kategorie: A600, Sprzęt
[#1] Dysk HDD do amigi
Mam dysk HDD sformatowany w fat 32 na pc hdtoolbox go
Nie widzi , co muszę zrobić aby korzystać z niego na amidze
[#2] Re: Dysk HDD do amigi

@Grysia, post #1

Źle podłączyłeś, jeśli go nie widzi. A poza tym GiggleDisk

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 18:55:53 przez _arti
[#3] Re: Dysk HDD do amigi

@Grysia, post #1

Musisz uruchomić WinUAE jako administrator i w menu CD&HardDrives dodać dysk lub katalog (czyli ścieżka dostępu do tego dysku). To jeżeli chcesz z niego korzystać jako dodatkowy nośnik do wymiany danych. Aby popracować w HDToolBox musisz usunąć całą zawartość dysku DiskPartem i potem jak wyżej, dodajesz dysk w WinUAE i gotowe.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 19:21:01 przez nostrum666
[#4] Re: Dysk HDD do amigi

@Grysia, post #1

Jeśli ma być używany jako FAT32 to użyj programu MountDos i FAT95.
W ikonie MountDos ustawiasz jakie device UNIT ma obsługiwać dysk. Włączyć też należy parametr FAT95, MOUNT
Parametr LIST pokaze jakie partycje zapisane są w MBR dysku pecetowego
[#5] Re: Dysk HDD do amigi

@nostrum666, post #3

Jakie są komendy????
[#6] Re: Dysk HDD do amigi

@Grysia, post #1

Mam dysk HDD sformatowany w fat 32 na pc hdtoolbox go
Nie widzi , co muszę zrobić aby korzystać z niego na amidze

Chce pan korzystać z dysku hdd w taki sposób, żeby Amiga
widziała partycje pecetowe fat32?
Są różne możliwości, hardwarowa oraz softwarowa.
[#7] Re: Dysk HDD do amigi

@Grysia, post #5

Serio? Polecam Google.
1
[#8] Re: Dysk HDD do amigi

@nostrum666, post #7

Nie wiem ale mam wrazenie ze.... Ten dysk ma byc widoczny pod Amiga i ustawiony dla Ami, po co winaue ? Podpina pod Ami hdtoolbox i wio. Najpierw może by tak pobawic sie zworkami na dysku ?
[#9] Re: Dysk HDD do amigi

@mikecios, post #8

Tak szczerze to nie do końca zrozumiałem o co autorowi chodziło. Czy ma działać pod HDtoolbox na emulatorze czy na prawdziwej Amidze. Napisałem jak to zrobić dla emulatora. Amiga wiadomo że sobie poradzi.
(Kwestia interpunkcji i stylistyki pisania postów pozostawia wiele do życzenia).

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 21:56:00 przez nostrum666
[#10] Re: Dysk HDD do amigi

@nostrum666, post #9

Ja Cię doskonale rozumiem ;)))
[#11] Re: Dysk HDD do amigi

@mmarcin2741, post #6

Jak przenieść dane z dysku pctowego na dysk w amidze, chodzi mi o wariant hardwarowy.
[#12] Re: Dysk HDD do amigi

@Grysia, post #11

Tu kiedyś był o tym wątek

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 16:10:28 przez mikecios
[#13] Re: Dysk HDD do amigi

@Grysia, post #11

Co chcesz przenieść? Office'a? Internet Explorer'a? Photoshop'a?

...chodzi mi o wariant hardwarowy.
Co masz na myśli i jaki jest wariant software'owy?

Próbowałeś przez PCMCIA?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 17:11:58 przez AmiClassic
[#14] Re: Dysk HDD do amigi

@AmiClassic, post #13

Pcmcia odpada bo mam 600 we wieży.
[#15] Re: Dysk HDD do amigi

@Grysia, post #11

Wszytko opisane masz w poście #4
Dysk podpinasz jako SLAVE.
W MountDos jako DEVICE ustawiasz scsi.device a UNIT na 1
[#16] Re: Dysk HDD do amigi

@Grysia, post #14

Pcmcia odpada bo mam 600 we wieży.
A co to ma do rzeczy? Wylutowałeś PCMCIA?
[#17] Re: Dysk HDD do amigi

@AmiClassic, post #16

To że albo nie ma złącza kątowego pasującego do wieży, albo płyta główna jest tak do niej włożona, że zastosowanie adaptera jest niemożliwe.
[#18] Re: Dysk HDD do amigi

@Norbert, post #17

Liczyłem na bardziej szczegółową odpowiedź od autora wątku (najlepiej ze zdjęciem) no ale ...
Nadal czekam na info na temat tych wariantów hardware'owo-software'owych.

P.S. Zamiast złącza kątowego bardziej przydatna byłaby tu szlifierka kątowa szeroki uśmiech
1
[#19] Re: Dysk HDD do amigi

@Norbert, post #17

Zawsze się da zainstalować adapter. Nawet jeżeli płyta dotyka krawędzią "podłogi" wieży. Oczywiście w momencie zakładania adaptera trzeba płytę uwolnić, ale potem już nie ma problemu.
[#20] Re: Dysk HDD do amigi

@Krashan, post #19

Zakup adaptera (ktory do najtanszych nie nalezy) do tego zeby przegrac jeden raz dane to zawsze nie jest najlepszy z pomyslow.jakies 90% ludzi ktorzy maja problemy podobne do tych jak autor tego tematu, skupia sie na tym zeby przerzucic na Amige caly set whdload albo zestaw adfow ktore sciagnal uprzednio na pc. Przerzucic i zapomniec o temacie bo wszystko juz bedzie dalej robil na Amidze. Zobaczycie ze nastepne pytanie bedzie o filesystem, bo jak to partycje moga miec tylko 4gb a adfow ma 30gb...
[#21] Re: Dysk HDD do amigi

@Axi0maT, post #20

Na partycję 1 gigabajt wejdzie jakieś 1100 dyskietek/obrazów adf.
Poza tym, zamiast tylko grać, na Amidze warto trochę
popracować od czasu do czasu a co może być bardziej
pracochłonne niż przegrywanie na dyskietki na real Amidze? szeroki uśmiech
[#22] Re: Dysk HDD do amigi

@mmarcin2741, post #21

Ale ty mi nie pisz co jesy pracochlonne a co nie i czy pracowac na ami czy tez na czyms innym. Ja tylko z doswiadczenia sugeruje czego oczekuje statystyczny czlowiek ktory z nostalgia wrocil do Amigi po 30 latach. Zwykle ludzie ktorzy sie mnie oytaja maja jeden i ten sam problem. Chca sobie przerzucic wszystko z pc na amige raz i pozniej miec zabaweczke do gier jak za mlodu.
[#23] Re: Dysk HDD do amigi

@Axi0maT, post #22

Chca sobie przerzucic wszystko z pc na amige raz i pozniej miec zabaweczke do gier jak za mlodu


No to po co kupować karty CF, czytniki do nich, szukać kompatybilnych kart?

Nie lepiej kupić SD-IDE i ewentualnie jeszcze przedłużacz kart SD. Wyprowadzić to na zewnątrz i nic więcej nie potrzeba. Każdy pewnie ma jakieś karty SD w domu, a czytnik jest praktycznie w każdym laptopie.

Karty SD dużych pojemności są bardzo tanie. 64GB to dużo miejsca na większość softu dla Amigi.

Kolekacja ADF TOSEC to jakieś 26GB
Kolekcja WHD jakieś 4GB jak spakowane LHA. Ktoś tu pisał, że WHDLoad obsługuje już archiwa LHA i nie trzeba nawet rozpakowywać gier.
Można jeszcze wrzucić kolekcje demek ADF- jakieś 25GB
Zostaje jeszcze pare GB na system i użytki

Taką filozofią się kieruję i mając kilka Amig nie muszę przenosić danych, bo praktycznie wszystko co potrzeba jest. Dodatkowo można sobie łatwo zrobić obraz karty na PC w razie czego, oraz grzebać i testować na WinUAE bez Ami.
[#24] Re: Dysk HDD do amigi

@snifferman, post #23

No to po co kupować karty CF, czytniki do nich, szukać kompatybilnych kart?

To chyba nie do mnie to pytanie. Jestem dokladnie tego samego zdania.

Co do kart sd to juz akurat kwestia gustu. Ale zwazajac na to ze male (czyt ponizej 40-80gb) uzywane dyski 2,5" walaja sie wszedzie po 5-10 zyka to nawet mi sie nie chce kombinowac z tymi kartami sd i przejsciowkami. Ale co kto tam lubi. Mozliwosci jest sporo - preferencje maja tutaj spore znaczenie.
[#25] Re: Dysk HDD do amigi

@snifferman, post #23

No to po co kupować karty CF,

To sprawa indywidualna i każdy sam sobie odpowie. W moim przypadku
nie używam pojemności większych niż 4gb, także cf cenowo jeszcze
daje rade.
Poza tym, mam karty i przejsciówki jeszcze z dawnych lat, kiedy nie
było rozwiązania opartego na kartach sd.
Problem dotyczy tak naprawdę tylko kompatybilności w pcmcia,
gdzie jest ona naprawdę niska, ale niekompatybilne adaptery
sd-cf też są, także trudno powiedzieć.

Jeżeli ktoś nie ma żadnej karty, to raczej powinien celować w sd,
jeżeli interesują go pojemności powyżej 16gb.
Jeśli wystarczy powiedzmy 4/8gb, to nie widzę problemu, żeby
zakupić za ok. 80zł cf pomarańczowego Transcenda w morele, który
działa w ide i (z dużą dozą prawdopodobieństwa) również w pcmcia.
[#26] Re: Dysk HDD do amigi

@Axi0maT, post #24

Tylko dyski IDE mają już po kilkanaście lat. W swoim życiu kupiłem już trochę nowych dysków HDD i większość z nich jest juz na śmietniku czasami zabierając ze sobą moje dane, bo kiedyś nie byłem fanem backupów.
Dodaktowo kartę SD, a na pewno micro SD łatwiej przechowywać w pudełeczku, czy nawet gdzieś przyklejoną do samej Amigi. Jak masz złącze SD wyprowadzone na zewnątrz Amigi, to zmiana systemu, to wymiana karty, czyli kilka sekund. Jak potrzebujesz nową, to możesz sobie ją kupić nawet w supermarkecie.

Nie chodzi o preferencję tylko wygodę. Karty micro-SD to dzisiaj typowy popularny nośnik i poprostu łatwo go obsłużyć.

PS. Mam trochę dysków 2.5" i więszkszość to fabryczne dyski amigowe. Uwielbiam ich dźwięk i to takie dopełnienie tego, czego nie miałem w latach 90tych a Amidze. Fajnie mieć i się pobawić, ale czas i postęp robi swoje.
[#27] Re: Dysk HDD do amigi

@Axi0maT, post #24

zwazajac na to ze male (czyt ponizej 40-80gb) uzywane dyski 2,5"

W A500/A600 użycie dysku mechanicznego 2.5 cala jest kłopotliwe,
ponieważ A500 nie ma przeznaczonego nań miejsca w obudowie
a A600 ma takowe, lecz - jeżeli ktoś ma rozszerzenie fast na cpu -
- to najczęsciej trzeba wyjąć fabryczny caddy na dysk.
Łatwiej w środku omawianych maszyn umieścić nośnik oparty
na kościach nand.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 19:21:49 przez mmarcin2741
[#28] Re: Dysk HDD do amigi

@mmarcin2741, post #25

Jeśli wystarczy powiedzmy 4/8gb, to nie widzę problemu, żeby
zakupić za ok. 80zł cf pomarańczowego Transcenda w morele, który
działa w ide i (z dużą dozą prawdopodobieństwa) również w pcmcia.


Tylko jak nie masz nic, to do samej karty musisz dokupić adapter+taśmę(lub inne rozwiązanie). Minimum 15zł
Jakiś czytnik kart 13zł.
Jak chciałbyś używać w PCMCIA to potrzebujesz adapter PCMCIA-CF 20zł
czyli 128zł

SD-IDE z taśmą kosztuje 55zł
Kartę micro SD 64GB kupisz za 30zł
SD-CF 44zł
PCMCIA-CF 20zł
Czytnik kart 13zł
razem 162zł

Jeśli masz już w domu kartę SD i jakiś czytnik do nich to za 119zł masz fajny zestawik do obsługi SD.

Jak ci się znudzi stara karta pamięci, albo będziesz chciał sobie postawić nowy system na nowej karcie, to wystarczy iść do "biedry"

A jakieś małe CFki też mi się walają po domu. Muszę przetestować jeszcze tą kartę czy działa w IDE i PCMCIA



Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 19:46:56 przez snifferman
[#29] Re: Dysk HDD do amigi

@snifferman, post #26

Nie chodzi o preferencję tylko wygodę. Karty micro-SD to dzisiaj typowy popularny nośnik i poprostu łatwo go obsłużyć.

A wlasnie ze zdecydowanie chodzi o preferencje. Wszystko zalezy od tego do czego potrzebny jest taki dysk. Ja caly czas augeruje ze w kontekscie statystycznego uzytkownika ktory wgra to wszystko raz to nie potrzebuje nic dyndajacego na zewnatrz bo i tak nic nie bedzie dogrywal. Ja rozumien ze tutaj wszyscy amigowcy ktorzy siedza ro jednak robia ba amisi cos wiecej ale znam dziesiatki "amigowcow z sentymentu" ktorzy nawet o ppa nie slyszeli bo im to do niczego nie potrzebne - jak napisalem predzej - 90% przypadkow z jakimi ja sie apotykam to zeby wgrac romset amigowych gier (wszystko co wyszlo do 1994-1995 roku) i reszta ich nie obchodzi. I teraz wytlumacz takiemu Mietkowi z osiedlowej kotlowni ze on jeszcze musi wyda 165 zyka (zgodnie z twoim wyliczeniem) na adaptery, karty i inne bajery. A moze wydac dyszke za dysk ktory posluzy mu kolejne 10-15 lat bo i tak sobie wlacza to tylko raz w miesiacu przy browarku.... tak wiec zadna wygoda - wylacznie preferencje.

I zeby nie bylo - sam mam 6 klasycznych Amig i w niemal kazdej inne rozwiazanie. Uwazam ze wszystkie sa spoko ale to kwestia preferencji - do czego bedzie komus to sluzylo to tak sobie spreparuje. Nie forsuje zadnego konkretnego rozwiazania, raczej moje sugestie z hdd dotycza od poczatku sytuacji - wgrac raz i zapomniec.

Co do awaryjnosci dyskow twardych to wybacz ale przez ostatnie 30 lat padlo mi ich mniej niz kart SD przez ostatnie 10 lat... a uwierz ze mam dziesiatki dyskow w roznych sprzetach (w swoim podstawowym komputerze mam ich podpiete 12 samych tylko wewnetrznych)... wiec nie wyciagaj tutaj argumentow o awaryjnosci :)
[#30] Re: Dysk HDD do amigi

@Axi0maT, post #29

A moze wydac dyszke za dysk ktory posluzy mu kolejne 10-15 lat

No nie do końca tak jest, ponieważ trzebaby jeszcze taki dysk hdd na ide podłączyć
do pc, żeby to wszystko poprzerzucać i jakąś przejsciówkę trzebaby kupić
nawet do takiego dysku.

Jak masz zewnętrzne rozszerzenie do A500, np. aca500+, to tam tylko
cf włożysz, są już porty na karcie i ide nie ma.

Jak ktoś ma jednak A1200 lub A600 z kołyskami na dysk, to hdd
mechanik jak najbardziej, tanie rozwiązanie.

Każda opcja ma swoje plusy i może być bardziej optymalne
w poszczególnych przypadkach, np. u mnie hdd mechanik
odpada.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 23:08:35 przez mmarcin2741
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem