kategoria: A1200
[#91] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@miki1406, post #90

no różnice miedzy pinologią 040 i 060 sa tak niewielkie ze karty moga byc projektowane przeciez od razu pod dwa proce naraz
ps. 040 tez ma wersje bez fpu, byla montowana w casablance i podobnie jak 060 tez dziala na 3.3V

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 19:33:26 przez michal_zukowski
1
[#92] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@michal_zukowski, post #91

Ten od Terrible Fire chyba tego nie wie... Chętnie bym wsadził moją 040 do którejś maszyny, ale nie ma pomostu w postaci karty... Widzę ją w mojej A2000... Można by sensowne chłodzenie zrobić itd...
[#93] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@miki1406, post #90

040 nie może być przyszłością, bo nie grzeszy prędkością (choć nie jest źle)
A ceny tych pełnych CPU z nowszymi maskami też podskoczą wraz z popytem (gdy pojawi się nowa karta, która 040 wykorzysta).
Choć fajnie, że taka karta powstaje, chętnie obsadzę w końcu leżakującą 040.
[#94] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@miki1406, post #92

on też nie wie, że nie wszyscy chcą korzystać z mmu.library i przypinanie utilka do zmiany częstotliwości do tego liba to chybiony pomysł
1
[#95] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@Jacques, post #93

Ceny już idą do góry, za maske L88M lub K63H (najlepsze rewizje wykonane w procesie tech. 57μm) trzeba zapłacić już podobne pieniądze jak za 060 rev.5, choć można trafić coś w cenie większej od LC060 rev. 4. O ile sprzedawcy wysyłają dokładnie ten procesor ze zdjęć, w co wątpię.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 22:30:45 przez waldiamiga
[#96] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@michal_zukowski, post #94

bez mmu na kartach tf nie ma lepszych trasferów na ide

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 02:47:17 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#97] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@waldiamiga, post #95

Ciekawe ile dziś kosztowałoby zrobienie procka 060 w starej technologii? Czy dzięki nowej technologii i mniejszemu procesowi np. 14 nm dałoby się łatwo podnieść zegar procka, zwiększyć cache? Czy to wpłynęłoby na zgodność ze starym oprogramowaniem?
[#98] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@KM_Ender, post #97

Zdecydowanie taniej byłoby zrobić PCB zgodne pinowo z podstawką pod 060 i wsadzenie na niego RPi Zero
[#99] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@_arti, post #98

No to już jedną nogą jest PiStorm :) Ja tam się nie wstydzę używania PiStorm32! Jak dla mnie idealnie rozwija skrzydła jednocześnie pozostając możliwie kompatybilna... I mam 060 75MHz w Apollo w drugiej 1200ce... Lubię i szanuję ten CPU, ale zdecydowanie nie jest on wart 2, czy 3tyś Do zabawy najwygodniej mi jednak z PiStorm32 CM4 korzystać... Niech dowiozą WiFi i transfer obrazu z AGA o dźwięku PAULI do zbiorczego HDMI i dla mnie? Turbo ostateczne za grosze...
2
[#100] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@miki1406, post #99

PiStorm to taki wampir który udaje 040/060.
[#101] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@_DiskDoctor_, post #100

On nie udaje... To zupełnie inne podejście... Emu68 wystawia programowo procesor oparty działaniem o ultraszybki JIT... Przedstawia się jako 040... Bo jakoś musi :) A jest poleceniami zgodny z 040ką... I to jest w PiStorm jedyna (no niech będzie) emulowana rzecz... Reszta to sterowniki Amigowe do fizycznych elementów karty... Czytnika kart, Graficznej karty (VideoCore), a już niebawem WiFi... Pamięć jest wpięta wprost jako FAST... Dalej jednak wymagany jest od Amigi CHIP i układy architektury AGA...

Zupełnie inaczej działało Musashi, które na chama odpalało Linuxa, a na nim w zasadzie cały emulator Amigi 😄
2
[#102] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@miki1406, post #101

i rtg i jakiś system caffein czy coś i ludzie nie używają go do spraw Amigowych tylko do grania w gry z pc... i tak z pistorma robi się vampir... a ludzie nie wiedzą po co są lub po co wrócili do Amigi...

no ale za to ma tysiaxe MIPSów niewykorzystanych w Amidze, od zaj..nia pamięci do której można wrzucić na siłę przerobiona z lepszej jakości na gorsza animacje cdxl żeby sobie odtwarzać...

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 22:12:19 przez RokiS
4
[#103] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@KM_Ender, post #97

Ciekawe ile dziś kosztowałoby zrobienie procka 060 w starej technologii?

Nie mam pojęcia, ale pewnie miliony.
[#104] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@RokiS, post #102

ludzie nie używają go do spraw Amigowych tylko do grania w gry z pc

A co to są "sprawy amigowe" w dzisiejszych czasach ?
Właśnie kilka dni temu zamieniłem 060 na Pistorma.

Chwilę pobawiłem się w RTG przez HDMI, ale jakoś mnie to nie zachwyciło (chociaż jest ładne) więc używam ze zwykłą AGA. Zamiast ślamazarnej 060 mam dużo szybszy CPU na emu68. Innych różnic nie widzę. Czy coś straciłem poza tym, że zyskałem prędkość? Obawiam się, że moja 060 na długo pójdzie do szafy. A może do jakiegoś kupca, który będzie chciał "czuć oryginał" (co mimo wszystko szanuję)?

Amiga w dzisiejszych czasach nie ma praktycznego sensu. Więc czy ktoś używa gołego 68000 czy 060 czy Pistorma czy Amigę ma na Windowsie jako WinUAE, ma jakieś znaczenie poza ideologicznym ?
1
[#105] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@prz, post #104

straciłem poza tym, że zyskałem prędkość?
to co tam jeszcze bardziej przyspieszyło? super frog? lotus? mipsy w sysinfo?

Więc czy ktoś używa gołego 68000 czy 060 czy Pistorma czy Amigę ma na Windowsie jako WinUAE, ma jakieś znaczenie poza ideologicznym
- ma, jak ktoś nie widzi różnicy
1
[#106] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@RokiS, post #105

to co tam jeszcze bardziej przyspieszyło? super frog? lotus? mipsy w sysinfo?

Nigdy nie lubiłem platformówek tak jak i Super Froga. Na tym Amiga się nie kończy .

- ma, jak ktoś nie widzi różnicy

No więc jakie ma znaczenie rodzaj procesora lub rodzaj jego emulacji poza znaczeniem ideologiczno-religijnym i ewentualnie majątkowym w postaci ulotnej wartości nieużywalnego praktycznie zabytku ?
2
[#107] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@prz, post #106

Nigdy nie lubiłem platformówek tak jak i Super Froga. Na tym Amiga się nie kończy .
- dziękuję za tak konkretną odpowiedź, dosłownie taką samą dostałem gdy zapytałem się do czego ludzie wykorzystują RTG...

No więc jakie ma znaczenie rodzaj procesora lub rodzaj jego emulacji poza znaczeniem ideologiczno-religijnym i ewentualnie majątkowym w postaci ulotnej wartości nieużywalnego praktycznie zabytku ?
- super tekst, jak bym miał fb to wstawił bym jako jedną z tych mądrych porad jak żyć
[#108] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@prz, post #104

Chwilę pobawiłem się w RTG przez HDMI, ale jakoś mnie to nie zachwyciło (chociaż jest ładne) więc używam ze zwykłą AGA. Zamiast ślamazarnej 060 mam dużo szybszy CPU na emu68. Innych różnic nie widzę.


Brzmisz jakbyś katował się IBrowsem i AB3D2 na 060, natomiast na Pistormie to szał, Chromy, Firefoxy, Thunderbirdy, współczesny pakiet biurowy i ogrywanie Cyberpunka
Różne rzeczy można pisać, ale nie to, że AmigaOS jest ślamazarny pod 060. Jak już to wąskim gardłem jest AGA, którą jednak wolisz od RTG przy Pistormie.
Religia prawdziwej Motoroli vs religia teoretycznych MIPSów?
[#109] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@Jacques, post #108

Napisałem o swoich wrażeniach z zamiany 060 na pistorma, a widzę, że wywołało to religijną retro-wojnę . Już odpowiadam więc.

Jak już to wąskim gardłem jest AGA, którą jednak wolisz od RTG przy Pistormie. Religia prawdziwej Motoroli vs religia teoretycznych MIPSów

RTG jest fajne, ale żonglerka monitorami już nie. Przypomina to koncepcję pracy na Atari ST, na którym (w uproszczeniu) działały albo gry jeśli miało się monitor kolorowy, albo użytki jeśli miało się monitor mono.
Gdy będzie można przekierować obraz z AGA na HDMI Pistorma to RTG będzie wygodniejsze.


- dziękuję za tak konkretną odpowiedź, dosłownie taką samą dostałem gdy zapytałem się do czego ludzie wykorzystują RTG...

Odpowiedź była taka właśnie ponieważ nie chce mi się wierzyć, że użytkownik Amigi nie zna przykładów programów, które wymagają szybkości procesora. Mogę podać kilka: od takiego MapleV zaczynając, przez Spice czy głupie edytory wykorzystujące czcionki wektorowe, na Lightwave kończąc. Zresztą na forum był benchmark porównujący szybkość Lightwave na Pistormie z szybkością na Motoroli.


Brzmisz jakbyś katował się IBrowsem i AB3D2 na 060, natomiast na Pistormie to szał, Chromy, Firefoxy, Thunderbirdy, współczesny pakiet biurowy i ogrywanie Cyberpunka.

Oczywiście masz rację. To wszystko można mieć na Windowsie, a to o czym napisałem wyżej można uruchomić (i to szybciej) na WinUAE. Super Froga również. W takim razie po co Amiga ?


- super tekst, jak bym miał fb to wstawił bym jako jedną z tych mądrych porad jak żyć

Jeśli to jest dla Ciebie rada życiowa to proszę bardzo, korzystaj .



Naprawdę, dla niektórych Amiga i Motorola to fanatyczna świętość i strach cokolwiek napisać .

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 12:20:47 przez prz
1
[#110] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@RokiS, post #102

i rtg i jakiś system caffein czy coś i ludzie nie używają go do spraw Amigowych tylko do grania w gry z pc... i tak z pistorma robi się vampir... a ludzie nie wiedzą po co są lub po co wrócili do Amigi...


Ja na Pistormie robię to co robiłem niedawno na 040 - czyli gram w pecetowe gry i oglądam dema tylko znacznie szybciej i wygodniej. ;) Ba, nareszcie super płynnie na prawdziwej A1200 z trzeszczącą Paulą i smutną AGAtką mogę zobaczyć te wszystkie demo produkcje, które od lat były robione pod WinUAE i tylko tam osiągały normalne klatki (o tobie mówię Dolphin's Dream!). A jak mnie najdzie na tru oldskool to reset w stealth mode i mam gołą A1200 z HDD/CF co by pyknąć Nexus 7 jak za starych dobrych czasów.

A z klasycznymi grami i demami użeram się jak wcześniej, bo tak jak na 040 też trzeba kombinować, żeby poprawnie wszystko uruchomić (wliczając WHDLoad).

PS. I nareszcie po latach mam z powrotem cichą Amigę bez żadnych wiatraków.

PPS. Żeby nie było, że jest bardzo dobrze, bez MMU to na AGA odpadły mi emulatory Maca, bo jednak jest znacznie wolniej z wyświetlaniem grafiki. Tutaj jednak trzeba na Pistorm bawić się z RTG.
2
[#111] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@prz, post #109

Odpisałeś mi, ale tylko cytaty nr 1 i 3 są z moich wypowiedzi
[#112] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@RokiS, post #105

Przyspieszę:
- emulatory Maka, C64, PC-Taska i czego tam jeszcze nie ma;
- gry 3D (w tym porty z innych systemów);
- obejrze sobie błyskawicznie JPGi, PDFy czy inne SVG;
- posłucham sobie jednocześnie muzyki nie martwiąc się, że coś się będzie przycinać;
- wyrenderuje praktycznie od razu swój projekt w Real3D (lubię sobie w nim podłubać czasami);

A wszystko to mogę zrobić bez włączania PC czy Maka, od razu na mojej Amidze.
No jak dla mnie, to masa rzeczy jest
1
[#113] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@_arti, post #112

Wiesz, ale chyba chodziło o wykorzystanie czegoś powyżej 060, czyli w tym przypadku kosmicznych MIPSów Pistorma.
Bo do tego co wspomniałeś 060@100MHz z RTG daje radę.
Fajnie, że jest tanio i szybko, "darmowe" MIPSy nie szkodzą, tyle, że tylko jakiś zupełnie nowy soft mógłby je w pełni wykorzystać.
3
[#114] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@Jacques, post #113

Wiesz, ale chyba chodziło o wykorzystanie czegoś powyżej 060, czyli w tym przypadku kosmicznych MIPSów Pistorma.


Ale one są wykorzystane. Przecież wszystko co procesożerne jest o wiele szybsze i płynniejsze niż na 060/100Hz nawet na 3A+.
[#115] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@prz, post #109

Pistorm jest spoko i warto mieć jak ktoś ma więcej amig, nikt nikomu nie każe używać rtg, i można tak jak ty, wykorzystywać tylko cpu, który jest szybki. Oczywiście wiadomo że nie ma duszy , ale dusza chyba siedzi i tak w chipsecie Amigi.
[#116] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@Jacques, post #113

Na 060/100, to DOPIERO i to ledwo można C64 sensownie emulować
[#117] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@_arti, post #116

bo emulator jest do bani dlatego
1
[#118] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@Dorian3d, post #117

Tak tak, taki VICE jest na pewno do bani
[#119] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@_arti, post #118

Tak... Tylko 060+RTG nie kosztuje 1000zl+wysyłka...
Czy SuperFrog i Lotus chodzą szybciej? Jak najbardziej! Porównajcie czasy ładowania... Bo warto też zobaczyć jakie transfery generuje PiStorm z karty SD...

PiStorm jest dobry... Bo jest dobry i jest tani... Mogę cieszyć się klasycznym softem, nowym, softem pod 040/060, a i pod RTG... Dodatkowo mogę się cieszyć softem, którego najmocniejsze Amigi z epoki, albo nie udźwigną, albo będzie to chodzić słabo.

Szanuję klasyczne rozwiązania, procesory, karty... Podejście ogólne... Ale osobiście patrząc przez pryzmat wygody, możliwości i kasy... Wybieram PiStorm... I dalej mogę włożyć Amigowy nośnik... Dalej to chodzi pod Workbench... Nie straciłem w zasadzie nic... A elastyczność rozwiązania pozwala zejść z RTG i korzystać wyłącznie z szybkiego CPU/RAMu/IDE... Jak ktoś ma ochotę...

Łapiąc też argumenty przeciw... Wychodzi na to, że Amigi NG to jeszcze większą abuminacja niż PiStorm... A przecież mają gro zwolenników...

Z kolei to, że jest to rozwiązanie dostępne w zasadzie dla każdego, paradoksalnie napędzić może dev gier i dem na coś mocniejszego niż 68000 z 1MB Chip i kick 1.3...

A jak coś nie rusza na PiStorm, to się pisze do Michała email i z następnym releasem... Już działa...
4
[#120] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@miki1406, post #119



i jest tani



Doprawdy nie rozumiem tego argumentu, jeśli mówimy o jednorazowym zakupie, w dodatku retro…
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem