kategoria: A2000/A3000
[#31] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #30

Ciekawą rzecz odkryłeś .Tylko w jaki sposób taki czy inny simm może nadać priorytet? Nie licha historia.
[#32] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #30

Skoro sim jest uszkodzny jak robiles ten test o ktorym pisales w poscie #6

„Fast ram przechodzi test pamieci.”
[#33] Re: Priorytety pamięci

@HOŁDYS, post #32

Uzylem Wilcom Advanced Amiga Analyzer. Najwyrazniej albo test kiepski, albo simm dosc specyficznie walniety.
Zawsze dawal takie samo przekłamanie.
[#34] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #33

Z drugiej strony to może być takie specyficzne podejście, że jeśli karta ma uszkodzoną pamięć, to mimo wszystko komputer się uruchomi, ale z uszkodzonego fastu nie będzie korzystać bo ten fast dostał b. niski priorytet. Inne karty by wyświetliły jakiś kolorowy ekran, ew. nie odpalały komputera, a ta pozwala na używanie Amigi, chociaż z dosyć okrojoną funkcjonalnością. Oczywiście zakładam, że taki algorytm został celowo zaimplementowany w karcie.
[#35] Re: Priorytety pamięci

@Rafał A-3000, post #31

Po prostu zamienial $07 na $C0. Jak pamiec pada to zwykle w jakims obszarze po prostu dane sa przeklamywane. Mialem przypadek, ze ustawiony byl zawsze 7 bit w jakims obszarze. i np z $00 robilo sie $80 a z $05 robilo sie $85 itd.
[#36] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #35

Jeśli tak miałeś, to po prostu 7 bit magistrali danych idący do kilku kości był zwarty do plusa, stąd miałeś tam zawsze stan wysoki (taki niezamierzony pullup). Zwarcie mogło wystąpić wewnątrz kości (pamięci, albo buforze).
Tu jest inny przypadek, priorytet pamięci nadawany jest w trakcie autoconfigu, tam po prostu linią autoconfig idzie ściśle określony protokołem ciąg danych, a jedna z nich to priorytet, taka zmiana priorytetu to zmiana jednego bajtu przesyłanego szeregowo, więc nie może być mowy o zwarciu. Stawiam na celowy zabieg konstruktorów karty.
[#37] Re: Priorytety pamięci

@HOŁDYS, post #32

Jesli byl uszkodzony konkretnie tylko 1 bajt na poczatku tego Simma to zaden softwareowy program tego nie sprawdzi, jesli ten SIMM byl ustawiony jako pierwszy. Bo pierwsze 20 bajtow pamieci jest uzywane przez kickstart bodaj do inicjalizacji danego obszaru pamieci. Pewnie jakby zmienil kolejnosc SIMMow i dal ten SIMM jako drugi lub trzeci to program testujacy powinien wykazac blad w pamieci. Ale fakt, ze to dosc specyficzny i malo prawdopodobny przypadek, zeby akurat na 3 SIMMy padl bajt w pierwszym SIMMie i to akurat w obszarze pierwszych 32 bajtow, gdzie Amiga przechowuje priorytet danego obszaru pamieci. Duzy pech.
1
[#38] Re: Priorytety pamięci

@wali7, post #36

Watpie, to karta musialaby miec procedure testujaca pamiec przed wywolaniem autoconfigu a to jest dosc dlugotrwale zwykle. Zeby w zaleznosci czy SIMM jest uszkodzony czy tez nie nadawac inny priorytet temu obszarowi pamieci. Do tego wedlug mnie dzialalyby programy zmieniajace priorytet pamieci.
[#39] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #38

OK, rozumiem, ale może testowanie nie polega na sprawdzeniu każdej komórki bit po bicie? Może robią to jakoś szybciej?
Zaś autoconfig w żadnym wypadku nie idzie za pośrednictwem pamięci, tylko w kartach z tamtej epoki zajmował się tym jakiś GAL, czy inny MACH, więc uszkodzenie pamięci nie powinno spowodować błędnego autoconfigu. Chyba, że (jak twierdzę) jest to celowy zabieg konstruktorów karty.
Zresztą poinformowanie systemu o pamięci w karcie można tez zrobić BootROMem karty, co chyba można zrobić ciut później.

https://en.wikipedia.org/wiki/Autoconfig
[#40] Re: Priorytety pamięci

@wali7, post #39

Potestowalem pamięć także Amiga Test Kitem i przeszła podtest random, ale sfajlowala crossboard wskazując na najmłodszy bajt.
Teraz czeka mnie zabawa z podmianą 2 kostek pamięci na simmie Na szczęście znalazlem jednego simma dawcę.
[#41] Re: Priorytety pamięci

@wali7, post #39

Ale moze masz tez racje, bo to sa specjalne pamieci SIMM GVP, i moze one maja jakis wewnetrzny szybki test, ktory jest zglaszany karcie a ta w ten sposob (ustawia bardzo niski priorytet pamieci) reaguje na uszkodzona pamiec? W sumie ciekawe byloby porownac te pierwsze 32 bajty spod adresu $1000000 przy uszkodzonym SIMMie i przy dobrym.
1
[#42] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #41

Operacja sie udała, pacjent przeżył. Simm po przeszczepie 2 kostek pamięci przeszedł wszystkie testy.
Priorytet przy failujacym byl -64 czyli binarnie 1100 0000, przy sprawnym jest 7 czyli 0000 0111, reszty nie pamietam.
Kostki sa tak ustawione ze jedna obsluguje parzyste bity a druga nieparzyste. Ale bledy byly na 8 wszyskich bitach, wiec walnięte były obie.
Simm nie ma nic specjalnego. Obstawiam 2 możliwości... albo usterka kości spowodowała nadpisywanie innych obszarów i przypadkiem było to -64, albo sama karta po failu przebila na -64 aby nie używać tej pamięci ale pozwolić na start w celu diagnostyki
Dziękuję wszystkim za pomoc.
[#43] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #41

Jeśli tak jest, to jest to najgłupsza metoda podejmowania akcji w przypadku uszkodzonej pamięci, bo ukrywa problem z pamięcią i zaciemnia sytuację, mimo niskiego priorytetu mogłyby znaleźć się programy, które np. wymagają pamięci FAST i zażądają zaalokowania w tym obszarze, wtedy narażony jesteś na zwiechy nieznanego pochodzenia albo nawet uszkodzenie danych. Sens takiego testu, który pozostawia użytkownika w niewiedzy jest zerowy, twoja karta wie, a ty nie. Chyba, że jest to gdzieś opisane w instrukcji.

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:19:33 przez san_u
[#44] Re: Priorytety pamięci

@san_u, post #43

Nie używałbym określenia "najgłupsza", bowiem o tym, że z komputerem jest coś nie tak użytkownik i tak bardzo szybko się dowie (po zajęciu chip ramu AmigaOS staje się zombie). Za to możliwość przeprowadzenia podstawowej diagnostyki karty z poziomu AmigaOS jest bardzo dużą zaletą, wystarczy włączyć oprogramowanie sprawdzające proca, czy pamięć i już mamy wszystko na talerzu, bez konieczności odsyłania karty do serwisu.
1
[#45] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #37

Dziekuje za wyjasnienia Don_Adam
[#46] Re: Priorytety pamięci

@wali7, post #44

Na pewno nie dowie się szybciej niż mógłby z zwykłej ramki informującej o problemie (karta ma bootrom).


o tym, że z komputerem jest coś nie tak użytkownik i tak bardzo szybko się dowie

Oczywiście, tylko jest to tak intuicyjne, że użytkownik skończył z tematem na ppa i każdy rozkładał ręce i szukał nie tam gdzie trzeba. Z wyjątkiem Don Adana, który podejrzewał uszkodzenie w okolicach nagłówka obszaru - tego może się nie domyślić nawet całkiem ogarnięta w temacie osoba.
[#47] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #42

Czyli te guru i zwiechy przy próbie zmiany priorytetu pamięci wynikały chyba z tego, że programy ładowały się do uszkodzonego fastu.
[#48] Re: Priorytety pamięci

@HOŁDYS, post #45

Choc z drugiej strony jakby program zabijal system to daloby sie chyba tez przetestowac ten obszar 32 bajtow na poczatku.
A gdyby orila nie naprawil tego SIMMa to moglby przetestowac programy testujace pamiec i wybrac najlepszy. Bo w przypadku takich programow jest pare problemow. Jak ktos n.p ma sam chip i chce go przetestowac to jest szansa, ze program zaladuje sie w obszar, gdzie pamiec jest uszkodzona i test tego nie wykaze, bo program by musial sie przekopiowywac albo miec liczyc sumy kontrolne swojego kodu. To samo dotyczy miejsca, gdzie program by zapisywal znajdywane bledy, no chyba, ze po pierwszym bledzie pamieci przerywa dzialanie. W teorii taki program powinien sie zawsze ladowac w nietestowany obszar pamieci. Czyli jak testuje sie fast to w chip lub odwrotnie.
[#49] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #48

Ciekawe czy pamięć jest widoczna zawsze pod tym samym adresem nawet jeśli nie jest dodana do puli, jeśli tak, to można by np. spróbować przetestować ją diagromem albo programem, któremu można podać zakres do testowania.

To jest ciekawy temat, program memcheck ma dwa rodzaje testu segmentowy i adresowy, segementowym można przetestować pamięć chip od 0x400 do końca i amiga się nie zawiesi, a przy adresowym można testować tylko obszar nie zaalokowany.

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 20:10:14 przez san_u
[#50] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #48

Oj, przepraszam ze naprawiłem sobie simma
Ale nic straconego, wygrzebałem walnięte kostki simma ze śmietnika i mogę je wlutować do simma dawcy, który był wcześniej simmem mającym robić za A4k fast. Będzie z tego testowy simm... ale tylko jest 25-50% szansy że będzie działał tak samo jak ten uszkodzony... bo nie pamiętam kolejności kostek.
[#51] Re: Priorytety pamięci

@san_u, post #49

Jesli wylaczy system to program testujacy nie powinien sie zawiesic. Bo po prostu to bodaj dziala tak, ze odczytuje dlugie slowo, zapisuje w to miejsce jakies kontrolne dlugie slowo, odczytuje je, sprawdza czy jest zgodne ze wzorcem, dla 100% pewnosci powinien to dwa razy robic z innym dlugim slowem wzorcowym, gdzie bity sa odwrotnie ustawione (not.l). A potem przywraca w to miejsce oryginalna zawartosc. Tak przynajmniej ja sobie wyobrazam dzialanie takiego programu. Ale tu jest zawsze problem z testowaniem miejsca, skad program jest uruchamiany. Wiec byc moze ten memcheck laduje sie pod adres $100, gdzie zwykle jest bezpiecznie o ile nie ma zadnych specjalnych patchy zainstalowanych w systemie. Bo tak to nie za bardzo wyobrazam sobie testowanie calej pamieci chip za jednym razem, jesli jest tylko pamiec chip w systemie. Duzo pewniejsze jest testowanie pamieci chip podzielonej na dwa obszary. No i moze byc tez jeszcze problem ze stosem, i testowaniem miejsca zajmowanego przez stos, ale to juz latwiejsze do ogarniecia.
[#52] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #51

Ja tu widzę 2 zagadnienia.
Pierwsze to miejsce ładowania programu. O ile da sie tym sterować to powinno być losowe, aby zapewnić jakąkolwiek szansę przetestowania całej pamięci. Tu pewną przewagę ma diagnostyczny ROM.
Drugi aspekt to konieczność kilku różnych podejść aby zapewnić najdokładniejszy wynik, bez przerywania po failu. Też losowa kolejność wykonywania podtestów. Są różne simmy więc i sposób objawiania się błędów. Na Amidze najlepiej pracować na danych 32bitowych w sensie wielkości patternów i skoków. Testy powinny obejmować pojedyncze komórki i jednocześnie duze obszary.
[#53] Re: Priorytety pamięci

@Don_Adan, post #51

Od prawie 30 lat nie programowałem na Amidze i był to tylko Amos. Teraz to tylko zawodowo c++ na 64 bitach. Ale chętnie bym się znowu pobawił w programowanie na Amidze. Czy ktoś mógłby wskazać mi jakieś fajne środowisko do budowania pod Amigę (najlepiej C) ktore mógłbym odpalic w emulacji winuae albo pod windowsem? I czy znacie jakąś dobrą bazę kodu do napisania testów pamięci? Jakiś prosty gotowiec do poprawienia? Chcę się skupić na samych algortmach zamiast od zera odkrywać tajniki dostępu do pamięci.
[#54] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #53

Sorki nie znam, tylko troche asembler znam. Nie wydaje mi sie, zeby dobry tester pamieci Amigi mogl byc napisany w C, ale moze sie myle. Bo przynajmniej sama procedure testujaca trzeba by przekopiowywac w rozne miejsca w pamieci i typy pamieci. W zaleznosci od tego jaka pamiec ma byc testowana i jakie obszary pamieci sa dostepne dla programu.
[#55] Re: Priorytety pamięci

@orila, post #53

Amiga nie ma ochrony pamięci, więc możesz w dowolnym miejscu pamięci grzebać. Oczywiście, gdy uszkodzisz coś ważnego to spowodujesz zwis.... ale chyba bezpiecznie byłoby odczytać adresy zamapowanej pamięci, wyłączyć multitasking (Forbid()), pojeździć po Faście (zapisujesz co tam było, robisz stosowne testy, na koniec odtwarzasz pierwotną zawartość) bajt po bajcie, przywrócić multitasking (Permit()). Dostęp do poszczególnych adresów normalnie - wskaźnikiem.
No i oczywiście trzeba by ustawić niski priorytet fastu, aby program testujący siedział w chipie... albo sprawdzić gdzie binarka się załadowała i ten obszar ominąć, stos też. O resztę chyba nie ma się co martwić, bo masz wyłączony multitasking, więc poza Twoim programem nic nie może bruździć.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 19:46:51 przez wali7
[#56] Re: Priorytety pamięci

@san_u, post #43

Jeśli tak jest, to jest to najgłupsza metoda podejmowania akcji w przypadku uszkodzonej pamięci, bo ukrywa problem z pamięcią i zaciemnia sytuację

Zgadzam się, bardziej idiotycznego rozwiązania chyba już się nie da wymyślić.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem