kategoria: A600
[#1] Karta PCMCIA nie działa - CF0:????
Cześć, mam "gołą" A600 1MB chip, bez żadnych rozszerzeń, ROM 37.350 i WB 2.1. Mam adapter CF->PCMCIA, adpter microSD->CF oraz dwie karty microSD (64 GB SanDisk i 2 GB jakaś no name). Mam zainstalowany FAT95 (jest plik w L/FAT95) oraz pakiet CFD (są pliki w DEVS/compactflash.device i DEVS:DOSDrivers/CF0). Po uruchomieniu CF0 jest komunikat "Device CF0: is already mounted". Po wożeniu karty do PCMCIA generalnie karta jest wykrywana ale nie można z niej korzystać, na pulpicie pojawia się ikonka urządzenia "CF0: ????" ale po kliknięciu na nią nic się nie dzieje. Karty sformatowane w FAT32, robiłem na nich również mniejsze partycje niż maksymalna pojemność, np. 450 MB ale to nic nie pomogło. Wie ktoś o co może być problemem?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 23:18:27 przez maxell35
[#2] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@maxell35, post #1

Może być problem adaptera sd do cf. Nie wszystkie adaptery
działają.
W filmie są dwa niby takie same, jeden działa, drugi nie.

[#3] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@mmarcin2741, post #2

Nie wiem za bardzo jak to zweryfikować, ale mam dwa takie same adaptery i oba działają w mojej Amidze jako dysk twardy bez żadnych problemów, problem jest tylko z PCMCIA. Generalnie karta jest wykrywana tylko nie można jej odczytać. Wydaje się, że może to być kwestia sterowników.

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 23:46:29 przez maxell35
[#4] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@maxell35, post #3

A jaką wersję CFD masz zainstalowaną? Ktoś tu kiedyś też miał problemy i zmienił wersją na inną rozwiązując problem. Na Aminecie są dwie wersje 1.32 i 1.33. Pliki z drawera C też skopuj w odpowiednie miejsca, żeby wyeliminować błędy z powodu ich braków.

P.S. To że działają w IDE nie znaczy wcale, że muszą działać w PCMCIA. Znany problem...

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 00:14:31 przez AmiClassic
[#5] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@AmiClassic, post #4

Miałem 1.33, zmieniłem na 1.32 ale niestety sytuacja wygląda tak samo. Pliki na C też mam skopiowane.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 00:35:43 przez maxell35
[#6] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@maxell35, post #5

A masz jakąś kartę CF, do sprawdzenia? Chociaż i tu trzeba trafić na kompatybilną kartę.

P.S. W którym momencie wyskakuje Ci komunikat "Device CF0: is already mounted"?
[#7] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@AmiClassic, post #6

Właśnie nie mam żadnej karty CF, zresztą z kompatybilnością kart CF jest podobno bardzo różnie. Komunikat "Device CF0: is already mounted" pojawia się jak kliknę program CF0 w DEVS:DOSDrivers/CF0.
[#8] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@maxell35, post #7

Nie trzeba nic klikać, bo to się 'mount'uje automatycznie. Partycji też nie trzeba żadnych robić. Spróbuj sformatować te karty w FAT.
[#9] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@AmiClassic, post #8

W systemie FAT też sprawdzałem i to samo. Mniejsze partycje na kartach robiłem na wszelki wypadek żeby nie było jakichś problemów z obsługą dużych dysków, chociaż to nie powinno mieć znaczenia.
[#10] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@maxell35, post #9

Ja moje CF'ki używane w PCMCIA mam sformatowane w FAT i śmigają. Mam gdzieś adapter SD2CF i aż sam jutro sprawdzę jak to działa i czy w ogóle działa

CF0: ???? - mi to wygląda na niesformatowaną kartę, ale jeśli piszesz, że formatowałeś i w FAT i FAT32 i taki sam efekt to sam nie wiem co o tym myśleć. Możesz spróbować sformatować ją pod Workbenchem i zobaczyć czy to będzie działać. Nie jest to rozwiązanie idealne ale pozwoli coś tam stwierdzić

Może to wina adaptera, ale czy wtedy pokazywało by cokolwiek na pulpicie?


Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 02:24:41 przez AmiClassic
[#11] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@AmiClassic, post #10

Jak chcę sformatować pod Workbench to mam komunikat "not a valid DOS disk". Właśnie wydaje mi się, że nie powinien to być problem adaptera bo chyba wtedy nie pojawiało by się urządzenie na pulpicie.
[#12] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@maxell35, post #11

Może karty sd nie są kompatybilne, chociaż wszyscy piszą, że w przypadku
tego typu kart (w odróżnieniu od cf) nie ma problemu niekompatybilności
i większość działa w pcmcia Amigi bez problemu.
[#13] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@mmarcin2741, post #12

No właśnie dlatego kupiłem drugą kartę lepszej firmy ale to nic nie zmieniło.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 03:01:54 przez maxell35
[#14] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@maxell35, post #1

Sprawdź szpileczki w slocie i wykasuj całkowicie karte SD/CF diskpartem. ma byc usunięte wszystko. bo czasem po formacie zostają pliki na kartach po dziwnych działaniach pod Linuxem.
[#15] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@maxell35, post #13

Przerabiałem ten sam temat.Kupiłem kilka kart CF-żadna nie zadziałała z PCMCIA.Kupiłem adapter CF-SD i kilka kart SD(1,2,4 GB Sandisk-a)żadna nie zadziałała z PCMCIA.W końcu kupiłem kartę CF PRETEC 4GB i ta karta śmiga z PCMCIA.Sądzę, że dziś karta pod PCMCIA do Amigi to loteria.Mało tego, większość kart które nie działały pod PCMCIA normalnie działały jako HD.Ile razy ja się wk...łem i przeklinałem Ami a to jak się okazuje tylko kwestia kompatybilności karty z naszą kochaną przyjaciółka😁Temat rzeka jak się okazuje😉
[#16] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@AmiClassic, post #10

Mam gdzieś adapter SD2CF i aż sam jutro sprawdzę jak to działa i czy w ogóle działa
Posprawdzałem dzisiaj:
Dwie karty SD i jedną microSD przez adapter:


Adapter SD2CF:


Dwa adaptery CF2PCMCIA:


Karty 1GB i 2GB formatowane w FAT i FAT 32, karta 64GB formatowana w FAT32 - żadnych problemów.

Zakładając, że karty masz na 100% sprawne, pozostaje problem adaptera (microSD2CF lub CF2PCMCIA) albo uszkodzone PCMCIA jak zasugerował Stoopi. Sprawdź dokładnie to gniazdo.

Nie miałem nigdy A600 wiec się zastanawiam, czy problemem może być tu goła Amiga 600? Może ktoś kto ma i doświadczył czegoś takiego?
[#17] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@enzo83, post #15

@Stoopi Piny w slocie wyglądają ok, nie robiłem nic z tymi kartami pod linuxem ale na wszelki wypadek sformatowałem kartę diskpartem, niestety nic to nie zmieniło.
enzo83 Jak wyglądała sprawa tych kart które u Ciebie nie działały? Amiga w ogóle nie reagowała po włożeniu karty do slotu, czy tak jak u mnie urządzenie było wykrywane jako "CF0: ????" ale nie można było odczytać karty?
@AmiClassic Dzięki, że sprawdziłeś, nie wiem może rzeczywiście coś nie tak z tym adapterem, mój wygląda identycznie jak te na filmiku z postu #2. "Goła" Amiga to w tym przypadku zaleta, problemy mogą być w przypadku kart rozszerzeń, w szczególności tych które mają powyżej 4 MB RAM.
Wie ktoś gdzie można kupić sprawdzony adapter? Kupowanie w koło różnych kart i adapterów na chybił trafił jest rzeczywiście irytujące.

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 23:19:19 przez maxell35

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 23:21:36 przez maxell35
[#18] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@maxell35, post #17

Enzo83 pisał o kartach CF, a to zupełnie inna bajka niż karty SD.
Tu masz przykład kilkunastu kart CF: link. Jak widać jest kiepsko. Natomiast karty SD z tego co czytam i co dzisiaj sprawdziłem osobiście działają bez problemu. Jeśli gniazdo PCMCIA jest w porządku, obstawiam, że któryś z adapterów stwarza problem.
[#19] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@maxell35, post #17

Kupowanie w koło różnych kart i adapterów na chybił trafił jest rzeczywiście irytujące.

Tu masz pewną kartę cf. Będzie działać w pcmcia A600/1200 oraz w ide
jako hdd.
Dodatkowo jest bardzo szybka, dorównuje dyskowi mechanicznemu.

https://allegro.pl/oferta/sandisk-ultra-ii-karta-pamieci-cf-2-gb-x100-15-mbs-11695249834

Adapter np. ten za 20zł:
https://allegro.pl/oferta/ak144-czytnik-kart-adapter-cf-pcmcia-compact-flash-7461685541

Nie mam go, ale w pierwszej recenzji ktoś poleca do Amigi.

Nie taki diabeł straszny, za 70zł można mieć zestaw karta
plus czytnik szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 23:59:05 przez mmarcin2741
[#20] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@AmiClassic, post #18

Pisałem też o kartach SD
[#21] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@mmarcin2741, post #19

Dzięki za linki, adapter CF-PCMCIA mam. Pomyślę nad tą kartą CF chociaż wolałbym działający adapter SD-CF ze względu na lepszą kompatybilność kart SD, są też wygodniejsze i tańsze.
[#22] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@maxell35, post #17

Miałem podobnie:CF0???
Nawet kupiłem drugi adapter CF-SD i dalej lipa😟 Dopiero karta CF 4GB PRETEC zadziałała prawidłowo i korzystam z niej do dzisiaj.Nie powiem,bo troszkę kasy poszło, więcej jednak nerwów i czasu straciłem,ale wkońcu się udało i do dziś korzystam z tej karty bezproblemowo 🙂

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 00:21:02 przez enzo83
[#23] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@enzo83, post #22

CF0???

Taki komunikat może oznaczać właśnie brak rozpoznania karty. Ja bym
kupował pewną kartę cf, ponieważ odpada "pośrednik", czyli
przejściówka cf-sd.
Za 50zł są pewne karty pretec 4GB lub Sandisk Ultra II,
obydwie działają w pcmcia i ide.
Do ide można spokojnie kupić każdego Transcenda, w ide działają.

W przypadku sd należy dokupić przejściówkę cf-sd oraz do ide
droższe przejściówki sd-ide.

W przypadku jak ktoś chce pojemność dysku twardego więcej
niż 4/8Gb, to chyba lepiej zakupić kartę sd, Różnica cenowa
cf a sd może być za duża na niekorzyść cf.

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 01:00:55 przez mmarcin2741
[#24] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@mmarcin2741, post #23

Taki komunikat może oznaczać właśnie brak rozpoznania karty.
W przypadku jeden z kilku różnych to się zgodzę, ale jak kilka różnych to chyba coś jest nie tak.

Ja bym kupował pewną kartę cf,...
Pewną? W przypadku Amigi nie ma 'pewniaków'. Poczytaj w innym wątku o pewnych kartach CF

Ja dawno temu zrezygnowałem z kart i wróciłem do dysków twardych, ale gdybym miał wrócić do kart, dzisiaj wybrałbym karty SD.

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 01:47:43 przez AmiClassic
[#25] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@AmiClassic, post #24

Znalazłem na Shopee inny adapter microSD->CF, z wyglądu podobny do tego który pokazał @AmiClassic w poście #16. Sprawdzę jeszcze ten adapter a jeżeli to też nie pyknie to może sprawdzę którąś z tych kart CF co polecacie. Jeżeli chodzi o kontroler dysku twardego to na tym samym adapterze karty microSD śmigają perfekcyjnie jako dysk twardy, problem mam tylko z PCMCIA.

https://shopee.pl/-jvrycuoky-SDHC-SDXC-na-standardowy-kompaktowy-konwerter-kart-flash-SD-do-adaptera-czytnika-kart-CF-RQY-i.549267339.17511866613?sp_atk=7c9156b9-c377-4162-b31e-12ed0f8e3899
[#26] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@maxell35, post #25

Jak już zdecydujesz się na taki adapter to bierz SD2CF. Możesz go używać z kartami SD i microSD.
Ten sklep który podlinkowałeś to chyba pośrednik z Chin?
Na AliExpress są takie jak mój: link
[#27] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@AmiClassic, post #26

To chyba platforma azjatycka, większość sklepów z Chin ale posiada też polski oddział i są również polscy sprzedawcy. Ostatnio sporo korzystam, przesyłka jest darmowa - to spory plus. Coś jak skrzyżowanie Allegro z Aliexpress.

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 03:43:03 przez maxell35
[#28] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@AmiClassic, post #24

W przypadku Amigi nie ma 'pewniaków'. Poczytaj w innym wątku o pewnych kartach CF

To wskaż wątek, w którym ktoś pisze, że Sandisk Ultra II
nie działa w pcmcia albo że Transcend nie działa
w ide.

wróciłem do dysków twardych

Dyski 2.5 calowe na ide? Ja bym podziękował, stare to
i niepewne już dzisiaj. Nowego nie kupisz.

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 04:21:41 przez mmarcin2741
[#29] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@mmarcin2741, post #28

Ja używam fizycznych dysków. Nigdy nie miałem problemów.
[#30] Re: Karta PCMCIA nie działa - CF0:????

@mwb113, post #29

Lubię charakterystyczne "chrupanie" mechanicznego dysku.
Jak bym mógł zakupić nówkę sztukę gdzieś, to bym sobie
taki sprawił.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem