kategorie: A600, Sprzęt
[#31] Re: Jaką karta lepsza?

@Dorian3d, post #30

Nie znam XD

A link wklejałem po to by pokazać, że Furia na 40MHz istnieje, by rozwiać wątpliwości co do kwestii istnienia tego modelu w rzeczywistości.
[#32] Re: Jaką karta lepsza?

@san_u, post #31

l Wicher508i Ex też istniej na 66 !
[#33] Re: Jaką karta lepsza?

@Dorian3d, post #27

i tak wolniejsza od a630

Co daje różnica szybkosci Furii do A630 dla przeciętnego gracza whdload? We Frontierze różnice są dla mnie niezauważalne.
[#34] Re: Jaką karta lepsza?

@Dorian3d, post #32

Tak, CPU chodził na 66Mhz ale z tego co spidi mówił karta nie była stabilna. Udało mu się za to zrobić test w sysinfo.
Karta nie jest funkcjonalna przy tym taktowaniu.

Co daje różnica szybkosci Furii do A630 dla przeciętnego gracza whdload?

Większa ilość pamięci może robić różnicę przy większych grach, którr nie zmieszczą sie w pamięci Furii.
1
[#35] Re: Jaką karta lepsza?

@snifferman, post #34

Jak nie jak tak ja mam taką z proc
i ładnie śmiga
[#36] Re: Jaką karta lepsza?

@Dorian3d, post #35

A no rzeczywiście. Przegapiłem tą wersję Wichra.
Tylko wynik w Mipsach dla 66mhz w Wichrze 508iEX i tak jest podobny do wyniku 50Mhz w Wichrze 500i. Pewnie pamięć nie wyrabiała i dlatego wyniki podobne
[#37] Re: Jaką karta lepsza?

@snifferman, post #36

Z pewnością, już przy 50MHz cykl procesora 68000 to 80ns, z czego ok. 60ns to dostęp do pamięci, a jeszcze trzeba uwzględnić propagację CPLD, który wprowadza 6-10ns opóźnienia.
Dla mnie takie podkręcanie, które wymusza wprowadzanie procesora w stan oczekiwania na pamięć, są trochę sztuką dla sztuki (chyba, że masz cache), bo tracisz przepustowość jak jesteś zaraz za granicą taktowania, która takie stany wymusiła.
Procesor 68EC020 na 25MHz bez "waitstate" ma taką samą prawie wydajność jak przy 28MHz, ale z "waitstate", z tym, że w tym pierwszym wypadku transfer pamięci jest trochę lepszy. Warto sobie zrobić test np. w AIBB przepustowości pamięci przed i po podkręceniu, by nie wychodziło, że zamienił stryjek siekierkę na kijek (mówię o podkręcaniu przez oprogramowanie karty, a nie podmianę rezonatora bądź przekonfigurowania mnożnika).

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 16:44:18 przez san_u
[#38] Re: Jaką karta lepsza?

@san_u, post #37

przy 50MHz cykl procesora 68000 to 80ns, z czego ok. 60ns to dostęp do pamięci, a jeszcze trzeba uwzględnić propagację CPLD, który wprowadza 6-10ns opóźnienia.


Mam chyba gdzieś w kartoniku simmy, które mają opis 50ns.

Spidi trochę testował Wichra 500i i pamiętam, że coś wspominał, że przy 48Mhz musiał dać waitstate

tutaj pisał o 60Mhz na Wichrze 500i no i
Jednak zrobienie czegoś więcej poza przeprowadzeniem testu SysInfo nie wchodziło w grę.

Temu sobie skojarzyłem, że te 66Mhz jest nie stabilnie. Jest 66Mhz na 508EX, ale w sysinfo wynik praktycznie taki sam jak w 500i na 50Mhz. Wymiania siekierki na siekierkę.

Mam gdzieś 2 karty Wichra 500i jedna wersja EX, druga 2a.
Ciekawe czy wymiana na szybsze CPLD pomogłaby mi uzyskać na nich 50Mhz. Przetestowałem całe pudło simmów i tylko jeden działa mi na max 48Mhz i to tylko na jednym Wichrze. Procków też mam kilkanaście.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 17:17:32 przez snifferman
[#39] Re: Jaką karta lepsza?

@snifferman, post #38

Może jakbyś zrobił adapter, żeby 68SEC000 zapuścić, to by dało radę wykluczyć procesory, tylko nie wiem, czy Wicher generuje sobie własne sygnały E,VPA,VMA (bo SEC ich nie ma).

Szybszy CPLD mógłby pomóc i zapewne pomógłby także większy z skompilowanym wsadem na niego, ale to koszty rosną wtedy niesamowicie w górę, zwłaszcza w obecnych czasach.

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 17:27:32 przez san_u
[#40] Re: Jaką karta lepsza?

@san_u, post #39

Myślałem raczej nad wersją easy czyli wylutować stary cpld 10ns i wlutować nowy 7ns. Miałem polować na simmy 50ns do testów, ale na końcu o tym zapomniałem.

Procki, które posiadam raczej działają na 50Mhz, bo na pierwszych wersjach wsadów działały całą noc na demku frontiera z dyskietki. Problemy pojawiały się przy systemie z IDE i używaniu pamięci fast. Także w tym wypadku podejrzewam za wolną pamięć (500i ma gniazdo simm). Pytanie czy zmiana CPLD z 10ns na 7ns da różnicę "być albo nie być". Akurat mam chyba CPLD od kart TF536 wersje 7ns.
To raczej historia na inny temat.

Ps. Akurat Wicher 500i mi się spodobał bo ma 68000 i gniazdo simm co daje mu jeszcze ten "vintage look" no i kompatybilność dyskietkową.
[#41] Re: Jaką karta lepsza?

@wali7, post #20

Miałem swego czasu Furię 40mhz od Lotarka. W Retroami też je można było kupić.

Czarny laminat był.
[#42] Re: Jaką karta lepsza?

@Wankowicz, post #41

Tak, to była wersja limitowana i nie było tych kart dużo.
Jest pokazana na tym filmiku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem