kategoria: A500
[#1] A500 klawiatura Samsung
Hej,

Czy ktoś z was wie może czy dostępne są zamienniki folii do klawiatury samsunga z A500? A może ktoś ma taką klawiaturę na sprzedaż? Jest to najstarsza wersja klawiatury w której są 2 folie. Niestety w moim egzemplarzu jedna z nich umarła, prawdopodobnie z powodu wilgoci. Grafitowe ścieżki z dolnej folii są w doskonałym stanie, niestety górna ze srebrnymi ma uszkodzone ponad 70%.

Wykonanie zestawu nowych folii jest możliwe, rozmawiałem z jedna firmą ale to spory koszt: 1600 zł netto za dokumentacje i 330 zł netto za komplet folii.

Mam też alternatywny pomysł na nowa klawiaturę ale to sporo roboty - przeróbka na mikro switche.
[#2] Re: A500 klawiatura Samsung

@macias, post #1

Witam.
Jak duże są uszkodzenia?
Może by w kilku miejscach wystarczył by lakier przewodzący?
Pozdrawiam.
[#3] Re: A500 klawiatura Samsung

@ted, post #2

Hej,

Lakier niestety już nie pomoże. Ścieżki nie maja małych przerw a po prostu ich brakuje. Wilgoć spowodowała to, ze się po prostu rozsypały. Musiałbym praktycznie 70% odmalować i to nie klejem przewodzącym a kupić już prawiła farbę ze srebrem.

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 17:12:40 przez macias
[#4] Re: A500 klawiatura Samsung

@macias, post #3

Jestem na etapie prototypowania zamiennika folii do tej klawiatury, koncept już mam, projektowanie już prawie na ukończeniu, pozostaje zrobić próbną serię i mieć nadzieję, że będzie działać tak jak zakładałem ;)
[#5] Re: A500 klawiatura Samsung

@panti1801, post #4

Hej,

Planujesz to wykonać samodzielnie czy zlecić w jakiejś firmie?
Jak byś potrzebował pomocy z projektem to mogę pomóc.
Ja rozmawiałem z firmą Satori.

Pozdrawiam
[#6] Re: A500 klawiatura Samsung

@macias, post #5

Zamiennik będę wykonywał tą samą metadą co tutaj. Problemem w klawiaturach Samsung jest podwójna membrana, ale tak jak pisałem, mam już teoretyczne rozwiązanie, które powinno zadziałać.
[#7] Re: A500 klawiatura Samsung

@panti1801, post #6

Zgaduje że myślisz o PCB typu flex. Dolna folia to może być klasyczne PCB np 1mm a górna "pracująca" typu flex.
Sam o tym myślałem. Sprawdzałem ceny flex PCB w allpcb. 5 sztuk tego formatu (2 stronnych) kosztuje około 115$.
[#8] Re: A500 klawiatura Samsung

@panti1801, post #6

Do klawiatur dla małego Atari XE opartych na gumkach, które mają dwuwarstwową membranę (drugi typ jest na sprężynkach i jest oparty o mloteczki zwierające pary padów ale to nie temat) jeden z kolegów zrobił zastępnik membrany na PCB. Rolę zwierającą pełnią niskoprofilowe switche montowane powierzchniowo. Wkłada się to zamiast membrany i blachy usztywniającej. W rewizni 1.1 doszła do tego jeszcze poliwęglanowa przekładka zwiększająca skok klawisza. Obecnie działa to po prostu świetnie. Nabyłem 3 takie zestawy (w tym jeden prototypowy), polutowałem i mogę polecić każdemu. Tutaj, jak sądzę, można zrobić coś podobnego. Cienkie PCB może się wpasować jak to już jest w tej wersji, którą robisz. Nie wiem tylko, jak tu są realizowane same popychacze bo tej wersji klawiatury nie mam, tylko z membranami jednowarstwowymi.

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 18:44:01 przez perinoid
[#9] Re: A500 klawiatura Samsung

@macias, post #7

Mam całkowicie inną koncepcję, całość będzie opierała się na jednym laminacie Szczegółów narazie nie będę opisywał.
[#10] Re: A500 klawiatura Samsung

@perinoid, post #8

W klawiaturze Samsunga sprężyna naciska na górną membranę bezpośrednio. Przy odpowiednim nacisku górna membrana się odkształca i zwiera do spodniej.
Mi tez chodzi po głowie pomysł z mikro switchami. Namierzyłem takie nisko profilowi 1.7mm grubości o silne nacisku 50g. Muszę jeszcze sprawdzić czy sprężyna mogłaby się bezpośrednio o ten guzik opierać.
[#11] Re: A500 klawiatura Samsung

@perinoid, post #8

Tutaj w Samsungu mikrostyki niestety nie dadzą rady ze względu na konstrukcję młoteczka klawisza. Pozatym traci się wtedy "płynność" klawisza, a zależy mi na tym żeby klawisze pozostały miekkie
[#12] Re: A500 klawiatura Samsung

@macias, post #10

To dokładnie jak w membranie atarowskiej. Ten sam mechanizm. Można więc zastosować takie samo rozwiązanie - o ile tylko popychacz daje na to szansę. Kryterium przydatności jest tu odległość od końca popychacza do membrany w momencie, gdy klawisz nie jest wciśnięty. W Atarce było to wystarczająco, żeby działało ale za mało, by było to komfortowe. Dlatego w środek poszła warstwa poliwęglanu nawiercona w miejscach przełączników dodającą brakujący margines na komfortowy ruch klawisza.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem