kategoria: A500
[#1] Amiga 500 rev6a + hd590
Udało mi się zakupić HD590. Z dysku po podpięciu do Amigi nie odpala. Wywala błąd not dos disk.
Odpalam z dyskietki SETUP A590.
Ładuje się WB 1.3 z programami.

Załączam zdjęcia. Pojawiają się jakieś partycjo foldery ale nie ma mozliwości wejścia do nich.
Przy odpaleniu programu HDTOOLBOX widzi drive jako SCSI 6 ale status unknown.

Co zrobić żeby to zadziałało? Czy powinienem użyć format? Czy najpierw trzeba koniecznie wbić drive type poprawne?

Jestem totalnie zielony jeśli chodzi o a590. Wdzięczny za każdą pomoc.

REV 6A +1.3 512/512k

Proszę tez o rozkodowanie tego dysku. Ile to moze miec gb? Widze, ze moj HD590 mial zmieniony dysk na SCSI.







Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 19:08:16 przez SviRu007
[#2] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #1

Wyglada że wszystkie partycje stracily VALIDACJE.
Czy słychać ciągle skakanie głowicy w HDD ?
Tak jakby coś odczytywał/zapisywał ?

Dysk jest do naprawienia.
[#3] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #1

Gdybym sprzedawał dysk próbowałbym usunąć dane z dysku. Tu się może nie do końca udało i pozostały jakieś ślady? Możliwe też, że dysk jest być może uszkodzony.

Pojawiają się jakieś partycjo foldery ale nie ma mozliwości wejścia do nich.
Co się dzieje kiedy próbujesz wejść do np. SPEL czy MUSIC?

Dysk to chyba według etykiety 730MB (1416/16/63) - oszacowane na oko po zsumowaniu wielkości partycji

Ostateczność: jeśli nie zależy Ci na tych danych to ja bym rozważył partycjonowanie i formatowanie, ale może uda Ci się go uruchomić.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 21:00:03 przez AmiClassic
[#4] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@AmiClassic, post #3

Dysk nie SCSI tylko ATA o pojemności 730Mb. Przynajmniej tak można wnioskowac po opisie zworek. Co dziwne bo A590 niby obsluguje tylko SCSI i XT IDE. Ile pinów ma gniazdo dysku?

Masz tam dodatkową pamięć na A590? Ile pokazuje na belce Workbencha? Przy 1 mega mała szansa by FFS naprawił walidację przy takiej ilości partycji.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 21:13:24 przez ppill
[#5] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@Norbert, post #2

Dysk nie skacze. Pracuje raczej normlanie.
[#6] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@AmiClassic, post #3

Dysk nie skacze. Pracuje raczej normlanie. Na danych mi nie zalezy. Zastanawiam sie tylko jak go mam zpartycjonować jak on w hdtoolboxie jest jakby bez pojemności itp.

Tam pisze zeby go zdefiniować - podać samemu jego rodzaj czy coś. Nie do końca wiem jak to zorbić bo zczytać tych danych on sam nie umie.

Kiedy klikam na te ikonki co niby są partycjami - ekran mrygnie na ulamek sekundy i koniec nic sie nie dzieje.
Czy to mozliwe ze dysk zostal stworzony pod KS 2.0+ albo 3.1 i teraz nie mogę sie do niego dobrać z 1.3?

Jak poprawnie zainicjować taki dysk SCSI od nowa w A590? Jakie podać dane jak nie znam liczby glowic, cylindrów, pojemności...

Dzięki za pomoc.
[#7] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@ppill, post #4

Dysk SCSI na 100%. Co do pamięci rozpoznaje dodatkowe 2mb. Widzi łącznie 3mb. Więc tutaj bez problemów.
[#8] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@ppill, post #4

Dysk nie SCSI tylko ATA...
Niekoniecznie: link
[#9] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@AmiClassic, post #8

na 100% scsi podlaczony do hedera scsi. 590 obslugiwala tylko xt i scsi
[#10] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #6

Jakie podać dane jak nie znam liczby glowic, cylindrów, pojemności...
C/H/S masz na naklejce... w tym przypadku 1416/16/63.

Kiedy klikam na te ikonki co niby są partycjami - ekran mrygnie na ulamek sekundy i koniec nic sie nie dzieje.
Mi raczej chodziło o próbę wejścia z shella, po odpaleniu z dyskietki.
Coś takiego:
cd SPEL:

i np.
dir
[#11] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@AmiClassic, post #10

zaraz sprawdzę

kiedy daję w hdtoolbox read configuration wywala mi jakiś error przy zczytywaniu konfiguracji dysku.
Nie wiem na ile on powinien to robić sam. Dysk fabrycznie mial 20mb... teraz siedzi tam 1gb...hm.
[#12] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@AmiClassic, post #10

skąd pewność ze to model 730?
[#13] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #12

Screen numer 2 - jeśli nie ma tam przekłamań to suma tych partycji wynosi około 712MB co wskazywałoby na dysk 730, ale to tylko moja hipoteza
[#14] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #11

kiedy daję w hdtoolbox read configuration wywala mi jakiś error przy zczytywaniu konfiguracji dysku.
Wrzuć screena.

Nie wiem na ile on powinien to robić sam.
W 'normalnych warunkach' powinien bez problemu odczytać parametry dysku.
[#15] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #6

Zawsze możesz zmapowac kick2.0 czy 3.0, 3.1 programowo i sprawdzić czy dysk ruszy.

Może warto zachować to co jest na dysku.


Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 21:57:20 przez Norbert
[#16] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #11

https://aminet.net/package/disk/misc/hdinst
tym będzie o wiele łatwiej jeżeli masz jak przenieść dane.
https://aminet.net/package/disk/misc/pfs3aio
zamiast FFS.
[#17] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@AmiClassic, post #14

"don't understand inquiry data (type 2)"

Wywala taki błąd
[#18] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #17

Sprawdziłeś czy da się z linii komend wejść do jakiejś 'partycji"?

Zanim 'rozjedziesz' ten dysk HTBox'em może faktycznie byłoby dobrze odratować dane jeśli się da je jakoś skopiować, a nóż jakieś perły tam się ukrywają i zostaną bezpowrotnie utracone?
Jeśli nie jesteś pewien czy chcesz to utracić nie czytaj dalej szeroki uśmiech

Partycjonowanie i format to ostateczność (wiem, powtarzam się)
Gdy klikniesz 'Continue' wpisz w pole 'Manufacturers name' jakąkolwiek nazwę np. Quantum i wpisz ręcznie dane geometrii dysku jeśli są inne:
Cylinders: 1416 	
Heads: 16 	
Blocks per Track: 63
dysk powinien dać się normalnie spartycjonować zakładając, że moja hipoteza odnośnie jego wielkości jest poprawna.
[#19] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@AmiClassic, post #18

twoja hipoteza jest zdaje sie sluszna. Dysk ma chyba faktycznie dokladnie 730MB.

Dostałem go z amigą ale tamta amiga nie wstaje wcale (zero oznak zycia zielony ekran). Podpiąłem go do mojej A500. Moze tam jest inny KS... albo jeszcze inne wygibasy. Zaraz ją rozbiorę.

Za pomocą komend nie da się wejsc do partycji. Status ich caly czas to validation.
[#20] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #19

Znalazłem właśnie wątek na EAB: link może coś Cię naprowadzi. Zwróć uwagę na to co tyczy się tam scsi.device.

Moze tam jest inny KS... albo jeszcze inne wygibasy. Zaraz ją rozbiorę.
Może kick jest sprawny i dałoby radę go przełożyć na próbę.
[#21] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@AmiClassic, post #20

Jak daję version scsi.device komendę
to wywala error in OPEN
[#22] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #21

odpaliłem na amidze z KS 3.1 ktora dostalem. System wstal i zaladowal sie z dysku... mozecie mi powiedzieć czy tak wygladajacy rom mogę przeszczepić do rev6a? Plyta na zdjęciu z romem to 5a. Widzę jakieś lutowanie i przewody...
[#23] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #22

Czyli scssi.device mogło być problemem.

Takie mody robiono chyba na rev5. Ciekawe czy pozbywając się tego zadziała w rev6? Tu muszą się wypowiedzieć użytkownicy A500 z takimi kick'ami.
[#24] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@AmiClassic, post #23

moze być tak jak mowisz ale chya nie do konca powinno - ponoc jesli dysk byl zrobiony pod 3.1 ma inny system plikow i oprocz widzenia partycji w 1.3 nic wiecej sie nie dalo zrobic. Trzebaby manualnie wbijac dane dysku i w ten sposob probowac... albo formatowac. Nie wiem - zastanawiam sie czy nie zostac na 3.1 w takim razie skoro tu dziala wszystko.

Co do samego kickstartu - wyglada jakos dziwnie - nie wiem czy te mody to nie jest cos tylko i wylacznie do 5a.
[#25] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #24

ponoc jesli dysk byl zrobiony pod 3.1 ma inny system plikow i oprocz widzenia partycji w 1.3 nic wiecej sie nie dalo zrobic.
Nie zaprzeczam.

Co do samego kickstartu - wyglada jakos dziwnie - nie wiem czy te mody to nie jest cos tylko i wylacznie do 5a.
Napewno dla rev5, ale czy tylko? Tam chyba był jakiś problem z eeprom'ami?

Jeśli chcesz mieć kick'a 1.3, a zarazem używać tego dysku to rozsądnym wyjściem byłby przełącznik kickstart'ów.
[#26] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #24

Sam RDB (czyli miejsce na dysku, gdzie przechowywane są informacje o założonych partycjach) pod KS1.3 i 3.1 obsługiwane są tak samo, zresztą jak piszesz, pod 1.3 partycje są widziane. Natomiast nie obsługiwane pod 1.3 są systemy plików używane zazwyczaj w 3.1. Jeśli chcesz używać dysku pod 1.3, to musisz sformatować partycję, choćby jedną, wtedy tę jedną będziesz widział. Będzie również widziana pod wyższymi KS.
Przy czym pliki systemowe pod 1.3 są inne, niż 3.1, wiec musiałbyś trzymać je osobno na tej partycji widzianej pod 1.3, a pliki dla 3.1 najlepiej na jakiejś innej partycji. Trzeba by na tej partycji 1.3 zrobić startup-sequence wykrywające który kick jest aktywny, i w razie wykrycia 3.1 przełączające się na s-s dla 3.1.
Oczywiście, że to sztuka dla sztuki, aby pokazać że się da :) ...
.... bo pod 1.3 na HDD niewiele zdziałasz, bo większość interesującego softu (z WHDLoad na czele) nie pójdzie na tak starym kicku.

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 12:21:34 przez wali7
[#27] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@wali7, post #26

dzięki za odp. Znalazłem na allegro coś takiego https://allegro.pl/oferta/przelacznik-kickstartow-2in1-4in1-oraz-kosc-rom-12429798087

Czy to będzie ok. 4w1?
Fajnie mieć 3 KS i jakis diagnostyk. Proszę o opinie.

Tutaj rodzi się jeszcze drugie pytanie. Jako ze WHDload nie pojdzie na amidze z 1mbchip - czy JST wymaga ks 3.1? Czy poszedłby na 1.3 też?
[#28] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #27

Czy to będzie ok. 4w1?
To zależy od Twoich preferencji, ale diagrom jak najbardziej się przyda

...czy JST wymaga ks 3.1? Czy poszedłby na 1.3 też?
Odpowiedź znajdziesz tutaj: link
[#29] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@SviRu007, post #27

dzięki za odp. Znalazłem na allegro coś takiego https://allegro.pl/oferta/przelacznik-kickstartow-2in1-4in1-oraz-kosc-rom-12429798087

Czy to będzie ok. 4w1?
Fajnie mieć 3 KS i jakis diagnostyk. Proszę o opinie.


a500 REV 6A chyba ma podstawkę 40pin,
wiec jak chcesz do tego wsadzić kość 42pin?

czyli max 2x kick będzie działać,
a nigdy 4x kick.
[#30] Re: Amiga 500 rev6a + hd590

@Cezarykl, post #29

a nigdy 4x kick.
Nigdy nie mów nigdy, są adaptery.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem