kategoria: A500
[#1] WB 3.1.4
Co sądzicie o tym systemie i kickstarcie WB 3.1.4 bo gdzieś słyszałem że jest niedopracowany i że 3.1 jest lepszy
[#2] Re: WB 3.1.4

@Grysia, post #1

3.1 nie jest lepszy, raczej jest gorszy, można się zastanawiać nad 3.9 bo 3.9 ma stos tcp a 3.1.4 i 3.2 nie mają.
1
[#3] Re: WB 3.1.4

@Grysia, post #1

ks3.1 jest najmniej problemowy,
pomysł
a dodając do niego najnowsze scsi.device

nic więcej nie trzeba przeciętnemu "WHDLOAD owcowi"
:D
[#4] Re: WB 3.1.4

@Grysia, post #1

System 3.1 na pewno jest bardziej kompatybilny, bo większość softu była pisana pod niego lub starsze wersje WB.
AmigaOS 3.1.4 za to będzie mniej problematyczny, ponieważ ma dużo poprawek, działają duże dyski, poprawiony FFS, obsługa nowszych procesorów "out of box" i wiele drobnych poprawek, których na pierwszy rzut oka nie widać, ale mają znaczenie.
1
[#5] Re: WB 3.1.4

@jargo, post #4

3.1 na pewno szybciej startuje. Ja używam w Amidze OS 3.1.4. Nie było problemu z umieszczeniem go na 32GB karcie pamięci. Problem jest z kupnem kickstartu ale na zamówienie wgrywa w EPRom jeden sprzedawca z allegro. W przeciwieństwie znowu do OS 3.2 na OS 3.1.4 tak samo jak na WB 3.1 wgrasz sobie nowe icon.library na gołej Amidze z prockiem 68000. NewIcons szybciej się wczytują wtedy. Ale poza tym wydaje mi się że WB 3.1 będzie szybszy. Przynajmniej spod emulatora tak to widzę.
[#6] Re: WB 3.1.4

@Grysia, post #1

Ja mam 3.2.1 i jestem zadowolony i tak jak wcześniej Kolega wspomniał warto tylko wymienic icon.library na tą z aminetu od Petera K.

Ps. Rom tez 3.2 1

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 00:04:27 przez mateusz_s
[#7] Re: WB 3.1.4

@mateusz_s, post #6

Pod 3.2.1 działa Ci nowsze icon.library na procku 68000?
[#8] Re: WB 3.1.4

@Grysia, post #1

Co sądzicie o tym systemie i kickstarcie WB 3.1.4 bo gdzieś słyszałem że jest niedopracowany i że 3.1 jest lepszy

Tylko po co kolejny wątek o tym...???

https://www.ppa.pl/forum/komentarze/39184/amigaos-3-1-4
https://www.ppa.pl/forum/amiga/39183/amiga-os-3-1-4
https://www.ppa.pl/forum/amiga/39191/nowy-obraz-rom-od-hyperiona-3-1-4
dalej nie chciało mi się wklejać
1
[#9] Re: WB 3.1.4

@Grysia, post #1

Jesli to emulacja to polecalbym 3.9. Masz Re-Action. Limpidclock np. tego wymaga. Ponoc moze byc rowniez ClassAct jesli masz 3.1.4 ale nie udalo mi sie nigdy uruchomic tego zegara pomimo iz robilem wszystko wg ksiazki Radzika. Moze cos sknocilem,nie wiem. Nie ogranicza cie w emulacji szybkosc. Jesli natomiast jest to fizyczna Amiga powiedzmy 1200 to jednak 3.2 (rowniez masz Re-Action) lub nizsze numery. Bardziej doswiadczeni Amigowcy niech mnie poprawia jesli cos nie prawda
[#10] Re: WB 3.1.4

@Grysia, post #1

3.1 najlepszy - najszybszy i najmniej z nim problemów. Dzięki Aminet'owi możesz osiągnąć 95% tego co ma 3.1.4, z tych pozostałych 5% zapewne nigdy nie będziesz potrzebować skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 16:09:10 przez AmiClassic
[#11] Re: WB 3.1.4

@AmiClassic, post #10

popieram :)
[#12] Re: WB 3.1.4

@AmiClassic, post #10

Bynajmniej. W 3.1.4 jest obsługa dużych dysków i partycji bez potrzeby nakładania jakichś podejrzanych łatek. Fajnym ficzerem jest obsługa NewIcons z poziomu icon.library, to ze biblioteka ta jest na dysku jest również fajne, gdyż można ją aktualizować po prostu podmieniając jej plik na dysku.
Odnoszę wrażenie, że największymi krytykami OS3.1.4, czy 3.2 są osoby które z tymi systemami się nie zetknęły, bo jak inaczej wyjaśnić brak merytorycznych argumentów?
1
[#13] Re: WB 3.1.4

@Grysia, post #1

Polecam kupić pdf Radzika o 3.14
1
[#14] Re: WB 3.1.4

@wali7, post #12

3.1.4 leży w szafie ( kick i WB )
Icon.library działa na WB3.1 i to w wersji 000 i 020 i na ECS i na AGA:) i w wersji HAM6 i HAM8
I tak zaletą kickstartu 3.1.4 jest obsługa "dużych" dysków - a Loadmodule nie jest podejrzaną łatką.
WB 3.1.4 ma fajną wbudowaną funkcję układania plików/folderów alfabetycznie i automatyczne ustawienie wielkości okna.
I więcej zalet nie pamiętam.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 17:00:01 przez RokiS
[#15] Re: WB 3.1.4

@wali7, post #12

Ja nie miałem okazji się z tymi nowymi systemami zapoznać. Ale obserwuję z boku sytuację i widzę że warto w to pójść.
Pamiętam że na OS 3.1 trochę się pomęczyłem z dużą kartą. Zanim znalazłem odpowiednie narzędzia na Aminecie, nie szło podzielić dużego dysku.
[#16] Re: WB 3.1.4

@WojtekX, post #15

Ja nie miałem kłopotów w partycjonowaniu dużego dysku na os 3.1 a dysk
był - jak na standardy Amigi - ogromny, bo miał 4GB.
[#17] Re: WB 3.1.4

@mmarcin2741, post #16

Ja lata temu na A1200 pod kick 3.0 lub 3.1 z odpowiednim programem (nie pamiętam już jakim) używałem dysku 20GB, IDE ATA na standardowym wbudowanym kontrolerze. Newicons też używałem.

Nie chcę bezpodstawnie negować nowego kickstartu, ale nie wiem czy jest sens zmieniać coś co działa, nawet jeśli łatane :)

P.S. @recedent: czyżby nadchodził mem z cyklu "to w sumie co nam dali ci Rzymianie"?
[#18] Re: WB 3.1.4

@wali7, post #12

Nie krytykuję 3.1.4, uważam go za zbędny
Zakładając, że jednak krytykuję ten system to jakich merytorycznych argumentów oczekujesz ode mnie jako użytkownika 3.1? Używałem dużych dysków zanim pojawił się 3.1.4, używałem icon.library zanim pojawił się 3.1.4, itd...
Chciałbym się dowiedzieć co potrafi 3.1.4, a do czego nie da się 'namówić' 3.1 i co byłoby dla mnie niezbędne?

P.S. Żeby nie było - zetknąłem się z tym systemem w mojej drugiej Ami i nie znalazłem tam nic co by mnie przekonało do jego używania zamiast mojego dopieszczonego 3.1.
1
[#19] Re: WB 3.1.4

@AmiClassic, post #18

Wiesz, od 1993 roku minęło trochę czasu, więc zamiast łatać 3.1, lepiej (moim zdaniem) użyć poprawionych kicków 3.1.4, albo 3.2.1.
Ja też lubię 3.1, i przykładowo chcącym pobawić się grami z użyciem WHDLoad nie polecam niczego więcej. No może gdy ktoś bardzo chce mieć większy dysk to 3.1.4, bo lepiej mieć obsługę dużych dysków w kickstarcie, niż bawić się LOADMODULE.
Ja póki co używam 3.2 w A500 z 68030 50 MHz (a wcześniej 68020 35 MHz) i jestem bardzo zadowolony, zaś w A4000 z 060 jest póki co 3.1.4, ale w końcu wypalę sobie 3.2.1... może dziś? :)
[#20] Re: WB 3.1.4

@wali7, post #19

...od 1993 roku minęło trochę czasu...
Wiem, ale to nie ma tu nic do rzeczy, można by rzec Workbench jak wino... Gdyby OS 3.1.4 pojawił się przynajmniej 20 lat temu to kto, kto wie...

...więc zamiast łatać 3.1...
Ale twórcy 3.1.4 to właśnie zrobili. To nie jest system pisany od podstaw, to jest w zasadzie połatany 3.1 z poprawkami błędów. Ja tam wolę sam sobie łatać system tym co mi potrzebne i wtedy... "wiem co jem" szeroki uśmiech

...bo lepiej mieć obsługę dużych dysków w kickstarcie...
Co drugi użytkownik tego forum z programatorem sam to sobie zrobi (a i innym pomoże )

Zakładając, że karta 8GB to 'duży' dysk, z tego co pamiętam nie potrzebuje podmiany scsi.device, wystarczy PSF3, a to już wystarczy sporej części użytkowników WHDLoad.
Zresztą też kiedyś używałem LoadModule i nie pamiętam jakichkolwiek problemów z tym związanych.

Nie poruszam tematu 3.2 bo nie mam, ale obejrzałem kiedyś film Radzika "AmigaOS 3.1 vs 3.2" (nie jest to jakiś kompleksowy versus, ale taki szybki rzut oka) i uśmiech nie schodził mi z twarzy szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 21:45:47 przez AmiClassic
[#21] Re: WB 3.1.4

@AmiClassic, post #10

właśnie spr szybkość pojawienia się pulpitu WB

po kliknięciu START emulacji (JIT, fastest possible) pod:

- ks30: 3sek
- ks31: 6sek
- ks32: 40sek

SZOK.

a pod real sprzętem ile to by było?
2x ?
3x dłużej ?



Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:20:35 przez Cezarykl
[#22] Re: WB 3.1.4

@Cezarykl, post #21

Mi pulpit WB3.2 na kości 3.2 pojawia się w 8 sekund na prawdziwej A1200.
[#23] Re: WB 3.1.4

@Bociek78, post #22

świeżutka instalacja rom i workbench 3.2

dlaczego tyle czasu zajmuje samo uruchomienie wb?
potem update do 3.2.1 i też to samo?
ocb
?


Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:47:05 przez Cezarykl
[#24] Re: WB 3.1.4

@wali7, post #19

Ale się uczepiłeś tego LoadModule
Przecież scsi.device można sobie podmienić w kicku 3.1 i wypalić Rom. Można nawet zrobić kicka 1MB i upchać tam więcej. To już dawno było rozwiązane. OS 3.1.4 czy 3.2 nie jest tutaj pionierem.
Pamiętam, że wiele rzeczy nie chciało mi się uruchomić z dyskietki z kickiem 3.1.4 bo brakowało biblioteki, która normalnie jest w ROM, ale ją wywalili, żeby zmieścić większe scsi.device.

W OS3.9 podmiana scsi była standardowo wbudowana przy instalacji. Wtedy nie wiedziałem jak to działa i miałem dysk 32GB i 80GB i nie miałem żadnych problemów.

LoadModule ma też zaletę, bo możesz sobie użyć dowolnego device. W kicku jest to na sztywno i zmiana wymaga wypalania nowego kicka albo używania flashromu lub mapromu. Nie wszyscy mają te opcje.

Ile teraz jest już "nowych" kicków? 3.x; 3.1.4; 3.2; 3.2.1?

Nawet mając programator i kasowarkę nie chce mi się ich wszystkich nagrywać
w końcu wypalę sobie 3.2.1... może dziś? :)

Tobie też się nie chciało
[#25] Re: WB 3.1.4

@snifferman, post #24

Możesz użyć 27C322 :)
A tak na serio to używam 27C400 z 3.2.1. I wszystko działa.
Dłubanie w kicku i podmiana innego device średnio mi odpowiada, tym bardziej że mam dostępny kick z olbrzymią ilością poprawek. Dlaczego go nie używać?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 13:58:33 przez wali7
[#26] Re: WB 3.1.4

@wali7, post #25

Ja przy kicku 3.1.4 podmieniałem/poprawiałem- za pomocą Loadmodule - scsi.device na szybsze :) od Doobreye (A600) :P
[#27] Re: WB 3.1.4

@RokiS, post #26

Jak szybsze, to czemu nie.
Dużą zaletą scsi.device w kickach 3.1.4 i 3.2 jest obsługa dużych dysków. Oczywiście, wiem że można (1) użyć LOADMODULE, lub (2) podmienić w kicku i wypalić w EPROMie. Tylko w przypadku skaszanienia się czegoś na dysku systemowym (z którego odpalane jest LOADMODULE) mamy odcięty dostęp do wszystkich partycji leżących powyżej 4 GB od początku dysku. Dopóki nie naprawimy tej partycji/nie użyjemy odpowiednio spreparowanej dyskietki/nie przeniesiemy dysku do Ami z odpowiednim sterownikiem nie mamy dostępu. A praktyka pokazuje, że kiedy zależy nam na czasie, na jakimś spotkaniu, itp. sprawy lubią się kaszanić koncertowo (prawo Murphyego).
A przypadek (2).... jakoś wolę używać kicka z jego wszystkimi komponentami w zestawie przetestowanym przez testerów. Podobnie jak w samochodzie nie lubię mieć części z różnych modeli. Chociaż znam takich, co lubią takie kombinacje.
Przypadek z podmianą za pomocą LOADMODULE sterownika na szybszy, w sytuacji gdy oryginalny ma taką samą funkcjonalność (zwłaszcza w zakresie używalności), ma sens np. przez lata używałem EIDE.device.
[#28] Re: WB 3.1.4

@wali7, post #25

No ale i tak będę musiał nagrywać. 27C322 na nie wiele sie zda jak wyjdzie kick 3.2.2. Pozatym trzeba to jakoś przełączać.

Tylko w przypadku skaszanienia się czegoś na dysku systemowym (z którego odpalane jest LOADMODULE) mamy odcięty dostęp do wszystkich partycji leżących powyżej 4 GB od początku dysku. Dopóki nie naprawimy tej partycji/nie użyjemy odpowiednio spreparowanej dyskietki/nie przeniesiemy dysku do Ami z odpowiednim sterownikiem nie mamy dostępu.

Ja mam zawsze systemowy dysk max kilkaset MB. Druga partycja u mnie jest w obrębie 4GB i mam na niej wszystkie narzędzia, kopie systemu itd. Jak coś się popsuje na partycji systemowej to potrzebuje tego samego co ty w OS3.2 czy jakim kolwiek innym. Możliwości naprawy i przerzucenia danych na partycje systemową.

Używam kart SD i przy ich zawrotnych cenach podmiana na działającą nie jest problemem.

Szukasz problemu tam gdzie go nie ma. To jest dobre rozwiązanie dla kogoś mniej obeznanego. Ktoś kto potrafi nagrać 2 pliki na dyskietkę i dopisać jedną linijkę w SS nie stanowi to problemu

Używałem OS3.1.4 i 3.2 i scsi.device w kicku było wolniejsze od wersji 46, której używałem.

Nie, że jestem jakimś wielkim przeciwnikiem nowych odsłon WB. Poprostu nie ma tam nic co wywołuje "WOW". Dodatkowo problemy z kompatybilnością przy posiadaniu wielu Amig i rozszerzeń, może być problematyczne. No i jak chce się być fair, to trzeba za to jeszcze zapłacić
[#29] Re: WB 3.1.4

@snifferman, post #28

Wiadomo, że efektu WOW nie będzie, to nie Morphos :)
Ale kilka ficzerów lubię np. możliwość wysuwania okien poza ekran w 3.2.
[#30] Re: WB 3.1.4

@snifferman, post #28

ok, racja mam podobne spostrzeżenia :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem