kategoria: A500
[#1] AMIGA z PSZOK - happy end
Dzień dobry :)
Ja w sumie to jestem commodorowcem, choć Amigę miałem z półtora roku (z rozszerzeniem 1.8 SLOW), ale to było dawno.
Jednak teraz wywożąc plastiki na PSZOK, patrzę a tam na rozwalonej lodówce leży Amiga 500. No to po heblach, żona na pasach, ale ja na taki widok jestem uczulony, więc sprzęt pod pazuchę i zwiewam do domu. Pierwsze wrażenie było takie: WTF? Kolor obudowy oryginalny i niepożółkły. Płyta wyglądała dobrze. Klawiatura US-Euro. O co tu biega? Gdzie jest haczyk?




W tej sytuacji to wiadomo. Jak trwoga to do b..., a nie, do Alta ;) W sumie mieszkam prawie powiat obok.
No więc udało się podłączyć przyjaciółkę do prądu i monitora... i działa OK



Stacja dysków także okazała się sprawna. Klasycznie do wymiany folia pod klawiaturą i to tyle (kilka klawiszy po lewej stronie nie działało). Brak uwag. Znalazłem ją rychło w czas, bo ona leżała na wolnym powietrzu. Jakiś deszcz i po niej.


Co dalej?
Plan min: gotek+joystick
Plan max: jakiś fast, więcej chip (są gniazda na płycie) + dysk na karcie CF z whdload.

Po co mi ona?
Dzieci grają w retro i nie marudzą ;) A ja będę miał sprzęt do odpalenia co bardziej upierdliwych dem dla Kroniki Polskiej Demosceny.

Tak więc z powrotem oficjalnie znowu jestem amigowcem ;)

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 20:21:45 przez tiges

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 20:22:58 przez tiges
17
[#2] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@tiges, post #1

gratuluję ja tez mam większość swoich amig ze szrotu i działają
[#3] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@tiges, post #1

Gratulacje, że w 2021 udało Ci się znaleźć taki sprzęt wart chyba z kilkaset złotych na śmietniku. Miłej zabawy!
[#4] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@tiges, post #1

Dobra, dobra Amiga to wiadomo, ale co z lodówką ? szeroki uśmiech
1
[#5] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@nekroskop, post #4

Chyba jest już w hucie ;) Lodówki jakoś mnie nie poruszają ;)
[#6] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@tiges, post #5





Gotek wciśnięty i działa, więc plan minimum prawie wykonany. Chwilowo podłączam do to tv przez monochromatyczny composite, ale kabel VGA już jedzie.

Ciekawe, że wybranie interlace w workbench na moim tv powoduje, że rozdzielczość rośnie, ale migania praktycznie nie widać. Pewnie przez bezwładność matrycy.

Jak przyjdzie kabel, to posprawdzam to z Dellami u2311 i p2314 (pierwsze próby były zachęcające i wyświetliły 576i, ale na razie kabel pojechał do poprawki, bo masa nie była przylutowana, a sam obraz był trochę ciemnożółty)
3
[#7] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@tiges, post #6

Obudowa przy otworze stacji była już uszkodzona, czy Ty dopuściłeś się tego haniebnego czynu?
1
[#8] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@tiges, post #6

Niektóre TV mają SD+FF dla sygnałów ze SCART/S-Video/Composite/Compound/itp. Ja mam taki i w trybie hi-res laced mam obraz jak żyleta.
[#9] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Solo Kazuki, post #8

Podaj model TV.
[#10] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Hubez, post #9

Nie wiem czy o coś ci da, bo nowe są już nie do dostania. Jest to właściwie monitor z tunerem i wieloma wejściami ASUS 24T1EH. Niestety przez VGA nie łapie 15kHz, za to przez wejścia SCART(RGB)/S-Video/itd tryby Hi-Res są "odplatane".

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 22:18:23 przez Solo Kazuki
[#11] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Solo Kazuki, post #10

Amikącik gotowy. Dell U2311 wyświetla obraz całkiem dobrze, ale przeplot wygląda słabo (ten po wyjściu mono video był lepszy), ale po za tym świeci całkiem prawidłowo.

Żeby skończyć STAGE1, to brakuje mi dżojstika. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie ;)

1
[#12] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@snifferman, post #7

Obudowa przy otworze stacji była już uszkodzona, czy Ty dopuściłeś się tego haniebnego czynu?


Może niech każdy robi ze swoim sprzętem, co mu się podoba.
[#13] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@tiges, post #11

A mysza z kulką czy z laserkiem?
[#14] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@ZbyniuR, post #13

Optyczna z adapterem we wtyczce, jakiś A4tech. Chodzi lepiej niż się spodziewałem. Nigdy więcej kulek ;) Nie wiem czy to ktoś stąd to przerabia i sprzedaje, ale jest dobra.

Co do goteka, to nie ma wiele opcji ;). Albo kupuje się zewnętrznego jako DF1:, albo go się wywala na zewnątrz szukając dłuższej taśmy, albo się go rozbebesza tracąc gwarancję, albo wpasowuje do środka kosztem kawałka obudowy. Kolorystycznie pasuje, dziur nie ma, jak zachce wyświetlacz oled, to będzie czytelny, większe pendrive'y pasują ;)
[#15] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Drakon, post #12

Już nie. Mówimy o sprzętach coraz bardziej unikatowych, a na ich pasjonatach ciąży pewna odpowiedzialność.
A więc - nie wszystko, co dozwolone, godne jest pochwały.
1
[#16] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Daclaw, post #15

W sensie, zarobię sobie na kolejną A1200, kupię, wywalę jej w obudowie dziurę na Goteka to zostanę potępiony? Zejdźmy na ziemię... szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 10:23:50 przez Drakon
[#17] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Drakon, post #16

Możesz jej nawet wyrąbać dziurę w środku siekierą - Twoja sprawa. Ale jeśli pokażesz zdjęcie A1200 z potworną dziurą w środku na forum, gdzie ludzie na takie sprzęty dmuchają i chuchają to musisz się liczyć z tym, że ktoś powie że mu się takie traktowanie Amigi nie podoba. To chyba proste?
5
[#18] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@tiges, post #11

Żeby skończyć STAGE1, to brakuje mi dżojstika. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie ;)


Polecam ArcadeR https://retroradionics.co.uk/?~~mode=product&~~id=168982750

Bardzo dobrze wykonany, nowy, cena wg mnie konkurencyjna względem ofert ktore czasem widuje na znanym polskim portalu aukcyjnym.
[#19] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Ark16, post #18

A faktycznie. Za tyle to czasem krzyczą za niedziałające szroty z niekompletnymi mikrostykami i kablami do wymiany. Dzięki.
[#20] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@recedent, post #17

Proste. Natomiast niech każdy robi ze swoją własnością, co się podoba. Też proste.
1
[#21] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Drakon, post #20

Bardziej chodzi mi o to, że goteka można sobie łatwo kupić. Koncepcja po jakimś czasie może się zmienić, gwarancja na goteka skończyć, a dziura zostanie szeroki uśmiech.

Każdy sobie zrobi, co mu się będzie podobać, ale nie raz się tego będzie później żałować.

A opcji do goteka jest więcej. Są z osobną małą obudową przyczepianą na zewnątrz z oledem i przyciskami/potencjometrem. Jest OSD i obsługa z klawiatury.

https://img1.yeggi.com/page_images_cache/2974600_amiga-gotek-oled-128x32-0.91-display-with-rotary-encoder-by-bokoshi




Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 12:29:24 przez snifferman
[#22] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@snifferman, post #21

Są z osobną małą obudową przyczepianą na zewnątrz z oledem i przyciskami/potencjometrem. Jest OSD i obsługa z klawiatury.


Wiem.
[#23] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Drakon, post #20

Jest to prymitywne myślenie. Bywa, że się z tego wyrsta, bywa, że nie.
[#24] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Daclaw, post #23

Serio lubisz, jak ktoś ocenia, co robisz ze swoją własnością?
[#25] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@tiges, post #14

Są opcje:

link

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 20:21:01 przez Jacques
[#26] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Drakon, post #24

Moim zdaniem Amiga jest do używania, nie do dmuchania i chuchania.
Pamiętam jak w swojej pierwszej A1200 wyciąłem otwór nożem z lewej strony obudowy, żeby na zew. wyprowadzić przewód IDE, do podłączenia HDD i CD :)

Dlatego też dzisiaj nie rozumiem ludzi, co się burzą na taki widok. Używać, nie kolekcjonować! :)
1
[#27] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@karolb, post #26

To co kiedyś było do używania, z biegiem dziesięcioleci staje się też okazem wartym zachowania w niezniszczonym stanie.
Inaczej używało się Forda T w jego epoce, inaczej obchodzi z takim współcześnie I jak ktoś w takim klasyku domaluje płomienie, nie musi to budzić aprobaty
1
[#28] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Jacques, post #27

Moim zdaniem jest do używania i po to ją naprawiałem, bo to nie jest egzemplarz kolekcjonerski, a jakoś nikt mi się do napraw nie dołożył. A już tylne porty są lekko zardzewiałe, ekran trzeba wymienić, a i monitor kupić, bo ten pożyczyłem z pracy. No i ten nieszczęsny dżojstik. A i powoli się kompletują części do stage II. Więc drama z powodu tego kawałka plastiku jest na razie nie potrzebna. Co innego przy takiem SX-64 albo
Commodore 65 ;)

Przynajmniej w Jaguara XJ220 można grać na myszce :P.
I z młodzieżą wygrałem turniej z Pinballa Fantasies.
1
[#29] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Drakon, post #24

Lubię, nie lubię... Wbrew dziwnym "tryndom", akceptuję.
Uważam natomiast, że są wartości nadrzędne względem pieniędzy i prawa własności jakiegoś ludzika. Wyrazem tego jest prawna ochrona przyrody i ochrona zabytków.
[#30] Re: AMIGA z PSZOK - happy end

@Daclaw, post #29

Oczywiście, że są. Ale skoro porównujesz komputer, którego ilość wyprodukowanych egzemplarzy liczona jest w setkach tysięcy, do przyrody lub zabytków, to naprawdę dalsza konwersacja nie ma sensu. :)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 10:03:12 przez Drakon
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem