kategorie: A600, Sprzęt
[#1] Jaką karta lepsza?
Jaką karta lepsza furia czy A630?
[#2] Re: Jaką karta lepsza?

@Grysia, post #1

a630
[#3] Re: Jaką karta lepsza?

@Dorian3d, post #2

Jaką będę musiał pobrać bibliotekę? Mam system 3.1.4
[#4] Re: Jaką karta lepsza?

@Grysia, post #3

Żadnej. Opcjonalnie jest MMULibs.
A630

Dodatkowo Furia ma FPU, więc może się okazać lepsza dla renderingu 3D. W programach i grach gdzie FPU nie jest używane (poand 99%) lepsza będzie A630

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 22:12:39 przez snifferman
[#5] Re: Jaką karta lepsza?

@Dorian3d, post #2

Furia
1
[#6] Re: Jaką karta lepsza?

@RokiS, post #5

Furia ma proca 20 i ludzie mają z nią często problemy
[#7] Re: Jaką karta lepsza?

@Dorian3d, post #6

A ja nie mam z Furią problemów :)
Z A630 mają ludzie problemy i tu na ppa.pl :)
Są osoby co i z samym fastem mają problemy...
2
[#8] Re: Jaką karta lepsza?

@RokiS, post #7

Jak Grysia zmieni kartę to jego posty będą zaczynać się od słów:
"Mam Amigę 600 w obudowie tower, A630, 2mb chip ram , system WB 3.1.4. i następujący problem..."
8
[#9] Re: Jaką karta lepsza?

@Grysia, post #1

Tutaj masz od chyba 716 postu na moim temacie. Miałem ten sam dylemat. Wybrałem A630 i nie narzekam.
1
[#10] Re: Jaką karta lepsza?

@Dorian3d, post #6

Mam Furię w wersji podkręconej na 40MHz, miałem wcześniej standardową i z żadną nie miałem problemu.
1
[#11] Re: Jaką karta lepsza?

@RokiS, post #7

Kto ma problemy z A630?
[#12] Re: Jaką karta lepsza?

@_arti, post #11

Ja miałem więcej problemu z fastem 4MB, bo nie mogłem go wcisnąć w procesor

A630 działa bez zarzutu. Na kick 3.1.4 używam i OS 3.1.4 i OS 3.2. Oba nasączone VisualPrefs, Birdie, Dockiem, dowalone różnymi przypisami do programowania w C, Blitzu i Amosie i E. Same systemy instalowałem prosto z ADFów na tej karcie.

Karta może sprawia problemy w niektórych ADFach, ale jak sprawdzałem swoje ulubione, to raczej ani z demosceną ani z grami nie miałem raczej problemów. Może ze 2 albo 3 nie uruchomiły się, ale już nie pamiętam. Lotusa można grać w WHDLoad i nie potrzeba sobie psuć rozgrywki trainerem
[#13] Re: Jaką karta lepsza?

@perinoid, post #10

Ale furia to 20 a a630 to procesor 30
[#14] Re: Jaką karta lepsza?

@Dorian3d, post #13

No i Furia podkręcona to 40 MHz, a A630 to 50 MHz

Jedynie Furia ma FPU, za to A630 ma 64MB Fast Ram.
[#15] Re: Jaką karta lepsza?

@tukinem, post #14

i do czego ci te fpu przy procesor 20 w amidze 600

a630 ma MMU
[#16] Re: Jaką karta lepsza?

@tukinem, post #14

Z ciekawości zapytam, skąd wiadomo, że Furia ma 68EC020 taktowany 40 MHz?
Bo wszędzie w necie są informacje, że to 25 MHz podkręcone do 33 MHz....
[#17] Re: Jaką karta lepsza?

@wali7, post #16

Te z 40MHz to były zdaje się są limitowane wersje "Black Edition". Nie każdy egzemplarz działa przy takim przetaktowaniu.
[#18] Re: Jaką karta lepsza?

@wali7, post #16

Post nr 10.

Chyba że perinoid pomylił taktowanie CPU z taktowaniem FPU, bo akurat koprocesor wiem, że jest taktowany 40 MHz.
[#19] Re: Jaką karta lepsza?

@tukinem, post #18

niestety, nie pomylił się. sam mam taką Furie
Te z 40MHz to były zdaje się są limitowane wersje "Black Edition"
[#20] Re: Jaką karta lepsza?

@tukinem, post #18

We współczesnych kartach (ze współczesną, dużo szybszą pamięcią niż dawniej) 68EC020 taktowany 35 MHz (w 68EC020TK) wg SysInfo ma zegar 40 MHz. Możliwe, że w przypadku Furii jest podobnie, ktoś zobaczył 40 MHz w Sysinfo i plotka poszła w świat :)
[#21] Re: Jaką karta lepsza?

@wali7, post #20

We współczesnych kartach (ze współczesną, dużo szybszą pamięcią niż dawniej) 68EC020 taktowany 35 MHz (w 68EC020TK) wg SysInfo ma zegar 40 MHz. Możliwe, że w przypadku Furii jest podobnie, ktoś zobaczył 40 MHz w Sysinfo i plotka poszła w świat :)



link
[#22] Re: Jaką karta lepsza?

@san_u, post #21

Aha. No i spoko. 68EC020 25 MHz taktowany 33 MHz nie grzeje się zbytnio, więc pewnie przy 40 MHz nadal jest OK.
[#23] Re: Jaką karta lepsza?

@wali7, post #22

Jeśli ma radiator, to nie. Ale bez niczego potrafi do 60 stopni dojść, gdy mu się zapuści jakiś teścik.
[#24] Re: Jaką karta lepsza?

@san_u, post #23

Z moich doświadczeń z różnymi 68k, to 68EC020 chyba najmniej się grzeje i zdecydowanie jest najbardziej przetaktowywalny (no może 060 rev 6 jest lepszy pod tym względem). Jak składam karty z tym prockiem, to zawsze przyklejam mały radiatorek... na wszelki wypadek :)
[#25] Re: Jaką karta lepsza?

@wali7, post #24

W Wichrze 500i 68HC000 jest taktowany nawet na 50Mhz czyli przy weraji 20Mhz jest przetaktowany o 150%. Biorąc pod uwagę procentowe podkręcenie 020 się chowa. Nawet 060 przetaktowany z 50Mhz na 100mhz to "tylko 100% więcej"

Z tego co pamiętam Furia standardowo ma taktowanie 33Mhz CPU i 40Mhz Fpu
[#26] Re: Jaką karta lepsza?

@snifferman, post #25

Myślę, że EC020 spokojnie powinien przetaktować się na 50%, przetaktowany z 25 na 33 MHz jest ledwo letni. Poszperam w ustawieniach układu PLL na tej karcie, może da się ustawić tam wyższe taktowanie.
[#27] Re: Jaką karta lepsza?

@san_u, post #21

i tak wolniejsza od a630
[#28] Re: Jaką karta lepsza?

@wali7, post #26

Kilos to ponoć sprawdzał i
Możliwości konfiguracji pamięci zmieniały się kilka razy na przestrzeni lat wraz z kolejnymi wersjami firmware. Na dzień dzisiejszy faktycznie chyba minimum to 6MB + 1.5MB „Slow” + ewentualnie 1MB zaadresowane w przedziale $A00000 – $AFFFFF.
Najbliższy możliwy do ustawienia mnożnik to x6 (zdaje się, że też potrzebna jest przeróbka, nie pamiętam, bo ćwiczyłem to dawno temu). Karta będzie totalnie niestabilna, albo w ogóle nie wstanie na 42MHz. Pamięci są już przetaktowane przy 35Mhz, trzeba by pakować waitstate’y co równa się ogólnemu spadkowi wydajności więc traci to sens.


Link
[#29] Re: Jaką karta lepsza?

@Dorian3d, post #27

A ktoś to kwestionował, bo nie rozumiem co wnosi to stwierdzenie?
[#30] Re: Jaką karta lepsza?

@san_u, post #29

A ktoś to kwestionował, bo nie rozumiem co wnosi to stwierdzenie?



Adam Glapiński

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 12:12:31 przez Dorian3d
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem