kategoria: Karty CF
[#1] Karta cf
Witam niedawno nabyłem Amigę A500, chciałem zamontować kartę cf i zainstalować wb 3.1. Ale jak to bywa bez problemów się nie dało. Kupiłem ide emulator który jest montowany w podstawce procesora do tego przejściówkę i kartę 1gb. Amiga ma rom 40.063. Na Amidze z obrazów wb 3.1 (1994) za pomocą goteka nie da się uruchomić instalacji. Kartę przygotowałem diskpartem czyszcząc strukturę. Próbowałem też przygotować kartę pod WinUAE tu mogę uruchomić instalację ale na ustawieniach add chard drive UAE (uaehf.device) po instalacji karta nie staruje na Amidze. Nie mam doświadczenia z Amigą . Prosił bym żeby ktoś pomógł na necie szukałem ale pomimo prób nic nie wyszło


[#2] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #1

Obstawiam, że karta cf jest niekompatybilna
z Amigą. Trzebaby sprawdzić na innej.
Niektóre karty działają a niektóre nie.
Nie wiadomo do końca, dlaczego tak
jest (może timing, może coś innego).

Mam kartę cf, która działa w A500
a już w A600 nie.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 22:22:22 przez mmarcin2741
[#3] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #1

daj rom 3.14.
[#4] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #1

Czy spartycjonowałeś kartę programem HDToolBox?
[#5] Re: Karta cf

@Dorian3d, post #3

Sprzedawca twierdził że z tym romem ma działać nawet programatora nie mam do tych kości
[#6] Re: Karta cf

@wali7, post #4

Jak jak karty nie widzi na emulatorze tak jest ok z ustawieniami dysku uaehf.device
[#7] Re: Karta cf

@mmarcin2741, post #2

No tak by można ale nie mam drugiej Amigi
[#8] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #6

Na wb 3.1 1994 idzie partycjonowanie i formatowanie i instalacja ale to jest na emulatorze
[#9] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #1

Kupiłem ten sam emulator, ale za nic nie chciał wejść w miejsce procesora. Tak jakby nie był dociśnięty, żeby Amiga wstała musiałem dociskać procesor z emulatorem. Jak Ci się udało go włożyć?
[#10] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #8

To przestaw na emulatorze emulacje HDD na IDE0 (scsi.device) zamiast UAE (uaehf.device)
Ciekawe czy wtedy karta bedzie widziana ?
[#11] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #6

Kartę musisz spartycjonować z poziomu AmigaOS (na Amidze, albo pod WinUAE). Jeśli robisz to w WinUAE i masz ustawione uaehf.device, to taki device musisz ustawić w tooltype HDToolBox, w przeciwnym wypadku nie będzie widzieć dysku. Ewentualnie możesz ustawić w WinUAE emulację scsi.device i wtedy powinno dać się spartycjonować na domyślnych ustawieniach, bo scsi.device jest ustawiony domyślnie.... czyli tak jak napisał Norbert. A po resecie sformatować partycje.
Obydwa sposoby powinny zadziałać, jeśli mimo to nie działa, to najprawdopodobniej masz uszkodzoną kartę CF.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 23:04:49 przez wali7
[#12] Re: Karta cf

@krzysiek95, post #9

Kupiłem ten sam emulator, ale za nic nie chciał wejść w miejsce procesora. Tak jakby nie był dociśnięty, żeby Amiga wstała musiałem dociskać procesor z emulatorem. Jak Ci się udało go włożyć?

Miałem podobny problem. Skończyło się na tym,
że wylutowałem podstawkę i wlutowałem pod-
stawkę precyzyjną.
Są różne piny, te tańsze mogą rozpychać
oryginalną podstawkę. Nie ma się co
siłować.
[#13] Re: Karta cf

@Norbert, post #10

Wtedy karty nie widzi
[#14] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #13

Skoro pod winuae możesz zainstalować
system, to karta powinna być sprawna.
[#15] Re: Karta cf

@mmarcin2741, post #14

No tak i mi się wydaje ale coś jest nie tak bo mam kilka wersji wb i tylko ta 3.1 1994 widzi dysk
[#16] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #15

może sterownik?
[#17] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #15

Ale ustawiasz odpowiednie tooltypes w ikonie HDToolbox ?
[#18] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #1

Czy ustawiłeś partycję jako bootowalną w HDTOOLBOX, ja raz zapomnialem.
Posiadam ten Ide emulator i działa. Gdzieś rok temu zamówiłem płytki i sam polutowalem jeden, niestety wtedy nie potrafiłem przygotować dyskietki uruchamiającej to i odłożyłem projekt na półkie. Po jakimś czasie zauważyłem ofertę z tym Ide emulatorem na portalu aukcyjnym z opisem że działa/autobootuje ze zmodyfikowanym romem od A1k-ide v2.0, a ten miałem już kilku lat z tego samego portalu aukcyjnego. W moim przypadku żeby ten rom zadziałał z Ide emulatorem musiałem przeciąć kilka zworek a jedną zmostkować. Jeśli masz ten sam rom to zworki muszą być zmodyfikowane, niestety na Twoich zdjęciach tego nie widać. Możesz wstawić lepsze zdjęcie okolicy zworek?
Nawet jeśli to uruchomisz to bez Fast Ramu nie wiele zdziałasz nawet przy 2Mb Chipu.
[#19] Re: Karta cf

@SimonGK, post #18

Tak zaznaczyłem że ma być partycja botowalna. A zworki są na przejściówce jedna do wyboru napięcia 3,3v i 5v a druga czy dysk ma być master i slawe
[#20] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #19

Zmień uaehf.device na scsi.device i będzie działać.
[#21] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #1

Musisz mieć odpowiednio zmodyfikowanego kicka na kości że sterownikiem IDE. Sprzedający powinien Cię o tym poinformować.
[#22] Re: Karta cf

@Stoopi, post #21

No rzeczywiście.
Według dokumentacji wymagamy jest ide.device zamiast scsi.device.
Można to sprawdzić bootujac z dyskietki na której będzie ide.device.
Należy też pamiętać aby w tooltypes hdtoolbox wpisać wymagamy sterownik.
[#23] Re: Karta cf

@Stoopi, post #21

kik był w zestawie
[#24] Re: Karta cf

@nostrum666, post #20

spróbuję
[#25] Re: Karta cf

@Norbert, post #22

No ok tylko jak to zrobić Amigowy shell to dos ale nie dos ms niby to samo ale są różnice i to spore, szkoda że sprzedający nie dostarczał karty z systemem. Teraz trzeba by mieć sterownik pliki wrócić nie wiadomo gdzie
[#26] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #25

Fajnie by było jak by było z wb wbudowane i z automatu instalujesz i jest
[#27] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #25

masz podciagniete osobne zasilanie do tej karty?
[#28] Re: Karta cf

@Stoopi, post #27

TAK
[#29] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #28

no to pozostaje zmienic w tooltypach sterownik.
[#30] Re: Karta cf

@lisulisu6, post #23

A czy ten kick ma w sobie ide.device?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem