kategoria: A500
[#1] Obudowa A500+
Pytanie do znawców odnośnie obudowy A500+. Czy ten model był sprzedawany w obudowie z logo Commodore (tym kwadratowym), czy tylko z prostokątnym logo Amiga 500 plus. Bo kupiłem ostatnio A500+ i ma górną obudowę z logo Commodore.
[#2] Re: Obudowa A500+

@Bluefish, post #1

Miała plomby? Mobo ma 1MB ramu na sobie i zegar z baterią?

Dolna część obudowy ma etykietkę A500 plus?
Wszystkie A500 plus lub rev8 jakie spotkałem były w obudowach z logiem prostokątnym. Prawdopodobnie ktoś podmienił obudowę
[#3] Re: Obudowa A500+

@snifferman, post #2

Jak ktoś sprzedał mu jako 500+ to powinien mu powiedzieć że to ulep
[#4] Re: Obudowa A500+

@snifferman, post #2

Płyta rev. 8A, na pokładzie 1MB, KS 2.05, RTC i bateria (w tej chwili wylutowana bo wylała), dolna obudowa od A500 plus, Agnus 8375. Plomby były przerwane ale co ciekawe plomba z tyłu (commodore) na obydwu częściach obudowy w idealnie tym samym miejscu.
[#5] Re: Obudowa A500+

@jaster, post #3

A jakie to ma znaczenie?
Rev 8, to rev 8. Do tego chipy ECS i wszystko śmiga jak trzeba. Nie wyobrażam sobie jakichś bezcelowych rozważań nad logami, czy kolorami LEDów....
2
[#6] Re: Obudowa A500+

@Bluefish, post #4

Dziwny przypadek. Oprócz tej górnej obudowy to wszystko się zgadza. Ja też nigdy nie widziałem 500+ z kwadratowym logo C=
[#7] Re: Obudowa A500+

@wali7, post #5

Dla kogoś kto kolekcjonuje i chcę mieć dokładnie 500+ w oryginale to ma to znaczenie
[#8] Re: Obudowa A500+

@jaster, post #7

A jak udowodnisz że taki model nie wyszedł z fabryki Commodore?
Trafiają się żle wytłoczone monety to i komputer mógł się trafić tak złożony szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 20:10:51 przez Norbert
1
[#9] Re: Obudowa A500+

@Norbert, post #8

Oczywiście, dlatego napisałem że ja się nie spotkałem co nie oznacza że wogóle nie wychodziły. Wszak Commodore było znane z cięcia kosztów i może puścili na jakąś serię to co im zalegało na magazynieszeroki uśmiech
[#10] Re: Obudowa A500+

@jaster, post #9

może puścili na jakąś serię to co im zalegało na magazynie


Jest to bardzo możliwe.
[#11] Re: Obudowa A500+

@snifferman, post #10

Te opowieści "co mieli w magazynie" jakoś nigdy mnie nie przekonywały. Wygląda jakby w firmie nie było kontroli jakości, nikt nie uzupełniał stanów magazynowych i składali to w garażu u pana Stasia.
[#12] Re: Obudowa A500+

@nekroskop, post #11

Fakt, mało prawdopodobne, ale nie do wykluczenia. Osobiście jakbym szukał oryginalnej 500+ to brał bym tylko taką z prawilnym logiem na obudowie.
[#13] Re: Obudowa A500+

@jaster, post #7

To już nie prościej kolekcjonować motyle, albo znaczki? Zwłaszcza w przypadku motyli nie ma ryzyka, że coś w fabryce składali z resztek magazynowych :)
1
[#14] Re: Obudowa A500+

@jaster, post #12

No dobra, raczej ulep bo rozebrałem ją jeszcze raz i sprawdziłem numer seryjny z naklejki na dolnej obudowie i płycie głównej. Nie zgadzają się. Dla mnie to nie problem, ważne że amiga działa. Byłem ciekawy czy to norma bo jak szukałem wcześniej na internecie to znalazłem kilka aukcji A500 plus w takiej obudowie.
[#15] Re: Obudowa A500+

@Bluefish, post #1

tylko prostokatne emblemant Commoodore A500plus i na dole tabliczka znamionowa z numerem seryjnym A500+





Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 15:31:29 przez HOŁDYS
[#16] Re: Obudowa A500+

@jaster, post #12

jakbym szukał oryginalnej 500+

Chyba nie spotkamy A500+ z nie wylaną baterią. Lepszym wyborem
byłaby A600, ponieważ spustoszenie spowodowane przez wylane
kondensatory jest prawie żadne w porównaniu do baterii.
[#17] Re: Obudowa A500+

@Bluefish, post #14

Wrzuc fotke plyty glownej... tak czy siak najwazniejsze sa "bebechy".
Moze ktos podmienil po prostu obudowe, bo oryginalna pekla albo wrzucil plyte od A500+ do obudowy A500, bo kupil sama plyte glowna.
1
[#18] Re: Obudowa A500+

@nekroskop, post #11

A jak nie jak tak? Najlepszy przykład fabrycznego ulepa to A500 rev 8a. Chipset jaki bądź - czasem pełny ECS, czasem pół.
[#19] Re: Obudowa A500+

@Daclaw, post #18

Ja właśnie mam a500 rev8 z prostokątnym logiem A500 i miała plomby. Numer na naklejce na płycie nie zgadzał się z tym na obudowie.

W rynek niemiecki A500 musiała mieć znaczek homologacji czy jakiejś zgodności. Nie wiem jakie były wtedy przepisy, ale zamiast naklejki, było wytłoczenie. Może w DE przekładali obudowy, albo składali je tutaj. Chodzi o wytłoczenie jak na fotce
1
[#20] Re: Obudowa A500+

@snifferman, post #19

Standart cbm to byla od zarania firma krzak
[#21] Re: Obudowa A500+

@Bluefish, post #1

Moja pierwsza A500 kupiona w latach 90-tych miała płytę w rewizji 8A.1 czyli zubożony +, ale kwestia "ulepów" była na porządku dziennym. Pudło od wersji + z zalepionym słowem "Plus" białym papierem, do tego myszka od 1200-setki (owalna). Klawiatura z małym enterem i dwoma pustymi klawiszami (po co ?). Gdybym nie widział tego na własne oczy i nie odbierał osobiście zestawu to mógłbym nie uwierzyć.

Obecnie mam też swojego plusika, to mój komputer do "codziennego" użytku. Naturalnie po wylaniu baterii, ale bez szkód. Wiadomo 2 MB Chip (1MB pod klapką), a po boku ACA500+. Nic więcej mi nie potrzeba. Rzeczywiście bateria wykończyła mnóstwo tych wersji, ale jak już uda się odratować będzie super wdzięcznym komputerem dla użytkownika. Najlepsza 500-tka jaka wyszła w świat.

Nie było obudowy wersji A500+ z kwadratowym logiem, tylko prostokątne ze znaczkiem C= i napisami Commodore A-500 Plus. Mam wrażenie, że kwadratowe logo zakończyło się jakoś na rewizji 6A, były jeszcze wersje z kwadratowym, a później prostokątnym logo. Przynajmniej tak ja zaobserwowałem.
1
[#22] Re: Obudowa A500+

@snifferman, post #19

Numer na naklejce na płycie nie zgadzał się z tym na obudowie.

Standart cbm to byla od zarania firma krzak

Takie kwiatki to były najczęściej przypadki działalności naszych rodzimych
przedsiębiorców. Najprzeróżniejsze składaki, ulepy,
komputery po naprawie, bez pełnego oyginalnego wyposażenia.
Było to sprzedawane jako nowe.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 09:52:39 przez mmarcin2741
[#23] Re: Obudowa A500+

@mmarcin2741, post #22

No nie do konca - kolega z lublina kupil nowa amige oczywiscie skladana w philipnach czy w chinach orginalnie zapakowana orginalne plomby ..po rozfoliowaniu odwrotnie wkrecona stacja dyskietek przyciskiem do wewnatrz obudowy - kable nie podlaczone .

Amige kupil w RFN
[#24] Re: Obudowa A500+

@Bluefish, post #1

Pytanie do znawców

Był test modelu A500 w Bajtku. Sporo informacji.
Ocena komputer w skali 1-10 to 7.
Kiedyś to ludzie mieli wymagania, byle czym
się nie zadowalali

[#25] Re: Obudowa A500+

@mmarcin2741, post #24

7/10 - ciekawe czy ktoś w sierpniu 1991 roku miał coś ,co mogło zaoferować więcej ,w miarę normalnych pieniądzach. Pewnie w Bajtku mieli same A3000, A2000 w pełni rozszerzone i PC486.
1
[#26] Re: Obudowa A500+

@Hubez, post #25

W Bajtku może i nie mieli zbyt wielu Amig, ale połowa 1991 to już był czas, kiedy Amiga nie wzbudzała takiego zachwytu jak w 1987.
1
[#27] Re: Obudowa A500+

@wali7, post #26

No nie wiem. Zaledwie rok wcześniej Amiga 500 otrzymała tytuł europejskiego
komputera roku.




Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 14:35:18 przez mmarcin2741
[#28] Re: Obudowa A500+

@mmarcin2741, post #27

Ale wtedy rozwój szedł bardzo szybko, prawo Moore obowiązywało w całej rozciągłości, dwukrotny przyrost mocy obliczeniowej dokonywał się w czasie niecałych dwóch lat.
[#29] Re: Obudowa A500+

@wali7, post #28

Wikipedia:
The German computer magazine Chip awarded the model the annual "Home Computer of the Year" title three consecutive times[32].
At the European Computer Trade Show 1991, it also won the Leisure Award for the similar "Home Computer of the Year" title.


Amiga 500 otrzymywała prestiżowy tytuł komputera roku 3 lata z rzędu.

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 16:03:49 przez mmarcin2741
[#30] Re: Obudowa A500+

@HOŁDYS, post #23

Aż trudno uwierzyć. Moja A500 kupiona w 1992 w Polsce w Krakowie była z niemiecka klawiatura. Była kompletna i prawidłowo złożona.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem