[#1] Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu
Witam,

Jestem bardzo nowym użytkownikiem, sytuacja jest taka że dioda HDD jest ciągle podświetlona po uruchomieniu komputera a stacja FDD czyta tylko jedną dyskietkę spośrod setek które mam w kolekcji.

Wiele lat temu posiadałem Amige 500, teraz wróciłem do tematu i zakupiłem Amige 1200 z dyskiem 86 MB.

Dodam że po zakupie Amigi 1200 Workbench uruchamiał się bez problemu, teraz niestety w ogóle nie startuje.

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 01:25:54 przez Capricornus
[#2] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #1

standardowo; wymiana kondensatorów i przegląd plyty a potem reszta.
[#3] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Stoopi, post #2

Mechaniczny dysk 86mb nadaje się tylko
do wymiany.
Stacja do przeczyszczenia. Jak nie po-
może to, kupić nową.
ps.
Można wrzucić zdjęcia kondensa-
torów, zwykle od razu widać,
czy wylały.
Ciągle świecąca dioda led to znak,
że kondensatory wylały.
Wymiana w tym przypadku jest
prawdopodobnie konieczna.


Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 09:00:27 przez mmarcin2741
[#4] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@mmarcin2741, post #3

Warto też zrobić obraz dysku.
Moze się okazać że jest tam coś, czego nie ma na sieci.
Jakieś zagubione demo, zin czy mod.
1
[#5] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@mmarcin2741, post #3

Dziękuje za odpowiedzi, załączam zdjęcia płyty. Dla mnie wygląda czysto - nie znalazłem żadnego śladu korozji czy innych uszkodzeń.




















[#6] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #5

Ja na twoim miejscu bym zaczął od zakupu
przejściówki ide-cf i karty cf, które podłą-
czasz zamiast starego dysku.
Kartę cf można sobie przygotować jako
hdd w amidze na pececie w winuae.
[#7] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #1

Płyta wygląda bardzo ładnie. Pady C409 wyglądają na matowe. Może to tylko gra świateł na foto, a może początek tego, co i tak nadejdzie.

Sprawdź jak amiga działa bez dysku HDD. Możliwe, że jest już mechanicznie zużyty i daje wycisk zasilaczowi. Bez dysku amiga bootuje wolniej, więc musisz chwilę zaczekać zanim obraz kicka się pojawi.
1
[#8] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@mmarcin2741, post #6

Myślałem żeby może użyć przemysłowego dysku SSD, takiego 16 - 32 GB, chociaż wiem że karty CF są powszechnie używane i na pewno jest to bardziej sprawdzone rozwiązanie.
[#9] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #8

możesz użyć karty SD/microSD. Też jest powszechnie uzywane i przy wiekszych pojemnościach wychodzi nawet taniej.
SD vs CF

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 10:46:40 przez snifferman
2
[#10] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@snifferman, post #7

Bez dysku działa dobrze - jednak to był problem, chociaż te kondensatory to pewnie lepiej jest wymienić teraz i nie czekać aż zawiodą?

Na pewno będę chciał jakoś ten dysk przejrzeć, komputer kupiłem od anglika który trzymał go w garażu od wielu lat.
[#11] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #10

wymienić teraz i nie czekać aż zawiodą?

Nie wiadomo czy już nie zawiodły. Mogą już nie mieć pojemności. Gdy wyleją uszkodzą PCB i może dojść do przerwania ścieżek, uszkodzenia przelotek, układów. Prewencja jest wskazana.

Na pewno będę chciał jakoś ten dysk przejrzeć

Można kupić interfejs do PC i sprawdzić pod winUAE. Podejrzewam, że może być ciężko uszkodzony i odzysk danych bedzie nie opłacalny.

Przykładowy interfejs.
https://allegro.pl/oferta/adapter-dysk-ata-ide-2-5-3-5-sata-usb-zasilacz-1-10687264896
1
[#12] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@snifferman, post #11

Nie wiadomo czy już nie zawiodły


Bardzo niestabilny się zrobił ten komputer, zdecydowałem na razie go nie używać i wymienić kondensatory.

Dziękuję za pomoc!
[#13] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #12

zdecydowałem na razie go nie używać

Jeśli proces się zaczął, to nieużywanie tego nie zachamuje.
Pamiętam, że kiedyś kupiłem A600 i wyglądała w środku jak twoja. Nie wymieniłem kondensatorów i zostawiłem ją w piwnicy w kartonie. Tak przeleżała 2 lub 3 lata. Gdy sobie o niej przypomniałem, to już były wylane
1
[#14] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@snifferman, post #13

Zamówiłem usługę wymiany na Allegro, czekam tylko na instrukcje i chcę załatwić naprawę jak najszybciej.
[#15] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #12

Bardzo niestabilny się zrobił ten komputer

Co to oznacza, że komputer zrobił się niestabilny?

Amiga to nie dzisiejszy pecet. Różne dziwne
zachowania się zdarzają. Np. u mnie na
A500 muszę czasem wyłączyć zasilanie,
reset nie wystarczy.

Żeby całkiem wyczyścić ram, w instrukcji podają,
że trzeba wyłączyć i odczekać 30 sekund.
Bez takiej operacji może być niestabilny.

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 17:45:46 przez mmarcin2741
[#16] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@mmarcin2741, post #15

Racja.

Ogólnie zaczęły pojawiać się błędy systemu i brak reakcji na dyskietki które wcześniej działały
[#17] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #16

Ta Amiga to pewnie od Escomu. Na tych płytach
kondki rzadziej wylewają.
Commodore też do A1200 chyba częściej dawał
lepsze kondensatory niż do A600.

Nie sądzę, żeby problemy były spowodowane
kondensatorami. Ja bym kupił goteka i na
nim przetestował Amigę.
[#18] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@mmarcin2741, post #17

Płyta już wysłana na recap, zobaczymy jak sytuacja będzie wyglądać po powrocie. Pozdrawiam
[#19] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #18

Witam po bardzo długim czasie. Chciałem tylko uzupełnić temat pisząc że Amiga po recapie działa bardzo dobrze, stacja dyskietek była wymieniana już dwa razy i w końcu zdecydowałem się na Goteka Teraz jestem na etapie poszukiwania akceleratora oraz interfejsu karty pamięci.
2
[#20] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #19

Teraz jestem na etapie poszukiwania akceleratora oraz interfejsu karty pamięci.

Myślałes o Pistorm ?
Masz i akcelerator i czytnik kart pamieci
[#21] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Norbert, post #20

Myslałem, ale z tego co rozumiem to w zasadzie RaspberryPi schowany w obudowie Amigi, jak już tego używać to po co w ogóle kupować Amigę?
2
[#22] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #21

popieram OK brawo Ty :)
ale nie martw się, zaraz Ci wytłumaczą że dzięki pi będziesz miał tysiące MIPSów, RTG i w gry z pc będziesz mógł grać, bo właśnie po to używa się Amigi żeby w gry z pc grać :)
3
[#23] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #21

Źle rozumiesz, to nie jest rozwiązanie typu Vampire zastępujące cały komputer.
Pi emuluje jedynie procesor plus dodaje pamięci fast. Spełnia więc Twoje wymogi.
A dodatkowo od kilkunastu dni ma działające wifi.

Jako "stary amigowiec" (od lat 90., wiekiem także) wzbraniałem się zawsze przed rozwiązaniami "niekoszernymi". Miałem Blizzardy, Furie, ACA i nawet Vampira (który zupełnie mi nie podszedł - głównie z powodu, że miałem cały czas świadomość, iż robi z Amigi jedynie "zasilacz do karty"). Furia miała trochę za mało mocy. Apollo z 060 było fajne, ale jest urewsko drogie, patrząc na stosunek ceny do możliwości.

Więc powiem tylko tyle - od kiedy mam A600 PiStorm, nie zamienię tego na nic innego.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 11:40:13 przez Drakon
3
[#24] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Drakon, post #23

Ja nadal będę się wzbraniał przed takimi rzeczami.
Choćby dlatego że mając samo pi można na nim nagrać AGSa czy PiMige i mamy wszystkobo czym piszesz wówczas amiga prawdziwa w ogóle nie jest potrzebna. PiStorm z kolei wymaga wsadzenia komputera w komputer, mimo że emuluje to tylko proc i dodaję ram wciąż jest to emulacja. Dla mnie dziwny byt.
Swoją drogą jaka różnica czy emuluje "tylko" procesor i ram czy całą Amigę?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 11:53:03 przez Biegu86
2
[#25] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Drakon, post #23

piStorm to bardzo ciekawe rozwiązanie które pozwala niejako żyć Amidze w dzisiejszym świecie, ale ja tego nie szukam. Kupiłem Amigę właśnie po to aby czasami pobyć sobie w tym starym świecie no i ciągle mam wrażenie że jest to wkładanie nowego komputera w obudowę Amigi - równie dobrze można odpalić WinUAE na laptopie.

Dodatkowo z tego co rozumiem to piStorm działa na osobnym systemie operacyjnym działającym "w tle", czyli jak wyłączam Amigę to odcinam zasilanie do tego OSu, brzmi jak korupcja systemu prędzej czy później.

Nie jestem "starym amigowcem" ale jakoś mi te rozwiązanie nie leży.
[#26] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #25

Dodatkowo z tego co rozumiem to piStorm działa na osobnym systemie operacyjnym działającym "w tle"
Tak było na początku, ale można użyć w PiStormie Emu68, czyli emulatora procesora, który działa na "gołej" malinie, bez systemu operacyjnego.

Co nie zmienia faktu, że nie dla malinizacji Amigi. Maliny to są dobre w pączkach.
2
[#27] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Krashan, post #26

Dziekuję.

A wracając do tematu "koszernego" akceleratora to na co należy zwrócić uwagę podczasu zakupów? Planuję też zaopatrzyć się w kartę CF na której będę chciał zainstalować Amiga OS, czy ma to znaczenie w kontekście wyboru akceleratora?
[#28] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #27

Akcelerator nie ma znaczenia.
Bardziej problemem jest CF.
Nie każda działa z wbudowanym kontrolerem.
[#29] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #27

Koniecznie procesor do 060. Wyżej już niekoszerne i pójdziesz do piekła.
1
[#30] Re: Amiga 1200 - HDD ciągle podświetlone, nie czyta dyskietek, nie ładuje systemu

@Capricornus, post #27

Planuję też zaopatrzyć się w kartę CF
Proponuję zmienić plany na zaopatrzenie się w kartę SD.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem