kategoria: A500
[#1] Problem A500 i współpraca z Kartą TF534
Dzień dobry, zwracam się do Szanownego grona o pomoc w kwestii Amigi 500 rev 6 A03, ROM 3.1.4. WB 3.1.4. Stacja Gotek, RGB to HDMI, akcelator TF534 proc. 33 mHz/40 mHz. versja karty 2c. (dokładny opis ze strony sprzedawcy, cyt” The Terrible Fire 534 accelerator card for Amiga 500, Amiga 500+ or Amiga 2000. It has Motorola 68030RP33 CPU clocked at 40 MHz (48MHZ possible by changing crystal oscillator), accelerator also has 4MB FASTRAM and a 2.5 "IDE connector for hard drives and CF adapters.”). Mocny zasilacz ok. 200W. Problem polega na tym, że nie mogę zainstalować systemu ani na dysku twardym 2.5” ani też na karcie CF 4GB (karta nota bene pracuje bez problemu w A1200). Podczas wczytywania dyskietek z Gotek wyskakuje błąd GURU z grupy 800. Wyczytałam, że do karty należy podłączyć dodatkowe sygnały. Tu pojawia się zonk ponieważ interpretacja zasad połączeń dodatkowych sygnałów nie jest dla mnie w pełni zrozumiała. Tym samym kieruję swoja prośbę do osób mających tą kartę w swoich Amigach A500 o pomoc w rozwiązaniu powyższego problemu. Pozdrawiam serdecznie. MaWor
[#2] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #1

A na kick3.x i WB3.x jak zachowuje się ten zestaw?
[#3] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #1

Mam tą kartę w A500 i w rewizji 2c przy najnowszym oprogramowaniu układowym nie potrzeba dodatkowego przewodu oznaczonego jako int.
[#4] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@ACULA2, post #3

Dziękuje serdecznie za info. Czy mogę poprosić o szczegóły podłączenia. Mile byłby widziany schemat. Jak zdobyć oprogramowanie systemowe do karty i do kontrolera IDE?. Pozdrawiam
[#5] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@ACULA2, post #3

Przepraszam, starość, źle odczytałem treść wiadomości.
[#6] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@Norbert, post #2

Właśnie w tym kłopot, że mam problem za zainstalowaniem systemu. Chciałem dla ułatwienia zainstalować system na CF w poziomu WinUAE ale w konfiguracji kontrolera dysku IDE muszę podać typ sterownika do karty TF534 a takiego nie mogę znaleźć. Czy mogę wybrać sterownik scsi.device tego nie wiem?
[#7] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #6

Jeśli karta korzysta ze sterownika zgodnego z RDB to możesz użyć scsi.device w Winuae.
[#8] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@Norbert, post #7

Niestety nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji.
[#9] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #1

Zbudowałem trochę tych kart i mogę powiedzieć szczerze nie polecam 3.1.4 na a500 jak i z 534 tak samo i z 536 tylko 3.1

Od kogo kupiles ta karte i kiedy bo jeśli firmware masz stary to tak trzeba INT podłączyć ale podejrzewam że nie trzeba

Masz diag rom albo amiga test kit na dyskietce bądź goteku ?

Odłącz karte cf i sprawdzić jak zachowuje się tf na diagrom albo amiga test kit

Daj znac
[#10] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #4

Zrób zdjęcie karty i czytnika.
[#11] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@ACULA2, post #10

Dziękuje serdecznie Wszystkim za zainteresowanie. W załączeniu przesyłam zdjęcia karty. Czytnik niestety został w domu, wstawię jak wrócę z pracy.


[#12] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@ACULA2, post #10

Po podłączeniu dysku HD 40Gb, też występuje problem z instalacją. Nie wykrywa dysku
[#13] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #12

Jak dlugie kable IDE uzywasz? Ta karta nie ma buforow, kabel powinien miec tylko kilka cm.
[#14] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@makaron, post #13

Taśma sygnałowa ma 5cm.
[#15] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@Kulamario, post #9

Jaki jest powód złej współpracy WB 3.1.4 z TF543?. Karta kupiona jako nowa od retroguru.eu Link do strony sprzedawcy: https://www.ebay.pl/itm/393675060951. Pozdrawiam
[#16] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #15

No to co proponuje na start to diagrom albo amiga test kit na dyskietce lub goteku
odpal przejedz pamieci czy aby ok
nastepne to bym wywalil ten 3.1.4 i dal 3.1 tak dla testu skoro upierasz sie przy tym 3.1.4
ale to bardzo wolno chodzi - to wolno chodzi na 536 a co dopiero tu na 534
i tak bym zrobil na poczatek
[#17] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #8

Jeśli korzystasz z hdtoolbox to na pewno będzie RDB.

Użyj programu FindDevice (jest w pakiecie idefix)
Sprawdzisz czy Amiga widzi urządzenie pod konkretnym device i unit.
[#18] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@Kulamario, post #16

No cóż, 3.1.4 śmiga na wolniejszej (jeśli chodzi o CPU) karcie 68EC020TK od Matzego, na szybszej 68030TK-2 chodzi jeszcze szybciej. Na 3.2, który jest zauważalnie wolniejszy w przypadku 68000 7 MHz na obydwu kartach również chodzi bardzo szybko.
Jeżeli coś wymieniać, to produkty TF na coś lepszego.
[#19] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #11

Na dużym xilinxie chyba widze zwarcie między nóżkami
2
[#20] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@ACULA2, post #19

Dziękuje, właśnie napisałem do sprzedawcy wiadomość z prośbą o wymianę karty na wolną od wady fabrycznej.
[#21] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #20

W razie gdyby sprzedawca robił problemy, ew. nie chciałbyś robić całej tej ceregieli z wysyłaniem paczki...
to usunięcie tego mostka z Xilinksa to jakieś 15 s pracy.
[#22] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #20

Ewidentnie zwarcie na układzie.Masz lutownicę?Potrafisz usunąć nadmiar cyny?
Napisz skąd jesteś,może w sąsiedztwie jest amigowiec,który pomoże.
Ewentualnie serwis RTV/gsm. Usunięcie tej cyny to nie problem.
[#23] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #20

Jak jesteś z okolicy Krakowa to zapraszam do mnie.
[#24] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@Stoopi, post #23

Dziękuje serdecznie Wszystkim, Którzy mi pomogli i odpowiedzieli na moją wiadomość. Niestety nie mam - chociażby na wiek (niestety 60 lat, a z Amigą od 1992 roku), predyspozycji do precyzyjnego posługiwania się lutownicą. Tak na marginesie łatwiej przychodzi mi posługiwanie się przepisami prawa podatkowego niż lutownicą. Sprzedawca zgodził się na wymianę karty na wolną od wady fabrycznej. Mam nadzieje, że dotrzyma słowa. Kartę zakupiłem, jako fabrycznie nową od podmiotu gospodarczego w dniu 4 lutego. br. przez internet. Pozdrawiam serdecznie
[#25] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #24

Dzień dobry ponownie. Sprzedający wymienił kartę na nową ale tym razem po zamontowaniu karty komputer wiesza się po wejściu w boot menu. Wszystkie dodatki sprzętowe odłączone. Mam zatem pytanie czy powodem takiego stanu może być ROM 3.1.4?, czy faktycznie brak sygnału w punkcie INT? Pozdrawiam serdecznie.
[#26] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #25

Mam rev. 2c bez dodatkowych połączeń na kick 3.1 chodzi bez najmniejszych problemów. Nie mam możliwości sprawdzenia na 3.1.4.

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 20:53:41 przez greg79
[#27] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #25

Załóż kick 3.1 i sprawdź.
Moje karty turbo do A500 (68EC020TK i 68030TK-V2) pracują z kickiem 3.1.4 bezproblemowo. Z 3.2 zresztą też.
Karty TF mają inną konstrukcję, więc różnie może być.
[#28] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@wali7, post #27

Dziękuje serdecznie. Mam prośbę czy Mógłbyś mi podpowiedzieć gdzie w obecnych czasach można kupić niezmodyfikowany ROM 3.1 (Commodore) do A500. Pozdrawiam serdecznie
[#29] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@mawor, post #28

Można go sobie nagrać. Sama kostka kosztuje jakieś 5zł. Wystarczy znaleźć kogoś kto ma programator. Wiele osób tutaj go ma, to pewnie ci pomoże.
[#30] Re: Problem A500 i współpraca z Kartą TF534

@snifferman, post #29

gdzie są po 5zl ?
u chinola?
z przemalowanymi oznaczeniami/napisami ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem