, post #22

A gdyby przelutować gniazdo HDMI?
[#24] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@_DiskDoctor_, post #23

A gdyby przelutować gniazdo HDMI?

W Warpie? :) Jest szansa że cienki wtyk kątowy mini HDMI da się wcisnąć. Możliwe że będzie to wymagało wyjęcia płyty z obudowy w celu włożenia karty.
1
[#25] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Kefir_Union, post #16

Podniosłem całą półkę na dystansach i wtedy Gotek idealnie spasował, ale nie montowałem niczego więcej na tej półce, np. napędu, bo wtedy byłaby lipa.
Do gorzkich żali dodałbym, że wkładanie kart turbo o normalnych rozmiarach wymaga wyciągnięcia całej płyty. A wystarczyłaby szczelina w bocznej ściance.
Brak osłony na złączu zasilania, brak zaślepki mocowania śledzi, brak nóżek z gumy ( całość jeździ jak na lodzie).
W porównaniu do A500 brak możliwości rozbudowy A1200 o sloty Zorro.
2
[#26] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Yoshitaka, post #25

wkładanie kart turbo o normalnych rozmiarach wymaga wyciągnięcia całej płyty. A wystarczyłaby szczelina w bocznej ściance.

Z USB w Warpie jest ten sam problem, nie obejdzie się bez wyjmowania całej płyty przy wkładaniu karty.
[#27] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Kefir_Union, post #26

Widzę rozwiązanie problemu:

https://www.amazon.com/Duttek-Adapter-Extender-Converter-Projectors/dp/B0BWTNVMWD

Trzeba będzie puścić adapter CF z Warpa na taśmie żeby się dało włożyć duża wtyczkę HDMI.
[#28] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Yoshitaka, post #25

Aaaa to teraz wiem Martin czemu mi fotek nie chciałeś wysłać po złożeniu sprzętu No cóż, kasa za tą obudowę i dodatki rzeczywiście nieadekwatna do tego co ten sprzęt oferuje, widać najważniejszy był ładny, przypominający A3000 wygląd przedniego panelu a reszta to niech użytkownicy uczą się rzeźbiarstwa...
2
[#29] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Yoshitaka, post #25

Do gorzkich żali dodałbym, że wkładanie kart turbo o normalnych rozmiarach wymaga wyciągnięcia całej płyty. A wystarczyłaby szczelina w bocznej ściance.

Tutaj przydałaby się wyjmowana klapka z prawej strony obudowy, na wysokości karty rozszerzeń.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 10:04:21 przez Kefir_Union
2
[#30] Re: Praktyczne porady przy budowie Checkmate A1500 Plus

@Kefir_Union, post #29

Ewentualnie, klapka z dołu, to by nie trzeba było otwierać obudowy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem