kategoria: Sprzęt
[#1] Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!
Zapraszamy na testy video - najnowszego Joysticka (Mini Arcade Sticka) o nazwie JOYCART - autorstwa „Profesora” Larka przeznaczonego dla wszystkich klasycznych komputerów 8/16 bit z naszej młodości: Atari XL/XE, Atari ST, Commodore 64, Commodore Amiga, ZX Spectrum, Amstrad CPC, MSX (w przyszłości też planowana obsługa konsol: Sega Megadrive oraz Atari 7800).

JOYCART to po prostu będzie uniwersalny i bardzo dobrej jakości kontroler do wszystkich retro sprzętów ze złączem DB-9. Poniedziałkowy test był wykonywany na ATARI800XL, zaś środowy będzie na Amidze CD32, jednak najpierw oddajmy głos autorowi konstrukcji i pomysłodawcy tego joysticka, czyli Larkowi:

Nazwa JOYCART - pochodzi trochę od joysticka, trochę od cartridge'a, a trochę od gocarta . Cena - będzie oscylować w granicach 300zł. Ostateczną cenę podam, jak zamówię wszystkie części do pierwszej partii. Trzeba jednak zauważyć, iż JOYCART jest wyposażony w markowy drążek i gałkę japońskiej firmy SANWA, co gwarantuje precyzyjne sterowanie. Grafika zawarta na modelu udostępnionym Borsukowi jest poglądowa. Prawdopodobnie będzie jeszcze można dokupić pokrowiec robiony przez Fankę Larka i Borsuka, ale to na razie jest w dalekich planach.

Na początek w zestawie będą kartridże (umożliwiające podłączenie do różnych systemów): Atari Classic (klasyczny jednoprzyciskowy joy), Atari 2B+ (standard 3 przycisków, też obsługujący 1 przyciskowe gry), C64 Classic, C64 3 Fires, Amstrad CPC, ZX Spectrum Sinclair, ZX Specrtum Kempston, Amiga, MSX. W przyszłości prawdopodobnie dojdzie Sega i Atari 7800 oraz być może przejściówka na USB, żeby można używać JOYCARTA z PC/Maliną. Zauważcie, że JOYCART będzie obsługiwał DODATKOWE PRZYCISKI (dwa, a nawet trzy!) w klasycznych grach, które takową funkcje posiadają! Na przykład Spy Hunter i Scramble, DropZone, The Last Starfighter (Atari XL/XE), czy Lionheart, Turrican III, Apidya, Cabal, Jim Power (Amiga - wersje normalne lub z WHDLOAD). Inne komputery także posiadaj gry na dwa lub więcej przycisków, zaś Amstrad i MSX miały w standardzie zaimplementowaną obsługę dwóch przycisków (choć nie zawsze programiści to wykorzystywali w grach).

JOYCART posiada też taką świetną funkcję jak dodatkowy przycisk "GÓRA / UP" (mapowanie kierunku "góra" z joya, który działa na wszystkich systemach niezależnie od włożonego kartridża) oraz przycisk "AUTO" dla autofire - ten działa tylko na systemach, które podają zasilanie na złącze joysticka (czyli np. na Amstradzie CPC i Sinclair nie zadziała, bo tam nie ma zasilania, ale już na Kempston będzie działać). Dzięki dodatkowemu przyciskowi GÓRA / UP będzie możliwe skakanie za pomocą przycisku w grach, które wcześniej wymagały do tego wychylenia joysticka w górę. Oczywiście ciągle będzie można skakać także poprzez klasyczne wychylenie kontrolera.

JOYCART będzie produkowany w dwóch wersjach: dla praworęcznych i leworęcznych graczy, z gałką po lewej i po prawej stronie - do wyboru przed zakupem. W najbliższej przyszłości powstanie dedykowany JOYCARTOWI mail, na który będzie można składać zamówienia.

A teraz znowu ja, czyli Borsuk i moje wrażenia po długim teście na Atarynie, który możecie zobaczyć tutaj:



Decathlon skończony cały i wygrane prawie wszystko, w tym biegi na 400 i 1500, Bomb Jack VBXE – 15 plansza i 5 żyć, przerwałem bo szło na życiówkę, trudny The Last Squadron – z marszu do 6 etapu na 1 kredycie i wyborne sterowanie, The Last Starfighter – 1 przycisk strzelanie, drugi mapa galaktyki, trzeci zmiana broni (klawiatura staje się zbędna), Drop Zone miazga – 1 przycisk strzelanie, 2 – bomba, 3 – znikanie. Podobnie z Defender… International Karate – jajecznica z jaj wrogów robiona na każdym kroku. Polecam zobaczyć test live video. Powiem szczerze bez żadnego słodzenia Larkowi, że to NAJLEPSZY DŻOJ jaki miałem w rękach do kompów 8 i 16 bit (jakość grania jak na customowych stickach robionych pod zamówienie). Ode mnie ocena MEDAL, ale zobaczymy jak się spisze JOYCART w środę w Sensible World of Soccer bo tu potrzebna jest szybkość działania i precyzja, a także na innych systemach: Speccy, MSX, Amstrad, Commodore 64.

ZALETY:
- dzięki wymiennym kartridżom kompatybilny ze wszystkimi retro komputerami ze złączem DB9.
- drążek i gałka japońskiego producenta SANWA! Możliwość odkręcenia battopa i zmiany na kulkę. Świetna precyzja, szybkość działania i wytrzymałość w jednym.
- trzy przyciski fire o różnych funkcjach.
- przycisk zastępujący kierunek GÓRA / UP, przycisk autofire. W sumie 5 przycisków o różnym zastosowaniu.
- trwałość obudowy i jakość wykonania.
- dobre i wytrzymałe przyciski fire (ostro napieprzałem w nie w Bomb Jack, Commando, Last Starfighter)
- cena na początek tylko 300 zł, Gała Sanwy, chyba z 6 kartridży w zestawie (Spectrumy Kempston i Sinclair, Atari XL/XE/ST, C64, Amiga, MSX ,Amstrad), jak za tą cenę to promocja, patrząc na ceny starych sticków na allegro itp…

WADY:
- jestem przyzwyczajony do dużych rozmiarów sticków, więc muszę inaczej układać ręce i palce, myślę, że to kwestia przyzwyczajenia.

Jak wspomniałem, na razie dla mnie miazga, ocena na MEDAL i jestem przekonany, że test na Amidzie, Sensible World of Soccer, a także innych grach (w tym dwuprzyciskowych) też przejdzie elegancko, ale to zobaczymy w środę TUTAJ:



Zanim ruszy zbieranie zamówień na JOYCARTY jeszcze przetestujemy je na C64, MSX, Amstradzie, ZX Spectrum – możliwe, że już w ten weekend.

AKTUALIZACJA: W Gramy na Gazie w najbliższą niedzielę od 12:00 przetestujemy JOYCARTA na komputerach: C64, Amstrad, MSX, ZX Spectrum i może Timexie.
Transmisja i czat live na kanale Larkadiusz - autora JOYCARTA.



Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 12:25:22 przez RetroBorsuk

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 12:30:38 przez RetroBorsuk

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 12:35:19 przez RetroBorsuk

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 09:59:08 przez RetroBorsuk
4
[#2] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #1

Bardzo fajnie, ale za dużo wykrzykników we wpisie. Trochę jak akwizytor wrzeszczący mi do ucha o wspaniałości swojego produktu.
[#3] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@mastaszek, post #2

Proszę bardzo, usunąłem 6 wykrzykników, teraz jest lepiej. Zresztą polecam zaznajomić się z filmem z testu na Atari, a w środę testujemy na Amidze. Pozdrawiam
4
[#4] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #3

Ogladalem wczoraj testy Atari.

Polecam produkt!!

Sroda obowiazkowa.
1
[#5] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #1

Witam. Przypuszczam z treści że tak jest, ale bezpośrednio nie jest wspomniane. Czy w trybie Amiga joystick obsługuje też trzy przyciski?
1
[#6] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@Solo Kazuki, post #5

Amigowy test JOYCARTA będzie dzisiaj od godziny 18:00 i zobaczymy! Z tego co Larek mi mówił standard przycisków 2B+ (dwa przyciski lub więcej) - jest jednakowy dla Atari i Amigi - czyli trzyprzyciskowe gry powinny działać bezproblemowo. Zachęcam do obejrzenia dzisiejszego livea. Pozdrawiam
3
[#7] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #6

A jest opcja żeby pokazać jak wygląda w środku? Jeżeli 2B+ to pewnie jest jakaś elektornika dodatkowa? Da radę obsłużyć CD32? Chociaż tak jak jest, to już jest i tak fajnie:)
[#8] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@Hal, post #7

W środku to pewnie Larek pokaże w Niedziele na livie z Amstradami, Spectrumami i Komciami, ale z tego co wiem to cytuję jednego jegomościa MQ (twórcę chyba Snes Control):

ten joystick z tego co wiem, to oprócz autofire nie ma żadnej elektroniki, są tylko druty i styki, jak w tradycyjnych joystickach. Z tego co larek kiedyś już pokazywał, to te "kartridże" stanowią tylko płytki zmieniające układ połączeń, żeby dostosować pod różne sprzęty, ale tutaj nadal to są tylko druty, nie ma elektroniki w tym. Ale zadam to pytanie Larkowi, żeby on może wyjaśnił. Dzięki temu teżnie generuje żadnych opóźnień.

Co do CD32 i tych przycisków kolorowych to Larek nie brał tego pod uwagę, JOYCART skierowany jest bardziej do komputerów (na razie), może w przyszłości pod CD32 wystarczy nowy kartridż / płytka i zastąpi na przykład przycisk górę na czwarty przycisk? Można go dzisiaj będzie zapytać na czacie i w niedzielę na live.

JOYCART powinien bezproblemowo obsługiwać gry, które mają możliwość sterowania 2nd i 3rd button z tej Waszej listy: (chociaż to wyjdzie dzisiaj w praniu / graniu)

https://www.ppa.pl/forum/strefa-gier/34411/lista-gier-obslugujacych-2-lub-wiecej-przyciskow



Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 12:51:31 przez RetroBorsuk
2
[#9] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@Hal, post #7

Do trzech przycisków na Amidze nie trzeba żadnej elektroniki. Elektronika by była dopiero jak by joystick miał działać w standardzie CD32.
[#10] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #8

Co do CD32 i tych przycisków kolorowych to Larek nie brał tego pod uwagę, JOYCART skierowany jest bardziej do komputerów (na razie), może w przyszłości pod CD32


Taka mała uwaga, standard kontrolera CD32 działa nie tylko na CD32, działa na każdej Amidze z lowlevel.library lub softem go obsługującym. Nawet niektóre gry na Amigę 1200 mają takową opcję, aby używać joypada działającego w standardzie CD32.
1
[#11] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #6

No właśnie powinny, ale są z tym czasami problemy. Mam nadzieję jednak że nie będzie problemów. Postaram się też oglądać na żywo bo jestem ciekawy jak się spisze.
[#12] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@Solo Kazuki, post #11

No i poszło elegancko!
JOYCART współpracuje z 3 przyciskami (Apano Sin, Hybris, więcej gier nie miałem bo miałem starsze wersje slavów)
Współpracuje z 2 przyciskami zarówno w opcjach gry (Apidya, Project X, Lionheart, Black Viper i wiele innych), jak i w WHDLoad (Ruff N Tumble, Desert Strike, RType, Cabal, Agony i wiele innych).
Przeszedł mini test wytrzymałościowy Daley Thompson (w poniedziałek na Decathlon).
W Sensible Soccer grało mi się świetnie i JOYCART stanie się moim dżojem na turnieje z ekipą retromaniaków na zlotach!
4
[#13] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #12

JOYCART współpracuje z 3 przyciskami (Apano Sin, Hybris, więcej gier nie miałem bo miałem starsze wersje slavów)

SUPER OK
[#14] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #12

Potwierdzam i jednocześnie wspominam że lista gier obsługujących 2+ przycisków jest oparta na najnowszych wersjach slave dla WHDLoad. Polecam więc wszystkim w miarę aktualizacje tychże do najnowszej możliwie wersji.
Jednocześnie chciałbym nadmienić że niektóre gry standardowo obsługują 3 przycisk jako pauzę, co było widać na podstawie starszego slave do gry Alladin gdzie obecnie można dać na trzecim przycisku skok (jeżeli się wybrało joypad throw) lub rzut jabłkiem (jeżeli się dało joystick albo joypad jump).

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 09:09:19 przez Solo Kazuki
1
[#15] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #1

Kolejny „arcade stick”. Nie rozumiem, skąd zachwyt takimi konstrukcjami. Jedynie MATT obecnie coś normalnego produkuje (chociaż niezbyt wysokiej jakości, niestety). Może UniTHOR zdoła wstrząsnąć rynkiem.
[#16] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@Cedrat, post #15

Nie rozumiem, skąd zachwyt takimi konstrukcjami.


Bo jest atrakcyjny wizualnie i cenowo?

Bo wspiera po kilkanaście platform, a w przyszłości może więcej?
1
[#17] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@Cedrat, post #15

Bo jest wysokiej jakości, precyzyjny i wytrzymały (SANWA), bo jest to jednak bardziej dżojstik niż arcade stick (nie jest taki duży, porównuje go na filmie do arcade sticka normalnych rozmiarów i różnica jest kolosalna), bo ma wiele przycisków o różnych funkcjach, bo będzie kompatybilny ze wszelkimi retro komputerami? Ja zaś nie rozumiem narzekania skoro wreszcie powstają nowe i dobrej jakości dżoje do retro sprzętów. I mówię tu zarówno o JOYCART, jak i UNITHOR. A Matt to się nadaje do kolekcji do postawienia na półkę i sentymentalnego patrzenia na niego.
4
[#18] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #17

Nie przejmuj się Adaś, zawsze znajdzie się ktoś kto musi sobie ponarzekać ;) Jedynie unithor może dorównać pracyzji i wytrzymałości, żaden tam Matt, QuickShot'y, itp. czy nawet taki Mega Star. Jak ktoś nie rozumie zamysłu aby zrobić coś mniejszego niż typowy arcade stick, aby to miało jak najprostszą konstrukcję i nie wymagało skomplikowanej elektroniki która zwiększyłaby cenę o kolejne kilka stów to niech zostanie przy produktach Matt ;) Poza tym, jeśli ktoś nigdy nie grał joy'em od arcade sticka to nie zrozumie w czym rzecz...
1
[#19] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@Madman, post #18

PO KOLEJNYCH DOGŁĘBNYCH TESTACH JOYCARTA:
Które odbyły się na live poniżej, z udziałem Larka i Nekroskopa oraz wielu, wielu systemów 8 bit!



AMSTRAD: świetnie, bezproblemowa obsługa 2 przycisków.

MSX: wybornie, bezproblemowa obsługa 2 przycisków.

C64: obsługa dwóch przycisków i więcej działa, jednakże pojawiły się problemy. Różne modele C64 inaczej odczytują wciśnięcie drugiego przycisku. W teście wiosełek niektóre modele komody odnotowują to jako 0, w innych jako 2. Twórcy gier , a raczej modyfikacji na 2 buttony - nie brali tego pod uwagę i na niektórych modelach drugi przycisk nie działa. Jednakże Larek wspólnie z Nekroskopem ogarnęli temat i zostanie to tak poprawione, żeby wciśnięcie drugiego przycisku w przypadku C64 było odnotowywane jako zakres 0-2.

AMIGA i ATARI 8bit testowałem wcześniej i działają 2 i 3 przyciski bezproblemowo.

ZX SPECTRUM: Kempston wszystko działa z tym, że jeszcze Larek nie miał trójprzyciskowej płytki do Kempstona, Sinclair – jak najbardziej tu wszystko działa. Jednakże w trakcie testów na Spectrum narodził się nowy pomysł i:

UPDATE:

Larek przemodeluje płytki w dżoju i kartridże aby JOYCART obsłużył nawet 4 PRZYCISKI! Funkcjonalność dodatkowych extra przycisków dla ZX Spectrum i C64 będzie do wykorzystania wówczas, gdy dodamy do joya przejściówkę na dwa porty. Tych przejściówek nie będzie w standardzie, bo jednak swoje będą kosztować (nie za dużo, ale jednak). Co to da? W przypadku C64 dojdzie SPACJA na przycisku, w przypadku Sinclaira do ZX Spectrum dojdzie możliwość obsługi aż4 przycisków przy definiowaniu klawiatury na Sinclairze (+ oczywiście kierunki dżoja). W przyszłości będą też modele pod USB współpracujące z PC, Maliną dojdzie wtedy dzięki 4 przyciskom możliwość posiadania przycisków coin, start, i dwóch fire w przypadku gier arcade (MAME), dojdzie możliwość obsługi wszystkich konsol z max 4 przyciskami (NES i inne).

DODATKOWO:
Przetestowałem JOYCARTA na placu boju, czyli na zlocie Kopalnia Bajtów, gdzie w lidze w Sensible World of Soccer mierzyłem się z wyjadaczami tej gry i udało mi się na Joycarcie wygrać tę ligę! Powiem tak, kapitalna maszynka i z niecierpliwością czekam na model czteroprzyciskowy (ponoć w ten weekend Larek już zmieniał funkcjonalność Joycarta).
Jeżeli macie jakieś pytania to poproszę. Pozdrawiam
4
[#20] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #19

Zebrałem wszystko w całość we wpisie:

JOYCART - Testowanie Prototypowego Joysticka

link

Wrażenia plus mini recenzja, zdjęcia i filmy. Pozdrawiam
3
[#21] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #20

Niespodziewanie, znienacka, wtem i nagle Profesor Larek wypuścił filmik „LAREK POKAZUJE”, w którym zaprezentował ostateczną formę JOYCARTA!



Jakieś różnice widoczne na szybko gołym okiem? Nowa i naprawdę ładna grafika na blacie dżojstika, przyjemna i zabawna instrukcja dla laików oraz trochę inne rozmieszczenie przycisków to chyba główne zmiany. Oczywiście oprócz pełnej kompatybilności trzech przycisków z Commodore 64. Zachęcam do obejrzenia pokazu JOYCARTA poniżej, a także do odwiedzenia strony poświęconej temu wspaniałemu kontrolerowi: https://arsoft.netstrefa.pl/joycart.htm
3
[#22] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #21

Fajna rzecz. Dopero teraz odkryłem ten wątek i ten produkt :)
[#23] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #21

Rewelacja! Joy jest w kształcie kija bejsbolowego, nigdy nie
grałem taką gałą. W Europie zwykle stosowało się kulki.
W Ameryce Płn. za to tylko bat.
Jak bym dorwał ten kontroler, to bym i tak gałę wymienił
na oryginalną Seimitsu albo nawet Sanwa.

Najpierw Unithor a teraz Joycart. Żyć nie umierać szeroki uśmiech
Nie zdążyłem doczytać, jaki koszt tego cacka i kiedy
by był do nabycia.
[#24] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@mmarcin2741, post #23

Jak bym dorwał ten kontroler, to bym i tak gałę wymienił
na oryginalną Seimitsu albo nawet Sanwa.

Nie zdążyłem doczytać, jaki koszt tego cacka i kiedy
by był do nabycia.


hmmmm tylko po co jak tam jest już Sanwa
2
[#25] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@nekroskop, post #24

Jeszcze nie zapoznałem się z materiałem na temat tego kontrolera.
Sanwa jak jest to ok, tylko, że podniesie cenę.
Jest cała dziedzina wiedzy dotycząca arcade stików. Seimitsu ma
krótsze odchyły, do tego różne blachy itp.
Wchodzę powoli w ten temat.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 13:45:49 przez mmarcin2741
[#26] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@mmarcin2741, post #25

Jest tam Sanwa właśnie dlatego jest taki zajefajny. Cena jest już z Sanwą. Bata sobie możesz na kulkę wymienić poprzez odkręcenie i przykręcenie. Pozdro.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 09:35:29 przez RetroBorsuk
1
[#27] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #26

Joycart już poleciał do kilkudziesięciu nabywców!

A tutaj Larek pokazuje go dla laików:



Dodatkowo Larek zrobił przejściówkę do obsługi SPACJI na C64 i obsługi wielu klawiszy z klawiatury na ZX Spectrum:




A tu pokazuje go retroSzpuntafan po zakupie:



Zdrowych Wesołych Świąt Życzę wszystkim miłośnikom retro grania oraz mikrokomputerów i retrokonsol. Najlepszego chłopaki!

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 12:00:21 przez RetroBorsuk

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 12:01:06 przez RetroBorsuk
3
[#28] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@RetroBorsuk, post #27

No recenzja taka, że tylko kupować. Nigdy nie byłem fanem joysticków typu arcade, bo wolałem ładnie się układające w ręce pythony i apache. Ale tym razem chyba się skuszę, kiedyś kolega mi pokazywał jakiegoś arcade'a robionego dla Amigi (Hi Arson) i nie powiem - ciekawa rzecz.

Nie mam tylko pojęcia czy brać lewo- czy praworęczną wersję, bo ciężko mi sobie na sucho wyobrazić którą ręką lepiej mi będzie wciskać przyciski, a którą trzymać gałkę

No to czekamy
1
[#29] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@mccnex, post #28

Jak nie wiesz jaką wersję brać to zdaj się na taką wersję co Ty nią jesteś.
2
[#30] Re: Joystick JOYCART dla Amigi i komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9!

@mccnex, post #28

Jak sobie pooglądasz automaty arcade to zobaczysz, że standardem jest gała po lewej, przyciski po prawej.
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem