kategoria: A600
[#1] Problem z obrazem na LCD TV
Nie miał majster problemu, wyciągnął Amigę z szafy...

Od jakiegoś czasu mam na biurku 20" TV Philips. Matryca 640x480 fajnie się sprawdza przy grach arcade, czy retro PC. Pomyślałem, że podepnę Amigę. Scart jest, zrobiłem kabel i się zaczęło. :) Na ekranie Workbench' a multimetr pokazuje na gnieździe:
Sync (20) - 0.66V (tu mam rezystor 330 Ohm)
Blank (18) - 2.59V (rezystor 75 Ohm, 5V z Amigi)
R, G, B - 0.84V

W teorii wszystko wygląda spoko, RGB chyba ciut za wysoko, bo z tego co wyczytałem powinno być w przedziale 0 - 0.7V. Trzeba coś z tym robić? Niestety obraz w praktyce wygląda w taki sposób. Problem ze zdjęć 3-5 wygląda tak samo przy podłączeniu Segi Mega Drive 2 (PAL) po RGB, w przypadku wersji NTSC było chyba trochę lepiej.

Pytanie do tych co się znają: można coś z tym zrobić? Zakładam, że jest to problem z synchronizacją i TV nie daje z jakiegoś powodu rady. Dziwne, bo po CVBS nie ma takich problemów ale obraz jest w takiej jakości że można dostać raka oczu. Sprawdziłem też opcję z podaniem synchronizacji z gniazda RCA zamiast z pinu 10 (bez rezystora). Rwania i fioletowych pasów nie było ale obraz nieznacznie drgał i widać było pionowe pasy.

Dla zasady napiszę jeszcze, że Amiga jest sprawna, kondensatory wymienione, zasilacz Cisco, na CRT wystko w najlepszym porządku. Haelp? szeroki uśmiech
[#2] Re: Problem z obrazem na LCD TV

@majster, post #1

Sprawdz czy twoj kabel jest wykonany wg tego schematu.
link
Ostatnio wykonalem sobie taki kabel. Z ta roznica ze w moim przypadku rozowy przewod nie byl potrzebny.
[#3] Re: Problem z obrazem na LCD TV

@Phibrizzo, post #2

Tak, stosowałem podane wartości rezystorów jako punkt odniesienia. Dla świętego spokoju zrobiłem jeszcze ten drugi wariant dla problematycznych LCD z kondensatorami na liniach RGB (w parze z rezystorem 75 Ohm - kabel do SMD2). Wynik nieco lepszy - nie było fioletowych pasów przy starcie / resecie ale pionowe już tak. Po paru minutach zaczęło rwać obraz w lewym, górnym rogu, tak jak na poprzednich zdjęciach. Dałem sobie spokój.

I teraz tak sobie myślę, skoro CVBS jest rozmazany ale bez pionowych pasów, a RGB z pasami i powyższym problemem to może spróbować zrobić moda S-Video i będzie "złoty środek".
[#4] Re: Problem z obrazem na LCD TV

@majster, post #1

Trzebaby obejrzeć oscyloskopem sygnały synchronizacji jak wyglądają za rezystorem. Może dla tego konkretnego modelu telewizora ich amplituda jest za mała.
[#5] Re: Problem z obrazem na LCD TV

@Krashan, post #4

To niestety przekracza moje możliwości, przynajmniej na obecną chwilę. Zrobiłem szybkie podejście z S-Video i tak jak w przypadku Composite nie ma problemu ze stabilnością obrazu. Zakładam, że jak zrobię zgodnie ze schematem to i jakość będzie odpowiednia. Docelowo fajnie byłoby zrobić moda CXA2075, zwłaszcza że wszystko jest dobrze opisane. Ale to może innym razem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem