kategoria: A2000/A3000
[#1] Priorytety pamięci
Mam ciekawy problem na A2000, ... po starcie systemu widze wolne ok 200kB chip i wolne całe 12MB fast.
Jak chce odpalic np. Directory Opus, to dostaję komunikat błędu że nie udało się otworzyć ekranu. Pamięć chip schodzi praktycznie do 0 ale fast pozostaje nietnięty. Jak sprawdziłem priorytety, to okazuje się że Fast ma priorytet -64 czyli niższy niż chip ramu.
Czy ktoś wie co można z tym zrobić aby fast był najpierw używany?
Czy można na wb3.1 wgrać z wb1.3 program Fastmemfirst?
[#2] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #1

Możesz spróbować któregoś z tych programów do zmiany priorytetu pamięci.

Pamięć fast powinna mieć wyższy priorytet, ciekawe czemu tak się dzieje. Jeśli uruchomisz goły system z dyskietki, to też tak jest?
[#3] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #1

To sporo graficznych bajerów musisz mieć skoro z 1MB chip zostaje Ci 200kb. No chyba, że nie masz przezworkowanej płyty na 1MB - to wtedy warto o tym pomyśleć...
[#4] Re: Priorytety pamięci

@san_u, post #2

Dzięki, sprawdzę te toole.
Właściwie to mam goły wb 3.1 po update z 2.1 i chciałem dodac picasso96. Z 2.1 to mialem wiecej wolnej pamieci, ale to był minimalny config, a w końcu chciałem trochę dopracować A2k.

A wszystko przez to ze nie moge uruchomic picasso96 na mojej A4k. Cgx poszedl, ale na razie jestem zielony w konfigurowaniu tego.
[#5] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #1

Jaka rewizje plyty masz w A2000 ?

Fast mem first byl potrzebny zeby zalatac Bug w kick 1.2...1.3 radzil sobie z automatu.
Szukalbym przyczyny w rozszerzeniu na ZorroII

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 20:40:51 przez HOŁDYS
1
[#6] Re: Priorytety pamięci

@HOŁDYS, post #5

Plyta rev 6.2

Sprobowalem powyzszych programow, ale ich uzycie skutkuje brakiem uruchamiania sie Amisi lub Guru.

Jak do wb3.1 doinstalowalem mulib to zostalo mi 64kb chip i nie daje sie wyswietlic wszystkich ikonek.

Wrocilem do golego wb2.1 i zostalo mi ponad 0.5MB chip.

Fast ram przechodzi test pamieci.

Na razie przyprawia mnie to o depresję...
[#7] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #1

Nie piszesz jaki procesor, jaka karta, ile chipu 1MB czy 2MB?. Normalnie A2000 z 68000 obsluguje maks 8MB fast ram, reszta to sa hacki, ktore moga nie dzialac lub sie z czyms gryzc. Ogolnie to masz idealna pamiec do CDTV o ile ona dziala. Z programistycznego punktu widzenia moglbys sprobowac dodac przed Setpatchem jakas procedure ktora alokuje powiedzmy 1.5MB chipu (zakladajac, ze masz 2MB chipu ) wtedy powinny programy korzystac z wolnego fastu podczas wczytywania, a zwalniac te 1.5MB chipu pamieci po wczytaniu sie systemu. Ale raczej jest problem w tym, ze ta karta uzywa obszarow pamieci nie przeznaczonych na zaden fast. A co pokazuje Avail?
[#8] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #7

1MB CHIP + Gvp g-force 040 combo z 12MB fast

avail pokazuje 1 + 12 = 13 total
[#9] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #8

A w jakim obszarze jest te 12MB fast?
[#10] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #9

Jak 12 MB, to raczej w ZIII, czyli powyżej pierwszego 16 MB.
[#11] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #9

Zaczyna sie dokladnie za pierwszym 16MB - 0x1000000
[#12] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #8

A czemu masz 12MB fast? Jeśli to ta karta, to wg opisu powinieneś mieć albo 16MB albo 64MB.
[#13] Re: Priorytety pamięci

@san_u, post #12

Chyba można dać 3x 4 MB. Te simmy są 32 bitowe, nie muszą być wrzucane w pakietach.
[#14] Re: Priorytety pamięci

@wali7, post #13

Mozna mieć 4, 8 , 12, 16, 32, 48 lub 64.
[#15] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #14

Sprobowalbym uzyc ktoregos z tych programow w s-s na jego poczatku, moze pomoze:

link
[#16] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #15

W poście drugim te programy już podawałem i kolega mówi, że Amiga się nie uruchamia bądź następuje guru.


Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:20:16 przez san_u
[#17] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #11

To nie jest typowa przestrzeń dla fastu, autoconfig przydziela pamięć od adresu 0x04000000, więc w tym przypadku prawdopodobnie dodawana jest przez bootrom, co nie jest zbyt ciekawym rozwiązaniem, bo stos i wszystko co się inicjalizuje zanim system uruchomi bootrom ląduje w CHIPie (tak jakbyś dodawał pamięć przez addmem w systemie). Możliwe, że problem wynika z konstrukcji karty. W tych plikach na Amiga Hardware nie ma jakichś wskazówek? Na KS1.3/3.1 jest to samo?
[#18] Re: Priorytety pamięci

@san_u, post #16

To podejrzewam, ze cos zle robi.
1. A probowal odpalic Amige bez s-s.
2. Uruchomic program zmieniajacy priorytet fastu, tylko nie wiem z jaka skladnia.
3. execute s/startup-sequence
I co wtedy sie dzieje?
[#19] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #18

Jest jeszcze druga opcja. Obnizyc priorytet pamieci chip.
BTW. Priorytety obu typow pamieci na obu kickach sa takie same czy rozne?
[#20] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #19

Ks1.3 odpada, wymagany jest conajmniej 2.x
Zmienianie priorytetow rozwala system.
Mapowanie rom do fastu powoduje ze zaczynam widziec zuzycie fastu, ale brak mozliwosci zmiany priorytetow pamieci powoduje ze niewiele to daje. Jakies programy widzę że używają fastu.
Widzialem jakis tool do umieszczania ikon w fast ram.
Aktualnie czekam na 8MB ZII fast, i dodatkowy ram do karty.
Tymczasowo zmienie na 030 na czas oczekiwania.
[#21] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #20

Co odpada przy kicku 1.3? Piszesz, ze zmieniasz z kicka 2.1 na 3.1, wiec co ma tutaj kick 1.3? Byc moze cos zle robisz po prostu, zle parametry podajesz tym programom.
[#22] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #21

Jak dla mnie ten przyklad ewidentnie dotyczy Twojego przypadku:

> SetMemPri LIST

SetMemPri 1.1 (15.8.95) Set Memory Region Priority
Freeware © 1995 by PROXITY SOFTWORKS
Lower Upper Free Pri Name Attributes
$0280020 $0600000 30032 10 expansion memory PUBLIC FAST
24BITDMA KICK
$1000020 $1400000 278704 7 GVP 32-bit RAM PUBLIC FAST
$0000420 $0100000 845048 -10 chip memory PUBLIC CHIP
LOCAL 24BITDMA KICK

> SetMemPri "GVP 32-bit RAM" 15 LIST

SetMemPri 1.1 (15.8.95) Set Memory Region Priority
Freeware © 1995 by PROXITY SOFTWORKS
Lower Upper Free Pri Name Attributes
$1000020 $1400000 278688 15 GVP 32-bit RAM PUBLIC FAST
$0280020 $0600000 28312 10 expansion memory PUBLIC FAST
24BITDMA KICK
$0000420 $0100000 845048 -10 chip memory PUBLIC CHIP
LOCAL 24BITDMA KICK
1
[#23] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #21

Gvp nie ruszy nawet przy kicku 1.3, wymaga 2.x+
Dzis wyjalem gvp i wstawilem 030. Na poczatku bylo ok, ale po kilku zmianach image dysku, cos mi sie zdegradowalo i zimny start zaczyna sie od kilku guru a potem pojawiaja sie zwiechy.
Wyjalem 030 i niestety przy probie odpalenia na 000 jest tylko czarny ekran.
Chyba 68000 jakos oberwal, albo nie wiem co.
[#24] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #23

Dalej nie lapie, co ma do tego kick 1.3. Chodzilo mi o priorytety pamieci dla kickow 2.x i 3.1 czy sa takie same. Wiec nie wiem po co Ci ten 1.3. Patrzac na ten listing z tego programu to raczej powinienes miec priorytet 7 dla tej pamieci 32 bitowej, a nie jakas ujemna wartosc. Byc moze masz po prostu jakis problem sprzetowy, ze cos nie kontaktuje lub pamiec siada Jesli to jest na przyklad obszar (bajt) odpowiadajacy za priotytet pamieci to tego nie wylapiesz testerem pamieci, bo ten obszar jest przed alokowalnym obszarem pamieci. W pierwszych 32 bajtach od $1000000 do $1000020.
[#25] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #24

To Ty sie pytales o kick 1.3, co mi w nim odpada
W takim razie powinno pomoc poprzestawianie simmo-w. Sprawdzę to jak dostanę nowe simmy.
Na razie przywróciłem stabilność z 000 i jakos z 030. Pomogla IPA, najwyrazniej za dużo było mechanicznego ruszania. Wyczyściłem system i z 000 i samym chip zostaje mi 700kB, z 030 i z 4MB fast zostaje 950kB chip. Jak przyjdą nowe simmy to sprawdze z 040.
[#26] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #25

Dziwny przypadek. Mam tymczasowo A2000 z Rom 1.2 i 512kb Chip i startując z dyskietki fast z Zorro jest używany w pierwszej kolejności do wszystkich danych poza graficznymi.
Pod Rom 2.x i wyższym powinno być tylko łatwiej i lepiej. Może coś nie gra w hardware pamięci karty.
[#27] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #25

No ale gdzie w ktorym poscie pytalem sie o kick 1.3? Mam skleroze, stary juz jestem, ale nie moge tego znalezc.
No i zamiana pamieci moze pomoc o ile to konkretny obszar jest walniety. Ale raczej lepiej bedzie ja potem wyjac, bo programy lub dane moga byc uszkodzone wtedy o ile beda wczytane pod obszar gdzie pamiec jest uszkodzona.
[#28] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #27

Juz widze zgubione tlumaczenie spytales sie co kicku 1.3 odpada, w odpowiedzi na to ze napisalem ze kick 1.3 odpada... chodzilo mi ze kick 1.3 mnie nie interesuje ("odpadl z listy kickow ktore mnie interesują"), a nie ze cos w nim odpada
[#29] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #28

Ale ja sie o nic takiego nie pytalem, ani w poscie 18 ani 19. Za to pierwszy wpis o kicku 1.3 w tym watku jest w Twoim poscie numer 20. No ale slepy juz jestem, moze czegos nie widze.
[#30] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #29

san_u spytal sie w 17, odpisales Mu w 18 i 19, a ja Wam na 3 posty w 20

A wracając do tematu... to pierwszy simm byl padniety... po wyjeciu go priorytet zmienil sie z -64 na 7 i teraz śmiga.
Dzięki za info o lokalizacji informacji o priorytecie.
A tak z ciekawości gdzie takich ciekawostek szukać?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem